Öuiientcmï). geen bepaald plan bezittende, noch op financieel, noch op militair gebied, geraakte daardoor, gelijk te voor zien was, reeds bij de eerste ontmoeting met de kamer in verlegenheid. En om zich uit de verlegenheid te redden nam zij eene politiek aan, die de hare niet kon zijn en die haar waarschijnlijk neg menig lastig oogenblik bezorgen zal. Zij heeft nu tijd gewonnen. Zij kan tot September 1873 staande blijven, zonder eenige belangrijke wet aan de orde te brengen. Zij behoeft niets te doen, noch aan het belastingstelsel, noch aan het krijgswezen. Maar welk zal dan het oor deel zijn over eene regeering, die zich aldus eene poli tiek van stilstand heeft laten opdringen?" Evenwel wil V. de hoop nog niet opgevendat de ijverige en bekwame personen die in dit kabinet worden aangetroffen, zich los zullen maken van de verklaringen waartoe het ministerieter kwader ure, werd geleid. Aan censusherziening kan de voorkeur worden gegeven. Maar mag dit eene reden zijn om tot September 1873 niets te doen? De natie verlangt naar pracüscfce resultaten van het bestuur dor liberalen. „Het kabinet heeft nu eenige wetten van het vorige gouvernement overgenomen en gewijzigd, maar ook vele wetten ingetrokken zonder iets in de plaats te stellen. Bewijzen van eigen, zelfstandige werkzaamheid heeft het nog niet geleverd, ofschoon het aan tijd tot voorberei ding niet heeft ontbroken. Men verschuile zich toch niet achter die census quaestie waarin niemand iets anders dan een voorwendsel ziet. Kan de censusherziening eene reden zijn om de vestingwet niet te behandelenof de aangekondigde herziening van de militiewet, of de wet op het hooger onderwijs, die „voorbereid" wordt, of eene comptabiliteitswet, die gereed kon zijn, en tutti quanti Het is voor de heeren ministers zeker gemakkelijker om alles te laten nederkomen op hun ambtgenoot voor bin- nenlandsc.he zaken en zijn censuswet; de minister van oorlog vooral, dunkt onszal zich gelukkig rekenen, in dien hij zich vooreerst tot het gaande houden der firma bepalen kan. Maar men is dan toch geen minister om niets te doen. Men is daar om de zaken van het land te behartigen en de hervormingen tot stand te brengen waaraan de natie behoefte heeft. De wegdien het ka binet thans wil inslaan kan slechts tot teleurstellingen stilstand leiden. En het zijn niet de slechtste vrienden van het ministerie welke het van deze weg zoeken af te houden. Geen politiek van „handigheden"geen pre- texsen om aan lastige quaestiën te ontkomen; maar de vraagstukken ouder de oogen gezien en gedaan wat de hand vindt om te doen. Ziedaar naar ons bescheiden oordeel de beste politiek, omdat zij de meest oprechte en de meest waardige is. Gisteren is uit 'sGravenbage naar Zweden vertrok ken de generaal-majoor Tolsma, adjudant des konings, teneinde Z. M. den kening der Nederlanden bij gele genheid der troonsbestijging van Z. M. Oscar II te ver tegenwoordigen. De minister van financiën heeft met ingang van 15 October a. de postdirecteuren A. Hartjenste Doetin- chem, en W. F. van Erkel, te Nijkerk, benoemd tot directeur van het vereenigd post- en telegraafkantoor in hunne tegenwoordige standplaats. BENOEMINGEN EN BESLUITEN. RIJKS-MUSEUM. Benoemd tot eerste adsistent bij 'srijks- museutn van natuurlijke historie te Leiden J. G. de Man. LEGER. Op pensioen gesteldop verzoekkrachtens art. 42 1 b der wet van 28 Augustus 1851 (Staats blad n° 128), de luitenant-kolonel J. Schuurman van het regiment grenadiers en jagers en het bedrag van dat pensioeningevolge art. 146 der wet van 28 Augus tus 1851 (Staatsblad n° 129) bepaald op f 1500 'sjaars. Benoemd bij het wapen der infanterie tot majoor, bij het lc regiment, de kapitein M. F. J. Phaff, van den generalen staf. Overgeplaatst in zijn rang bij het regiment grenadiers en jagers de majoor jonkheer A. K. J. Klerck, van het 1® regiment infanterie. ONDERWIJS, De gemeenteraad van Rotterdam heeft tot oprichting van een hoogere burgerschool met driejarigen cursus voor 300 leerlingen besloten, teneinde de aansluiting tusschen middelbaar en lager onderwijs te bevorderen. Benoemd tot tweeden leeraar in de Fransche taal aan het Erasmiaansch gymnasium te Rotterdam de heer J. E. Blin, aldaar, (ook te Amsterdam benoemd). KERKNIEUWS. Beroepen tot predikant bij de Nederduitsch hervormde gemeente te Kruiningen de heer G. Doedeslzn., thans te Bieselinge. MARINE EN LEGER. De luitenant ter zee le klasse T. C. Gobée wordt met den laatsten dezer, eervol ontheven van de waar neming der betrekking van onder-equipageweester der marine bij 'srijks werf te Willemsoord, en op nonacti viteit gesteld, terwijl die betrekking met den lcn Novem ber daaraanvolgende wordt opgedragen aan den luite nant ter zee le klasse E. L. baron van Heeckeren van Waliën. Naar aanleiding van 's konings besluit van den 2en dezer, n° 17, wordt Zr. Ms. schroefstoomsehip Curasao, liggende ter reede van Texelmet den 15ca Oc tober a. buiten dienst gesteld, en de kapitein ter zee C. J. Damme met dat tijdstip eervol van het bevel over dien bodem ontheven en op nonactiviteit gesteld. Uit Hellevoetsluis wordt aan het Handelsblad ge schreven: De onlangs te Fijenoord aangebouwde en in dienst gestelde rammonitor de Haai, heeft Dinsdag bij het manoeuvreeren op het Haringvlieten Hollandschdiep nabij Middelharnis een belangrijke avarij aan de machine gekregenwaarbij echter geen persoonlijke ongelukken plaats hebben gehad en alleen eene vertraging in de ro eftochten zal ontstaan. GEMENGDE BERICHTEN. Gisteren werd te Aardenburg aan den heer P. L. Reep maker door de werkende leden van de kamer van Rhetorika „Burgemeester Reepmaker" een blauw fluweel met zilver gemonteerd portret-album aangeboden, bevat tende de portretten van alle werkende leden van ge noemde kamer, als bewijs van erkentelijkheid voor het vaandel tijdens de feestviering van Juni 11. aan genoemde kamer geschonken. Volgens ontvangen telegram is het stoomschip Con rad, gezagvoerder Graadt van Roggen, den 3''" dezer 8 uur de3 voormiddags te Batavia aangekomenen heeft dus in nog geen veertig etmalen de reis volbracht. Passa giers allen wel. De jongste storm heeft aan de werken tot afdam ming tusschen het eiland Ameland en den vasten wal in het geheel geen schade veroorzaakt, maar deze inte gendeel over eenige duizenden meters lengte gevuld met zand cn slib en gedekt met schelpen en mosselen, waar door die dammen aanmerkelijk zijn verbeterd. De Brnsselsche bierstekers en slijters hebben op een door hen gehouden meetingwelke door 200 per sonen werd bijgewoond, eenparig besloten den prijs van het bier te verhoogen. Tengevolge van dezen maatregel hebben in verscheiden herbergen ernstige ta- fereelen plaats gegrepen, waarbij de politie moest te hulp komen. Uit Luik wordt gemeld dat de mijnwerkers der mijn l'Aumonier den arbeid gestaakt hebben. Men is beducht dat dit elders navolging zal vinden. De arbei ders verlangen dat het loon met 25 centimes per kubieke meter zal verhoogd worden, en aangezien een werkman 3 kubieke meters kolen per dag kan leveren, bedraagt de verhooging per man en per dag 75 centimes. Zij, die niet op stuk werken, zijn met 50 centimes verhoo ging per dag tevreden. Professor Palmieri heeft medegedeeld dat er we der groote werking in den Vesuvius te bespeuren is en dus opnieuw een uitbarsting kan verwacht worden. De telegraafdraad die het observatorium op den berg met de sterrenwacht der universiteit verbindt is thans gereed, en reeds heeft men gelijktijdige waarnemingen gedaan vooral betreffende de atmospheriscke electrici- teit. Weder heeft een vreeselijk spoorweg-ongeluk in Engeland plaats gehad. De sneltrein van Carlisle naar Londen is, niet ver van eerstgenoemde plaats, met vol len spoed op een goederentrein geloopen, die door verregaande achteloosheid van de beambten op een ver keerd spoor was geraakt. Elf personen zijn b'j dit accident omgekomen, en een veei grooter aantal min of meer ernstig gekwetst. De inbraak in de kelders der bank van Baltimore is een der stoutste schurkenstreken die in den laatsten tijd zijn uitgevoerd. Den 15en Augustus werd een der aan de bank grenzende panden betrokken door de firma Stabler c°., graanhandelaars, die daar hunne kantoren en opslag overbrachten. Spoedig nadat zij daar gevestigd waren, begonnen zij hunne operatiën tegen den muur die hun kantoor scheidde van de bank, welken muur zij openbraken, zoodat zij op de drie dikke ijzeren platen der brandkast stieten, waarin de bank hare deposito's bewaarde. Ook in deze platen waren weldra gaten geboord en zoodoende was eene opening verkregen, waardoor de dieven zich in het bezit stelden van 35,000 dollars in banknoten, 15,000 dollars in staats-eftecten en 100.000 dollars in particu liere deposito's. In den nacht van 19 Augustus was het werk klaar en den volgenden dag was de firma Stabler c°. gevlogen. In het kantoor werd niets anders gevonden dan de ovei blijfselen van eenstevigen maaltijd, benevens eene collectie van de meest vernuf tig uitgedachte breekinstrumentendie door hunne nieuwheid en originaliteit ieders verbazing wekten. Dergelijke werktuigen had de Baltimooische politie nog nooit gezien. Naar het schijnt is de naam „Stabler" valsch. VERKOOPINGEN EN AANBESTEDINGEN. "Gisteren is te Vlissingen in het openbaar te koop aangeboden een huis en erve in de Palingstraat, wijk K n°. 14G, groot 92 centiaren. Verkocht voor f 1825 THERMOMETERSTAN D. 4 Oct. 's av. 11 u. 51 gr. 5 'smorg.7u.51gr.'smidd.lu.57gr.'sav.6u.54oT. STATEN-GENERAAL, TWEEDE KAMER. Uit de bij de kamer ingediende begrooting voor den aanleg van staatsspoorwegen over 1873 blijkt, dat de uitgaaf is geraamd op 1\ raillioen guldens. Het saldo op die begrooting voor den dienst 1872 bedraagt 1£ mil- lioen. Zoo mogelijk zal nog voor den winter de brug over de Oude Maas bij Dordrecht in exploitatie wi rden ge bracht. Wat betreft den Zccuwschen spoorweg blijkt uit de toelichting o. a., dat die spoorweg tot het locaalstation te Vlissingen met 1° November voor het openbaar ver keer zal worden opengesteld. Het kenaal door Wal cheren kan tusschen Middelburg en het Veersche gat voor de scheepvaart worden geopend, terwijl de nieuwe haven te Middelburg kan worden afgesloten. De havens te Vlissingen zullen medio 1873 in gebruik kunnen worden gesteld, en dan tevens het geheele kanaal kunnen worden geopend. ALGEMEEN OVERZICHT. De question bruiante van den dagscheiding van staat en kerkhield Woensdag den grooten raad van het kan ton Genève gedurende ruim 4 uren bezig. Eenige leden van den raad hadden voorgesteld om het aanhangige voorstel tot een volgende zitting te verdagen, doch hoewel de discussie met eene stemming eindigde welke met 33 tegen 29 stemmen de verdaging verwierp, liep zij echter bijna uitsluitend over het fond der quaestie en niet over de verdaging. Heden zal de discussie worden voortgezet. Ondanks hare benaming schrijft de voorgedragen wet echter geen geheele scheiding van staat en kerk voor. Zij beveelt slechts de opheffing van de afdeeling eeredienst op het budget, maar laat het bestaande recht van opper toezicht van den staat over de kerk inlact. En daar de kosten van den protestantschen eeredienst geheel uit eigen fondsen bestreden worden, zoo treft dit wetsvoorstel uitsluitend de katholieke kerk. Het beginsel der scheiding vindt niettemin weinig tegenstand, en zelfs de katholieke leden van den kantonalen raad kunnen zich zeer goed met bet voorstel vereenigenmits de staat dan ook van zijnen kant afstand doe van zijne voogdij over de kerk en haar op haar gebied onbe perkte vrijheid laat. De protestantsche leden daarentegen en eenige katholieken, die het ingediende voorstel steunen, willen tot eiken prijs voor de veiligheid van den staat den invloed van het staatsbestuur op de kerk behouden. Over dit verschilpunt loopt do strijd der partijen in den kantonalen raad, en men moet erkennen dat hierin het zwaartepunt der geheele quaestie gelegen is. Met belangstelling kan men derhalve de beslissing tegemoet zien welke heden te Genève genomen zal worden, of schoon hiermede nog geenszins het laatste woord in deze moeilijke quaestie gesproken is. Welke partij ook zegevieren moge, de zaak kan daarmede nog niet ten einde zijn. Zoowel wanneer de kerk absolute vrijheid ver krijgt als wanneer zij onder het toezicht van den staat geplaatst blijft wel te verstaan volgens de wettel ij ko bepalingen welke thans op dit gebied bestaan zullen de conflicten onmogelijk kunnen uitblijven. Alle ge nootschappen, welke in de maatschappij bestaan, hetzij van burgerlijken of godsdienstigen aard, moeten in het belang van die maatschappij zelve in hunne bevoegd heden en rechten begrensd zijn; de kerk is eene dier genootschappen en behoort in hare verhouding tot den staat aan dezelfde rechtsbeginselen onderworpen to wezen als ieder ander genootschap. Slechts langs dezen weg is een ware en alle partijen bevredigende scheiding van staat en kerk mogelijk; wil men echter de bestaande speciale regeling en de aan de kerk geschonkene en ook vaak door haar veroverde voorrechten behouden men zal daarmede tevens de hoofdoorzaak van alle bot singen tusschen staat en kerk bestendigen. „De schaarschheid aan politiek nieuws maakt bijna wanhopend", zegt l'Indépendanee beige, en inderdaad, wanneer men ziet dat het eenige land, hetwelk nog

Middelburgsche Courant | 1872 | | pagina 2