Naar wij vernemen heeft de heer mr. A. F. Sifflé zijn ontslag genomen als lid van den gemeenteraad alhier, welke betrekking hij sedert eene reeks van jaren heeft bekleed. Onze Haagsche correspondent schrijft ons het volgende „De troonrede heeft geklonken niet als een klok, maar klank heeft ze dan toch gegeven, immers de weerklanken beginnen zich te doen hooren. De eerste kamer is na langen arbeid, dank aan de hulp vaneen' viertal harer leden, van het concept van haren weer klank verlost en is op het oogenblik waarop ik dit schrijf (Donderdag middag) bezig de vrucht haars ouderdoms aan te kleeden om haar aan den koning te kunnen aanbieden. Het adres van antwoord van de kamer der hoogstaangeslagenen iswat men ook zeggen magpre- sentabeler van vorm dan de troonrede zelve, van welk stuk mij iemand verklaarde dat het op hem den indruk maakte alsof het opgesteld was voor een spreker die door kortademigheid of volbloedigheid belet werd lange zinsneden uit te spreken. Maar wilde men met den ouderwetschen zinbouw van een vorig tijdperk breken, dan behoefde men toch waarlijk den koning niet zoo afgebroken en stooterig tot de staten-generaal te doen spreken, als deze laatste troonrede doet. Doch en ziedaar wat veel goedmaakt de troonrede is in de nieuwe spelling opgesteld, een goed voorbeeld, dat de eerste kamer waarschijnlijk niet navolgenswaardig achtte, althans haar „gewijzigd ontwerp van adres," waarover heden beraadslaagd wordt, herstelt de Siegenbeekiaansche t/'a waar de troonrede die door de rationeele ciïs verving. „Men houdt zich hier, bij gebreke van stellig nieuws en terwijl er niets gebeurt, bezig met het maken van onderstellingen en het onderzoeken wat gebeuren zal of gebeuren kan. Ik wil mij niet verdiepen in gissin gen en geruchten, maar ten bate uwer lezers uit al die zwevende stoffen in het glas water onzer politiek af zonderen wat ik als stellig kan mededeelen. Vooreerst dat tot leden van den raad van state in plaats van de tegenwoordige ministers van justitie en van binnenland- sche zaken zullen benoemd worden een hoofdambtenaar buiten den Haag, die reeds elders den heer de Vries in eene andere betrekking opgevolgd heeft, en een dei- oudste leden van de tweede kamer, die in den raad van state zal kunnen uitrusten van de zelfbeheersching waarmede hij gedurende bijna twintig jaren zich van elke deelneming aan het openbaar debat onthouden heeft. Ik mag uwe lezers het genoegen niet onthou den op deze données naar de namen der candidaten te raden; ik voeg er alleen bij dat voor den opvolger van den heer de Vries eene uitstekende keuze gedaan is; wat de andere plaats betreft, betreurt men het nog al dat men den afgetreden minister Jolles, die dan toch waarlijk gedurende zijn ministerschap nog al wat ge daan en afgedaan heeftniet meer in aanmerking heeft genomen. „Verder verneem ik, dat invloedrijke leden der pro vinciale staten van Zuid Holland het oog geslagen hebben op hun wakker medelid Lodewijk Pincoffs om wijlen den heer Blankenheym in de eerste kamer te vervan gen. Met onverdeeld genoegen meld ik u dit, en hoop ik dat het voornemen een goed gevolg moge hebben. Pincoffs toch is een man die ten volle de onderscheiding waardig is, van zitting te hebben in de eerste kamer, waar zonder een zoo ver getrokken partygekibbel als aan de overzijde van het Binnenhof plaats heeft, de gewichtigste belangen des lands worden behandeld." In de residentie is eergisteren avond aangekomen de heer José Antonio Aguilarnieuwbenoemd buiten gewoon gezant en gevolmachtigd minister van Z. M. den koning van Spanje bij het Nederlandsche hof. De Staats-courant van heden bevat eene bekendma king van den opper-ceremoniemeesterdat het hof in gevolge de bevelen des konings den rouw zal aannemen wegens het overlijden van Z. M. den koning van Zweden en Noorwegen. BENOEMINGEN EN BESLUITEN. rechterlijke macht. Benoemd tot raadsheer in het provinciaal gerechtshof in Utrecht mr. A. R. van Bel, than3 president der arrondissements-rechtbank te Amersfoort. belastingen. Benoemd tot ontvanger der directe belastingen, in- en uitgaande rechten en accijnsen te TielW. P. Kouwenhoventhans ontvanger der directe belastingen en accijnsen te 's Gravesande c. en tot ontvanger der directe belastingen en accijnsen te Dru- ten c. aJ. C. E. Salathans ontvanger der directe belastingen, in- en uitgaande rechten en accijnsen te Yalkenswaard. posterijen. Benoemd tot directeur van het post kantoor te Rijssen, J. Bent, thans geagreëerd klerk ten postkantore te Harlingen. leger. Benoemd bij het wapen der infanterie tot kolonel de luitenant-kolonel D. P. C. Pottgieter van Laar, kommandant van het 5e regiment. MA BINE EN LEGER.* De luitenants ter zee 2° klasse F. J. Beekman en A. F. J. Frackers, dienende aan boord van Zr. M3. schroefstoomschip Het Loo, worden met den 30en Sep tember a. op nonactiviteit gesteld en met den len Octo ber daaraanvolgende vervangen door de luitenants ter zee 2C klasse D. J. W. A. G. Coops en A. E. Arken bout Schokker; terwijl de luitenant ter zee 2e klasse II. 0. Feith met laatstgemelden datum geplaatst wordt aan boord van Zr. Ms. monitor Krokodil. (Staats-cour.) RECHTZAKEN. Het provinciaal gerechtshof in Zeeland heeft heden uitspraak gedaan in de zaak van1° Adriaan Willemse, oud 38 jaren, wever; 2° Ada Jozina Hubregtse, oud 29 jarenwerkster3° Jacoba Hoenderdoschweduwe van M. Hubregtse, oud 53 jaren, werkvrouw, en 4° Wilhelmina Jacoba Hubregtse, oud 18 jaren, werk ster, allen wonende en thans gedetineerd alhier. De punten van beschuldiging warenzooals wij vroe ger mededeeldenzeven in getal en betroffen diefstallen van verschillende voorwerpen en geldspeciën, door den eersten beschuldigde, grootendeels onder verzwarende omstandigheden, gepleegd, terwijl de gestolen voorwerpen door de overige beschuldigden meerendeels desbewust zijn geheeld of geborgen. Het eerste punt van beschul diging gold diefstal ten nadeele van den heer A. Steijaart het tweede punt diefstal ten nadeele van den heer J. H. Uchtmannhet derde punt eenvoudigen diefstal ten nadeele van den heer J. B. Haringman; het vierde punt diefstal ten nadeele van mejufvrouw A. P. Fak Brouwer en haren tuinbaas G. Wisse; het vijfde punt diefstal ten nadeele van de heeren D. Brouwenaar Dronkers en A. J. Jongkindt; het zesde punt diefstal ten nadeele van den heer mr. D. A. Berdenis van Berlekom, en het zevende punt diefstal ten nadeele van de heeren P. de Bruijne en P. L. de Bruijne, allen alhier wonende. Het hof heeft de beschuldigden schuldig verklaard: den eerste aan al de feiten onder de 7 punten van be schuldiging ten zijnen laste gebracht; de tweede en derde aan de feiten onder de punten 1, 2, 4, 5, 6 en 7 ten haren laste gebracht, en de vierde aan de feiten onder de punten 1, 6 en 7 ten haren laste gebracht, en hen veroordeeld: den eerste tot een tuchthuisstraf van 8 jarenmet bevel dat een uittreksel van 's hofs arrest zal worden gedrukt en aangeplakt te Middelburg, ter plaatse waar zulks te doen gebruikelijk is; de tweede en derde, onder aanneming van verzachtende omstan digheden ieder tot eene eorrectioneele gevangenisstraf van 2 jaren, en de vierde, onder aanneming van ver zachtende omstandighedentot eene eorrectioneele ge vangenisstraf van 3 maanden in eenzame opsluiting te ondergaanen voorts allen in de kosten der procedure. De vierde beschuldigde is overigens niet schuldig verklaard aan de feiten onder de punten 4 en 5 van beschuldiging ten haren laste gebracht en daarvan vrijgesproken. KOLONIËN. Aan het overzicht van het Nieuw Bataviaasch Han delsblad ontleenen wij het volgende: De bladen uit de Straits Settlements deelen gunstiger berichten van later datum mede en spreken van het herstel der rust, terwijl zij onzen troepen en het civiel bestuur lof toezwaaien. Intusschen melden zij niets van de onderwerping der oproerige Datoe's en zonder deze is niets gedaan. Eene zaak wordt onderzocht, die in het vorige jaar aldaar heeft plaats gehad. Er 'zijn namelijk 300 (niet 1000, zooals een ander blad zegt) kelders jenever uit het entrepot met behoorlijke documenten van afscheep van een der stoomschepen van de Nederlandsch- Indische stoomvaartmaatschappij gehaald. Intussehen- is die jenever niet uitgevoerd, maar verdwenen en waarschijnlijk zonder betaling van rechten ingevoerd. Het document, waarop de afgifte uit het entrepot heeft plaats gehad, zou niet te vinden zijn. Deze en enkele andere onregelmatigheden van minder belang maken het onderwerp van een ernstig onderzoek uit. Als een nieuw bewijs hoe noodig de hervorming van het opiumstelsel is, kan dienen dat bij een Europeaan aldaar eene vrij belangrijke partij opium in beslag is genomen. De Hongkong Daily Press van 2 Juli zegt, dat het doel van de expeditie, door de Spanjaarden naar Sooloo gezonden, is^om onder voorgeven dat zij een einde aan den zeeroof willen maken, zich voor goed daar te vestigenhetgeen het voorspel zou zijn om zich ook van Borneo's Noord-Oostkust meester te maken, waarop de Spanjaarden reeds lang het oog gevestigd hebben. De sultan, die naar het binnenland gevlucht is, zou een knaap zijn, die zich niet tegen de Bal ignani- roovers durft kanten. Spanje zou in overeenstemming met Italië handelen en men zou het plan hebbengezamenlijk eene expeditie te ondernemen. Het Italiaansche fregat Vittore Pisani, thans te Singaporezou daartoe moeten dienen. De kommandant Racchia zou de toestemming van het Brit- sche gouvernement pogen te verkrijgendaar een trac- taat zou bestaan, houdende dat op Borneo aan geene mogendheid grond zou worden afgestaan zonder de goedkeuring van Engeland. Indien Spanjaarden en Italianen echter vasten voet in de Sooloo-eilauden en op Borneo krijgenzou dit zeer nadeelig zijn voor den handel van Labuan en ten gunste van Manilla zijn. De Straits Times acht de zaak belangrijk genoeg om er de aandacht van de Engelsche en Nederlandsche regeeringen op te vestigen. (Nieuw Bat. Hand.) De gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indië heeft de volgende beschikkingen genomen: civiel departement. Verleend: een tweejarig verlof naar Nederland, wegens ziekte, aan den contro leur 3e klasse bij het binnenlandsch bestuur in de adsistent-residentie Benkoelen J. F. H. Schultz. Ontslagen: op verzoek, eervol, uit 'slands dienst, wegens ziekte, met behoud van recht op pensioen, de gewezen klerk op het adsistent-residentiekantoor te Buitenzorg P. J. Barends. Benoemd: tot lid van den raad van justitie te Soe- rabaija, de substituut-officier van justitie bij dien raad mr. R. W. Craandijktot substituut-griffier bij den raad van justitie te Samarang, de griffier bij den landraad te Demak jonkheer mr. J. W. A. von Schmidt aufAlten- stadt; tot onder-pakhuismeester bij de administratie van 's lands eerste algemeene pakhuizen te Batavia, de ambte naar op nonactiviteit A. L. J. Recourt; tot derden commies op het bureau van den gouverneur van Celebes en onderhoorighedende derde commies op het residen tiebureau te Muntok J. H. A. Dommers; tot derden commies op het residentiekantoor te Muntok, de ambte naar op wachtgeld E. Dinger. Machtiging verleend: tot uitreiking aan den geneesheer te Batavia dr. J. P. Kloos, van eene akte van toelating tot uitoefening van de verloskundige praktijk aldaaï. Benoemd: aan de openbare vijfde lagere school te Soerabaija, tot eersten hulponderwijzer II. Kiichlin, onlangs van verlof uit Nederland teruggekeerd; tot tweeden hulponderwijzer J. C. leGlercq de Courcelles, thans hulponderwijzer aan die school; tot hulponder wijzer aan de openbare lagere school te Fort de Koek, L. K. Harmsenparticulier onderwijzer. departement van oorlog. Verleend: een twee jarig verlof naar Nederland, wegens ziekte, aan den luitenant-kolonel der infanterie P. A. A. Collard, en zulks met intrekking van het aan hem in zijnen vori- gen rang van majoor bij dat wapen verleend verlof naar Nederland; een tweejarig verlof naar Nederland, aan den kapitein der infanterie C. J. T. Ruempol. Vergund: op verzoek, om al dadelijk naar Neder land terug te keeren, aan den len luitenant der infan terie van het Nederlandsche leger J. C. van Schermbeek, op grond dat de vijfjaren, gedurende welke hij bij de landmacht in Nederlandsch-Indië is gedetacheerd, eer lang zullen zijn verstreken. (Javasche courant van den 6cn Augustus.) civiel departement. Ontslagen: op verzoek, eervol, uit 's lands dienst, met behoud van recht op pensioen, de resiat van Krawang, L. W. C. Bosch. Benoemd: tot secretaris van het gouvernement Celebes en onderhoorigheden, de ambtenaar op wacht geld J. A. Hofstede. departemet van oorlog. Ontslagen: op ver zoek, eervol, uit Zr. M\ militaire dienst, wegens vol brachten diensttijd, met behoud van recht op pensioen, d ekapitein der infanterie J. T. Peuchem; op verzoek, eervol, uit 's lands dienst, met behoud van recht op pensioen, de militaire ambtenaar 3C klasse op nonactivi teit C. F. Hermann. Overgeplaatst: departement van oorlog, bij de Ilde afdeeling, de kapitein W. A. J. J. Kraal, van het 12e bataljon infanterie; bij de IVde afdeeling (topogra fisch bureau), de kapitein H. C. B. Ruempol, van de Ilde afeeling; militaire administratie, als onder-inten dant 2e klasse, de kapitein-kwartiermeerter J. N. Morée; geneeskundige dienst, als dirigeerend officier van ge zondheid lc klasse ter Sumatra's Westkust en onder hoorigheden, de dirigeerend officier van gezondheid lc klasse P. A. Bol; infanterie, bij het 12e bataljon, de kapitein K. M. A. Botter, van het 15c bataljon. Gesteld: ter beschikking van den chef over den geneeskundigen dienst, de dirigeerend officier van ge zondheid 2e klasse M. H. de Vogel, van het garnizoen te Kedong-Kebo. departement van marine. Geplaatst: bij de dienst der kustverlichting, bij het kustlicht-etablissement op het Noordwachter-eiland, de lichtopzichter 2° klasse C. H. Vrees van Nahuys. (Javasche courant van den 9en Augustus.) civiel departement. Verleend: een tweejarig verlof naar Nederland, wegens ziekte, aan den predikant bij de protestantsche gemeente te Samarang B. J. Ovink. Ontslagen: op verzoek, eervol, als advocaat en

Middelburgsche Courant | 1872 | | pagina 2