föuiimlanZr. volbrachten oefeningstij deene gratificatie van f 25 tot f 50, alsmede jaarlijks eene toelage van f 300 kan verleend worden. Voorts zal genoemd comité hendie voldoende bewijzen van geoefendheid geven, in staat stellen terstond tegen eene geëvenredigde belooning dienst te verrichten. De grève in de mijn l'Aumonier is geëindigd. De eigenaars hebben het werkloon met 20 centimes per dag verhoogd. Er hebben geen wanordelijkheden plaats gehad. Volgens le Bien public zijn de voorbereidende werk zaamheden voor den aanleg van een strategischen ring- spoorweg rondom Parijs thans geëindigd. Deze spoor weg loopt over Villeneuve-Saint-GeorgesBoissy-Saint- Leger, Chennevières aan de Marne naar Ville-Evrard na over de Manie bij Noisy-le-grand en over het kanaal van Chelles gegaan te zijnvan Ville-Evrard loopt hij naar Montfermeil, doorsnijdt het bosch van Boudy om Vaujours te bereiken, gaat over het Oiircq-kanaalen verder naar Patte d'Oye op den weg van Rysselver volgens naar Gouesse, GroslayMontmorencyalle pun ten insluitend waar de Pruisen post gevat hadden om Parijs te bombardeeren. Van Montmorency bereikt de weg Sannoisop welks heuvelen batterijen opgericht zullen wordenverlaat vervolgens de verdedigingslijn der forten van Parijsslaat de richting in naar Pontoise, Conflans, Poissy, doorsnijdt het bosch van St. Germain en bereikt over Saint-Cir, LaMiniére en Palaiseau zijn punt van uitgang na tusschen Ablon en V illeneuve-Saint- Georges over de Seine gegaan te zijn. In den nieuwen schouwburg te Keulen zullen tele graafdraden worden gelegd door alle deelen van het ge bouw om den bezoekers door middel van signalen ken nis te geven van het begin van elke aete. De inrich ting zal zoodanig worden gemaaktdat aan de wande laars buiten het gebouw eveneens het begin van elke acte wordt bekend gemaakt. BURGERLIJKE STAND. Middelburg. Eerste huwelijksafkondiging van den 6eu dezer: C. Blaakmans, jm. 33 j. met J. A. Huisson, jd. 28 j. (Van 28 September5 October.) vlissingen. Bevallen: S. P. S. Staal, geb. Crom- beenz. M. J. Willemsegeb. Antheunissend. M. C. van der Poel, geb. Voorman, z. N. J. J. Dom misse, geb. Bilheimer, z. D. Streefkerk, geb. Swalf,z. S. Hollebrandsegeb. Janse, z. E. Kamermans, geb. van der Meer van der Wiel, d. C.Molgeb.Engeler,d. (levenloos.) Overleden: T. Palsrok, jm. 20 j. M. L. de Croos, d. 19 d. D. van Herkom, z. 2. j. J. G. Marijnussen, z. 14 d. A. J. Guillaume, d. 3 m. Goes. GehuwdG. G. W. Rooswedr van H. C. van der Made, 50 j. met Ch. Q. M. S. E. Rijserjd. 34 j. D. I. Helderman, wedr van I. H. H. van der Horst, 32 j., met G. J. van den Bosch, jd. 26 j. Bevallen: P. J. Roose, geb. Vroegop, z. P. Koekkoek, geb. Schag, d. M. Bruggemangeb. Verheule, d. P. Dallen, geb. Almekinders, d. H. A. van der Dor pel geb. Kopmelsz. OverledenA. van de Volkerewedr. van M. Does, 78 j. F. J. van den En ded. bijna 2 j. Zierikzee. Gehuwd: A. van Schelven, jm. 26 j. met P. van der Poel, jd. 26 j. Bevallen: L. van Strien, geb. den Boer, d. J. Kra mer, geb. Huigens z. D. Maijs, geb. Tuinman, d- C. S. Franser, geb. de Does, d. P. A. Plaum, geb. de Croly, d. Overleden: M. Velleman, z. 7 m. H. E. J. M. Merle, d. 1 j. J. van Akkerenman van J. van der Ploeg, 35j. P. Missel, z. 11 w. M, G'. Bos, z. 11 m. N. Ponse, 28j. C. P. W. Dikkenberg, d. 1 m. S. Bolier, z. 3 m. THERMOMETERSTAND. 7 Oct. 'sav. 11 u. 46 gr. 8 'smorg. 7 u. 46 gr. 'smidd. 1 u. 57 gr. 'sav. 11 u. 53 gr. STATEN-GENERAAL. tweede kamer. Zitting van Maandag 7 October. [Nader verslag.) Bij de behandeling van het wetsontwerp tot hetver- leenen van pensioen aan de beide dochters van wijlen den heer Thorbecke, gaf de heer Nierstrasz als zijne mee ning te kennen dat een wetsontwerp als dit, in Neder land zonder praecedent, zóódanig had ingericht behoo- ren te zijn, dat ook de tegenstanders van de politiek des heeren Thorbecke zich daarmede hadden kunnen vereenigen. Ware een eenvoudige wet met een eenvou dige memorie van toelichting voorgedragendan had zif door alle leden van alle richtingen bijna met accla matie kunnen worden aangenomen. Thans echter heeft de vorige regeering hare politieke tegenstanders ge dwongen óf hun eigen beginselen te verloochenen öf den schijn op zich te Iadendat zij ook na Thorbecke's dood nu iets zouden willen doen wat hem, bij zijn levenonaangenaam zou geweest zijn. Eenig financieel bezwaar had hij niet tegen deze wet. Maar hij had bezwaar tegen den considerans. Nam hij dien aandan zou hij öf zijn beginselen verloochenen öf een belofte doen van voortaan de politiek te zullen volgendie de heer Thorbecke toegedaan was. En daar hij consequent dacht te blijven, zoo bleef niets anders over als dat óf de regeering den considerans alsnog aannemelijk maakte 1 ook voor hen, die op een onafhankelijk standpunt staan, óf wel dat hij tegen het wetsontwerp stemde. Hij herhaalde, opdat geen verkeerde uitlegging aan zijn woorden werd gegeven, dat hij tegen het éenig artikel geen bezwaar had; maar als de considerans onveranderd bleef, zou hij vóór dat artikel stemmen, maar tegen de wet. De heer van Loon zou vóór de wet stemmen, omdat hij daarin zag een gepast hulde- en dankbetoon aan een staatsmandie gedurende meer dan 25 jaren met kunde, ijver en scherpzinnigheid aan 's lands belangen heeft gearbeid en min of meer het roer van staat heeft be stuurd. Maar als hij dit deeddan moet hij voor zich zeiven en voor velendie eenstemmig met hem denken, rekenschap geven van zijn stem. Hij protesteert tegen een woord in den consideransdat van meer algemeene strekking is dan hij daaraan kan geven. Als hij leest niet van verdiensten van den overleden staatsman, maar van uitstekende diensten, aan koning en land door hem bewezendan meende hij ook als orgaan van de partij waartoe hij behoort, te moeten aanwijzen, dat de richting die Thorbecke gegeven heeft aan het staats bestuur in hun oog niet was een dienst aan den lande en de dynastie bewezen; hij protesteerde sterk tegen de opvattingdat zijdie vóór deze wet zullen stem men de richtingin de laatste 25 jaren aan het staats bestuur gegeven, zouden goedkeuren. Gedurende dien tijd heeft Thorbecke in mindere of meerdere mate het nationaal Christelijk element verloochend, om daarvoor in de plaats te stellen een „Christendom boven geloofs verdeeldheid." Dit is genoeg om aan te duiden, dat de Christelijk nationale richting geen vrede kan hebben met de richting, waarin Thorbecke den geheelen poli- tieken toestand des lands gebracht heeft. Als hij dus vóór stemde zou het geschieden onder de bepaalde reserve dat z. i. in hoofdzaak de richting van Thorbecke niet was een dienst aan den staat en de dynastie bewezen. Ten slotte constateerde hij dat bij Thorbecke per soonlijk hooggeacht heeft en dat hij zoozeer als iemand apprecieert den belangloozen ijver met voorbijgang van eigen interest en van de belangen zijns gezins, waar mede hij steeds werkzaam is geweest in het belang des lands. De minister van binnenlandsche zaken zegt dat hij, het recht van ieder der leden erkennende om hun uit te brengen stem naar hun geweten te motiveeren, teveDS voor de regeering het recht vindiceert, de vorige spre kers niet te volgen op het terrein waarop zij de dis cussie hebben gebracht. Het door hen geopperde be zwaar achtte de minister niet vatbaar voor instructie van de zijde der regeering. De minister zei de dit niet om de regeering te ontlasten van eenige verantwoorde lijkheid voor het ontwerp. Het was der regeering toch hoogst aangenaam het van haar voorgangster over te nemen, en zij deed dit met volle sympathie. Wat nu de vraag om wijziging van den considerans betreft, zoo de regeering daarin al wilde treden, zou dit toch, in de phase waarin de zaak zich bevindt, hoogst moei lijk, zoo niet onmogelijk zijn. Meent de heer Nierstrasz echter het tegendeel, dan zou hij dit zelf kunnen be proeven. Maar de regeering persisteert bij den consi derans, zooals hij luidt. De beraadslagingen werden daarop geslotenhet éenig artikel en de considerans werden zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd en het wetsontwerp aange nomen met 52 tegen 4 stemmen. Tegen stemden de heeren WintgensKienNierstrasz en Taets van Ame. rongen. Bij de stemming was afwezig de heer van Nispen van Sevenaer, en verder gedurende de geheele zitting, de heeren Westerhoff, Storm, van Naamen, Brouwer, van Zuylen van Nijevelt, van Hardenbroek> van Foreest, de Bruijn Kops, de Lange, Godefroi, de Brauwvan KuykHeemskerk Az., BymaSaay- mans Vader, C. van Nispen, Verheijen, Borret, Bots, Smitz, van den Heuvell en van der Does deWillebois- (Met kennisgeving waren afwezig de heeren Kops, Vader' de Brauw, Godefroi en Storm.) Daarna werden achtereenvolgens aangenomen de vol" gende wetsontwerpen: 1° onteigening voor de verbetering van de buurt „de Zuiderkuipen" te Groningen; 2° idem voor den spoorweg AmersfoortZutfen 3° schenking aan de gemeente Hillegersberg van de onverdeelde helft in een schoolgebouw enz.; 4° vaststelling van het slot der rekening in Suriname over 1S67; 5° idem voor Curasao; 6° bekrachtiging van den onderhandschen verkoop van twee stukken uiterwaard in de gemeente Waarden burg, aan baron van Aylva van Pallandt; 7° begrooting wegens den arbeid der gevangenen over 1871; 8° goedkeuring van het handels- en scheepvaartver drag met Spanje. De kamer heeft vervolgens een aantal conclusiën van rapporten op regeeringsbescheiden goedgekeurd, waaronder die van het rapport over de inlichtingen op de adressen van mr. J. J. van Angelbeek, over zijn ontslag uit 's lands dienst. De commissie stelde voor den minister dank te be tuigen voor zijn bereidverklaring tot wijziging van het besluit van 1863en verder de hoop te kennen te geven, dat deze zaak spoedig op minnelijke wijze zou worden beëindigd. Nadat de heer Gratama had geprotesteerd tegen de strekkingdie z. i. in de conclusie lag, om in de private belangen van den heer van Angelbeek te treden en het publiekrechtelijk terrein in deze te verlaten, en de commissiebij monde van den heer Mirandolle had verklaarddat zij zich niet slechts had gehouden aan de vroegere votums der kamer, werd een amendement van den heer Gratama, om de uitdrukking der verwach ting op een minnelijke regeling der zaak te doen ver vallen met 31 tegen 24 stemmen verworpen en de con clusie onveranderd goedgekeurd. Nadat de kamer een voordracht van de huishoudelijke commissie tot aanstelling van een hulp-bibliothecaris had goedgekeurd, is de vergadering gescheiden tot Woensdag. In deze zitting is ingekomen een wetsontwerp tot wijziging der Indische begrooting voor 1872. Volgens de nota van wijzigingen door den minister van koloniën op het wetsontwerp tot vaststelling der tarieven van in-, uit- en doorvoer in Nederlandsch-Indië aangeboden, vervalt het voorgestelde tarief op bet ge distilleerd zoolang de regeling van den accijns in Indië hangende is. De invoerrechten in Indië worden voor de meeste artikelen verlaagd tot 6 percent van de waarde, terwijl in verband hiermede eene verlaging van de rechten op kaarsen, meel en minerale wateren wordt voorgesteld. Uit de nota van wijzigingen op het wetsontwerp betreffende de besmettelijke ziekten blijkt, dat de voor gestelde wijzigingen voornamelijk ten doel hebben de in het wetsontwerp gemaakte bepalingen omtrent den dwang tot vaccinatie voor de scholen te verzachten. ALGEMEEN OVERZICHT. In de Pruisische politieke wereld komt wedermeer en meer leven, en mededeelingen omtrent hetgeen aan de verschillende ministeriën omgaat en voor de behandeling in de vertegenwoordigende vergadering voorbereid wordt kondigen de aanstaande hervatting der werkzaamheden in den Pruisischen landdag aan. Het gerucht omtrent wijzigingen in het ministerie wordt door de Kreuz-Zei- tung en de officieuse Norddeutsche Allgemeine Zeitung tegengesproken. Gedurende den laatsten tijd vernam men namelijk van verschillende zijden dat de minister van justitie Leonhardt, wegens voortdurende ongesteld heid, zijn ontslag zou nemen en de heer Falk, die om trent de middelen tot bestrijding der overmoedige gees telijkheid met von Bismarck van meening verschilde, de portefeuille van justitie zou aanvaarden. Wat dit bericht onwaarschijnlijk maakte was de toevoeging dat de keer Falk niet doortastend genoeg naar den zin van den rijkskanselier wasterwijl, zooals men zich herinnert, het eenige wat op dit gebied door de Pruisische regee ring gedaan werd juist dateert van den eersten tijd na Falk's optreden als minister. Ondanks zijne vaak her haalde beloften deed het Pruisische ministerie vóór dien tijd hoegenaamd niets op dit gebied. Behalve de lange reeks wetten, die door den minis ter van ecredienst aan den landdag zullen worden inge diend, zal de vertegenwoordiging bovendien nog eenige voorstellen tot belastingherziening zooals men verze kert, weinig afwijkende van die welke in het vorige jaar verworpen zijn en twee regeeringsvoorstellen tot annexatie van grondgebied te onderzoeken hebben. Sedert den Deenschen oorlog verkeert het hertogdom Lauen- burg in weinig benijdenswaardigen toestand. Niet alleen is het nog steeds schatplichtig aan Pruisen, maar boven dien moet het de voor het kleine land zoo zware lasten ten behoeve van het Duitsche rijk opbrengen. Hoewel deze sommen de krachten van het hertogdom te boven gaan, is tot dusverre de annexatie aan Pruisen steeds op moeilijk heden gestuit, welke nu uit den weg schijnen geruimd te

Middelburgsche Courant | 1872 | | pagina 2