MIDDELRURGSCHE COURANT. F 236. Vrijdag 1872. 4 October. Dit Wad -verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 2eB Paascli- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. De prijs per 3/m. franco is f 3.SO. Middelburg 3 October. De minister van binnenlandsche zaken heeft bepaald, dat de verkiezing van een lid van de tweede kamer der staten-generaal in het hoofdkiesdistrict Amsterdam, in plaats van mr. J. Heemskerk Bz, die de benoeming tot lid van den raad van state heeft aangenomen, zal geschieden op Dinsdag den 22en October a. en dat, zoo eene herstemming noodzakelijk is, die zal plaats hebben op Dinsdag den 5cn November a. Bij den gemeenteraad van Dordrecht is van burge meester en wethouders ingekomen een adres van den heer Jan van Drunen te Londenhoudende verzoek ora uitstel van den termijn bepaald voor de opening van zijn stoomvaartmaatschappij tusschen LondenHuil en den Boven-Rijn met overlading te Dordrecht. Burge meester en wethouders hebben bezwaar gemaakt tegen de inwilliging van dit verzoek. Op do voordracht ter benoeming van een gemeente secretaris van Delft, ter voorziening in de vacature ontstaan door het eervol ontslag van den beer Colff van Hoogeveen, zijn geplaatst mr. J. Soutendam, archi varis en griffier ter secretarie te Delft en de heer J. Muller, burgemeester en secretaris van Valkenburg. ONDERWIJS. Benoemd tot leeraar in het handteekenen aan do hoogere burgerschool te 's Gravenhage de heei M. W. Ger- retsen, thans leeraar aan 's rijks hoogere burgerschool te Warffam. MARINE EN LEGER. Eergisteren hebben de laatste troepen, bestaande uit een detachement artillerie en mineurs, het artillerie kamp bij Zeist verlaten, die aldaar waren achtergeble ven om bet kamp op te ruimen. Bij het natuurkundig staats-examente Utrecht gehouden, zijn geheel tf gedeeltelijk geslaagd deheeren J. K. P. Walraven, N. ten Kate, W. van der Starp, G. PoolmanG. J. F. LeemansH. J. Hubert en J. Hagen, allen militair-geneeskundige studenten. KOLONIËN. Volgens een bij het departement van koloniën van den gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indië ontvangen telegram zijn te Batavia van Deli goede tijdingen ont vangen. De vijandelijke versterkingen zijn genomen en bezetzonder verlies aan dooden onzerzijds. Wel waren er eenige gewond geworden. Slaats-cour De gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indië heeft de volgende beschikkingen genomen. civiel departement. Ontslagen: op verzoek, eervol, uit 's lands dienst, met behoud van recht op pensioen, de le commies bij de algemeene rekenkamer D. C. Helderman. Ingetrokken: op verzoek, wegens ziekte, de be noeming van den ambtenaar op wachtgeld E. Dinger, tot 3cn commies op het residentiekantoor te Muntok. Benoemd: tot 3cn commies op het residentiekan toor te Muntok, de ambtenaar op wachtgeldM.Trouer- bach. Ontslagen: bij de wees- en boedelkamer te Menado, op verzoek, eervol, wegens vertrek, als president mr. P. A. Matthesonder dankbetuiging voor de door hem als zoodanig bewezen diensten. Benoemd: tot president P. F. L. Kist, secretaris der residentie Menado. departement van oorlog. Verleend: een twee jarig verlof naar Nederland, wegens ziekte, aan den kapitein der infanterie A. Verbrugk. Bevor derd: bij den militairen geneeskundigen dienst, tot militairen apotheker le klasse, de militaire apothe ker 2C klasse J. W. Schneider; bij het wapen der artillerie, tot kapitein, de 1° luitenant W. H. Sta ver man; tot lcn luitenant, de 2° luitenant K. E. Reek; bij de militaire administratie, tot onderintendant 1° klasse, de onderintendant 2C klasse W. Stort jr.tot kapitein kwartiermeester, de 1® luitenant-kwartiermeester J.W. J. van Deventer; tot T" luitenant-kwartiermeester, de 2e luitenant-kwartiermeester W. F. Hardy. Benoemd: tot 2on luitenant-kwartiermeester, de sergeant-majoor der infanterie A. H. Ilartsteen. GEMENGDE BERICHTEN. De groothertog van Luxemburg heeft tot ridder der orde van de Eikenkroon benoemd den heer J. W. H. Werleman te Amsterdam. De eerste voor de directe vaart op Amerika gebouwde stoomboot Rotterdam is Zondag te Rotterdam gearriveerd. Het schip en de machine zijn gebouwd op de werf van de heeren Henderson Coulborn co. te Renfrew aan de Clyde, voor rekening van de heeren Plate Reuchlin co. Het schip heeft een lengte van 2G0, breedte van 35 en holte van 24 Engels che voeten. De schade aan den toren van Delft berokkend wordt thans begroot op ongeveer f 30,000. Hij is tegen brandschade verzekerd bij de Geldersche algemeene brand waarborg- en assurantie-maatschappij te Arnhem, voor f 50,000 in herbouw. Het Utrecktsch dagblad verneemt, dat door de Maat schappij tot exploitatie van staatsspoorwegen, in overleg met de directien der Belgische spoorwegente beginnen met 1° November a.vier rechtsfreeksebe verbindingen tusschen Rotterdam en Brussel en omgekeerd, in elke richting over DordrechtBredaRoozendaal, zijn tot stand gebracht. Zoolang de werken in Rotterdam niet voltooid zijn, zullen de reizigers per stoomboot van de Oosterkade nabij het station van den II ijnspoorweg naar het voorloopig station op den linker Maasoever worden overgebracht. Vandaar tot Brussel heeft echter in de sneltreinen geene verwisseling meer plaats. Aangezien met 1 November ook de spoorweg die het noorder- en zuiderstation te Brussel verbindt in exploitatie komt, zal het rechtstreeksch verkeer met Parijs veel worden vergemakkelijkt. Het voornemen zou bestaan om een der wagons van den trein die te 10.15 uren uit Rot terdam zal vertrekken over den Chemin de fer decein- ture te Brussel tot Parijs te doen doorloopen. In omge keerde richting zou zich een doorloopende wagon bevinden in den trein die te 6.30 te Rotterdam aan komt. De reis tusschen Parijs en Rotterdam zou dan in doorloopende rijtuigen worden afgelegd in ongeveer 104 uur. Men meldt uit de Noordelijke gewesten, dat aldaar voor duizenden guldens late boekweitdeels gemaaid deels nog op stam staande, door de vreeselijke stormen, hagelbuien en regenvloeden is vernieldzonder dat er gegronde hoop bestaat hierin nog eenige tegemoet koming te zullen ondervinden, daar bijna alles verwaaid en naar heinde en verre uit elkander is gejaagd. Te Woolwich is dezer dagen met gunstig gevolg een aambeeld gegoten, dat zijn wederga nog niet ge vonden heeft en bestemd is voor den grooten stoomhamer, die in het tuighuis te Woolwich zal gebezigd worden. Men heeft 103 ton ijzer, door middel van een zeker aantal fornuizenin drie verschillende vergaarbakken en smeltkroezen gesmolten. Dit gietsel heeft eene maand noodig om te bekoelen en gedurende dezen tijd zal de laatste ijzeren band, die dienen moet bij het metselwerk waarmede de hamer in verband staatgereed worden gemaakt; daartoe zal 63 ton ijzer noodig zijn. Wanneer dit alles is afgeloopenblijft er niets anders over dan het voetstuk van het aambeeld te gietenwaarvoor men 60 ton noodig heeft. De hamer alleen zal 34 ton en het geheel 650 ton wegen. Dezer dagen is achter een trap van een huis in Seven dialseen der ellendigste buurten van 't Lon- densche East-end, het lijk gevonden van een vrouw, zoo goed als naakt, en van welke niemand iets scheen te weten, ofschoon het huis door een aantal gezinnen wordt bewoond. Het is dus niet uitgemaakt, of de ongelukkige vermoord is, dan welof zij stervend zich in dezen schuilhoek had neergelegd. Dit laatste ware niets vreemds in Seven dials. Nog kort geleden, immers in 't midden van den zomer, stierven in die buurt twee vrouwen den hongerdoodook die twee hadden liever den adem willen uitblazen in een afzichtelijk hol, dan dat zij den bijstand inriepen van eene instelling, die voor sommige armen verschrikkelijker is dan de gevangenis't werkhuis. De Globe, melding makende van de bovenbeschreven hor rible discoveryklaagt in bittere bewoordingen over den staat van zaken in de Londensche achterbuurten. Dat zulk een hel als Seven dials geduld wordt in de rijkste stad der wereld (zegt het blad) is een bittere satire op onze hooggeroemde liefdadigheid. Tevergeefs is 't de oogen te sluiten voor maatschappeiijke jamme ren, die zich nu en dan op zoo ijzingwekkende wijze openbaren. Volgens berichten uit Kertsch in Rusland, is nabij die plaats een zeer merkwaardige katakombe gevon den, waarvan de muren met schilderstukken van ge vechten en jachten bedekt zijn; in drie zijmuren vindt men nissen, waarin sarkopliagen staan. De nissen zijn met zinnebeelden beschilderd. De katakomben schijnen van Scytischen oorsprong te zijn; men meent dat zij uit de vierde eeuw afkomstig ziju. De sarkopliagen schijnen reeds vroeger opengemaakt te zijn, maar het gemis aan sieraden en wapens wordt grootendeels op gewogen door de schilderstukken, die Scytische sol daten in volle uitrusting voorstellen. Deze gelijkt in vele opzichten aan de oud-Rusische kleederdracht. Per mailstoomboot Elbe is in Engeland het be richt aangekomen, dat den 9en en 10'n September in West-Indië een hevige orkaan gewoed had. Te Mar tinique waren 16 schepen, waaronder de mailboot Isle- man, en te Dominica waren al de in de haven aanwe zige schepen vernield; op beide plaatsen waren daarbij vele menschen om het leven gekomen. Te St. Kitts waren verscheidene en te Barbados 5 schepen op het strand geworpen. Bij den aanleg van nieuwe straten te Alexandria ontdenkt men voortdurend overblijfselen van groote ge bouwen reeds zijn verscheidene antieke beeldhouwwer ken aan 't licht gebracht. Zeer nabij de bekende zuil van Pompejus heeft men de overblijfselen opgegraven van een oude Christenkerk; en ter plaatse waar de spoorweg tot aan de haven wordt verlengd bevinden zich graven die aan weerskanten in de rots zijn uitgehouwen. THERMOMETERSTAND. 2 Oct. 's av. 11 u. 62 gr. 3 'smorg. 7 u. 60 gr. 's midd1 u. 64 gr. 'sav. 6 u. 56 gr. STATEN-GENERA AL. tweede kamer. De wijzigingen door de regeering in de begrooting van Nederlandsch-Indië voor 1873 voorgesteld, en gis teren reeds in het kort door ons vermeld, komen hierop neder Volgens de memorie van toelichting bedragen de vermoedelijke overschotten over den dienst van 1868 f 6,575,959, 1869 f 4,149,529 en 1870 f 6,862,589, te zamen f 17,588,077. Het voor den dienst van 1870 uitgetrokken bedrag, ten deele aan de begrooting ontleend, moet evenwel verhoogd worden met f 1,103,105, welke ten laste van de VIe begrootingsafdeeling sedert minder blijken uitge geven dan toegestaan te zijn. De totale som der vermoedelijke saldo's over de drie even genoemde jaren is dus nader te stellen op 18,691,182 Daarvan wenscht de regeering te bestem men tot aanvulling van de middelen, dienst 1872 _„_5,497,240 Zoodat nog beschikbaar blijven .f 13,193,942 Met de beschikking daarover te wachten totdat de saldo's wettelijk vastgesteld kunnen worden, acht de regeering met de herhaaldelijk door de kamer genomen beslissing in strijd, en met het oog op de vertraging, welke het werk der begrootingsrekeningen bij voortdu ring nog ondervindt, niet raadzaam. Het is op grond daarvan, dat de regeering de ver moedelijk nog beschikbare fondsen wil bestemmen in de eerste plaats tot aflossing van het doorloopend voor schot aan de Nederlandsche handelmaatschappijen ten

Middelburgsche Courant | 1872 | | pagina 1