MIDDELBÜRGSCHE COURANT. F 235. Donderdag 1872. 3 October. Dit blad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 2ca Paasch- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. De prijs per 3/m. franco is f 3.50. Middelburg 2 October. Door de provinciale staten van Zuid-Holland is met 35 stemmen tot lid van de eerste kamer der staten- generaal verkozen de heer L. Pincoffs, te Botterdam, lid der staten van die provincie. Op mr. Cock te Leiden waren 33 stemmen uitgebracht. Bij de gisteren plaats gebad hebbende herstemming tusschen de heeren mr. J. G. van Deinse en P. J. van den Eeckhout/ ter verkiezing van een lid voor de pro vinciale staten van Zeeland in het kiesdistrict Hulst, waren 460 stembriefjes ingeleverd waarvan 8 van on waarde, zoodat 452 geldige stemmen zijn uitgebracht. Hiervan verkreeg de heer mr. J. G. van Deinse 270 en de heer P. J. van den Eeckhout 182 stemmen, zoo dat eerstgenoemde is verkozen. In de eergisteren gehouden openbare vergadering van den raad van state, afdeeling voor de geschillen van bestuur, zijn ingekomen acht koninklijke besluiten, waaronder een van 23 September jl.houdende niet-ont- vankelijkvorklaring voor het beroep, door het bestuur' van let calamiteuze waterschap Bruinisse ingesteld tegen een. besluit van gedeputeerde staten van Zeeland. De minister van binnenlandsche zaken heeft Zaterdag uitspraak gedaan in het bekende geschil tusschen Am sterdam en de Amsterdamsche kanaalmaatschappij. Ofschoon Z. Exc. zoomin de opvatting van het gemeen tebestuur, als de beperkende opvatting der maatschappij van art. 12 barer concessie beaamt, en dus in een onder zoek au fond van elk der zes door Amsterdam gestelde eischen treedt, verklaart de minister vier van deze te weten, die tot toelating van een gemeente-commissaris, tot toekenning aan Amsterdam van medebeheer over de kanaalsluizen, tot vergoeding door de maatschappij van de kosten, gemaakt tot waterverversching enz., en tot afstand aan de stad van alle gronden, welke het gemeentebestuur later mocht begrijpen noodig te hebben ongegrond en onvatbaar voor toewijzing, terwijl de minister aangaande de diephouding van liet vaarwater voor Amsterdam en de houthaven, waarom trent vooralsnog van eenig geschil tusschen partijen niet blijkt, geen termen tot tussckenkomst vindt. Niettemin acht de minister de vertegenwoordiging van het gemeentebestuur bij de directie der maatschap pij hoezeer hij die in geen geval krachtens de con cessie of langs welken weg ook aan de maatschappij, die tot nogtoe aan al hare verplichtingen strikt vol daan heeft, meent te kunnen opleggen een zóo wenschelijk middel tot vestiging van een betere ver standhouding tusschen het gemeentebestuur en de directie der maatschappij, dat hij deze verzoekt te zijnen ge- noege aan het verlangen van het gemeentebestuur te dien aanzien gehoor te geven. (N. Roil. cour.) Naar men verneemt heeft volgens een bericht in de Nieuwe Botter damsche courant de minister van binnenlandsche zaken bezwaar gemaakt om aan de heeren Wiggers van Kerchem en baron Sloet van do Beele te Leiden concessie te verleenen tot den aanleg van een spoorweg van Leiden naar Woerden, tenzij deze te Leiden in verbinding komt met het station van den Hollandschen spoorweg. BENOEMINGENT EN BESLUITEN. ridderorden. Vergunning verleend aan G. e. Tolsma, generaal-majoor bij het leger in Nederlandsch-Indië, adjudant van Z. M. den koningtot het aannemen der onderscheidingsteekenen van grootoüicier der Leopolds orde, hem door Z. M. den koning der Belgen geschon ken en aan J. G. J. Schmutzerkoopman en vice-consul van Zweden en Noorwegen te Samarangtot het aan nemen der versierselen van ridder der orde van Wasa, hem door Z. M. den koning van Zweden en Noorwegen geschonken. rechterlijke macht. Benoemd tot rechter-plaals- vervanger in de arrondissements-rechtbank te Botter dam inr. E. E. van Baalte, advocaat aldaar. marine. Eervol uit den zeedienst ontslagen, op verzoek, de luitenant ter zee 2C klasse E. Haitsma Muiier. ONDEïfWIJS. Benoemd tot leeraar in de staathuishoudkunde en aesthetica aan de hoogere burgerschool voor meisjes te Deventer mr. H. ter Haar, leeraar aan de hoogere burgerschool voor jongens aldaar. KOLONIËN. Blijkens een bij den raad van beheer der Nederlandsck- Indische spoorwegmaatschappij ontvangen telegrafisch bericht, waarvan aan de regeering mededeoling is gedaan, werd den 26en dezer de laatste rail op den spoorweg Batavia-Buitenzorg gelegd en laatstgenoemde plaats bereikt. De maatschappij vertrouwt dat die spoorweg in zijn geheel tegen 1 Januari 1873 voor het verkeer zal kunnen geopend worden. Staais-cour GEMENGDE BERICHTEN De Haagsche nieuwsbode heeft uit Noordwijk a/Z. bericht ontvangen dat aldaar eergisterennacht een schip is gestrand, waarvan men onderstelt dat de geheele bemanning is verongelukt; althans weinige oogenblikken later spoelde een bootje aan,waarin vierlijken, die lot de equipage schijnen te hebben behoord. Het on we der van Zondag heeft nog op andere plaatsen dan in Delft schade aangericht. Volgens het Leidsche dagblad moet Nieuwekerke in de Haarlemmer meer geheel afgebrand zijn; te Voorburg, Voorschoten en Lisse zijn boerderijen in den asch gelegd. Uit Boxtel wordt van 30 September aan Het Vader land het volgende gemeld: Dagelijks komen hier op het station eenige malen drie treinen te zamen, soms vier; men moet dus de meeste zorg besteden aan de goede bediening der wissels. Hedennamiddag stonden de treinen komende van Breda en Eindhovente wachten tot die uit Utrecht aan was, de locomotièven der eerstgemelde treinen hadden water ingenomen en toefden op een hulp- spoor tot den gewachten trein voorbij was, om zich alsdan op hunne plaatsen te begeven. De wisselwaehter, welke die beide locomotieven had doorgelaten, had zijn wissel nog niet hersteld om den Utrechtsehen trein op de goeda rails het station binnen te laten rijden, toen hij in zijn woning in de onmiddellijke nabijheid hulpgeschreeuw hoort; hij loopt zijn vrouw te hulp tegen een dronken man, en is of niet bijtijds, of niet genoeg bij het hoofd om zijn wissel om te slaan, zoodat de aansnellende trein van Utrecht op het hulpspoor loopt tegen de wach tende locomotief waardoor een wagen derailleerde. Ge lukkig ziju de reizigerseenige lichte kneuzingen niet meegerekend, met den schrik vrijgekomen, maar het is merkwaardig te zien met welk een geweld de zware bufiferbalken als glas gesplinterd en uiteen gevlogen zijn. De machinisten moeten zich kloek gehouden hebben. De firma S. J. Spanjaardfabrikant te Borne, heeft thans ook een adres aan den minister van justitie gezonden, naar aanleiding van diens woorden, bij het adres van antwoord gesproken, omtrent het betalen in bons, als aanleiding tot werkstaking in Twenthe. De adressant verklaartdat de werkstaking aan hare fabriek voortsproot uit de vraag om loocsverhooginggeens zins uit de gedeeltelijke betaling in bons. De minister, zoo beweert do adressant, is daaromtrent eenzijdig in gelicht „doordien men alleen is afgegaan op een eenzijdig bericht, in een partijdig weekblad voorkomende en door andere nieuwsbladen daaruit overgenomen." Als bewijs van hunne verklaring merkt zij op, „dat de uitbetaling in bonsop uitdrukkelijk verlangen der werklieden, steeds als naar gewoonte plaats heeft." Zij verzoekt den minister dus, zoo noodig, na eigen onderzoek, „deze hare mede deelingen ten dage dienende en ter plaatse waar zulks behoort, te willen kenbaar maken." (Handelsblad.) Uit Baamsdonk wordt van 28 September het vol gende gemeld: Gisterenvoormiddag voer schipper B. Bossers met zijn schuit van Baamsdonksveer naar de buitenpolders, gelegen in den Biesboscbom aldaar koeien en paarden voor verschillende landbouwers te gaan af halen. Des middags keerde hij terug met 8 personen, 12 koeien en 2 paarden aan boordterwijl er een hevige wind woei. Bijna aan het einde van het zoogenaamde Steurgat, gelegen onder Made en Drimmelen, stiet het zwaard van de schuit, zoodat deze omsloeg e%vol water liep. Drie personen en zeven koeien zijn door Mat on geluk verdronken, terwijl al de andere personen door een opkomend vaartuig zijn gered en de overige koeien en paarden op een plaat zijn gezwommen. De belangrijke en zeldzame bibliotheek en de verzameling van muziekinstrumenten door den onlangs overleden directeur van het Brusselsche muziek-conser- vatoire Fétis nagelaten, zijn door de Belgische regeering voor fr. 150,000 aangekocht. Zij zullen ten nutte van het publiek beschikbaar worden gesteld. De steenhouwers, werkzaam aan den bouw van het nieuwe paleis van justitie te Brusselhebben het werk gestaakt. De plaats wordt door de gendarmerie bewaakt. Als oorzaken van de tegenwoordige hooge prijzen der steenkolen worden door een correspondent van tho Daily News genoemd: 1° het trapsgewijze verdwijnen van den invloed der paniek van 18662° het herleven, na den burgeroorlog in Amerika, van handels- en spoor wegondernemingen; 3° de verbazende uitbreiding van spoorwegen in BuslaudItalië en Indië4° de stilstand van de kolenindustrie in Frankrijk en Duitschlandvoor namelijk in Westphalen, gedurende den jong sten oorlog; 5° de verhooging van de loonen der mijnwerkers en de vermeerderde kosten van de benoodigde materialen en werktuigen ter ontginning. Daarbij komtdat het ont ginnen van nieuwe steenkoollagen en de uitbreiding van de bestaande jaren tijds vordert en op het oogenblik weinig baten kan. De correspondent meent intusschen, dat men thans de hoogste prijzen heeft bereikten noemt het eene ij dele vrees van hen, die meenen, dat het in vallen der winterkoude den prijs der kolen nog meer zou moeten opdrijven. Beeds is in de laatste dagen meer kalmte te bespeuren, hoewel de daling der pnjzen uit den aard der zaak slechts langzaam zal gaan. THERMOMETERSTAN D. 1 Oct. 's av. 11 u. 56 gr. 2 'smorg.7u.58gr.'smidd.lu.66gr.'sav.6u.64gr. STATEN-GENERAAL. tweede kamer. De wijzigingen door den minister van koloniën in het wetsontwerp tot vaststelling der Indische begrooting voor 1873 aangebracht, strekken hoofdzakelijk om de vermoedelijke saldo's over 1868 1869 en 1870 nader vast te stellen op f 18,691,182, en daarvan f 5,497,240 aan te wijzen tot aanvulling der middelen over 1872. Het restant wil de minister grootendeels besteden tot aflossing van het doorloopend voorschot van de Neder- landsche handelmaatschappij en voor den aanleg van publieke werken in Indië. De bedoeling der regeering is om de overschotten van vroegere diensten alleen te bestemmen ter voorzie ning in geheel buitengewone behoeften in Nederland of Indië. ©Mtmlcmtr. ALGEMEEN OVERZICHT. De dag van gisteren was voor Frankrijk een dag van rouw. De termijn aan de Elzassers en Lotharingers voor de nationaliteitskeuze gesteld, was te 12 uren in den nacht tusschen Maandag en gisteren verstreken. Aan een der harde gevolgen van den oorlog was daar mede opnieuw voldaan. Duizenden van Elzassers en Lotharingers moesten vóór gisteren hunne woonplaatsen

Middelburgsche Courant | 1872 | | pagina 1