KERKNIEUWS. Op het drietal, ter voorziening in de predikantsvacature bij de Nederduitsche hervormde gemeente te Sneek op gemaakt, zijn geplaatst de heeren Hoedemaker te Veenendaal, van Hoogenhuizen te Steen wijk en Creutz- berg te Vlissingen. Eergisteren heeft de hoogleeraar Hofstede de Groot met een belangrijke rede zijn professoraat aan de Groninger hoogeschool nedergelegd. Hij gaf in korte trekken een schets van zijn öOjarig theologisch leven: vier jaren duurde ziju studentenleven, twee jaren was hij predikant te Ulrum en 44 jaren hoogleeraar. In de groote vergadering der Remonstrantsche broederschap is tot haar hoogleeraar benoemd de heer C. P. Tiele, predikant te Rotterdam. MARINE EN LEGER. Door den minister van marine is, met ingang van den len dezer, benoemd tot student voor den militai ren geneeskundigen dienst der zeemachtde jongeling E. F. A. Peypers. KOLONIËN. De per mail uit Oost-In dië aangebrachte berichten loopen tot 28 Augustus. Aan het algemeen overzicht van 't Nieuw Bataviaasch Handelsblad ontleecen wij het volgende: „De laatste berichten uit Deli luiden gunstig. De vijandelijkheden zijn gestaakt en er wordt met de on afhankelijke Battaks weder onderhandeld over de uit levering der oproerige Dato's. „Den 19en wierp het Russische oorlogstoomschip Svetlana, kommandant de vice-admiraal Kramer, te 3 uren in den middag het anker ter reede. Z. K. H. groot vorst Alexis bevond zich aan boord. Den volgenden dag bezocht de prins incognito de stad. Den 21en des mor gens ging Z. Exc. de gouverneur-generaal met vele auto riteiten den prins aan den Boom begroeten en vertrok met hem naar Buitenzorgwaar des avonds een bal te zijner eere werd gegeven. Den 22en keerde hij met den hoogen gast hier terug. Op het Koningsplein werd des middags een spiegelgevecht door de garnizoenen van Weltevieden, Rijswijk en Meester Comelis gele verd, dat zeer goed geslaagd is. Op een gala-diner volgde eene dansreceptiedie zeer druk bezocht werd. Z. Exc. leidde den 23en den grootvorst uit en ge bruikte des namiddags het diner aan boord van het Russische fregat. Den volgenden dag vertrok de prins naar de Amour-rivier. „Den 26en Juli heetfc radja Brooke een bezoek op Pon- tionak gebracht. „Den 18en barstte te Batavia in Ivompong Djeroek, bij het Molenvliet, een brand uit, die in een paar uren tijds 144 huizen in de ascli legde. De schade werd op 31,922, bij matige taxatie, begroot. De commissie van beheer van het wr.tersnoodsfonds beeft aan de nood lijdenden 30 percent van hun verlies te goed gedaan. „Z. Exc. de gouverneur-generaal heeft eene bijdrage van 500 aan het Thor'oecke-fonds gezonden. De heer Kunst, inspecteur van het onderwijs voor Europeanen, en dr. Hoorweg, directeur van het gymnasium Willem III, hebben de onderwijzers in Indië aangespoord bij dragen te leveren en hunne roepstem is gehoord, want reeds moet door den onderwijzersstand op Java eene som zijn bijeengebracht. „Mr. Francis, die de wijk naar Singapore had ge nomen, is door den raad van justitie wegens de opium perkara tot 3 jaren gevangenschap en 10,000 boete veroordeeld. „Tot resident van Krawang is benoemd jonkheer m'. O. E. van Nispen, adsistent-resident van Malang. „Het telegram, door de Handelsvereeniging alhier ontvangen, bevestigd door eene mededeeling in het officicele blad, dat de heer Fraser concessie had ver kregen voor een stoomvaartdienst op Australië, en dat een belangrijk subsidie daarvoor op de Indische be grooting voor 1873 zal worden voorgedragenis hier met welgevallen begroet. Het subsidie, dat voor vijf proefreizen tot een bedrag van 150,000 werd aange vraagd, blijkt tot 100,000 te zijn gereduceerd." Het volgende ontleenen wij aan 't overzicht van den Java-Bode: „Er is sprake vandatmet het oog op het gestadig smokkelen bij de tolkantoren hier te landede bij die kantoren aangestelde ambtenaren om de drie jaren ver plaatst zullen worden. „Van de schepen der Stoom vaart-maatschappij Neder land wordt bij voortduur door een betrekkelijk groot aantal van Java vertrekkende personen gebruik ge maakt. De vele en aanhoudende klachten over de inrichting der booten in aanmerking genomenmoge die volharding de maatschappij aansporen, zich het haar geschonken vertrouwen waardig te blijven maken. Met de Prins Hendrik werden twee voor Padang bestem de kistjes aangebrachtwelke bij ontvangst bleken ge opend en geplunderd te zijn. Uit particuliere berichten omtrent de jongste reis der Prins van Oranje naar Ne- derland heeft men kunnen zien, dat de geruststellende telegrammen der maatschappij weinig geloof verdienen. De onvastheid barer schroefbladen is hier te lande tot een spreekwoord geworden. Blijft het aantal passagiers niettemin aanzienlijkdan is dit een bewijsdat de maatschappij in eene levendig gevoelde behoefte voorziet, en het hare eigen schuld zal zijn, zoo zij te gronde gaat." GEMENGDE BERICHTEN. De IJsel, in Overijsel, is zoo gevallen dat men de rivier voor een groot gedeelte kan doorwaden. De vader van den jongen, die door den thans gesehorsten hoofdonderwijzer Rank te Amsterdam lichamelijk gekastijd is, heeft een verslag van het gebeurde aan de Amsterdamsche courant gezonden? naar aanleiding van een stukje in het Handelsblad waarin het gewicht van het gepleegde feit werd verzwakt en het gedrag van den onderwijzer vergoelijkt. Waarheid is het, zegt de vader, dat hij zijn zoon, na schoolver zuim, zelf ter schole gebracht heeft, en sprekende met een kweekeling, dezen verzocht heeft dat de meester den knaap voor het wegblijven uit de school zou slraften; doch waarheid is óok, dat hij daarbij wel uitdrukkelijk gezegd heeft, dat men bij die straffe voorzichtig zou zijn en bedenken, dat de knaap „aangehaald was met toevallen." Dat nu is ten eenenmale door den hoofd onderwijzer uit het oog verloren. Hij heeft den twaalf jarigen jongen, na afloop van den schooltijd, op een bank gebonden en op het naakte lijf met een touw met knoopen gestraft. De knaap isop de bedreiging eener herhaling, de school ontvlucht, heeft zich te bed begevenbracht een pijnlijken nacht door en de chirurgijn, wiens hulp men inriep, heeft kennisge ving aan den commissaris van politie gewild. Toen de zaak voor den hoofdonderwijzer een zeer dreigend aan zien kreeg, is deze driemalen op éen dag ten huize der ouders van den knaap gekomen en heeft de moeder op de dringendste wijze gebeden, dat men hem sparen zou. Zij heeft zich eindelijk laten bewegen en haren man aangespoord weder naar don commissaris van politie te gaan om op de zaak terug te komen. De vader nu, hoe innig gegriefd en verontwaardigd, en hoezeer met zijn kind begaanheeft niets onbeproefd gelaten om verdere gevolgen voor den hoofdonderwijzer te voorko men, en is daarin geslaagd. Hij wil en hij duldt echter niet, dat men de zaak nu lichter zal voorstellen dan zij isen dat men ten gunste vaa den hoofdonderwijzer misbruik zal maken van zijne goedheid, en hem ver keerd beoordeelen, als had hij gehandeld zonder te weten wat hij deed. Hij eindigt zijne mededeeling van het ge beurde met den wensch, dat het stedelijk bestuur den onwaardige voor goed van' elke school verbannc. Uit Hamburg schrijft men dat de runderpest in die omstreken zoo goed als verd wenen is, ofschoon de maat regelen tegen de besmetting nog eenigen tijd inwerking zullen blijven. In het Engelsche weekblad the Athenaeum wordt medegedeeld, dat de bekende Nederlandsche schilder Alma Tadema zich in Engeland wil laten naturaliseeren, omdat hij van plan is daar voorgoed te blijven. Naar men zegt heeft koning Karei van Zweden nog tijdens zijn leven het verlangen te kennen gegeven om na zijn dood zijn geheele collectie particuliere brieven, alsmede een groot aantal promessen, tot een aanzienlijk bedrag, te vernietigen. Aan dit verlangen moet terstond zijn voldaan. De Russische grootvorst zoekt zich vaak schade loos te stellen voor de al te strenge étiquette van het Russische hof. Talrijk zijn de anecdoten die men omtrent het dagelij ksch leven van dezen prins verhaalt. Zijn grootste genoegen is om incognito zich onder het publiek te mengenzelf zijne aankoopen te doen en door zijne aanzienlijke giften de ongelukkigen te verbazeD. Hij ontziet niet de armste stegen in te gaan of de omlig gende dorpen te bezoeken. Dezer dagen was hij weder in burgei kleederen uitgegaan met prinses Dagmar, en bezocht de winkelswaar hij handschoenenornamenten enz. kocht, en uit eigen beurs betaalde, wat hem een groot genot gaf. Plotseling begon het hard te regenen en het vorstelijk paar had geen parapluie bij zich; zij schuilden zoo goed mogelijk, riepen een huurkoetsier aanmaar deze reed voorttoen een tweeden en een derden, maar ook deze weigerden het natte tweetal op te nemen. Eindelijk ontfermde zich een vierde koetsier over hen en de grootvorst smaakte een onbeschrijflijk genot, dat hij ook eens bij ondervinding de petites misères van het burgerleven had leeren kennen. Aan de geneeskundige school te St. Petersburg hebben zich 300 meisjes als studenten in de genees- en heelkunde laten inschrijven. Er zullen echter niet meer dan 70 worden toegelaten. De gemeenteraad van Madrid heeft eene belasting gelegd op de uithangborden en winkelramen der winke liers, waarin zij hunne waren uitstallen. Het handel drijvend gedeelte der bevolking heeft daarop de uit hangborden enz. in genomen en de ramen gesloten. De stad kreeg daardoor een zeer somber aanzien, en de burgemeester heeft beloof 1, dat hij bij den raad stappen zou doen om op dit besluit te doen terugkomen, waarop alle winkels weder geopen werden en de gevels in den vroegeren toestand werden gebracht. VERKOOPINGEN EN AANBESTEDINGEN. De uitslag der heden vanwege het polderbestuur van Walcheren plaats gehad hebbende aanbesteding van het met Doornikschen steen bestorten van den voor en ondeïzeeschen oever, van 40 tot 190 meters ten Zuid westen van dijkpaal 38, aan de Zuidwateringmet de levering van den daarvoor noodigen steen, is als volgt: Ingeleverd zijn 14 biljetten, te weten van: C. Maters, te Vlissingen, voor f 35,500; J. Verkuijl Quakkelaar, te Vlissingen, voor 30,025; A. Rinders, te Breskens, voor f 28,499; II. Hage, te Bruinisse, voor f 27,887; G. Dekker, to Sliedrecbt, voor f 27,860; G. vau de Vrede, te Neuzen, voor 27,822; P. van de Wetering, te Sliedrecbt, voor 27,800; Corn8. Wisse, to Zaam- slag, voor f 27,787; A. J. Bos, te Sliedrecht, voor 27,300; D. Tholens, te Neuzen, voor/27,300; C. Har- tog, te Sliedrecht, voor 27,200; C. Roskamp Jz., te Sliedrecht, voer f 26,890; J. Filis, te Vlissingen,voor f 26,678; L. F. Willems, te Selznete, voor f 26,429. Laagste inschrijver en mitsdien aannemer is alzoo bevonden de heer L. F. Willems, te Selzaete, voor 26,429. THERMOMETERSTAND. 9 Oct. 'sav. 11 u. 54 gr- 10 'smorg. 7 u. 50 gr. 'smidd. 1 u. 56 gr. 'sav. 6 u. 53 gr. STA TEN-GENERA AL. TWEEDE KAMER. Zitting van "Woensdag 9 October. {Nader verslag.) De algemeene beschouwingen over het wetsontwerp tot vaststelling van in-, uit- en doorveerrechten iu Nederlandsch-Indië werden geopend door den heer Nierstrasz die het wetsontwerp om verschillende redenen bestreed, en in de eerste plaats zijae verwondering te kennen gaf, dat de regeering, voor de census-her- zicning, nu, ongeacht hare vroegere verklaringen, toch deze gewichtige zaak aan deze kamer ter beslis sing gaf. Hierop werd echter door den minister van koloniën geantwoord dat de regeering geenszins deze kamer onbevoegd heeft willen verklaren om gewichtige beslissingen te nemen, integendeel juist haren wensch had te kennen gegeven tot spoedige afdoening der tarief-wet, cn alleen, krachtens haar recht om terug te nemen wat haar goeddacht, militaii-een financieele wet ten had uitgesteld tot na de census-hcrzicning. De heer Nierstrasz meende in de eerste plaats dat deze tarief-wet een le groot verlies zou berokkenen aan de Indische financiën; gaandeweg blijft er voor Nederland niet genoeg over om de onkosten te dekken, die hier voor Indië worden gemaakt, en evenwel blij ven de uitgaven steeds klimmen. De meerdere opbrengst der artikelen, die door de regeering wordt veronder steld, zal echter geen aequivalont zijn voor het lager tarief. De suiker t nminste zal niet meer opbrengen; alleen het gedistilleerd wel. De handel zal echter door het lager tarief niet worden uitgebreid. Hij releveert hier tevens dat de heer van Bosse bij dit wetsontwerp verklaarde dat voor verschillende hemelstreken niet dezelfde omstandigheden gelden. Dit denkbeeld werd steeds door de conservatieven verdedigd. Dat Baud en Rochussen niet hechtten aan de differentieele rech ten vindt zijn grond daarindat zij vasthielden aan het consignatie-stelsel, dat die differentieele rechten van minder belang maakt. Waarom moet echter dit tarief worden herzien? Wat geven andere mogendheden ons daarvoor in ruil? Zijn vroeger reeds beloften ge daan? vraagt hij, en betoogt voorts dat het te verzou gaan, zoo men deze wet voordroeg alleen om iu het buitenland „liberaal" te worden genoemd. Verder doet hij uitkomen dat onze katoen-indu-Jrie verstoken van de 6 pet. beschermende differentieele invoerrechten in Indië te gronde moet gaan, daar zij overigens niet met de buitenhuidsche kan concurreerendaar deze steenkolen, machines en alle hulpmiddelen naderbij en goedkooper kan verkrijgen. Engeland hief ook de dif ferentieele rechten eerst op toen zijn fabrieken op den hoogsten trap waren gekomen. Als een waarschuwend voorbeeld wijst hij op Macassar, waar de Engelsche manu facturen domineeren sedert het een vrijhaven werd. In 't belang der katoen-industrie is afschaffing niet goed; de Indische bevolking zal er echter evenmin voordcel van genieten, want, reeds nu is de concurrentie op de In dische markt zeer groot. Het zwaartepunt ligt echter in het afschaffen der differentieele uitvoerrechten. Reeds nu is er achteruitgang in den uitvoer van suiker naar Nederland. Men behoorde dus eerst den loop der za ken af te wachten. Door de ongelukkige suikerwet is de opbrengst der suiker-cultuur reeds van 9 tot 3J- millioen 's jaars verminderd, en dit is grootendeels ten voordeele der fabrikanten. Mag men dus niet een ma tig recht op de suiker blijven heffeu? Evenzoo zou men dit moeten behouden voor den verkoop van koffie op Java. Ia- en uitvoer staan in nauw verband. Daarom zal hij tegen deze wet stemmen, zoo niet de differen tieele uitvoerrechten woideu gehandhaafd. De heer van Zuylen van Nijevelt betoogde uit de geschiedenis van het Indisch tarief, dat geenszins in 1865 in beginsel is uitgemaakt dat de differentieele rechten moeten worden afgeschaft. De heer Fransen

Middelburgsche Courant | 1872 | | pagina 2