©uttmlanö. wij met genoegen. De nadere voorstellen tot verbetering der middelen van gemeenschap in die gewesten zullen wij gaarne in overweging nemen. „10. Wij waardeeren uwer majesteits belangstellende zorg om dè West-Indische bezittingen te hulp te komen bij hare pogingen om aan de moeilijke omstandighe den die zij te gemoet gaanhet hoofd te bieden. „11. Is de taak, die ons wacht, gewichtigwij hopen, siredie door inspanning van krachten gelukkig te vol brengen en alzoo, onder hoogeren zegen, nuttig werk zaam te zijn voor het dierbaar vaderland, welks welzijn zoo nauw verbonden is aan dat van uw doorluchtig stamhuis." Bij de algeraeene beraadslagingen verklaarde de minis ter van justitie, in antwoord op eene vraag van den heer van Zuylen, dat het ook bij hem een punt van overweging had uitgemaakt, of het nieuwe kabinet moest worden gevormd uit de meerderheid die het vo rige ministerie had genoopt om af te treden, doch dat hij bij nader inzien de tegenwoordige solutie als de eenige practisch mogelijke had geoordeeld. Tevens ver klaarde hij dat het ministerie in de grondwet geen be zwaar zag tot het vaststellen van de legerorganisatie bij de wet. De heer Godefroi noodigde de regeering uit om de stappen die tegen de vervolgingen der joden in Rnrne- nië worden aangewend te ondersteunen. Bij de behandeling- van paragraaf 2 werd een ampele discussie gevoei d over het te 's Gravenhage gehouden congres der Internationale. De minister van justitie motiveerde het gedrag der regeering door de stelling te ontwikkelen, dat de regeering geene macht had om het congres te verbieden en daarom ook geene ver tooning van macht mocht maken. De discussiën zullen morgen worden voortgezet. Behalve de reeds vroeger vermelde wetsontwerpen is ook nog ingetrokken het wetsontwerp regelende de bevordering, het ontslag en op pensioen stellen der militaire officieren bij de landmacht. Staatsbegrooting voor 1873. Aan de verschillende hoofdstukken der staatsbegroo ting voor 1873 ontleenen wij de volgende hoofdpunten. Uit de rede van den minister van financiën is reeds gebleken, dat de balans deze isUitgaven 96,503,023.08 inkomsten f 91,212,779.50en het tekort f 5,290,243.58. Op de begrooting van buitenlandsche zaken zijn de kosten voor een nieuw consulaat en vice-consulaat ter kuste van Guinea uitgetrokken. De minister van justitie heeft o. a. een verhooging van de traktementen der rijksveldwachters voorgedra gen, evenzeer als voor het personeel in de gevangenissen. De vermeerdering van het cijfer van hoofdstuk V (binnenlandsche zaken) ad f 137,492.85^, na aftrek van afloopende of buitengewone uitgaven op den dienst van 1872 en zonder de 6 icillioen voor de spoorwegen, vloeit hoofdzakelijk voort uit bevrediging van de behoef ten voor het onderwijswaarvoor alleen 145.060 meel is geraamdgrootendeels bestemd ter voorziening en meubeieering van het nieuw academisch-ziekeuhuis te Lei den uitbreiding en verbetering van gebouwen van het middelbaar onderwijs en bevordering van dat onderwijs toenemende behoefte van gemeenten aan bijdragen in de kosten van het lager onderwijs; versterking en betere bezoldiging van het onderwijzend personeel aan 's rijks veeartsenijschool en uitbreiding van de hulpmiddelen dier inrichting. De kosten van het binnenlandseh bestuur tooneneeu vermeerdering aan van f 16,740, hoofdzakelijk wegens het brengen van 15000 voor nieuwe lokalen ten dien ste van het bestuur van Overijselterwijl voor uitga ven in bet belang der nijverheid f 7570 meer wordt gevraagd; de onderwerpen dezer afdeeling, die voor namelijk tot die verhooging bijdragenzijn de kunst matige vischteelt, uitbreiding van bet personeel der- ijkers es reis- en verblijfkosten voor het personeel van het stoomwezen. Daarentegen is de afdeeling medische politie, ofschoon tot wering van besmettelijke veeziekte f 350,000 is geraamd, 50,000 lager gesteld. Met betrekking tot <le openbare werken, is voorden waterweg van Rotterdam naar zee 3 ton meer uitgetrok ken. Daarentegen zijn geen buitengewone openbare werken in deze begrooting opgenomen. De minister kondigt daartoe een afzonderlijke wets voor dracht aan, die tevens de middelen tot dekking der voorgenomen uitgaven zal aanwijzen. Voor de Kanaalmaatschappij wordt ook een afzonderlijke regelings-voordracht aange kondigd. Onder de nieiiwe sufcsidiën komen vooreen verhooging der bijdrage voor de groote wegen 2e klasse in de provincie Zeeland, ad f 1000; idem der bijdrage voor een verbeterde gemeenschap tussclien Vlissingen, Breskens en Reuzen door middel van stoombootentot 4000; een bijdrage voor den aanleg van den weg van Ootmarssum naar de Pruisische grenzenad f 60C0 over twee jaren; idem voor een kunstweg van Windesheim naar Heino, en idem voor een weg van Maastricht naai de Belgische grenzen. Het onderwijzend personeel van 's rijks veeartsenij school wordt met twee leeraren uitgebreid en de bezol digingen worden verhoogd. Voor de verbinding van een landbouwschool aan de hoogere burgerschool te Wageningen wordt een bijdrage uitgetrokken. Ein delijk is een som van/" 5000 uitgetrokken voor subsidie, zoo noodig te verleenen aan middelbare scholen voor meisjes. Door het voordragen van dezen post wenscht de minister al aanstonds het bewijs te geven, dat hij de behoefte erkent aan meer omvattend onderwijs voor het vrouwelijk geslacht. Het ligt geenszins in zijn bedoe ling welvarende gemeentendie in staat zijn zonder hulp de daaraan verbonden kosten te bestlijden, tegemoet te komen; bij wenscht slechts over eenige middelen te kunnen beschikkenteneinde waar een nauwkeurig onderzoek het onvermogen voldoende heeft aangetoond, gemeenten of vereenigingen te helpen in het tot stand brengen van scholen^ waarvan het gemis zich meer en meer doet gevoelen. Met betrekking tot het materieel der zeemacht deelt de minister van marine mede, dat in het volgen de jam de bouw van het ramtorenschip Koning der Nederlan den en van liet schroefstoomschip 3e klasse, composite bouw, dat den naam van Etna heeft ontvangen, zooda nig zal worden voortgezet, dat beide schepen vermoe delijk zullen kunnen te water loopen. Het schroefstoom schip le klasse van Galen zal worden afgebouwd. Op stapel zullen gebracht worden twee ijzeren stoomkanonneer- bcoten, type Staunch, waarbij tot modellen zullen dienen de Hydra eu Evergelijksoortige vaartuigen, thans nog in Engeland in aanbouw. Blijkens de begrooting van hoofdstuk VIli (depar tement van financiën) zijn daarvan vervallen de globale kredieten van f 5000 en 2000, vroeger uitgetrokken voor nieuwe traktementen of verhooging van bezoldi gingen van geestelijken van de protestantsche en Roomsch katholieke kerkgenootschappen. Tevens zijn de subsidiën voor kerken en pastorijen verminderd respectievelijk met 3500, ƒ9000 en f 500. De minister van oorlog'deelt mede, dat hij zijn in zichten nog niet kan doen kennen omtrent de regeling en voltooiing van het vestingstelsel en over de militie, maar dat inmiddels op het ingeslagen spoor dient te worden voortgegaan met den aanleg of de verbetering van die verdedigingswerken, omtrent welker nut geen twijfel bestaat en welke in ieder geval het eerst voor uitvoering in aanmerking behooren te komen: met de aanschaffing van artillerie-materieel en van nieuwe draag bare vuurwapenenmet de verbetering van het kazer- nement en met het krachtig oefenen van de troepen. Voor een en ander zijn buitengewone sommen aange vraagd, die het eindcijfer (hetwelk voor 1872 bedroeg f 15,695,000) doen klimmen tot 17,042,500. Wat de leger-organisatie betreftzoodra zegt de miuister de wetten omtrent de militie en de schutterij zijn tot stand gekomen, zal kunnen worden overgegaan tot een definitieve vaststelling van de staven en korpsen van het leger. Inmiddels worden de generale staf en de intendance met eenige officieren uitgebreid, iets dat zegt de ministerin eike organisatie als onvermijdelijk is erkend. Desgelijks handelt hij met de verdedigingswerken. De minister draagt voor verschillende werken van onbe twist nut in de nieuwe ïïollandsche waterlinie. „Van de toekomst eener wettelijke regeling van het vesting stelsel, een onderwerp waarmede de minister zich steeds bezig houdt, mag het krachtdadig streven naar de vol tooiing van ons verdedigingsstelsel Eiet afhankelijk worden gesteld." Een afzonderlijke wet voor de gel den, buitengewoon vereischt voor artillerie-materieel, acht de minister niet noodig. Voor het materieeldat jaar lijks vervaardigd en afgeleverd moet worden, zullen de gelden buitengewoon op de begrooting worden uit getrokken zooals nu geschiedt. Onder de buitengewone aanvragen komen ook voor gelden voor eeDig drijvend materieel, dat, in afwach ting der uitkomsten van het aanhangige enderzoek, voer de torpedo-compagnie der landmacht noodig wordt geacht. Ook voor de voorziening in de behoeften aan kazer- nemeut en stalling meent de minister niet te mogen wach ten op een vestingwet. „Zou wettelijke regeling- op zulk een speciaal gebied, waarbij de kans van misrekening aanmerkelijk is, van zelve tot bezwaren aanleiding geven, uitstel tot na de aanneming eener vestingwet zou schaden aan het militair belang." Tevens zijn gelden uitgetrokken voor het doen kam peeren, in 1873, van een deel der troepen in de kam pen bij Milligenbij Zeist en op het Wiesselsche veld. Het aantal 2C luitenants bij de infanterie wordt ver meerderd met 2 per bataljon, zoodat dit plan nu geheel zal uitgevoerd worden. Ook zullen eenige subalterne, bij voorkeur ongehuwdeofficieren van de infanterie en artillerie, van het leger hier tc lande bij het Oost-Indi sche en van dat leger bij dat hier te lande gedurende vijf jaren worden gedetacheerd. Onder de middelen is als rijks-bijdrage in de opbrengst der exploitatie van de staatsspoorwegen f 1,027,000 opgenomen. ALGEMEEN OVERZICHT. Gisteren was het de jaardag van de afkondiging der eerste republiek in Frankrijk en de bladen die de tegen woordige regeering vijandig gezind zijn, hadden allerlei vreeselijke voorspellingen tegen dien dag verspreid, waarop zij ernstige conflicten verwachtten. Te Chambéry zou een particulier en geen publiek banket plaats hebben, waaraan Gambetta zou deelnemen, die werkelijk Zaterdag aldaar is aangekomen en aan het station door het lid der natio nale vergadering Parent, den heer Python, president van den generalen raaden den make van Chambéry benevens een 400 tal personen werd opgewacht. Met de kreten: Leve Gambetta! Leve de republiek] werd hij begroet. Het aantal inschrijvers voor het banket bedroeg 2000. Toen Gambetta te Chambéry aankwam, werd tevens een besluit van den prefect afgekondigd, waarbij het ban ket werd verboden, terwijl de uitvoering van het be sluit werd opgedragen aan den kommandant van de gendarmerie en den commissaris van politie. Evenwel werden de toebereidselen voortgezet, doch gisteren werd door Gambetta zelf openlijk bekend ge maakt, dat bet banket niet zou plaats hebben, omdat de handelwijze van sommige bladen er het paitieu- liere karakter aan hadden ontnomen, hetwelk hij had willen bewaren. Een der bladen had n. 1. de onvoor zichtigheid begaan om een beroep te doen op de bevol king tot deelneming aan het banket waardoor dit zijn particulier karakter verloor en de prefect zich genood zaakt zag het te verbieden. Gambetta wilde ieder con flict vermijden en der regeering onaangenaamheden besparen, en wist daarom te bewerken dat het banket niet plaats bad. Edmond About is waarschijnlijk reeds weder in vrij heid gesteld. Gisteren althans werd uit Parijs gete- legrapheerd, dat het rechterlijk college, hetwelk met het onderzoek van zijDe zaak was belast, die niet ont vankelijk had verklaard en had bevolen dat About uit zijne gevangenschap zon worden ontslagen. Men moet dus erkennen, dat de instructie van zijne zaak met spoed is behandeld. Opmerkelijk is het stilzwijgen hetwelk de Duitsche bladen omtrent deze zaak hebben in acht genomen. De Kreuts-Zeitung heeft zich bepaald tot bevestiging van betgeen door le XIX Siècle als reden voor de ar restatie van About was opgegeven, n. 1. de door hem in October van het vorige jaar met betrelckiDg tot den Elzas geschreven artikelen, die hij daarenboven, vol gens le Moniteur universe], aldaar heeft laten versprei den. Laatstgenoemd blad qualificeert de handelwijze van About als een dubbel misdrijf door een Daitsch onderdaan begaan in een vreemd land en op Duitsch grondgebed. "Volgens 1'Univers zou de Duitsche regeering zeer uit de hoogte hebben geantwoord op de inlichtingen door den Franscheu gezant te Berlijn omtrent do arrestatie van About gevraagd, en te kennen hebben gegeven, dat Duitschland gewoon was op zijn grondgebied te handelen zooals het meende dat plicht was, en dat het hieromtrent geen advies aannam dan van hen aan wie het dit zou vragen. De dwaze berichten door sommige Fransche bladen omtrent de arrestatie en de behandeling van About verspreid, zijn niet alleen ongelooflijk maar somtijds allerbespottelijkst. Zoo verhaalt le Gaulois, dat About een vreeselijken afkeer van uien heeft en van alles wat daarnaar riekt. Toevallig- was het eerste gerecht dat hem in de gevangenis werd voorgezet met uien gereed gemaakt. About verzochthetomniddellijk weg te nemen en gaf zijn afkeer herhaaldelijk te kennen. Toen men dit wist gaf men hem niets wat niet naar uien rook en zelfs had hij le vergeefs gesmeekt, dat men hem ten min ste brood zou geven hetwelk niet ge sneden was met een mes dat naar uien rook. De Straszburger Zeitung mei kt op, dat About, overeenkomstig de bepalingen voor hen die in preventieve gevangenschap verkeeren, in eigen onderhond mccht voorzien en dan ook zijn eten uit een restaurant liet komen. Door berichten vooral als dat van Je Gaulois wordt de bevolking in Frankrijk in een vijandige stemming tegen Duitschland gehouden, die toch reeds van dien aard is dat, volgens l'Echo du parlement, de Duitsche gezant te Parijs, de heer von Arnirn, zijn ontslagheeft gevraagd en zoodra de zaak van de aflossing der nog verschuldigde 3 milliarden zal zijn geregeld Parijs zal verlaten, terwille van de onaangenaamheden die hij van de zijde der Parijsche bevolking ondervindt. Ee Duit sche regeering zou voornemens wezen de belangen van Duitschland in Frankrijk to doen behartigen door een consul-generaal. Het bericht van l'Echo is echter nog niet van andere zijde bevestigd. Aan het Duitsche ministerie van buitenlandsche zaken heeft een belangrijke verandering plaats gehad door de aftreding van den heer von Thiele, secretaris van staat bij dat departement, waarvan de kanselier van het Duitsche rijk het hoofd is. De heer von Thiele wordt vervangen door den gezant van Duitschland in België, den heer de Balan, die echter met den titel van minis ter van staat de leiding van het ministerie van buiten landsche zaken zal aanvaarden. Zich een juiste voorstelling van den stand der Beier- sche ministerie-crisis te vormen is bijna onmogelijk. Reeds geruimen tijd geleden werd uit Miinchengemeld, dat de heer von Gasser een lijst van candidaten den koning ter benoeming had aangeboden, eenige dagen later bleek, dat sommige van die candidaten hadden verklaard geen portefeuille te willen aceepteeren; ver volgens werd gemeld, dat de heer von Gasser een onder houd met den koning had gehad om diens goedkeuring te vragen voor de eventueel voor te dragen ministeri- eele-candidaten, waarmede hij daarna zou onderhande len, en eindelijk kwam Vrijdag het bericht dat de heer von Gasser aan den koning een definitieve candidaten- lijst had aangeboden, waarop voor sommige portefeuilles zelfs meerdere personen werden voorgesteld. Intusschen gingen de werkzaamheden aan de ver schillende ministeriën den gewonen gang en bleven de ministers hunne functiën uitoefenen op eene wijze die

Middelburgsche Courant | 1872 | | pagina 2