taris bij de rechtbank van burgerlijke en lijfstraffelijke zaken te Palembang mr. J. D. Rasch; tot adsistent- resident van Tebing-Tinggide adsistent-resident van Sintang P. F- Laging Tobiastot adsistent-resident van Sintang, de adsistent-resident van Tebing-Tiuggi J.W, Stoll. departement van oorlog. Verleend: een twee jarig verlof naar Nederland, aan den len luitenant der infanterie J. G. H. Schieffelers. Geplaatst: infanterie, bij het 2e bataljon, de kapi tein J. F. G. Slors, onlangs uit Nederland van verlof teruggekeerd; bij het 8e bataljon, de le luitenant C. A. Gobius, onlangs in activiteit hersteld; bij het 12ebatal jon, de 2C luitenant J. Habbema, onlangs uit Nederland aangekomen als bestemd voor den dienst in Indië; bij het garnizoens-bataljon van Celebes en onderhoorig- heden de T luitenant L. Sieberg, onlangs uit Nederland van verlof teruggekeerd. Overgeplaatst: geneeskundigen dienst, bij het groot militair hospitaal te Samarang, de officier van gezondheid 2e klasse C. O. van Oordt, van dat te Weltevreden infanterie, bij het 2° bataljonde 1° luitenant J. J. W. van den Broek, van het garnizoens-bataljon der wester af- deeling van Borneo; bij het 10e bataljon, de kapitein A. L. van Ham, benevens de 2e luitenants H. D. H. Bosboom, J. Gleenewinkel Karaperdijk en J. P.Groen hof, de beide eersten van het 12c, de beide anderen respectievelijk van het llc bataljon en de garnizoens compagnie van Bantam; bij het lle bataljon, de lc lui tenants J. C. F. Schoggers en A. J. Pragerrespectievelijk van het 10c en le bataljon. Gesteld: op nonactiviteit, artillerie, de luitenant kolonel E. H. W. Ubbensonlangs van verlof uit Nederland teruggekeerd. departement van marine. Benoemd: tot kapi tein ter zee bij het Indisch sedentaire zeewezendirec teur van het marine-etablissement te Soerabaija, de kapitein-luitenant ter zee bij het Indisch sedentaire zeewezen J. P. M. Willinck, onlangs van verlof uit Nederland teruggekeerdtot 2e machinisten bij degou- vernements-marine, de machinisten 2C klasse bij de ko ninklijke Nederlandsche marine N. Biezeveld en P. Z. Bergh, tot bootsman bij de marine-magazijnen te Bata via de bootsman bij het marine-etablissement op Onrust, L. van Wijk. Belast: met de waarneming der betrekking van bootsman bij het marine-etablissement op Onrust, de bootsman in het vaste korps dek- en onderofficieren bij de koninklijke Nederlandsche marine J. J. Pas. GEMENGDE BERICHTEN. Volgens telegram uit Aden is het stoomschip Prins Hendrik, kapitein J. Hendriks, van Batavia naar 't Nieuwediep, aldaar 12 September gepasseerd. Schip en machine in goede orde, passagiers en equipage wel varende. De heeren J. Boissevain, M. L. J. vanAsperen en C. W. J. Ilamann, onlangs benoemd tot directeuren van de Stoomvaartmaatschappij Nederlandhebben dit mandaat aangenomen en zullen den IC*" dezer hunne betrekking aanvaarden. Ter aanvulling van 't bericht omtrent het gebeurde te Vriezenveenkunnen wij nog meldendat Woensdag avond, op last van den minister van oorlog, aanvan kelijk niet meer dan 50 man infanterie, onder kom- mando van den len luitenant Langguthper gewonen trein derwaarts zijn vertrokkendat echter een oogen- blik later per telegrraf order kwam van het departement, om nog 100 man te doen volgen, welke troepen on dei- bevel van den kapitein Hennus en verder aangevoerd door de luitenants Riesz en Mulderper extra-trein zijn vertrokken. Het opmerkelijkste is, dat deze bevelen van het ministerie van oorlog eerst Woensdag aankwa men en werden uitgevoerd, terwijl de ongeregeldheden teVriezenveengelijk men weet, reeds des Vrijdags van de voorgaande week hadden plaats gehaden volgens onze berichtgevers zich sedert niet hebben herhaald. Waar schijnlijk heeft de regeering het met het oog op de onrustige stemming in geheel Twenthe noodig geoor deeld daar eenige macht te ontwikkelen de miliciens, die eerlang met verlof zouden gaan, kunnen nu hunne geoefendheid toonen, en naar wij vernemen, heerscht onder hen de beste stemming. De kommandeerende officieren waarborgen onsdat deze militaire manifesta tie met kalm overleg zal worden ten einde gebracht, en eik betreurenswaardig conflict van de zijde der troe pen stellig zal worden vermeden. (Ami. cour.) Uit den Helder wordt van den 12en dezer aan het Handelsblad geschrevenNaar wij vernemen, woedt heden een geweldige brand op het Visschersdorp Eg- mond aan zee. Volgens dezelfde mededeeling bestond er ernstige vrees, dat de woedende vlammen het geheele dorp met ondergang bedreigen. Met den grootsten spoed zijn er spuiten van het naburige Alkmaar heen- gesneld. Groote hoeveelheden Belgische steenkolen worden bij voortduring te Grimsby in Engeland aangevoerd. De exporteurs daar ter stede beweren, dat de prijs der steenkolen thans zijn hoogste punt heeft bereikt. Men verzekert dat Alexander Dumas bepaald voor nemens is, om elke opvoering der dramatische werken van wijlen zijn vader gedurende de eerste tien jaren te verbieden. Te Mainz zijn den Scn dezer 30 afgevaardigden van sociaal-democratische vereenigingen (partij Bebel- Liebknecht) bijeengekomen. Saksen en Zuid-Duitsch- land zijn het sterkst vertegenwoordigd, Noord Duitsch- land heeft weinig afgevaardigden gezonden, Berlijn slechts éen. Vahlteich uit Dresden presideerde. Motleles uit Krimmitschau was onder-voorzitter. De discussie zou lcopen over het partij-orgaan Der Vclksstaatniet minder dan 11 voorstellen waren daaromtrent ingekomen, doch de qnaestie werd verdaagd, daar Hepner, de redacteur van dat blad, nog niet van het congres der internatio nale uit 's Gravenhage was teruggekeerd. In een kleine stad vau Monroe (Illinois, Noord- Amerika) zou in een beestenspel een rhinoceros uitzijn hok naar den circus geleid worden. Men had hem een ring door den neus gestoken en vier en twintig man zouden het monster vasthouden. Plotseling gaf het dier echter een ruk met den kop, drong links en rechts en ontsnapte. Hij stortte zich te midden der tenten welke om den circus opgeslagen waren. Zijn eerste slachtoffer was John Gillem, dien hij omverwierp en onder zijne lompe pooten verpletterde; daarop tegen een ander aanrennende, stiet hij hem met den kop dood. De toe schouwers vluchtten vol schrik naar alle kanten. De rhinoceros wierp alle zitplaatsen door en over elkander, ontwrichtte een bediende den schouder en brak een toeschouwer den arm. In 't museum doorgedrongen vernielde het woedende dier een menigte zeldzaamheden, ging de straat op en een huis binnen waarvan de deur toevallig open stond. Toen men het eindelijk meester werd had het reeds voor bijna acht duizend gulden schade aangericht. VERKOOPINGEN EN AANBESTEDINGEN. Gisteren is te Veere te koop aangeboden een huis en erve op de Kaai aldaar, wijk C. n°. 106. Verkocht voor f 251.25. THERMOMETERSTAN D. 13 Sept. 's av. 11 u. 64 gr. 14 'smorg. 7 u. 67 gr. 'smidd. 1 u. 68 gr. 'sav. 6 u. 64 gr. GEMEENTERAAD VAN GOES. In de gisteren gehouden zitting is, behalve eenige andere stukken, ingekomen een rapport der flnancieele commissie omtrent de rekening van het gasthuiswaar omtrent in de eerstvolgende vergadering een voorstel van burgemeester en wethouders in behandeling zal worden gebracht. Op een voordracht door de plaatselijke schoolcom missie opgemaakt ter benoeming van een hulponder wijzer aan de school 3e klasse, is geplaatst de heer I. de Visser, te Zaamslag, eenig sollicitant. In eene volgende vergadering zal tot de benoeming worden overgaan. Een adres van A. Schraver Kz., om verhooging zijner jaarwedde als onderboekhouder in de bank van leening, is gesteld in handen van de flnancieele commissie. Eene aanvrage van P. Bruel om grond in erfpacht tot het bouwen van een woonhuis aan den Koepoort singel, wordt op de gewone voorwaarden ingewilligd, nadat die grond niet meer voor den openbaren dienst bestemd is verklaard. Voorts is gelezen eene toelichting der posten van aanleg en vernieuwing op de begrooting voor 1873, die verzonden wordt aan de flnancieele commissie, terwijl de voorzitter mededeelt dat de planteekening voor de vergrooting der koopmansbeurs en der gewijzigde rooiing op het gedempte gedeelte der vest ter griffie voor de leden ter inzage zal worden gelegd. Vervolgens is, na toelichting van eenige aanmerkin gen, vervat in het rapport der flnancieele commissie, met algemeene stemmen voorloopig vastgesteld de reke ning der gemeente over 1871 in ontvang op 91,731.80, in uitgaaf op f 88,027.69£, alzoo met een goed slot van f 3704.10^. De rekening van don schuttersraad over 1871 is zon der hoofdelijke stemming goedgekeurd in ontvang op f 669.01, in uitgaaf op f 542.49, alzoo met een goed slot van f 126.52. De begrooting van den schuttersraad over 1873 is vastgesteld in ontvang en uitgaaf op f 541, met eene toelage uit de gemeentekas ad f 400.49. Aan het comité tot wering van het] schoolverzuim is uit de gemeentekas een subsidie verleend van f 100. Op voorstel van burgemeester en wethouders is be sloten tot afbraak van het huis op het Ravelijn aan de westzijde der haven. Op de aanbevelingslijst der gezondheidscommissie tot vervulling der vacature van een lid dier commissie zijn geplaatst de heeren L. Posthumus, leeraar aan de hoogere burgerschool, en P. Johannissen, apotheker. Uithoofde j van bestaande urgentie had de benoeming dadelijk plaats. Op den heer Ij. Posthumus werden 12 stemmen uitge bracht terwijl de heer P. Johannissen 1 stem verkreeg. Eerstgenoemde is alzoo benoemd. ALGEMEEN OVERZICHT. The Daily News verloochent zijne natuur niet. Wist zijn collega the Daily Telegraph vóór de Berlijnsche keizer-bijeenkorast de verrassendste mededeelingen te doen omtrent de bedoelingen van von Bismarck met dit vorstencongres, nu die mededeelingen bleken niets dan een canard te zijn, is de beurt aan dezen schepper van sensatie-berichten om licht te verspreiden over de gevolgen van de Berlijnsche conferentiën. Uit Rome laat het blad zich telegrapheerendat de pauselijke nuntius te Weenen, de heer Falcinelli, aan kardinaal Antonelli medededeeling gedaan heeft van een in de Oosteurijksche hoofdstad algemeen verspreid gerucht, volgens hetwelk de drie keizers besloten zouden hebben een collectieven brief aan den paus te zenden, waarin zij hem aanraden zijn hart van de jezuïeten ai te trek ken, hem in dit geval belovende ten gunste van de vreemde godsdienstige genootschappen een goed woord bij de Italiaansche regeering te zullen doen. Onwaarschijnlijker bericht kan men zich nauwelijks voorstellen! Voor het oogenblik nog eens aannemende dat Duitschland zóo ver zou gaan om door beloften den vrede met den paus te koopen en met zulk dwaas verlangen aan te komen waarop noodzakelijk een weigerend antwoord moet volgenverdient het bericht nog daarom geen geloof, omdat 1° keizer Alexander hoegenaamd geen belang bij deze quaestie heelt en als hoofd der Grieksehe kerk zich niet met de kerkelijke aangelegenheden van den paus zal inlaten, en 2°keizer Franz Joseph zelf te bon catholiquc is om zich bij zoo danig verzoek aan te sluiten, zooals duidelijk gebleken is uit de houding der Oostenrijksche pers tegenover de door de officieuse Duitsche bladen ontwikkelde preten- tiën van het hof te Berlijn, om rechtstreeks of indirect invloed op de aanstaande pauskeuze uit te oefenen. Keizer Wilhelm is Donderdag te Marienburg aange komen en heeft des avonds de vertegenwoordigers van West-Pruisen ontvangendie hem hulde kwamen bren gen dat hij het herinneringsfeest van de aanhechting der provincie aan de Pruisische monarchie door Frede- rik den Groote persoonlijk kwam medevieren. De keizer dankte voor de hulde hem gebracht, nam de betuigin gen van trouw en aanhankelijkheid met een gevoel van dankbaarheid aan en hoopte dat ook zij, die het Jait accompli nog niet erkendenzich weldra daarbij zouden neerleggen. Of de onderdrukking van alle nationali teitsgevoel, de verjaging der jezuïeten, de dwang den Polen aangedaan om toch de zegeningen der Deutsche Cultur"1 te erkennen enz. de juiste middelen tot het be reiken van dit doel zijn, werd er door den keizer niet bijgevoegd. Aan de Beiersche minister crisis schijnt toch een einde te zullen komen. In strijd met vorige berichten is de heer von Gasser er in geslaagd een volledige ministerlijst den koning ter goedkeuring aan te bieden. Terwijl Beieren alzoo op het punt staat zijn geluk te beproeven met een particularistisch en clericaal kabi net, is in Hcssen-Darmstadt eindelijk de invloed van den particularist von Dalwigk geheel gebroken. Niettegen staande het persoonlijk aftreden van dezen minister in het voorjaar van 1871, bleef zijn geest echter nog onder de Hessische bewindslieden lieerschen. Gisteren meldde de officieele Darmstadter Zeitung dat een kabinet-Hoff- mann tot stand gekomen is. De heer Hoffmann is het hoofd der nationaal-liberale partij in h:-t groothertog dom en heeft sedert de oprichting van den Noord- Duitschen bond zijn vaderland in den bondsraad ver tegenwoordigd. In de Fransche dagbladen leest men heden eenige nadere bijzonderheden aangaande de zitting der per manente commissiedie in hoof dzaak volkomen overeen komt met hetgeen wij gisteren daaromtrent hebben medegedeeld. De heer Victor Lefranc had zich ook op heftige wijze uitgelaten tegen de onbeschaamdheid der Bonapartistische ambtenarendie om de regcenng te benadeelen valsche cijfers in omloop brachten. Hij ver zekerde, dat een onderzoek omtrent deze ambtenaren zou plaats hebben en zij, bij ontdekking, voorbeeldig zouden worden gestraft. De Temps merkt hierop zeer te recht aan, dat het beste middel om de verspreiding van dergelijke valsche berichten te voorkomen zou zijn meer openbaarheid van de zijde der regeeringdoor, zooals vroeger geschiedde, regelmatig driemaandelijksche tafels van de opbrengst der indirecte belastingen uit te geven. The Times heeft particuliere berichten uit Rio Janeiro ontvangen, die de vredelievende oplossing melden van de geschillen tusschen Brazilië en de Argentijnsehe republiek. De grondslagen van het tractaat zijn reeds vastgesteld, alleen de bijzonderheden moeten worden uitgewerkt.

Middelburgsche Courant | 1872 | | pagina 2