MIDDELBURGSCHE COÜ F 239. Dinsdag 1872. RANT. October. Dit blad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, De prijs per 3/m. franco en Pinksterdag en Middelburg 7 October. Wij lezen in de Arnhemsche courant dat de „zooge naamde geavanceerd-liberalen in het noorden des rijks" van tijd tot tijd bij elkander komen om zich te onder houden over de politiek en elkander daarover wel eens brieven schrijven, en dat in die gesprekken en in die brieven de zaak der grondwetsherziening geen geringe plaats bekleedt. Twee wijzigingen der grondwet werden door de geavanceerd-liberale sprekers en schrijvers ge- wenscht, namelijk: eene andere administratieve indee ling van het rijk en de bepaling eener andere plaats als zetel der sta ten-generaalde correspondent der Arnhemsche courant voegt er met zeker welbehagen bij dat die wijzigingen wel „groote oppositie zouden vinden." Dit gelooven wij nu niet. De eerstgenoemde wijzi ging der grondwet zou zeker veel bezwaar ontmoeten, schoon wij voor ons gaarne verklaren dat wijwanneer het doel bereikbaar ware, wel zouden willen medewer ken tot verandering der administratieve indeeling des lands. Maar de tweede grondwetswijziging zou niet veel oppositie vinden, om de dood-eenvoudige reden dat ze geen grondwetswijziging i3. In geen enkel artikel onzer grondwet wordt gezegd dat de staten-generaal in den Haag vergadering moeten houden. Wanneer de heeren geavanceerd-liberalen, voordat zij over de poli tiek spraken of elkander over de hoogste belangen van staat in zendbrieven onderhielden, zich de moeite had den getroost de grondwet eens in te zien, dan zouden zij dat wellicht hebben ontdekt. In de memorie van toelichting, die bij de spoorweg - begrooting voor 1873 gevoegd is, treffen wij het vol gende aan: „De overbrugging van het Hollandsch Diep kwam in het laatst van het voorgaande jaar zoo ver gereed, dat de bruggen beproefd konden worden en de weg van Zwa- luwe tot Dordrecht op den eersten van dit jaar voor het verkeer kon worden geopend. „De bovenbouw voor de brug over de oude Maas te Dordrecht is gesteld en ter beproeving gereed. In den Zwijndrechtschen Waard zijn de werken nagenoeg voltooid, op Feijenoord worden tijdelijke inrichtingen gemaakt om in afwachting der voltooiing van de verdere werken, de exploitatie, zoo mogelijk nog vóór den winter, aldaar te doen aanvangen. „De afdamming in het Sloe werd in het voorgaande jaar zoo voorspoedig en met zooveel voortvarendheid tot stand gebracht, dat de weg van Goes tot Middel burg veel vroeger dan men zich had voorgesteldmet 1 Maart, voor het verkeer kon worden geopend. Thans zijn de werken voor den spoorweg tot het locaalstation te Vlissingen zoover gevorderd, dat de exploitatie voor het vervoer van reizigers en van goederen op beperkte schaal, zou kunnen worden ondernomen. De Maat schappij tot exploitatie van staatsspoorwegen i3 genegen met de exploitatie van dat gedeelte, bij den aanvang van den winterdienstop 1 November e. k. een begin te maken. „De werken van het kanaal door Walcheren zijn tusschen Middelburg en het Yeergat zoover gevorderd, dat dit gedeelte van het kanaal voor de scheepvaart opengesteld en de Nieuwe haven van Middelburg afge sloten kan worden. Te Vlissingen zijn de sluizen nage noeg gereed en wordt de zeedijk in de buitenhaven opgeruimd, zoodat de havens aldaar omstreeks de helft van het volgende jaar zullen gebruikt kunnen worden en daarmede het kanaal door Walcheren tevens geheel voor de scheepvaart zal kunnen worden opengesteld. „De werken voor den spoorweg tusschen Zaandam en Amsterdam, voor zoover aanbesteed, worden gere geld voortgezet. De aanplempingen voor het westelijk en het oostelijk gedeelte van het station in het open- havenfront zijn zonder groot bezwaar voortgezet. Het westelijk gedeelte is geheel, het oostelijke nagenoeg gereed. De aanbestedingen voor de uitbaggering en aanplemping van het middengedeelte hebben tot dus ver moeilijkheden opgeleverd. Bij de laatste herbeste ding is de aanneming voor een perceel aan den laag- sten inschrijver gegund kunnen worden, terwijl thans met de aanbestedingen voor het overblijvende, in het openbaar of, waar dit in 's rijks belang verkieslijk blijkt, bij onderhandsche overeenkomst in groote of kleine pereeelenzal worden voortgegaan. „De uitbreiding van werken op de beide stations te Utrecht, noodig voor het doorgaand verkeer, zijn on dernomen en ver gevorderd. Alleen de aansluiting op de grens der twee stations ondervindt vertraging door het oponthoud vanwege het dagelijkseh bestuur der gemeente Utieeht veroorzaakt voor den afstand van eenig water en grond, nagenoeg zonder waarde, op die grens gelegen." Voorts is bij de begrooting gevoegd een overzicht van hetgeen aan de onderscheidene spoorweglijnen reeds gedaan is of nog te doen valt. Behalve dat het daarin medegedeelde over het algemeen niet van zeer groot belang kan worden geacht, schijnt het betrekking te hebben op een vroeger tijdvak. De toestand is na het opmaken van dat overzicht reeds merkbaar veranderd, en althans betrekkelijk de lijn GoesVlissingen zullen onze lezers er niet veel nieuws in aantreffen. Voor den spoorweg RoosendaalVlissingen met alle daarbij behoorende werken is op de begrooting f 1,625,346 uitgetrokken. De ontvangsten der Maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen bedroegen van 1 Januari tot 20 Sep tember jl. f 3,943,633.40^zijnde gemiddeld f 14.96 per dag en per mijl. In hetzelfde tijdvak van het vorige jaar was de opbrengst f 3,635,483.57 of gemiddeld f 14.27 per dag en per mijl. De ontvangsten van den Nedeilandschen centraal- spoorweg hebben van 1 Januari tot 30 September jl. bedragen f 424,119.69, zijnde f 24,900.69 meer dan in hetzelfde tijdvak van 1871. De Nederlandsche spectator de opvoering van een nieuw drama van Jules Sandeau en Decourcelles (Mar cel) in den Franschen schouwburg te 'sGravenhage besprekende zwaait niet alleen lof toe aan de wijze waarop dat stuk is gespeeld, en waarbij de directeur, de beer Emile Marck, weder getoond heeft een voor treffelijk acteur te zijn, maar geeft ook nadrukkelijk zijne ingenomenheid te kennen, met de betere richting die door den tegenweordigen directeur aan het Haagsch tooneel gegeven wordt. De stelling dat het Fransche tooneel in de residentie een bron zou kunnen zijn van het edelst kunstgenot zou voor eenige jaren nog met een twijfelend schouderophalen zijn begroet. Nog niet lang is het geleden dat de vertooningen aan die van de Parijsche Délassements comiques herinnerdenmaar sedert het vorige jaar is de Fransche komedie onder directie van den heer Marck weder toegankelijk gewor den voor de vrienden van het geestige oude Fransche blijspel en wordt de goede smaak weder gehuldigd. De minister van financiën heeft met ingang van den lctt October jl. benoemd tot telegrafist 3e klasse de rijkstelegraaf kantoorhouder J. Thil, de rijkstelegraaf- klcrken J. H. Brondert, C. Schwaanhuyser, H. A. van Dijk, W. W. Kooth en E. J. Veldhuyzen, en de leerlin gen-telegrafist P. WeijersA. F. van Gooi en J. Borstlap. Aan de tweede kamer der staten-generaal is een adres ingediend vanwege de vereeniging Schuttevaer, houdende een opsomming van veelvuldige gevaren, door de schip perij bij storm en ontij den aan de afsluitingswerken onder Schellingswoude te verduren. De vereeniging verzoekt de kamer om, als deze zaak bij de wetgevende macht in behandeling komt, haar met alle ten dienste staande middelen te bevorderen. BENOEMINGEN EN BESLUITEN. rechterlijke macht. Benoemd tot president van het provinciaal gerechtshof in Noord-Brabant mr. J.B.H. van de Mortel, thans raadsheer in dat gerechtshof. leger. Op nonactiviteit gesteld de 2e luitenant een der Kerstdagen. H. Anema, van het 3e regiment vesting-artillerie, krach tens punt 4 van artikel 38 der wet van den 28cn Augus tus 1851 (Staatsblad n° 128), in afwachting dat nader omtrent hem zal worden beschikt. ONDERWIJS. Met den aanvang van den nieuwen ctosüdT.872/73 zijn- bij het Athenaeum illustre te AmstcKlaïW Hoor dé on derscheiden ministeriën 1)enoemd21 studetffen voor den militairen geneeskundigen dienst om opgeleid te worden tot officier van gezondheidte wetenvoor den dienst hier te lande 2, voor dien der marine 7 en voor Üost-Indië 12 die allen op 1 dezer in dienst zijn gesteld. KERKNIEUWS. Door het kieskollege der Nederduitsch hervormde gemeente te Arnemuiden is Zaterdag met eenparige stem men tot predikant beroepen de heer J. Ormel, predi kant te Loon op Zand. Door het kiescollege der Nederduitsch hervormde gemeente te Zutfen is ter voorziening in de predikants vacature het volgende zestal van predikanten opgemaakt: P. Doedes Lzn., te Ochten; P. J. Hoedemaker, te Vee- nendaal; E. César Segers, te Groningen; J. Krull Az., te Edens en Spannum; H. C. van Lindonk, te Ooster beek; A. W. L. Talma, te Harlingen. Ter voorziening in de predikants-vacature bij de Evangelisch Luthersche gemeente te 's Gravenhage, is het volgende zestal van predikauten opgemaakt: J. Bakker, te Vlissingen; J. A. Böhringer, te Maas tricht; H. F. Grottendieck, te Alkmaar; C. Lohr, te Kampen; K. Scharten, te Leeuwarden, en C. L. W. Westhoff, te Utrecht. MARINE EN LEGER. Tot onderzoek der schade aan de stuuiboords- ma chine van de Haai is eene commissie benoemd bestaande uit een ingenieur der marine, een officier-machinist, den kommandant en een deskundige van Fijenoord. GEMENGDE BERICHTEN. Naar het Handelsblad verneemt, heeft de kamer van koophandel en fabrieken te Amsterdam gunstig geadviseerd op het bij den gemeenteraad ingekomen verzoek tot vervroeging van het beursuur. Als een bewijs van de gebrekkige watergemeen schap tusschen Amsterdam en Rotterdam meldt het Handelsblad dat een onlangs aan de koninklijke fabriek van stoom- en andere werktuigen te Amsterdam ge bouwde stoomboot, bestemd voor de vaart tusschen Mid delburg en Zierikzee, den volgenden weg heeft moeten volgen om de bestemming te bereiken: van Amsterdam over het IJ en de Zuiderzee naar het Ketel diep, den IJsel geheel op, het Pannerdesche kanaal door, langs den se- paratiedam de rivier de Waal af en vervolgens de Zeeuwsche stroomen naar Middelburg. De reis vorderde drie dagen! Zaterdag is uit Nieuwediep de stoomboot der maatschappij Nederland, Prins van Oranje, gezagvoerder Fabritius, naar Batavia vertrokken. De groothertog van Luxemburg heeft tot officieren der orde van de Eikenkroon benoemd baron E. Lafon- taine, te Waremme, en majoor C. Buydens, beiden in België, en von Chappuis, kapitein bij bet Pruisische grenadiers-regiment. De gedenkdag van Leiden's ontzet is Donderdag te Leiden op de gewone wijze gevierd.Van de gelegenheid om de schilderijen en verdere oudheden betrekkelijk het beleg dier stad op het raadhuis te bezichtigen, is door 5000 personen gebruik gemaakt. Volgens bet Weekblad van Haarlemmermeer heeft het water in den polder eene sedert jaren ongekende hoogte bereikt. De burgemeester van Aalsmeer, de heer Taktevens burgemeester van en wonende te Uithoorn, had te Aalsmeer zijne gewone zitting gehou den en passeerde den ringdijk van Haarlemmermeer om door den Zwarten polder huiswaarts te rijden. Tus schen den Kruisweg en den Vijfhuizerweg stond min stens 1 decimeter water op den rijweg, waardoor het paard, het spoor bijster wordende, op zij uitsprong en

Middelburgsche Courant | 1872 | | pagina 1