der Fransche republiek bij zijne aankomst in de hoofd stad. Overal wachtten een tallooze menigte met vele autoriteiten hem op, en overal weerklonken op harte, lijke wijze de kreten: Vive lepresidentVive la republif/ue Thiers heeft zijn intrek genomen in het paleis in de Cbamps Elyseés alwaar men verwacht, dat hij eenige receptiën zal houden. Omtrent de arrestatie van Edraont About zijn geen nadere berichten. Alleen verdient opmerking, dat ook the Daily News de Duitsche autoriteiten op heftige wijze over deze zaak aanvalt. De Vossische Zeitung weet een nieuw onderwerp van behandeling bij de plaats gehad hebbende keizerbij- eenkomst te Berlijn mede te deelen. Het blad herin nert dat reeds eenigen tijd geleden Nederland, Ame rika, Oostenrijk en Duitsch'and den wensch hebben te kennen gegeven dat het beginsel van onschendbaarheid van den eigendom ter zee in tijd van oorlog algemeen mocht worden aangenomen en dat de toepassing en handhaving daarvan aan de groote Europersche mogend heden mocht worden opgedragen. Ook Rusland en Italië hadden te kennen gegeven, dat zij geneigd waren om tot eene hervorming van het eigendomsrecht ter zee mede te werken. Over deze quaeslie zou, volgens genoemd blad, eene gedachten wisseling hebben plaats gehad tus:chen de kanseliers der drie keizers, doch het resultaat van dat onderhoud schijnt aan de Vos sische Zeitnng niet bekend te wezen, althans zij deelt het niet mede. De Spenersche Zeitung heeft de correspondentie open baar gemaakt tusschen keizer Wilhelm en von Bismarck aan de eene en den bisschop van Ermeland aan de andere zijde. Wat hierin het meest opmerking verdient is, dat geene eenstemmigheid heerscht tusschen de brie ven die de keizer en von Bismarck aan bisschop Kre- mentz zonden. In antwoord op het verzoek van den bisschop om door den keizer te worden ontvangen vroeg deze aan den bisschop of hij de verklaring wilde afleg gen dat hij de wetten van den staat zou gehoorzamen, doch later werden door von Bismarck grooter eischen gesteld en vandaar dat de bisschop heeft afirezien van zijn bezoek aan den keizer te Marienburg. Thans is er sprake dat de Pruisische regeering het exequatur van den bisschop zou schorsen. Gisteren is het congres van oud katholieken dat talrijk bezocht wordt, te Keulen geopend met eene rede van den heer Wueneffiog, waarna de bisschoppen Woids- waorth van LincolnWitting ham van Maryland en Brown van Ely het woord voerden, om de sympathie van hunne diocesen kenbaar te maken en den wensch uit te spreken dat men er in zou slagen tot overeen stemming te geraken. Ook de aartsbisschop Loos uit Utrecht was tegenwoordig en besprak eveneens het wen- schelijke vau eene overeenstemming. Er waren reeds meer dan 300 afgevaardigden aangekomen. In de Spaansche cortes is gisteren een vrij heftige discussie gevoerd over de laatste verkiezingen, naar aanleiding van een rede van den heer Ulloa, die de verkiezingen in het algemeen bestreed en eene critiek uitbracht over de door Zorilla betreffende de verkiezin gen uitgevaardigde circulaire; hij uoemrle de vervol ging van den heer Sagasta door Zorilla karakteristiek. Zori'la veroorloofde zich de uitdrukking dat wat dooi den heer Ulloa was aangevoerd valsch was, waarop deze weder verklaarde, dat hij de uitdrukking van den eersten minister weinig ministerieel en parlementair vond. Nadat de president de heeien tot de orde had ge roepen verklaarde Zorilla ten stelligste, dat hij de con scriptie zou afschaffen en binnen korten tijd een wets ontwerp tot reorganisatie van het leger zou indienen. Daar thans uit Madrid wordt gemeld dat eene leening bij openbare inschrijving zal worden gesloten schijnt het gisteren uit Bayocne medegedeelde bericht omtrent de operatiën van de Spaansche regeering met de bank van Parijs althans in dit opzicht onjuist te zijn geweest. Uit Weenen wordt aan TOpinione gemeld, dat men den heer Andras9y had trachten te bewegen om bij de Italiaansche regeering zijn invloed te willen aan wenden tot vereffening van de qnaestie der geestelijke corporatiën, voornamelijk voor de generalaten, terwijl men verzekerde, dat de zending van den heer Nardi naar Rome hiermede in verband stond. Belgische brieven. Gent20 September. Nu de feesten ter gelegenheid van den internationalen schietwetstrijd alhier geëindigd zijn, wil ik nog met een enkel woord mededeeieu wat de laatste dagen merk waardigs hebben opgeleverd. Een der voornaamste episoden van 's konlngs ver blijf alhier was zijn bezoek aan de nijver! eids-inrich- inij-3n. Drie der voornaamste Gentsche fabrieken: de maatschappij De Leide Gentsche vlasspinuenj en de katoe.i fa bliek van de heeren Parmentier, van Hoegaer- den c°, werden beurtelings door bein bezichtigd. In deze fabrieken waren al de werklieden op hun post en de werkzaamheden in vollen gang. Zij die deze in richtingen kennen, weten welke uitgestrektheid zij be slaan en dat het getal harer werklieden ongeveer 7000 bedraagt. Dat de koning met geestdrift werd begroet, behoef ik wel Diet te verzekeren. Al de werkzalen doorliep hij en deed zich omtrent een aantal zaken in lichten. In de Gentsche vlasfabriek waar het groot ste gedeelte der 2300 werklieden uit vrouwen bestaat hebben al de wtrklieden voorbij den koning bij zijn vertrek uit de labriek gedefileeid onder het spelen van de muziek der fanfaren, uit werklieden der fabriek samengesteld. Niettegenstaande de tegenwoordigheid van den koning en de hem vergezellende voorname personen, konden de vrouwen zich niet inhouden: al dansende en zingende gingen zij voorbij den koning die daar zóo hartelijk om lachte dat zijne omgeving verklaarde hem nooit op zoo luidruchtige wijze zijne voldoening te hebben zien te kennen geven. In de verschillende fabrieken die de koning bezocht heelt hij eigenhandig decoratiën aan de werklieden uit gereikt. Wat echter te betreuren was is dat Z. M., het woord tot eenige der werklieden willende richten, zich van de Fransche taal moest bedienen, terwijl een persoon als tolk moest fungeeren, om den werklieden over te brengen wat de koning zeide en omgekeerd aan den koning wat de werklieden zeiden. Zou het dan toch waar zijn dat onze koning, die ongetwijfeld goed Dnitsch en Engelsch kent, geen Vlaaraseh ver staat, de taal die gesproken wordt door de grootste helft van het volk waarover hij regeert? Het banket, jl. Dinsdag door den burgemeester van Gent den koning aangeboden, had plaats op het raad huis in de herst lde arsenaalzaal, die geheel i3 ingericht in den trant van het gebouw dat van de 14e eeuw dag- teekent. Er waren ongeveer honderd genoodigden, waar onder de burgerlijke en militaire autoriteiten, de miuis- ters en het gevolg des kocings, verscheidene burgemees ters van de voornaamste steden des lands enz. Slechts twee journalisten, een uit Gent en een uit. Bru?sel, be hoorden mede tot de genoodigden. Dit banket had een intiem karakter, doch groote luister werd erop ten toon gespreid. De prijs per couvert was 50 francs, zonder de wijnen! De zaal leverde een tooverachtigen aanblik op. Bij het dessert werden slechts twee toasten ingesteld. De eerste was van den heer de Kerchove, die het vol gende sprak: „Aan den kening, den trouwen bewaarder der grond wet, wiens hooge wijsheid, erfelijk in de Belgische dy nastie, er in geslaagd is de moeilijkste der quaestiën op te lossen, de overeenbienging der orde met de vrijheid. In deze zaal, vier eeuwen oud, is het onmogelijk zich de bloedige botsingen niet te herinnerendie zoo dik wijls onze stad hebben geteisterd. De bevolking van Gent heeft sinds eeuwen den naam van geen dwang te verdragen. En ik denk te mogen b3vestigen, dat, zooals zij vroeger was zij nog heden is, namelijk zeer verkleefd aan den vorst, die hare rechten eerbiedigt, maar niet in staat zich aan willekeur te onderwerpen. „De edele vreemdelingen die onder ons zija hebben kunnen getuigen, welk onthaal de bevolking dezer stad weet te bieden aan een prins dien zij bemint. „Ik drink ook op de gezondheid der koninginwaar van bet mij zal toegelaten zijn de onuitputtelijke goed heid te herinneren in deze zaal, die tijdgenoote is van Marie van Bourgondie. „Ik drink op de gezondheid van Z. K. H. den graaf van Vlaanderen, die zijn doorluchtigen broeder heeft willen vergezellen en aldus een nieuw bewijs zijner ge negenheid aan onze Vfaamsche bevolking heeft gegeven." De kouing heeft daarop als volgt geantwoord: „Mijne heeren, ik ben verheugd mij met u onder deze aloude gewelven te bevinden, die eerbiedwaardige ge tuigen der geschiedenis uwer voorvaderen. „Ik zie met voldoening dat het onafhankelijk België de roemrijke herinneringen van het vei leden in eere houdt. „Door aan do oude gedenkgebonwen hunnen vroege- ren luister terug te ges'en, doet het onuitwischbare spo ren harer nationaliteit verrijzen. „Gelukkig van deze twee dagen in uw midden te heb ben dooi gebracht, erkentelijk en getroffen over het ont haal dat ik hier heb ontvangendrink ik op uwescboone en. werkzame stad, op Gent en hare vaderlandslievende inwoners." Des avonds te 8 uren had een Veuetiaansch feest plaats, dat ouderschei dene schoon verlichte tafereelen opleverde. De inlichting liet evenwel te wenschen over. De verlichte vaartu gen waren te ver van elkander afgescheiden en voeren te langzaam. De verlichte stoet had 4 uren nooiig om de stad door te trekken, zoodat bijna al de lampions waren uitgedoofd eer de weg half was afgelegd. Woersdag werden de feestelijkheden besloten met het houden van gj mnastische oefeningen op het St. Pieters plein en met een feest in het Casino. Dit laatste werd gegeven door de Maatschappij van tuinbouw. De uit- gestiekle tuin was prachtig- verlicht en het muziekkorps d.-r guides van Biussel gaf daar nogmaals een concert. Men schat de daar aanwezig geweest zijuden op 7000

Middelburgsche Courant | 1872 | | pagina 5