vaarwel zeggen, wilden zij niet ondanks hunne optie bij het aanbreken van den dag onherroepelijk als Duit- sehers beschouwd worden. L'Indépendance de l'Est verzekert dat gedurende de laatste dagen het aantal dezer gedwongene emigranten zóo groot was dat geen enkele spoortrein die van de grenzen kwam op den juisten tijd zijne bestemming bereikte. „Die datum van den lcn October zal steeds in her innering blijven als de dag, waarop ontzaglijke offers aan een goede en rechtvaardige zaak gebracht werden" zegt le Temps. „Jammer slechts dat de innige toewij ding dezer vrijwillige bannelingen haar oorzaak vindt in de strengheid van den veroveraar, en de le Octo ber zal dan ook steeds een treurige bladzijde in de geschiedboeken van het nieuwe Duitsche rijk vullen." Met een enkel woord staat het blad stil bij de onmen- schelijke wijze waarop Duitschland de openbare meening trotseert en het geannexeerde land met geweld ver- duitschen wil, waarop het blad met deze woorden eindigt: „De eenige troost die ons rest in deze treurige omstandigheden is dat wij weten, dat de macht zich bedriegt wanneer zij meent alles ongestraft te kunnen doen. „„Edelmoedigheid, riep Frederik de Groote bij de verdeeling van Polen uit, is een woord dat in het politieke woordenboek geen plaats vindt." Maar Fre derik bedroog zich, en de ultima ratio in menschelijke zaken is niet zoozeer de kracht der wapenenals wel het geweten der menschheid." Het comité der processiën naar Lourdes heeft zich in een uitvoerig stuk aan de permanente commissie ge wend, waarin het tegen de aanvallen protesteert waar aan de processie Donderdag jl. van de zijde der bevol king van Nantes bloot stond, en met het verzoek tot afzetting van den prefect en den maire besluit. Het comité zal echter weinig eer met zijn adres inleggen. Niet alleen is de regeering, zooals le Temps verzekert, verontwaardigd over de handelwijze der adressanten, dat zij hunne klachten niet aan het gouvernement maar aan de permanente commissie inzonden, blijkbaar met het doel om de quacstie in de commissie en zoo moge lijk in de kamer te brengen en een twist daarover uit te lokken tusschen de regeering en de clericale rech terzijde, maar bovendien is de permanente commissie incompetent van deze zaak kennis te nemen. De benoe ming van den prefect en den maire is eene daad van de uitvoerende macht en ook hunne schorsing of afzet ting kan slechts door haar geschieden. De nationale vergadering zelve mist daartoe de bevoegdheid, a plus forte raison de permanente commissie. Hoezeer het te betreuren is dat de bevolking van Nantes denbijgeloo- vigen dweepers de martelaarskroon op het hoofd drukte, was een kleine terechtwijzing niettemin meer dan ver diend, omdat meer en meer blijkt dat het wonder van Lourdes meer een politieke dan een religieuse beteek e- nis had en als „de dageraad" beschouwd werd van „de restauratie der legitieme en clericale monarchie." The Times bevat een bericht uit Madrid, waarin gemeld wordt dat de Spaansche regeering het voornemen heeft hare eischen tot vergoeding der schade, welke Spanje door de Amerikaansehe vrijbuiters in de wateren van Cuba ondervindt, aan het oordeel der mogendhe den te onderwerpen. Het is echter zeer de vraag of de mogendheden een gewillig oor aan dit verzoek van Spanje zullen leenen. Het is toch niet denkbaar dat eenige mogendheid daarvoor de kans voor een conflict met de groote republiek zcu willen loopen, en boven dien, wanneer de mcgcndheden Amerika verantwoorde lijk verklaardendan nog is Spanje weinig gevorderd, daar Amerika niet vrijwillig betalen zal cngeen Euro- peesche staat ter wille van Spanje's belangen het zwaard zal trekken. In de cortes heeft de minister van koloniën op eene vraag van den heer Quintero geantwoord dat de regeering met nauwgezetten ijver de wet tot invoering der jury- bewerkte. Verder verklaarde hij binnen weinige dagen alle documenten te zullen overleggen betrekkelijk de wet waarbij de geheele afschaffing der slavernij in de koloniën wordt voorbereid. Maandag morgen te 9 uren heeft op de citadel te Cairo een plechtigheid plaats gehad voor Egypte van ontzaglijk groot belang. In tegenwoordigheid van alle hooge ambtenaren en alle vertegenwoordigers der vreemde natiën is een firman van den sultan van Tur kije voorgelezen, waarbij Turkije afstand doet van al zijne rechten ten aanzien van Egypte's binnenlandsch beheer, zoodat den onderkoning in dit opzicht geheele vrijheid van handelen gegeven wordt. Karakteristiek is met het oog op de bekende Egyptische verkwisting de opmerking welke een der bladen op het bericht omtrent deze gebeurtenis laat volgendat de Khedive derhalve in het vervolg leeningen kan sluiten zonder de goedkeuring van den sultan. Varia uit het buitenland. Duitschland. De Duitsche bondsraad zal in het midden dezer maand zijne werkzaamheden hervatten. Als een der gewichtigste onderwerpen die in behande ling zullen komen, wordt de tabaksbelasting genoemd, die in de plaats van de zoutbelastingwelke de rijks- regeering toch besloten heeft af te schaffen, treden zal Het invoeren van een staatsmonopolie, op voorbeeld van Frankrijk en Oostenrijk, vindt weinig ondersteu ning. Slechts Wurtemberg heeft zich bepaald hiervoor verklaard. "Wordt de zoutbelasting geheel door de tabaksbelasting vervangen, dan zal deze laatste drie a viermaal hooger worden dan thans het geval is. Om trent de wijze van perceptie is nog geene beslissing ge nomen. Een vroeger plan tot heffing eenerrijksbelasting op de beroepen Geicerbesteuerschijnt opgegeven te zijn. Ook met het oog op de wenschelijkheid tot verminde ring der jaarlijksche bijdragen der bondsstaten tot bestrijding der rijksuitgaven hebben onderhandelingen met de verschillende regeeringen plaats betrekkelijk een definitief belastingstelsel voor het Duitsche rijk. De uitspraak des keizers in de St.-Juan-quaestie wordt dezer dagen tegemoet gezien. De beslissing geldt de vraag of volgens het verdrag van 1846 de grenslinie door het kanaal van Haro, zooals Amerika beweert of door de straat van Rosaria, zooals Engeland staande houdt, getrokken behoort te worden. Algemeen wordt aangenomen dat de Amerikaansehe eisch de gunstig ste kansen heeft. In den Pruisischen landdag zal de minister Camphausen opnieuw een voorstel tot belastingvermindering indienen. In hoofdzaak heeft hij, naar men zegt, zijn oorspronkelijk plan gehandhaafd tot vermindering en geheele ontlasting der laagste klassen van de zoogenaamde Classenslcucr. Met meer kracht dan ooit dringt de pers thans cp afschaf fing van het dagbladzegel aan en de landdag zal zich waarschijnlijk niet bij het beweren neerleggen dat eene herziening van de geheele zegel belasting noodig is. De liberalen dringen er te meer op aan omdat ook in het ontwerp der rijkswet op de drukpers de zegel quacstie ge heel in het midden gelaten is en deze dus waar zij bestaat in wezen laat. Alle ontwerpen van eenig gewicht wor den vóór de behandeling in den bondsraad aan de ver schillende regeeringen opgezonden, die ze met hare op merkingen voorzien aan de kanselarij terugzenden. Door deze wijziging zijn de werkzaamheden van den bonds raad ontzaglijk vereenvoudigd en behoeven de leden niet bijna het geheele jaar te Berlijn door te brengen. In Silezië is een regeeringsbesluit afgekondigd aangaande het onderwijs in de Duitsche en het gebruik der landstaal op de openbare en bijzondere scholen. Het lezen, schrijven, zingen en aanschouwelijk onderwijs moet voortaan uitsluitend in het Duitsch geschieden; alleen voor zoover het ter verduidelijking bij de kinde ren noodig iszal de onderwijzer zich van de moedertaal mogen bedienen. Bij het onderwijs in het rekenen, in de vaderlandsche geschiedenis en natuurkennis in de hoo- gere klassen mag niet anders dan Duitsch worden ge sproken. Het godsdienst-onderwijs mag bij de laagste klasse uitsluitend in de moedertaal worden gegeven; bij de middelste klassen mag van die taal slechts zooveel noodig worden gebruik gemaakt, doch bij de hoogere klassen is zij verboden. Frankrijk. De Patrie geeft een uittreksel van een onderhoud, dat de president der republiek Vrijdag jl. zou hebben gehad met een harer mede-arbeiders en waarin de heer Thiers zich over den politieken toestand van den dag zou hebben uitgelaten. Volgens het ver slag van den heer Arnault, heeft het hoofd der Fransche regeering zijne bijzondere vredelievendheid aan den dag gelegd, naar aanleiding van het zoo krachtig uitge drukt gevoelen der leidende staatsmannen van Duitsch land, Oostenrijk en Italië, dat de rust van Europa hoegenaamd geen gevaar loopt. Wat Frankrijk aangaat, het zal geen weerwraak nemen met de wapenen in de hand, maar door arbeid en de zegevierende ontwikke ling harer rijke industrie; deze gaat steeds vooruit. Waar is het, dat Thiers zich persoonlijk en veel met mili taire zaken bezig houdt, doch dit geschiedt eenvoudig om deze reden, dat Frankrijk een leger hebben moet, dat elk ander, zoo niet in getal, dan toch in dege lijkheid en tucht, evenaart. Naar zijn gevoelen is het doel reeds bereikt en Frankrijk's leger staat weer bovenaan, en zoo kan Frankrijk gerust blijven werken aan zijn eigen herschepping. Niemand kan zeggen, wat toekomstige gebeurtenissen brengen zullen. Mocht ech ter, ondanks den oprechten wensch der diplomaten, de vrede ergens worden gestoord, dan zal Frankrijk zich weten te doen gelden. De republikeinsche regeering is voor den vrede, en deze vrede zal te duurzamer wezen, naarmate het leger krachtiger iswelks taak het is hem te handhaven. Thiers verklaarde den vrede niet uit zwakheid te willen Frankrijk meende hij is niet zwak; maar, omdat hij zich overtuigd houdt, dat vrede voor alle staten noodzakelijk is en Frankrijk den rang terugbezorgen moet, dien het wel is waar voor een oogenblik verloren heeft, maar dien niemand het duurzaam onthouden kan. Men had bericht en vervolgens weêr tegengespro ken, dat generaal Faidherbe weer in activiteit zou her steld worden en reeds benoemd zou zijn tot lid van het comité der genie. De waarheid is zoo meldt de Constitutionnel dat generaal Faidherbe, wiens denk beelden op dit punt, naar 't schijntovereenstemmen met die van den president der republiek, belast zal worden met de organisatie van het reserve- en territo riale leger, krachtens de voorschriften van de nieuwe militaire wet. Hij zou speciaal belast zijn met de ge westelijke organisatie van de reserve- en territoriale legers, die een spoedige mobilisatie van de Fransche legers mogelijk moet maken. Engeland. In the Times en the Daily News leest men ingezonden stukken, waarin het denkbeeld aan de hand gedaan wórdt om de schadevergoeding aan Amerika geheel door particuliere giften bijeen te bren gen. Een dezer inzenders voegt hierbij de voorwaarde dat de heer Laird, die de Alabama bouwde en uitrustte, verplicht zal worden boven aan op de lijst voor eene som van minstens 20 tot 30.000 pond sterling te tee kenen. Lord Dufferin, de nieuwe gouverneur van Canada, is door de bevolking met groote geestdrift ont vangen. De stad Otronto was den avond van zijne aankomst versierd en verlicht.Volgens een telegram van the Daily Telegraph uit Alexandriëheeft vorst Kassai van Tigré, die zich, naar men wec-t, als koning Johannes van Abyssinië heeft laten kronen, den kolonel Kirkham met een brief aan koningin Victoria naar Londen ge zonden, waarin hij de tusschenkomst van Groot-Brit- tannië tegen Egypte verzoekt. Een verzoek van gelij ken aard is, naar men zegt, ook aan de andere Euro- peesche mogendheden gericht Het is niet waarschijn lijk dat daaraan gehoor zal worden verleend, vooral niet omdat de bedoelde vorst door geen enkelen vreem den staat als heersclier over Abyssinië erkend is. In Massana is intusschen de Egyptische krijgsmacht met een bataljon en twee stukken geschut versterkt, terwijl de hoofdman der Wollo-GaUas, Ali Burru genaamd, die tegen koning Johannes partij heeft gekozen, aan het Abyssinische leger eene nederlaag heeft toegebracht. Zaterdag heeft de benoeming van den nieuwen lord- mayor van Londen voor het volgende met den 9cn No vember ingaande jaar plaats gehad. De keuze der aldermen viel op sir Sidney Hedley Waterlow, papier fabrikant, die zich vooral onderscheiden heeft door zijne met goed succes bekroonde pogingen tot het bouwen van woningen voor de arbeidende klasse. Rusland. Dezer dagen, zoo meldt men uit Se- bastopol, zijn te dezer stede aangekomen twee Engel- sche hoofdofficieren, met het doel om de overblijfselen der gesneuvelde Engelsche militairen, die ginds en elders ter aarde zijn besteld, in éene begraafplaats te vereenigen. Van de zijde der Russische regeering wordt het mogelijke gedaan om dat plan uitvoerbaar te ma ken en op andere wijze te bevorderen. Zoo is van regeeringswege een som van 600,000 zilveren roebels, ongeveer 1,200,000 gulden beschikbaar gesteld tot het stichten van een monument ter nagedachtenis van alle gesneuvelden. Er zullen wachters worden benoemd door de verschillende betrokken regeeringen, aan wie de eervolle taak zal worden opgedragen de dooden te bewaken, Spanje. De hypotheekbank, waarvan de minister van financiën in zijne „millioeneu-s^mr/i" sprak, zal met een kapitaal van 50 millioen pesetas gevestigd worden, welk kapitaal echter tot 150 millioen verhoogd kan worden. Deze bank zal voorschotten verstrekken op onroerende zaken aan gemeenten, provinciale besturen en industrieele ondernemingen. De door den staat ten bedrage van 300 millioen uit te geven paudbrieven zul len voor de eene helft tot zekerheid dienen voor de schatkistbiljetten en voor de andere helft tot waarborg der rente van do binnen- en buitenlandsche schuld. Deze bank draagt zorg voor de plaatsing dezer pand brieven en schiet den staat 100 millioen voor. De door den minister besproken 5 pet. belasting der rente be treft alleen de reeds bestaande couponbelasting der binnenlaudsche schuld; de buitenlandsche schuld blijft onbelast. Voor eenigen tijd had een schoolfeest te Sibour, een dorpje aan den voet der Pyreneën, plaats, waaraan het karakter eener demonstratie ten gunste van don Carles gegeven werd. Gedichten ter eere van don Carlo3 en dona Margarita werden voorgedragen en vivatsf voor den koning en de koningin aangeheven. De burgemeester was tegenwoordig, die daarom even als de geestelijke zuster, die aan het hoofd der school stond, terstond uit zijne betrekking werd ontslagen. Rleitgcltocrli. 0NDES OARLISTEff. II. De bisschop van Avilla en zooals ik reeds zeide het geheele kapittel gingen voor goed-Carlistischgezind door. Ik had eene aanbeveling aan den bisschop ge kregen en ben aan zijne welwillendheid menig genoe gen tijdens mijn verblijf aldaar verschuldigd. Deze kerkelijke hoogwaardigheidsbekleeder was een lang,

Middelburgsche Courant | 1872 | | pagina 2