m beiden de ontijdigheid, der onttrekking van alle be scherming aan de industrie betoogden, terwijl eerstge noemde spreker bovendien in het financieel offer, dat gevraagd wordt, niet wil bewilligen, zonder vooraf gaande aanwijzing van een aeqnivalent, waarop men rekenen kan. Terwijl de heer de Bruijn Kopsden regeerïngsmaat- rogel als een flinken, doortastenden maatregel toejuichende, op oeconomische gronden de reciprociteits-eischen van den heer van Lijnden weersprak en op grond van de cijfers diens opmerkingen omtrent Engeland's baatzuch tigheid trachtte te wederleggenhad er tusschen de heeren s'Jacob en Blussé nog een gedachtenwisseling plaats over de opheffing der differentieele uitvoerrech ten. Laatstgenoemde spreker merkte op dat de helft der stapelproducten naar Nederland wordt uitgevoerd en verder het grootste deel naar den Oosterschen archi pel. Door welk differentieel recht vroeg hij verder zou men kunnen zorgen dat de Amerikanen hier in plaats van te Padang komen koopen? En zou het gouvernement dat niet moeten betalen? Dat kan men niet vergen. Genoeg is het reeds als wij in Indië kun nen blijven concurreeren met competente Europeesche havensen dit kunnen wij doenniettegenstaande den belangrijken particulieren uitvoer. In zijn repliek aan den beer van Lijnden gaf de minister nog te kennen, dat er volstrekt geen buitcn- landsche aandrang is gepleegd, dat er noch is, noch zal worden toegegeven aan eenige pressie van buiten en dat eenig overleg met de Indische regeering over dit ontwerp niet heeft plaats gehad. De algemcene beraadslagingen zijn gesloten en die over art. 1 begonnen. De heer Bredius heeft zijn bekend gewijzigd amen dement voorgedragen en ontwikkeld. Het strekt om na eenige jaren Indië te maken tot porto Jrancomaar om de eindbeslissing daarover nog eens over 6 jaren aan de kamer te onderwerpen; verder om de uitvoer rechten te behouden, die voor de suiker zelfs opvoe rende van 30 cent tot 1, zoodat de financieels uit komsten nog voordeeliger zullen zijn dan die van het regeeringsontwerp. De heer van der Linden heeft zijnerzijds nader ver dedigd zijn denkbeeld om het verkeer tusschen N eder- land en Indië geheel vrij te maken cn verder een uniformrecht van 5 pet. te heffen welk denkbeeld, door den beer de Bruyn Kops op ecoDomiscLe gronden werd bestreden. In de zitting van heden heeft, bij de voortzetting der beraadslaging over het wetsontwerp tot vaststelling der tarieven van in-, uit- en doorvoer in Nederlandsch- Indië, de minister zich volstrekt tegen het araendement van den heer Bredius verklaard, terwijl hij ook be zwaren had tegen het amendcment-Gratama. Verder werd het woord gevoerd door de heeren Heemskerk Azn., Nierstrasz, van Houten en Bredius. De heer van Houten had tegen het wetsontwerp gewich tige financieele bezwaren. Aan de discussiën over een amendement van den heer van Lijnden van Sandenburg, strekkende om de ver hooging van het invoerrecht op het gedistilleerd, zooals die aanvankelijk in het wetsontwerp was voorgesteld» te behouden, namen deel de heeren van Lijnden van Sandenburg, Idserda, van Kerkwijk en dc minister. Hierna werden de algcmecne beraadslagingen gesloten. De stemming over de onderdeelen van artikel 1 is gevor derd tot „manufacturen." Door den heer van der Linden is een amendement voorgesteld, waarin zijn bekende denkbeelden omtrent vrijen handel tusschen Nederland en Indië en het heffen van een invoerrecht van 5 percent van goederen die van elders in Indië worden ingevoerd, zijn opgenomen. De diseussien zullen morgen worden voortgezet. Na de behandeling van het thans aanhangige wets ontwerp is aan de orde gesteld dat tot voorziening te gen besmettelijke ziekten. daardoor het beheer der algemeene staatsbegrootingen tot en met den dienst van 1870 volledig aangezuiverd, het tekort op den dienst 1871 tot een bedrag van 640,000 of daaromtrent verminderd zijn en het over zicht van 's lands financieelen toestand mitsdien veel vereenvoudigd worden. De minister van financiën heeft bij de tweede kamer een wetsontwerp ingediendstrekkende om een bestem ming te geven aan het ten laste van de Indische be grooting voor 1872 gebrachte voorschot van 5,497,240.61, van de diensten 1868 en 1869, en aan de som van 1,832,463.83 als batig slot der algemeene staatsreke ning over 1869. Met het eerstgemeld bedrag zouden worden gedekt de tekorten over 1868 en 1S70 op den Nederlan dschen dienst en het overige zou worden toegevoegd aan den dienst voor 1871. Daartoe wordt ook liet tweede genoemde bedrag be stemd. De minister geeft in de memorie van toelichting te kennen, dat de gezamenlijke tekorten op den Neder- landschcn staatsdienst tot en met dat van den dienst 1871, zijn te stellen op 7,969,618.941 (terwijl voor die diensten machtiging was verleend tot dc uitgifte van 21-1 millioen aan schatkistbiljetten). Komt de voorgedragen regeling tot stand, dan zal De minister van marine heeft een uitvoerige nota van antwoord aan de tweede kamer ingezonden cp het verslag der commissie uit de kamer omtrent 's minis ters verslag aangaande de maatregelen bij de zeemacht genomen tot handhaving onzer neutraliteit in den zomer van 1870. De nota gaat vergezeld van een staat van de kos ten verbonden aan het in dienst houden van eenige schepen gedurende den tijd van óen jaar; een staat van de zeemacht gedurende 1870 in Nederland in dienst geweesten een van de zeemacht aanwezigin aanbouw of ontworpen voor dc kustverdediging. Uit dezen laat- sten post blijktdat te zaraen 52 schepen in dienst waren, bemand met 4998 officieren, minderen enz., van wie op 25 December 1871 binnen 's lands aanwezig waren 4895, zijnde deels 73 over en deels 176 ont- brekenden. C)attöelsbcricl)ten. GRAANMARKTEN ENZ. Gent, 11 October. Roode en witte tarwe a 85 kilo met weinig aanvoer fr. 27.rogge fi*. 14.52; gerst li-. haver fr. 14.50; boekweit fr. 18.paar- denboonen fr. 16.koolzaad fr, 42.lijnzaad fr. 40. lijnkoeken fr. 24.50; koolzaadkoeken fr. 18.25; boter fr. 3.per kilogram; eieren fr. 2.65 per 26 stuks. VLISSINGEN, 11 October. Boter 1.38 a ƒ1.30 per kilogram. Amsterdam, 11 October. Raapolie op zes weken 46J. Lijnolie op zes weken 42J. PRIJZEN VAN EFFECTEN. Amsterdam 11 October 1872. Nederland. ♦Certific. "Werkelijke schuld 2^ pet. *dito dito dito 3 ♦dito dito dito 4 ♦Aand. Handelmaatschappij 4J dito exploitatie Ne l.staatssp. België. ^Certificaten bij Rothschild 21 Frankrijk. ♦Inschrijvingen3 ♦dito 5 Rusland. *Obligatiën 1798/1816 5 ♦Certific. adnï. Hamburg 5 ♦dito Hope 0.18556e serie 5 ♦Cert. 1000 1864 5 ♦dito 1000 18665 ♦Loten 18665 ♦Oblig. Hope &C°. I^ening 1860 4^ ♦Certific. dito4 ♦Inscript. Stieglitz pi;C°. 2«a4e L. 4 ♦Obligatiën 1867-69 4 ♦Certificaten6 ♦Aand. spoorweg Gr. Maatsch. 5 ♦Oblig. dito4 Obl. spoorweg Po;i-Tifiis. 5 dito dito Jelez Orel5 dito dito CharkowAzow. 5 Polen. ♦Schatkistobligatië.i 4 Oostenrijk. ♦Oblig. metall. in zilver Jan./Jali. 5 ♦dito dito April/Oct. 5 ♦dito in papier Mei/Nov. 5 ♦dito dito Febr/Aug. 5 Italië. Leening 18615 Spanje. ♦ObligatiënBui tenl186771. 3 dito Binnenlandsche 3 Portugal. ♦Obl. 185669 3 Turkije. dito (binnenl.)5 Egypte. Obl. 18687 Amerika. *0bl. VereenigdeStaten(1874) 5 ♦dito dito dito (1904) 5 ♦dito dito «lito (1882) 6 ♦dito dito «lito (1885) 6 ♦Obl. Illinois7 ♦dito dito Redsmtion6 Obl. Atl. Gr. W. Spv,\ Ohiosec. (7p) dito dito gecon; olideerde7 n dito dito debei tures. 8 Obl.Sl.Paul&Pac.Spw.Hsec. 7 dito dito dito 2«sec. 7 dito dito 1869 dito 7 Brazilië. *Obl. 186341 ♦dito 1865 5 Mexico. dito 18513 Grenada. dito afgestempeld 6 Venezuela, dito3 Ecuador, dito1 54* 65* 88 137| 1171 50 99 861 98f 981 244 741 229 1811 93& 73J 641 641 591 591 61J 291 26 401 51* 891 791 721 721 15 Prijzen van coupons. AMSTERDAM, 10 October. Metall. 22.80; Dito zil ver 24.60; Dito Eng. per 12.Eng. Russen per Eng. Portugal per ƒ12.Fransche ƒ551; Belg. ƒ561; Brnis. ƒ351; Hamb. Russen ƒ311; Russen in Z. R. ƒ32]; Pools, in F), 271; Napelsche Spaansche Piasters ƒ2.211; Spaansche in Frcs- 11.971Amerikaansche Dollars 2.43Papier 2.141. SuitmlaitiX ALGEMEEN OVERZICHT. De Fransche monarchalen hebben gisteren een schit terende overwinning behaaldal is die ook in het oog der ultra's nog niet schitterend genoeg. De republikeinsche regeering heeft zeer gedecideerd partij gekozen vóór de vijanden der republiek, die zich slechts met den bestaanden regeeringsvorm als een pis-aller vereenigen, en tegen volbloed-republikeinen dieal zijn zij in hunne wenschen wat te radicaaltoch in elk geval vurige verdedigers van het bestaande regeeringsstelsel zijn. Uit het korte uittreksel, hetwelk een telegrafisch be richt van de debatten in de zitting der permanente commissie van gisteren geeftblijkt zonneklaar dat do regeering zich van haar standpunt aan dezelfde fouten schuldig maakt als die waarvan zij Gambetta beticht. In plaats van cene aaneensluiting der ware republikei nen in de band té werkenteneinde de toekomst van den rcpublikeinschen regeeringsvorm te verzekeren, het geen Thiers zoo vaak als het doel van zijn streven voorstelde, verloochent de regeering eene belangrijke fractie harer aanhangers om de vijanden der republiek te vleien en zich in do armen der monarchalen te werpen. Thiers zelf trad gisteren in de permanente commissie op, om de redevoeringen en dc theorieën van Gambetta af te keuren en zich letterlijk te verontschuldigen dat de regeering niet ook private bijeenkomsten kon ver bieden. Vooral de voorstelling van Gambetta, alsof de natie in verschillende kasten verdeeld was, noemde hij schandelijk en misdadig. Zulke theorieën waren niet slechts nadeelig voor de inwendige rustmaar maakten de positie der regeering tegenover het buitenland hoogst moeilijk. De aanvallen tegen de nationale ver gadering keurde hij ten strengste af en hij verzekerde, dat de regeeriDg haar zou weten te doen eerbiedigen. Enkele republikeinen noemde hij de grootste vijanden van de republiek, omdat zij de definitieve vestiging daarvan verhinderden. Deze regeeringsvorm was thans de eenig mogelijke, want de monarchale partijen waren onmachtig een populaire monarchie te stichten. Daarom beval hij den conservatieven een eendrachtig samengaan op het onzijdige terrein der republiek aan. De ultra-monarchale afgevaardigde Delpit nam acte van deze verklaringen van den president der republiek, welke ongetwijfeld een zeer gunstige» indruk in het land zouden maken. Maar woorden zijn niet voldoende, de heer Delpit wil ook daden zien en eischt daarom de afzetting van eenige maires. Zoover wil Thiers echter niet gaan; hoezeer niet omdat hij het onbillijk en bovendien onzinnig in eene repu bliek acht, dat ambtenaren worden afgezet omdat zij bewijzen gegeven hebben met hart en ziel de republiek te zijn toegedaan, maar alleen omdat die maatregelen van geweld te moeilijk uit te voeren zijndaar de moirés der kleine plaatsen door het algemeen stemrecht, dus door den wil des volk, tot die betrekking geroepen zijn. Waren door deze weigering de monarchalen misschien weder wat ontstemd, de minister van binnenlandsche zaken haastte zich dezen slechten indruk weder weg te nemen. Naar aanleiding van eene klacht van den heer de Mornay over artikelen in La république fran- Qaise van Gambetta, zeide de heer Lefranc dat de be- leedigingeu vau dit blad de diepe klove tusschen de radicale partij duidelijk in het licht stelden, eene schei ding die te Grenoble openlijk was uitgesproken. Zoo is dan de houding welke de republikeinsche regeering, die de ergerlijkste monarchale demonstratiën door de vingers ziet, aanneemt tegenover eerlijke repu blikeinen, wier eenig vergrijp hierin gelegen is, dat zij openlijk hun geloof en vertrouwen in de republiek ver kondigen. Het eenige wat de regeering ten aanzien van de politiek-relegieuse demonstratiën te Lourdes verbiedt, is de verkoop van een lied ter cere van Henri V, koning van Frankrijk. Zelfs laat zij zich de grofste beleedi- gingen van priesters welgevallen, die er de regeering een verwijt van maken dat zij aan de personen, welke aan die demonstratiën deelnemen, niet meer bescherming verleent dan die waarop alle andere burgers aanspraak kunnen maken. De onbeschoftheden van den bisschop van Nantes, waarop ook wij vóór een paar dagen op merkzaam maakten, zal de minister van eeredienst onbe antwoord laten, zelfs niet aan de rechtspraak van den staatsraad onderwerpen, en Thiers laat zich de vol gende onbeschaamde terechtwijzing van den bisschop van Orleans, den heer Dupanloup,stilzwijgend welgevallen: „Gij hebt de eerzucht, mijnheer de president, in Frank rijk de republiek te willen vestigen. Welnu, ik doe een beroep op uw verstand en uwe kennis van de his torische wetten, nooit zal eene regeering, onder wier oogen de godsdienst en het leger dagelijks beleedigd worden, er in slagen zich in dit land staande te hou den. Een gouvernement, hetwelk niet de sympathieën van het leger en van de dienaren van den godsdienst der meerderheid bezit, zal nooit anders dan van kort- stondigen duur zijn." De clericalen en legitimisten eiscken dus niet minder

Middelburgsche Courant | 1872 | | pagina 4