MIDDELBÜRGSCHE COURANT. F 231. Zaterdag 1872. 28 September. Dit blad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 2en Paasck- en Pinksterdag en een der Kerstdagen, De prijs per 3/m. franco is f 3.50. Middelburg 27 September. Z. M. de koning liceft aan de commissie uit de tweede kamer der staten-generaal, die hem eergisteren het adres van antwoord op de troonrede heeft aangebodenhet volgende geantwoord „Mijne heeren! „Ik betuig mijnen dank aan de tweede kamer der staten-generaal voor haar adres van antwoord. „Het verheugt mij daarbij opnieuw de verzekering te ontvangen van hare ernstige begeerte om werkzaam te zijn tot heil van ons dierbaar vaderland. „Ik veizoek u mijne heeren, dit aan de tweede kamer te willen overbrengen." Burgemeester en wethouders dezer gemeente hebben, zooals wij in het verslag der eergisteren gehouden raads zitting vermeld hebben, in overleg met de commissie voor de verordeningen tegen wier overtreding straf is bedreigd, eene gewijzigde verordening op het marktwe zen voorgedragen, welke in een volgende zitting van den gemeenteraad zal behandeld worden. Eenige dei- voornaamste wijzigingen die daarbij zijn voorgesteld deelen wij hier mede. In den tijd der verschillende weekmarkten is geene verandering voorgesteld; het daarop betrekking- hebbende artikel is alleen in zoover gewijzigd, dat het uur der na te noemen voorgestelde veemarkt wordt bepaald van 10 tot 1 uur. Het verbod om voor of na de bepaalde mar kt tijd en de te verkoopen voorwerpen ten toon of te koop te stel len blijft, als maatregel van orde in het belang van koopers en verkoopersbehoudendoch ter intrekking wordt voorgesteld het thans daarmede gepaard gaande verbod,.om na het eindigen der markttijden zich ter verkoop op de onderscheidene pleinen op te houden. De reden dier intrekking is, dat men personen toch niet verhinderen kan op de opene publieke pleinen te blijven en daar hunne belangen te behartigenalthans nagenoeg nooit is het bewijs te leveren dat tegen de nu bestaande bepaling gehandeld werd. Bovendien vor dert ook het belang van vrijen handel de intrekking dier bepaling. Evenzeer wordt de intrekking voorgesteld van de bijna nooit te constateeren en den vrijen handel belem merende bepaling: dat geene opkooping van levensmid delen op de markten vóór het verstreken zijn van de eerste helft van den raarkttijd mag plaats hebben. In het hoofdstak betreffende de graanmarkt worden twee nieuwe artikelen voorgedragen. Het eerste luidt: „Aan de bezoekers van de graanbeurs wordt gelegen heid gegeven om, zulks verkiezende, monsters van gra nen of zaden ten toon te stellen." Het schijnt wensche- lijk dit recht van de belanghebbenden vast te stellen, altijd behoudens de bepaling voor de door hen te betalen marktgelden. Het tweede nieuwe artikel luidt: „De granen of zaden zullen naar \erkiezing der belangheb benden verhandeld worden bij de maat of bij het gewicht." Thftns wordt op de beurs nagenoeg alleen bij de maat gehandeld, doch de kamer van koophandel acht het wenschelijk dat de op andere beurzen reeds be staande gewoonte om per gewicht te verkoopen ook hier ingevoerd worde. De bepalingen omtrent de botermarkt zijn in de gewijzigde concept-verordening in een afzondelijk hoofd stuk opgenomen. Blijkens deze bepalingen wordt de botermarkt in den regel gehouden op de Koopmans beurs, en is zij bestemd voor den verkoop van boter, kaas en eieren. Bij de tegenwoordige verordening is bepaald dat geen boter ter markt mag gebracht wor den dan in stukken van 5 ons of 2^ ons, alsmede dat de marktmeester bevoegd is de stukken boter te wegen. Het komt burgemeester en wethouders met de kamer van koophandel voor, dat deze bepalingen beliooren ingetrokken te worden en het gewicht der te verkoo pen waren geheel aan belanghebbenden moet worden overgelatenvooral om daardoor deu groothandel te bevorderen. In het belang der volksgezondheid wordt echter een onderzoek naar de qualiteit der ter markt gebrachte waren aan den marktmeester of andere daar toe door burgemeester en wethouders aangewezen per sonen opgedragende verkoop van afgekeurde waren wordt belet en de verkoopers van zoodanige waren moeten op de eerste aanzegging de markt ontruimen. Voorts wordt in de gewijzigde verordening een be langrijk nieuw hoofdstuk voorgedragen, te weten: over de veemarkt. De oprichting eener veemarkt achten burgemeester en wethouders wenschelijkteneinde bij de betere communicatiemiddelen den veehandel naar deze gemeente te trekken. Met het bestuur der Maat schappij van landbouw en veeteelt in Zeelanddoor hen over deze zaak gehoord, meenen zij echter dat geene kunstmiddelen mogen aangewend worden om die markt te vestigen, maar dat alles zooveel mogelijk aan koopers en verkoopers moet worden overgelaten. Wor den de voorgedragen bepalingen aangenomendan zal de veemarkt gehouden worden op een door burgemees ter en wethouders aan te wijzen terrein zooveel moge lijk in de nabijheid van het spoorwegstation. Hare bestemming is de verkoop van rundvee, paarden, schapen en pluimgedierte. Voor verkoop van varkens blijft de Varkenmarkt aangewezen. Op het voor de veemarkt bestemde terrein zouden, volgens de toelich ting van burgemeester en wethouders, als de ruimte het toelaat, ook landbouwwerktuigen ter verkoop ge plaatst kunnen worden. De eerste Donderdag van iedere maand wordt voor het houden der veemarkt voorgedragen, doch aan burgemeester en wethouders wordt de bevoegdheid gelaten om in buitengewone ge vallen daarvoor den tweeden Donderdag aan te wijzen, mits zij zulks, met het oog op de voorbereiding van het vee vervoer, tijdig bij publicatie bekend maken. Het toezicht op de veemarkt wordt opgedragen aan vijf door burgemeester en wethouders te benoemen com missarissen, waarvan minstens twee landbouwers of veefokkers moeten zijn. Omtrent de dagelij ksche markten, bestemd voor den verkoop van groenten en vruchten, valt alleen op te merker. dat de duur daarvan bepaald blijft van des morgens acht tot des namiddags éen uurdoch bij de gewijzigde verordening wordt voorgedragen te be palen, dat het den burgemeester zal vrijstaan in buiten gewone gevallen verlof te gev.n tot verlenging van den duurhetgeen bij drukten van verschillenden aard, die soms onverwacht voorkomen, wenschelijk is. De Staats-courant van heden bevat bet koninkl ijk be sluit van den 14cn dezer, houdende bepalingen nopens den vrijdom van het invoerrecht op houtgeest en van den accijns op gedistilleerd dat uiet houtgeest vermengd isen zulks met intrekking van het koninklijk besluit van 10 October 1866 (Staatsblad n°. 166). Eergisteren is te Amsterdam de meeting gehouden, belegd door het comité ter zake der geloofsvervolging in Rumenië. Er is besloten: 1° een adres daarover aan de regeering en de kamer te richten; 2° zich in verbinding te stellen met andere buitenlandsche comité's ten einde gemeenschappelijke maatregelen te beramenen 3° het comité te machtigen tot het benoemen van gedelegeerden, die de<l zouden nemen aan de internationale conferentie, in October te Brussel te houden. Tot gedelegeerden zijn benoemd de heeren Tels, professor Goudsmit en mr. J. A. Levy. BEN OEM IK GEN EN BESLUITEN. eereteekenen. Vergunning verleend aan den offi cier van gezondheid 2° klasse J. J. H. van Franken- huysenvan het regiment grenadiers en jagerstot het aannemen en dragen van het vorstelijk Schwartzburg- sehe eerekruis 111° klasse, hem door Z. D. H. den vorst van Schwartzburg Sondersliausen geschonken. huis des konings. Op de meest eervolle wijze ont slag verleend op verzoek, om redenen van gezondheid, aan den luitenant-kolonel jonkheer D. C. M. Hooft, als gouverneur van Z. K. H. prins Alexander der Neder landen, onder dankbetuiging voor de vele en gewich tige diensten, gedurende eene reeks van jaren in die betrekking bewezen. leger. Benoemd bij het wapen der artilleriebij den staf van het wapen, tot onderdirecteur van het wapendepot te Gorinchem, de kapitein P. C. Badon Ghijben, van het 3e regiment vesting-artillerie; bij het le regiment vesting-artillerie, tot len luitenant (naar ouderdom, van rang), de 2® luitenant jonkheer E. M. van Beyma, van het korps; bij het 3C regiment vesting artillerie, tot kapitein 3® klasse (naar ouderdom van rang), de le luitenant jonkheer W. P. Barnaart, van het 2C regiment vesting-artillerie. Op nonactiviteit gesteld de kapitein H. W. de Quartel, van den staf der artillerie, ouderdirecteur van het wa pendepot te Gorinchem, in afwachting dat nader omtrent hem zal worden beschikt. ONDERWIJS. Aan de hoogeve burgerschool te Ti el is de heer Bon- berg Wilson, candidaat in de letteren aan deLeidsche hoogeschool, benoemd tot leeraar in do Nederlandsche taal- en letterkunde. KERKNIEUWS. Op het twaalftal ter beroeping van een predikant bij de Nederduitsche hervormde gemeente te Vlissingen, in de plaats van den naar Scheveningen vertrokken heer I. J. Dei-moutzijn geplaatst de heeren J. J. Richard, te Breda; J. Krull, te Edens; dr. Ph. J. Hoedemaker, te Yeenendaal; J. Kromsigt, te Kortgene; H.E. Faure, te Doesburg; G. van Hoogenhuyze, te Steen wijk - E. B. Gunning te Nanspeet; J. J. van der Lip, teLin- schoten; H. W. A. Verhoeff, te CharloisG. Ringnalda, te Doornspijk; G. J. Yos Tz.te Katwijk aan zee? en B. J. Swaan, te Maarssen. MARINE EN LEGER. Omtrent de ontruiming van het kamp bij Willigen ontleenen wij aan de Amersfoortsche courant nog het volgende: Reeds van 20 Juli waren luitenant-kolonel Dittlinger, kapitein Kool, ritmeester de Bas en verdere officieren (waarvan 3 luitenants wegens noodzakelijk verlof en ziekte dezer dagen door 3 andere werden vervangen) daar aanwezig, hebbende zij het kamp waar 1739 tenten74 gemetselde veld-keukens en een menigte andere zaken moesten opgesteld worden in gereedheid gebracht voor de ontvangst der tioepen, zoodat zij gedurende ruim twee achtereenvolgende maanden een meesttijds moeilijken dienst te verrichten hadden. De le luitenants R. J. van Moock, van het korps ingenieurs, mineurs en sappeurs, K. A. Pfeiffer van het 5e regiment infanterie en R. H. Eyssonius de Waal, van het 3® regiment vesting-artillerie, allen van de staf school die mede het kamp in gereedheid hielpen brengen, zijn, kort na de kampeering, voor andere werkzaamhe den naar Breda teruggekeerd. Vrijdag 20 Septemberjl. zijn 6 detachementen voormeld uit het kamp vertrok ken en Zaterdag 21 September vertrokken de laatste detachementen. Luitenant-kolonel Dittlinger, kapitein Kool en rit meester de Bas vei trokken Zondag 22 September uit het kamp. Alles wat kampraaterieel betreft is thans opgeruimd. De onder-intendanten 2® klasse G. Thomas en H. J. Bronner, de officier van gezondheid 2® klasse A. van Mens en de 2® luitenant-kwartiermeester C. W. van de Yendie reeds op 17 Juli jl. in het kamp aanwezig waren, de beide eerstgenoemden tot het voorbereiden van het vastgestelde voor het kampeeren en tot de op volgende werkzaamhedende beide laatstgenoemden belast met de inrichting en administratie der ambulance in de legerplaats, blijven nog daar met deu apotheker 3® klasse H. J. van Wisseling!), tot alles naar Amers foort is getransporteerd. De paardenarts 3e klasse H. Mars blijft mede nog daar, ter zake van eenige zieke paarden. Tegen 1 October zullen alle kamp-aangelegenheden afgeloopen zijn. De onder-intendanten 2e klasse J. W. Muller en

Middelburgsche Courant | 1872 | | pagina 1