RECHTZAKEN. Vrijdag a. zal voor het provinciaal gerechtshof in Zeeland terechtstaan Lamhertus Aartsen, oud 32 jaren, arbeider, wonende te Ossenisse, thans gedetineerd alhier, ter zake van 1° moedwillige brandstichting in een gebouw, waarbij niet te voorzien was dat eenig men- schenleven in gevaar kon worden gebracht, 2° moed willige brandstichting in een gebouw, waarbij wel te voorzien was, dat daardoor menschenlevens in gevaar konden worden gebracht; een en ander na reeds te voren tot gevangenisstraf van langer dan éen jaar ver oordeeld te zijn geweest. GEMENGDE BERICHTEN. Jl. Vrijdag avond geraakte in den zoogenaamden poel bij Goes een paard en eene koe, samen in eene weide aldaar grazende, met elkander in strijd, met dat gevolg dat de koe het paard met de horens zoodanig in den buik verwondde, dat het doodnederviel. (Goesschecour.) Ten gevolge van de verleende concessie tot aan leg van een spoorweg van Woerden op Leiden aan de heeren Sloet van den Beele c. s. is men begonnen met de afbakening dier lijn. De richting zal zijn uit Woerden langs de zuidzijde van den Rijn tot aan Ivoudekerke, waar zij de rivier overgaat en zoo op Leiden komt. Naar men uit goede bron verneemt zal er, behalve de vroeger genoemde stations, ook een station Nieuwebrug- Waarder aangelegd worden. Aan de passagiers op de stoomboot Cornelis de Witt, die eergisteren avond omstreeks 7£ uur van Dord recht is vertrokken naar Rotterdam, was een hoogst onaangename gebeurtenis bereid. Een der aan boord aanwezige personen is namelijk, naar men meent te hebben opgemerkt van een der raderkasteain het water gestort. Pogingen, tot redding aangewend, bleven vruchtel oos. Een man in den Haag die een hem bij vonnis opgelegde gevangenisstraf van 8 dagen moest onder gaan en daartoe door twee agenten van het politie bureau op de Nieuwe haven naar de gevangenis op de Prinsengracht werd overgebracht, veroorzaakte Zondag ochtend eene vrij hevige opschudding. Niet alleen ver zette hij zich met geweld tegen de politiebeambten, die hem overbrachten, maar hij ontzag zich niet scheldwoor den uit te schreeuwen. Het misbaar was zoo hevig, dat de militaire macht aan de gevangenis in 't geweer moest treden om de volksmenigte, verontwaardigd over het gedrag van den gevangene, uiteen te doen gaan. Gedeputeerde staten van Friesland hebben uitspraak gedaan in de bekende zaak van het nieuw benoemd Bolswarder raadslid. Zooals men zich herinnert, had de gemeenteraad van Bolsward met eenparige stemmen be sloten, bedoeld raadslid niet toe te latenomdat hij bij het onderzoek zijner geloofsbrieven brandmeester was. Hij diende echter den volgenden dag zijn ont slag als zoodanig in, hetwelk hij dan ook verkreeg. Van de uit spraak van den gemeenteraad kwam hij bij gedepu teerde staten in hooger beroep en wel omdat de reden, waarom hij niet toegelaten was, niet meer bestond. Nu deden zich echter de volgende vragen voorof gedepu teerde staten de zaak moesten behandelen zoodanig als zij nu was, of zoodanig als zij bestond toen de gemeen teraad uitspraak deed. Met 4 tegen 3 stemmen heslisten zij in laatstgemelden zin en besloten zij tot handhaving van het besluit van den gemeenteraad van Bolsward. (JJ Irdagbl.) Dr. Petermnnn te Got ha heeft bekend gemaakt, dat er van de expeditiën naar de Noordpool-gewesten dezen zomer twee mislukt zijn, namelijk de beideNoor- weegsche. Ook het plan van de Fransche expeditie is mislukt. Van de Noorweegsche was kapitein Jensen wegens zware averij naar Drammen teruggekeerden kapitein Ilanssens ten gevolge van het vele ijs genood zaakt de terugreis aan te nemen. Aan het plan voor de Fransche onderneming onder leiding van Ainbert en Mack kon geen gevolg worden gegevenomdat de daar toe noodige gelden nog niet beschikbaar zijn. Gelijk men weethad vroeger Gustave Lambert gelden voor eene Noordpoolreis bijeengebrachten was het hij zijn on verwacht overlijden niet bekendhoe het daarmede stond. Vandaar dat zijn geheele nalatenschap toen ver zegeld werd. Maar het schijnt dat daarbij zekere for maliteiten zijn verzuimd, ten gevolge waarvan het nog Jang kan duren eer het voor de reis ingezameld be drag uit de nalatenschap kan worden gestort. Aan de Provinciale Groninger courant wordt mede gedeeld, dat de postkantoren in ons land reeds van brandkasten zijn of worden voorzienhoofdzakelijk tot bewaring van aangeteekende brieven. De Bank- und Handelszeitung deelt het bericht mede, dat de keizer van Rnslancl gedurende zijn kortstondig verblijf te Berlijn, meer dan 3000 brieven heeft ont vangen, waarin om geldelijlcen enderstand werd gevraagd. Aan den keizer van Oostenrijk is ongeveer een gelijk aantal verzoekschriften van dien [aard toegezonden. Beide vorsten hebben ieder een zeer aanmerkelijke som ten behoeve van de algeineene armen achtergelaten; van dat bedrag was een gedeelte bestemd om aan som mige der bedoelde petitionarissen te worden toegekend. Op 16 October a. zal te Maria Hoorebeke in België, dicht bij Gent, het nieuwe kerkgebouw van de protes- tantsche gemeente ingewijd worden, waarbij vele belang stellenden uit Noord-Nederland worden tegemoet gezien Dicht bij Maria Hoorebeke bevindt zich het bosch waarin de Geuzen zich verzamelden en naar hetwelk zij bosch-Geuzen genoemd werden. In dat bosch, dat nu het eigendom vau een katholiek is, zullen den vol genden dag toespraken gehouden worden in protes- tantschen geest. Uit Havre is het stoomschip The Queen vertrok ken, met bestemming naar New-York, voerende aan boord 750 Elzasser passagiers. Indrukwekkend was het afscheid aan dcreede, waarbij bet van de zijde dei- emigranten niet ontbrak aan den kreet: „LeveFrankrijk De handel in slakken brengt tegenwoordig in Frankrijk meer dan twaalf duizend francs op. Vooral te Parijs is het verbruik zoo groot, dat er sprake van is in de Halles een afzonderlijke plaats voor den verkoop er van af te staan. Reeds in de oudheid waren genoemde dieren een geliefkoosd gerecht der lekkerbekken. Zelfs deelt Pliuius ons den naam raeê van een industrieel zijner dagen, die de kunst ontdekt had van slakken te mesten; Petronius roemt hare voortreffelijke eigenschap pen als hij verhaalt van Trimalcions festijn, en Macro- bius bezingt de kostelijkheid der heerlijke spijze, op 't banket, door Lentulus aan de Romeinsche Vestalen aangeboden. Iloratius en Martialis hebben de slak bezon gen en verheerlijkt. Het meest geacht worden in Frank rijk die welke uit Bourgogne komen; men betaalt ze met bijna 5 centimes het stuk. In 1866 vertegenwoordigde de uitvoer van vleesch in blikken uit Australië naar Engeland slechts een waarde van 320 pond&t. In 1870 was hij gestegen tot ruim 200,000 pond st. In 1871 eindelijk bedroeg hij meer dan een half millicen pond st. Uit Calcutta wordt de geschiedenis medegedeeld van deu zcldzamen heldenmoed, door een Engelschen boots man betoond. De correspondent te Calcutta van the Times schrijft den 6en Augustus, dat in Britsch-Indië iedereen vervuld was met bewondering voor den bootsman Elson. Men is overtuigd, dat in de geheele geschiedenis van het zeewezen van grooter heldenmoed nergens gewag wordt gemaakt. Hij maakte deel uit van de bemanning van de Rothesay, een schip dat in de laatste cycloon tusschen Calcutta en Bombay gezonken is. Toen het bleek, dat niets het schip redden kon, maakte de bootsman een vlot. De kapitein, wiens been gebroken was, weigerde het schip te verlaten, daar hij met zijn schip wilde zinken, en zijn zoon, die eerste stuurman was, weigerde zijn vader te verlaten. De bootsman nam nu de zorg van het vlot op zich, dat in een woeste onstuimige zee, met hemelhooge golven, van het zin kende schip werd afgestooten. Elson zwom den gehcelen nacht rondom het zwakke vlot, onophoudelijk de touwen vastsjorrende, welke de planken bijeen: u i den. Toen hij zag dat het vlot het niet kon uithouden, maakte hij uit de bestanddeelen een kleiner, doch sterker vlot. De golven braken er voortdurend overheen; telkens werd een der overlevenden weggeslagen, en steeds sprong de moedige bootsman hen na, om ze te redden. Ten laatste begaven hem zijne krachten. Op èen na waren allen van het vlot weggeslagen. Zijn laatste krachten besteedde Elson aan het vastbinden van den overblijYenden man aan het vlot, en hij gaf hem de laatste droppels water, die nog over waren. Toen werd de held weggeslagen en verdronk. De door hem geredde man werd door een voorbijvarend schip aan boord genomen. Te Cal cutta heeft de bevolking een groote som gelds bijeen gebracht om het huisgezin van Elson een onbezorgd leven te verzekeren, en men zal voor hem waarschijnlijk een monument oprichten. BURGERLIJKE STAND. Middelbueg. Eerste huwelijksafkondiging van c-, n 15en dezer: P. Koets, jm. 23 j. met J. C. Moorman, jd. 23 j. H. Ooster, jm. 27 j. met H. C. Pijnacker, jd, 28 j. J. Maljers, jm. 35 j. met L. Ingelse, jd. 25 j. (Van 714 September.) Vlissingen. Gehuwd: A. Harreboméejm. 33 j. met E. G. de Ruijter jd. 32 j. K. van der Veenjm. 33 j. met M. J. de Bruijne, jd. 30 j. M. Hollestelle, wedr. van A. Baart, 30 j. met M. Leijnse, jd. 23 j. Bevallen: M. Fremouw, geb. Boone, z. H. P. "Waltz, geb. Kannegieter, z. J. Steevense, geb. Hanenberg, z. J. Roest, geb. de Beer, d. M. S. Blondé, geb. Ver- haeghe, z. A. C. Decroos, geb. Guedon, d. M. J. Cor- nelissengeb. Wuytsz. E. M. R. Stapgeb. Grimberg, z. M. de Meulmeester, geb. Meulmeesterz. Overleden: T. Klijnsouw, z. 3 m. F. C. Dijke, d. 16 d. S. A. Spinnaay d. 4 m. C. Sohier, d. 14 m. S. Roslofs, d. 53 j. A. Riemens, man van M. W. J. Meijer, 68 j. A. de Waard, z. 5 j. F. W. van den Dobbelsteen, z. 6 m. IC. H. Willemse, d. 6 m. C. Mat- thijsse, z. 4 w. Goes. Bevallen: E. C. Nijs, geb. van der Does, d. M. van den Bnssche, geb. Dirks, z. (levenloos.) Overleden: G. van Beveren, z. 9 ra. M. J.Dodmond, d. 2 m. W. de Schutter, z. 8 w. A. Mosterd, d. 4 m. Zierikzee. Bevallen: P. van Meursgeb.Lokker,z. J. den Boer, geb. van den Ende, z. M. L. Tuijnman, geb. van der Jagt, z. M. Schillemans, geb. Kouwen- berg, z. Overleden: J. Simmer, wed1"., 79 j. THERMOMET-ERSTAN D. 14 Sept. 'sav. 11 u. 60 gr. 15 'smorg.7 u. 62 gr. 'smidd. 1 u. 67 gr. 'sav. 11 u. 59 gr; 16 'smorg. 7 u. 60 gr. 'smidd. lu. 63 gr. 'sav. 6 u. 62 gr. 's av. 11 u. 59 gr. 17 'smorg. 7 u. 58 gr.'smidd. lu.63gr.'sav. 6 u. 65 gr. STATEN-GENER A AL. De troonrede, waarvan wij gisteren slechts een over zicht hebben medegedeeld, luidt woordelijk aldus „Mijne heeren! „In uw midden gekomen om uwe gewone vergadering te openen, waardeer ik dankbaar het voorrecht u op het vele goede te mogen wijzen, dat ons vaderland ten deel valt. „Vriendschappelijke verstandhouding kenmerkt onze betrekkingen met alle mogendheden. „Wij verheugen ons in een gezegenden oogst. „De veestapel bleef van groote rampen bevrijd. De maatregelen tot bestrijding der besmettelijke veeziekten genomen, schijnen doel te treffen. „De zeevisscherij bloeit. „Vrije ontwikkeling van handel en nijverheid te be vorderen, blijft mijn streven. „'s Lands geldmiddelen bevinden zich in een niet ongunstigen toestand. De opbrengst der belastingen nam ook weder in den loop van dit jaar aanmerkelijk toe. Uit de aan uwe overweging eerlang te onderwer pen staatsbegrooting voor het volgende jaar zal u blij ken, dat de geraamde uitgaven, behalve die voor den verderen aanleg der staatsspoorwegen, zonder buitenge wone middelen kunnen worden bestreden. „De zee- en landmacht kwijten zich bij voortduring op loffelijke wijze van hare verplichtingen. In de Over- zeesche bezittingen hebben zij ons gezag met eere ge handhaafd. „Zal echter het leger in staat wezen in tijden van gevaar zijne moeilijke taak waardig te vervullen, dan is het noodig, dat zijne samenstelling en gehalte wor den verbeterd. Voor dat doel zal in de eerste plaats uwe medewerking tot wijziging der wet op de natio nale militie worden ingeroepen. „In afwachting dat het stelsol van 's lands verde diging door vestingwerken uwe goedkeuring verwerve, kan de uitvoering van die werken, omtrent welker noodzakelijkheid geen verschil van gevoelen bestaat, met kracht worden voortgezet. „Daartoe worden bij de begrooting middelen aange vraagd. „De verandering der rechterlijke inrichting blijft aan uwe overweging aanbevolen. Mag het gelukken dit gewichtige onderwerp tot beslissing te brengendan zal de hinderpaal, die zóo lang elke omvangrijke her vorming van ons rechtswezen heeft in den weg gestaan, zijn opgeruimd. „Intusschen zullen enkele voordrachten, bestemd om op bepaalde punten verbeteringen in onze wetboeken aan te biengen, u worden aangeboden. „Tot uitbreiding van het kiesrecht daar, waar het binnen te enge grenzen is beperkt, kan eerstdaags eene wetsvoordracht worden tegemoet gezien. „Een nieuw ontwerp tot regeling van het hooger onderwijs wordt voorbereid. „In weerwil van plaatselijke rampen, veroorzaakt door aardbevingen en overstroomingen, was de alge- meene toestand in Oost-Indië bevredigend. „In meer dan éen opzicht waren de uitkomsten van landbouw, handel en nijverheid, zoowel voor de inlan ders als voor de Europeesche ondernemers guustig. „Ter verdere cntwikkeling van die bronnen van wel vaart is verbetering der middelen van gemeenschap eene dringende behoefte. Voorstellen zullen u worden gedaan om ondernemingen, welke in die behoefte voor zien kunnenvan staatswege te steunen. „Aan de West-Indische bezittingen zal onze be langstellende zorg worden betoond, door krachtiger hulp hij hare pogingen om aan de moeilijke omstan digheden die zij te geracet gaanhet hoofd te bieden. „Vele en gewichtig zijn dc belangen, die van de wetgevende macht voorziening of nieuwe regeling wach ten. Moge het gemeen overleg tusschen regeering en vertegenwoordiging* tot eene afdoening leidendie, ondei hooger zegen, het welzijn des vaderlands bevorderlijk zij. „Ik verklaar dc gewone zitting der staten-generaal geopend.''

Middelburgsche Courant | 1872 | | pagina 2