Ouitmlanö. voorschijndientengevolge twisten zij nu in hun eigen kamp. Het is waarschijnlijk dat het Hollandsehe gouver nement tot een bevredigende oplossing zal komen met de Battaksche hoofden, die niet betrokken waren in de laatste onlusten en die inderdaad begeerig schijnen om op vriendschappelijken voet te blijven. Men heeft beloo ningen uitgeloofd voor de gevangenneming van de twee oproerige datoes die oorzaak zijn van de jongste rust verstoringen. Men zegt dat de Battaks over het alge meen welwillende gevoelens koesteren jegens de Euro peanen en dat zijdie onlangs in verzet kwamenschelmen zijn, dio niets omhanden hadden en onder belofte van geldelijke belooningen aangeworven werden: terwijl het thans blijkt dat zij in sommige opzichten door hunne trouwelooze aanvoerders bedrogen zijn. GEMENGDE BERICHTEN Eergisteren avond half zeven uur is de bliksem geslagen in de spits van de Nieuwe kerk te Delft. Spoe dig ontdekte men dat daardoor brand was ontstaan in de houten zoldering. Snel waren alle autoriteiten, bran d- bluschmiddelen enz. aangesneld en aangebracht om hulp te verleenen. Er zijn bewonderenswaardige bewijzen van moed en onverschrokkenheid aan den dag gelegd. De militaire macht heeft in ruime mate bijgedragen tot blus- sching van den brand. Het is vooral aan die hulp te danken, dat de brand zich bepaald heeft tot het boven gedeelte van den toren. Het kerkgebouw is ongeschonden bewaard gebleven. Z. M. de koning had zich dadelijk na het vernemen van het bericht derwaarts begeven en is aldaar gebleven, totdat hij zich overtuigd had dat het gevaar was geweken. Gisteren morgen zijn H. M. de koningin, HH. KK. HH. prins Alexander en prins Ere- derik mede naar Delft gekomen om de geleden ramp te overzien. H. M. de koningin heeft tot gedachtenis aan deze treurige gebeurtenis den gesmolten haan van den toren gekocht. De commissaris des konings mr. C. Fcck was eveneens bij den brand tegenwoordig. De bewo ners van naburige straten hebben voorzichtigheidshalve hunne woningen moeten verlaten. Yoor zoover be kend is, hebben er geen ongelukken plaats gehad, hoe zeer het vuur vreeselijk woedde en het lood als water van den toren afliep. De schade is aanzienlijk. De spits en bovenste omloop zijn ingestort, doch stuitten op 't steenen verwulf dat 75 duim dik boven 't klokkenspel is,- dit laatstedat te midden van het woedende element boven zich steeds voortspeelde, heeft niets geleden wegens de doeltreffende middelen om den brand te stuiten, welken men ten ongeveer 1 uur 's nachts meester werd. (liet Vaderland Dezer dagen heeft een, anders zeer verdienstelijk hoofdonderwijzer aan een der openbare tnsschenscholen te Amsterdamde heer Rankzich schuldig gemaakt aan een feit, dat burgemeester en wethouders aanleiding heeft gegeven hem voor drie maanden in zijne betrekking te schorsen. Hij moet namelijk een zeer ondeugenden jongen met een geesel van touwtjes zulk een dracht slagen op het daartoe ontbloote lichaam hebben toege diend, dat deze, thuis gekomen, door schrik en onstel- tenis, naar men zegt, een zenuwtoeval heeft gekregen. De hoofdonderwijzerdie den jongen tot dat einde heeft laten schoolblijven en eerst na eenigen tijd de genoemde straf heeft toegediendverontschuldigt zich met de beweringdat de vader van dien jongen reeds van plan is geweest hem in een verbeterhuis te doen opnemen en hem (onderwijzer) verzocht haddien on deugenden zoon eens ernstig onderhanden te nemen. Naar men verneemt, wordt de zaak ook door de justitie nader onderzocht. (N. Roll, cour.) De feestelijke stemming in het Malieveld te's Gra- venhage werd gisteren namiddag door een komische scene een oogenblik verstoord. De kapel der schutterij, onder leiding van den heer Becht, was bezig een der nommers van het muziekprogramma uit te voeren, het geen veel leden rondom den tempel had gelokt, toen plotseling het geheele muziekkorps voor de oogen dei- omstanders verdween; de vloer namelijk van den tem pel was, zeker niet zeer hecht aan den romp der tent bevestigd zijnde, ingestort. Oogenblikkelijk kwamen echter de muzikanten weder te voorschijn en vervolgden spoedig, aan den ingang van het tentoonstellings-ge- bouw, waar men stoelen en muzieklessenaars had ge plaatst, hunne werkzaamheden, die op zoo onzachte wijze waren afgebroken. Dagblv. 's Grav.) Aan den grooten internationalen tooneelwedstrij d in het winterseizoen 18721878die te Gorinchem zal gehouden worden en den 15cn October e. k. zal aanvan gen, zal door 14 vereenigingen uit Holland en België worden deelgenomen. Door elk daarvan zal een too- neelspel of drama en een blijspel worden opgevoerd. De orde, waarin zij zullen voorkomen, is als volgt: 15 October, „Olympia" van Rotterdam, Mathilda of een vrouwenhartgevolgd door Het kind van den huize 29 October, „Oefening baart kunst", van Rotterdam, John de bedelaar, gevolgd door De twee invalieden; 19 November, „Vriendschap vereenigt ons", van Rot terdam Zij is krankzinniggevolgd door De drie min naars in angst of de laatste wil van de overledene; 1 December, „De wijngaard" van Brussel, De fabriek werkers, gevolgd door De degen van Donderraans; 10 December, Thalia" van Dordrecht, De koopman van Antwerpen, gevolgd door Siska van Roosemaal; 30 December, „De Genestet" van Utrecht, Een booze eed, gevolgd door Zangvogeltje7 Januari 1873 „Kunst min" van DordrechtRuij Biasgevolgd door De ver strooiden; 21 Januari, „Kunstmin" van Rotterdam, Miss Multon, gevolgd door Nicht en tante; 4Februari, Thalia" van Amsterdam, De straatjongen van Amster dam, gevolgd door Goede morgen heer Fischer; 18Fe bruari, „Jan van Beers" van Utrechtlvatharina Howard, koningin van Engeland, gevolgd door De bloedzuigers; 4 Maart„Vrede en vriendschap" van Rotterdam, Eduard in Schotland of de nacht eens vluchtelings, gevolgd door De straatjongen van Parijs; 11 Maart, „Rhetorica et Amicitia" van Amsterdam Zoo werd hij rijkgevolgd door De twee dooven; 28 Maart, „Hoop en liefde" van Antwerpen, De dronkaard, gevolgd door Fortunatus beurze; 1 April, „Kunstliefde" van Rotterdam, Jacob Beukei, heer van het slot Weena, gevolgd door Een klein misverstand. Te Lissabon is een schipbreukeling behouden aan wal gebracht, die vier dagen en drie nachten in het Kanaal op een stuk wrakhout had rondgedreven. Van een beman ning van 30 personen was hij de eenig overgeblevene. Het stelsel van kustverdediging te Plymouth wordt thans, volgens the Times van 28 September, ter genoemde stede bestudeerd door den kapitein Oom- kout der Nederlandsehe genie, door den kapitein de Grandy van het 25° regiment Franscke artillerie en door drie officieren van het Italiaansche leger. BURGERLIJKE STAND. Middelburg. Eerste huwelijksafkondiging van den 29en dezer: F. C. Coulon, jm. 23 j. met D. van der Heijdt, jd. 24 j. J. N. Eestermans, jm. 37 j. metE. H. Meeuwsen, wede. van P. M. Dijkwel, 36 j. P. Wisse, jm. 28 j. met C. Franse, jd. 27 j. (Van 212S September.) Vlissingen. Bevallen: J. F. de Vos, geb. van dei- Horst, z. M. Stroo, geb. van Maarelen, d. M. J. Nobels, geb. Haarzakker, d. J. C. Kolenbrander, geb. Kop- mels, z. J. J. V. van Ouwerkerk, geb. Suiling, d. A. M. C. Koninckx, geb. Wolfaert, d. C. Kokelaar, geb. Bouwensd. C. I. Dehenauwgeb. Beyéz. N. Vrceke, geb. Baard, d. F. C. van de Sande, geb. Eraserz. P. Lichtenberggeb. Haged. W. M. Mos, geb. de Koning, z. Overleden: F. van den Broeke, jd. 75j. M. M. Vader, z. 5 w. R. Kokelaar, z. 10 m. H.G.Dobbelaerez.4w. A. de Koninck, z. 4 w. F. J. Wouters, z. 3 w. J. An- theunissen, man van S. Jarrij, 77 j. M. C. Wibaut, wed®, van L. F. van Hilst, 57 j. J. F. Daalman, jm. 32 j. A. Corneelissez. 15 d. Goes. Bevallen: B. van Luijk, geb. Reijnout, d. W. C. van Zweedengeb. van der Bleekz. G. Mange, geb. Vermaas, d. Overleden: M. van Oosten, eerst wedr. van P. Reijn- kout, daarna van J. van 't Leven, 84 j. A.C. vauLoo, gehuwd met N. Scheller, 69 j. I. van den Berge, d. 20 m. S. van Luijk, d. 3 m. J. van der Bliek, gehuwd met A. de Dreu, 42 j. A. Meijler, z. 8 w. W. Buiten dijk, z. 7 w. Zierikzee. Bevallen: H. Arnold, geb. de Haan, z. J. Peute, geb. Bakker, d. E. Aleman, geb. Gans, d. A. Verheul, geb. Vingerhoed, z. M. Doeleman, geb.de Waardt, z. P. Slegt, geb. Taberné, z. J. de Bie, geb. Schoenmaker, z. M. Spork, geb. Admiraal, z. P. van der Hucht, geb. Tromp, z. Overleden: T. Berkkoudt, d. 4 m. P. J. Geerards, z. 4 j. A. A. Schippers, z. 11 j. H. C. Vingerhoed, d- 7 J- THERMOMETERSTAN D. 30 Sept. 'sav. 11 u. 52 gr. 1 Oct. ^morg. 7 u. 54gr. 'smidd. 1 u. 64 gr. 'sav. 6 u. 58 gr. STATEN-GENERAAL. tweede kamer. De commissie van rapporteurs voor de Indische be grooting voor 1873 heeft geoordeeld, dat de door den minister van koloniën ingezonden wijzigingen, van ge- wichtigen en omvangrijken aard zijnde, een nieuwe overweging in de afdeelingen tengevolge moeten hebben. ALGEMEEN OVERZICHT. „Met een hartvel-lichtend „Eindelijk!" is in Duitscli- land door allen, die in de ontwikkeling der vrijheid het edelste doel van den modernen staat zien, het schrifte lijk bewijs begroet, dat de Pruisische regeering het moede geworden is om zich langer door den Erme- landschen bisschop te laten ringeloorenaldus vangt de Neue freie Presse een artikel aan, waarin zij een parallel trekt tusschen de Pruisische regeering en den Geneefschen kantonalen raad ten aanzien van hunne maatregelen tot beteugeling van clericalen overmoed. Het Duitsch-Oostenrijksche blad, dat vooral na de keizer- bijeenkomst een blind bewonderaar van het Duitsche rijk en zijnen kanselier is geworden en derhalve aller minst onder de verdenking staat van een parlipns tegen Duitschland te hebben, kan het toch niet over het hart verkrijgen om die vergelijking ten gunste van het Prui sische ministerie te doen uitvallen. Dat „Eindelijk!" is volgens het blad alleen gerechtvaardigd, omdat de brief van den minister tenminste iets is, maar wel licht ware niets beter nog dan dit iets geweest. Na het lange talmen der regeering en het onver moeid wringen en draaien der getrouwe pers, om dit talmen der regeering te rechtvaardigen, had men iets degelijks, iets ferms kunnen verwachten. „Met sarkas- tisch glimlachen zal dr. Krementz bij het lezen van dezen brief er notitie van genomen hebben schrijft het blad o. a. zeer terecht hoe zwaar het zijnen tegenstanders valt dit offer aan de eischen van den tijd en van de rechtvaardigheid te brengen. Die krachts inspanning zal noodzakelijk door een lange verademings- pauze gevolgd worden, tenzij het ultramontanisme, door zijn feitelijke overwinning overmoedig, zich te ver waagt. Daarvoor bestaat gelukkigerwijze alle kans." De overmoed der clericalen is inderdaad het eenige middel om den slechten indruk weg le nemen, dien de maatregel van het Pruisische ministerie gemaakt heeft, al beweren de nationaal-liberale bladen ook allen in koor, dat die indruk allerwege zeer gunstig was Be gaan de clericalen echter niet die foutdan gelooven wij dat zij in macht, prestige en aanzien slechts gewonnen hebben door de weifelende en aarzelende houding der regeering. „Hoeveel krachtiger en doortastender daarentegen is het kleine Genëve in de uitoefening van zijn gezag, aldus gaat de Presse voort. Het aantal katholieken en protestanten is in dit kanton nagenoeg gelijk en toch heeft de kantonale raad met algemeenej stemmen de machtsoverschrijding van het Vaticaan veroordeeld en machteloos gemaakt. Daar, evenals in Pruisen, werd een bestaande wet geschonden; te Genève handelde men naar de leuze: principiis obsla! te Berlijn verloor men zijn kostbaarsten tijd met bezinnen en overleggen, of men als beschermer der wet met energie handelen of ter wille der oude vriendschap het een en ander door de vingers zien zou. Wij wenschen en hopen dat de laatste schrede van den Pruisischen minister van eeredienst verder zal voeren dan tot het einde van den aanvang." Dit juiste oordeel der Daitsch- gezinde Presse verdient door de blinde bewonderaars van alles wat van de Pruisische regeering uitgaat, met aandacht gelezen en overwogen te worden. De roem volle wijze waarop Duitschland den buitenlandschen vijand overwon moge de algemeene bewondering ver dienen, met den strijd tegen den binnenlandsclien vijand, dien von Bismarck reeds in het vorige jaar in naam van den modernen staat zeide te aanvaarden, legt het al bitter weinig eer in. Had von Moltke zoo getalmd en geweifeld als thans von Bismarck en Falk doen, Parijs zou nooit in handen der Duitschers gevallen zijn. Het is trouwens zeer twijfelachtig of zij in dezen strijd, op dezelfde wijze doorgevoerdwel ooit Rome aan zich zullen onderwerpen. Geen enkele politieke gebeurtenis ncch eenig feit van gewicht valt heden mede te deelen. In Pruisen wordt de opening der kamers, die den 21en October zal plaats hebben, met groote spanning afgewacht. In het heeren huis moet de Kreisordnung in behandeling komen en in het lagerhuis zijn het de toegezegde wetten, regelende de verhouding van de kerk tot den staat, die deze zitting tot eene der belangrijksten belooft te maken. In Frankrijk vormt Gambetta's „colportage voor de radicale republiek", zooals een der provinciale bladen zijne rondreis noemt, het onderwerp van gesprekken en couranten-artikels. Het orgaan van Thiers, le Bien public, berispt den ex-dictator over zijne te Grenoble gehouden redevoering en zegt dat iedere opwinding van dien aard de republiek meer schaden moet dan haar voordeelig zijn kan. La République frangaise, Gam- hetta 's orgaanbeantwoordt deze berisping door op vrij scherpen toon te betoogen dat Gambetta's politieke reis de zaak der republiek meer voordeel brengen zal dan de kunstmatige onderdrukking der openbare mee ning, waartoe andere republikeinen hunne toevlucht nemen. Ondanks dezen twist tusschen beide organen verzekert men dat tusschen Thiers en Gambetta de beste verstandhouding blijft bestaan en de president der republiek persoonlijk Gambetta's propaganda voor de republiek volstrekt niet afkeurt. Een telegram uit New-York meldt dat Horace Greeley na eene afwezigheid van 10 dagen aldaar is terugge komen in welk tijdsverloop hij 3000 mijlen doorreisd en 200 redevoeringen uitgesproken heeft. Hij gelooft in Pensylvanië, Ohio en Indiana de overwinning te zul len wegdragen. Wordt aan die verwachting beantwoord,

Middelburgsche Courant | 1872 | | pagina 2