dan een exceptioneele bescherming en een onbeperkte vrijheid voor zich, terwijl zij de onderdrukking van alle andere partijen verlangen. De republikeinsche re geering voldoet grootendeels aan hun eisch, en nog zijn zij niet tevreden en dreigen met revolutie. Van hen heeft de regeering van Thiers echter veel meer te vree zen dan van de zoogenaamde revolutionnaire woelingen van Gambetta. Zeer terecht schrijft the Daily News van die „gevaarlijke manoeuvres" „Wanneer een man, die te huis is in staatszaken, die door millioenen van zijn medeburgers als een gids en een leider beschouwd wordt en die in hooge mate vader landslievend is, ziet of meent te zien, dat zijn vader land op een verderfelijk spoor geraakt, dan kan men hem niet euvel duiden, dat hij duidelijk en met klem spreekt en tijdig waarschuwt voor het gevaar dat hij waarneemt. Het is belachelijk te beweren, dat een apathische rust in den bestaanden toestand de ecnige plicht is van die mannen in Frankrijk, die de tegen woordige proefneming met de uitroeping der definitieve republiek wenschen te doen eindigenen het is niet minder belachelijk iemand, die dit geheimzinnig stil zwijgen breekt, terstond als een woelgeest en een stoke brand voor te stellen, die zich om het welzijn van het land niet bekommert en slechts aan zijn eigen eerzucht wil voldoenHet roode spook is een afgezaagde partij-manoeuvre. Hij die echter het roode spook in de jongste redevoeringen van Gambetta kan ontdekken, moet al een bijzonder knap man zijn. Gambetta heeft zich herhaaldelijk tegen alle scheuring en verdeeling verklaard; en de verantwoordelijkheid voor de verdee ling der Fransche republikeinen rust op hendie spot tend met het gezond verstand der natie, een politiek van temporiseeren huldigen, totdat de monarchalen de gunstige gelegenheid gevonden en aangegrepen zullen hebben." Uit centraal-Europa valt heden niets bijzonders mede te deelen. Onverklaarbaar is het dat omtrent eene be slissing ten aanzien van het Oostenrijksche budget van oorlog tot dusverre nog niets vernomen is, hoewel de Oostenrijksche delegatie reeds Woensdag vergaderen zou en over de conclusie der budgetcommissie uitspraak zou doen. Een telegram uit PesthDinsdag avond door den correspondent van de Neue freie Presse afgezonden, meldt dat de aanneming van het regeeringsvoorstel verzekerd schijnt, en men de stemmenverhouding schat als volgt: 31 stemmen voor en 24 stemmen tegen het regeeringsvoorstel, terwijl 2 stemmen twijfelachtig zijn en éen lid afwezig is. In hoeverre die verwachting gerechtvaardigd was is tot dusverre nog niet gebleken. Uit Duitschland verdient niets anders bijzondere ver melding dan dat de ministerieele Provincial-Correspon- denz in een hoofdartikel de leden van het heerenhuis met nadruk op hunne plichten opmerkzaam maakt, ten einde tot de aanneming der Kreisordnmgwaaraan de regeering bijzonder hecht en waarop zij tal van andere verordeningen en wetten baseert, mede te werken. Tevens meldt het blad dat de regeering met belang stelling de debatten gadeslaat van de „katheder-socia listen", zooals de sociaal-democraten de geleerden en de uitstekendste mannen op industrieel en commercieel gebied, die te Eisenach vergaderd waren, spottend noe men. „Zij is van de belangrijkheid der sociale quaes- tiën en de daarmede samenhangende plichten der regee ring zoo overtuigd zoo schrijft het officieuse orgaan dat zij voornemens is zich weldra met de Oostenrijksche regeering ten aanzien van enkele vraagpunten te verstaan. Gemeenschappelijke conferentiën over deze quaestiën zul len reeds binnen weinige weken plaats vinden." De presidentskeuze in Ïoord-Amerika. Sedert Dinsdag jl. zijn de kansen voor de herkiezing van Grant als president der Vereenig de staten van Ame rika zeer toegenomen en die voor den candidaat der gecoaliseerde democratie en ontevreden republikeinen, Horace Greeley, zeer gedaald. De uitslag der verkie zing van een gouverneur in Pennsylvanië en het waar schijnlijk resultaat in een dergelijke verkiezing in Ohio, de tweede en derde staat der Amerikaansche republiek, geven den waarborg dat de herkiezing van president Grant verzekerd is. Tot dusverre stonden de kansen vrij wel gelijk en was de verhouding als volgt. Grant kon rekenen op de stemmen van de volgende staten: Maine 7 stemmen. 5 Massachusetts r 13 n Ithode Island n 4 South Carolina w 7 V 8 n Illinois 71 21 Michigan 11 n Iowa 11 n Minnesota - n 5 10 r 5 n Nebraska n 3 Oregon 3 Totaal 113 stemmen. Horace Greeley was zeker van New York 35 stemmen. New Jersey r> 9 Delaware 3 Maryland 71 8 11 8 Tennessee 12 West Virginia 5 Kentucky 12 Missouri 15 Totaal 118 stemmen. Twijfelachtig was de partijverhouding in New Hampshire met 5 stemmen. Connecticut 6 Pennsylvanië 29 22 North Carolina 10 Georgia 11 Florida 71 4 Louisiana 8 Alabama 10 Arkansas 6 15 Californië 71 6 3 Totaal 135 stemmen. De volstrekte meerderheid, 184 stemmen, wordtver- eischt om gekozen te worden. Grant had dus nog 71, Greeley 66 stemmen voor zijne verkiezing noodig. De sta ten Pennsylvanië, Ohio en Indiana, die'te zamen alleen 66 stemmen uitbrengen van de 135 twijfelachtigen, leg gen derhalve niet alleen een belangrijk gewicht in de schaal, maar geven den doorslag, omdat, zooals een cor respondent van the Daily News verzekert, de zedelijke invloed dezer staten over tal van stemmen in andere staten beslist. Nu de republikeinsche partij in Pennsylvanië Dinsdag met 25,000 stemmen overwon en ook in Ohio waar schijnlijk met omstreeks 15,000 stemmen de zege heeft weggedragen meldt dezelfde correspondent uit New- York per telegram van Woensdag namiddag aan the Daily News is de algemeene opinie, ook al overwinnen de democraten in Indiana, dat de partij van Greeley verloren is en generaal Grant in November met groote meerderheid van stemmen herkozen zal worden. Het orgaan van Greeley, the New-York Tribune, kan dit natuurlijk niet toegeven. Het beschuldigt de tegen partij van knoeierijen bij de verkiezingen in Pennsyl vanië en beweertdat zelfs nog ondanks het verlies van de stemmen in dezen gewichtigen staat, de ver kiezing van zijn candidaat niettemin zeker is. Geheel anders is het oordeel van the New-York Herald en the New-York Times. Deze bladen zeggen dat de strijd als volkomen geëindigd beschou wd kan worden en dat het volk uit eigen beweging en zonder dwang nu reeds zoo duidelijk mogelijk te kennen gegeven heeft, dat het liever aan generaal Grant voor een nieuw viertal jaren het gezag wil opdragen, dan een proef te nemen met Greeley als president, met een gecoaliseerde partij van oude democraten en nieuwe liberalen achter zich. The Daily News voegt zelf nog eenige opmerkingen aan het uitvoerig telegrafisch bericht van zijn correspon dent uit New-York toe, en geeft als zijn meening te kennen, dat de eenige kans voor Greeley nog bestaat in een geringe opkomst der voorstanders van Grant aan de stembus. De uitslag der laatste verkiezingen in Pennsylvanië en in Ohio geeft echter weinig reden om veel op die onverschilligheid te bouwen. Merkwaardig is het tevens dat de democratische partijgecoaliseerd met de ontevreden republikeinen, veel minder kracht ontwikkelt dan vroeger toen zij alleen streed. The Daily News gelooft dat dit verschijnsel hieraan moet toege schreven worden dat vele democraten, en onder hen de invloedrijksten, die coalitie ten strengste afkeuren. „Evenals Engeland zegt het blad houdt ook Amerika niet van coalities, vooral wanneer het eene coalitie is tusschen twee uitersten, die zich niet ver eenigen uit sympathie voor elkander, maar alleen om oppositie te voeren tegen een derde partij. Zooveel is zeker dat de democratische partij bij deze presidents, keuze niet vooruitgegaan is." P. Blijkens telegram uit New-York van Woens dag avond hebben de republikeinen ook in Indiana overwonnen en met 5000 stemmen meerderheid aan hunnen candidaat voor het gouverneurschap de over winning geschonken. Daardoor heeft Horace Greeley onherroepelijk zijne zaak verloren en de bladen van Washington en Philadelphia stemmen in deze meening vol komen met the New-York Herald en the Times in. Overal vieren de republikeinen dan ook reeds hun succes op feestelijke wijze, zooals eene depêche van gisteren uit New-York meldt.

Middelburgsche Courant | 1872 | | pagina 5