sterdam-Euimerik-Bentheimde surnumerair A. C. P. Th. Hollingerus Pijpers, ten postkantore te Tilburg; de surnumerair P. A. Helpke, ten postkantore te Alphen; de surnumerair N. J. van Aken, ten postkantore te Venlo. In ons nommer van den 5En September jl. namen wij een bericht uit Het Vaderland over, betreffende de zit tingen van de internationale commissie voor de Rijn vaart, hetwelk door dat blad onder voorbehoud werd medegedeeld. Het Vaderland had bedoeld bericht weder overgenomen uit l'Indépendance beige en thans leest men in laatstgenoemd blad een brief van den heer Verkerk Pistorius, Nederlandsch commissaris voor de Rijnvaart, van den volgenden inhoud: „'sHage, 7 September 1872. „Mijnheer de redacteur! „De Indépendance beige van 31 Augustus jl., avond editie, bevat in baar politiek overzicht eenige mededee- lingen over de centrale commissie voor de Rijnvaart, die in verschillende organen der buitenlandsche pers zijn overgenomen. Volgens de bedoelde regelen zou Nederland „regelmatig in oppositie zijn tegen de meer derheid der Duitsche staten", sedert Frankrijk niet meer in de commissie vertegenwoordigd is. Men zou iii den boezem der commissie hebben voorgesteld „om hare function op de Duitsche kanselarij over te bren gen; maar bet kabinet van den Haag zou daartegen zijn veto hebben ingebracht." „Men zou wcnschen dat de commissie werd ontheven van haar rechterlijke func- tiën, die veeleer van de competentie der burgerlijke rechtbanken zouden zijn, maar die hervorming zou tot nader order zijn uitgesteld." Er zijn hier evenveel on juistheden of onnauwkeurigheden als beweringen. „Het is waar dat Nederland in 1868, tijdens de her ziening van het zoogenaamde Mainzer tractaat, heeft voorgesteld een einde te maken aan de rechtspra k der commissie als hof van appèl in zaken van scheepvaart, en dat Frankrijk en eenige andere staten zich daarte gen verzet hebben. Maar sedert dien tij dis het voorstel niet opnieuw gedaan. En wat het overbrengen der ver tegenwoordiging van de Duitsche staten in de commissie op de kanselarij van het Duitsche rijk betreft, de commis sie beeft zich niet behoeven bezig te houden met deze vraag, die noch in haar boezem, noch elders, voor zoover ik weetis opgeworpen. Tenslotte bestaat het antagonisme tusschen Nederland en de Duitsche staten, alleen in de verbeelding van uw correspondent. Inder daad sluit de solidariteit der belangen van de Rijnvaart van zelf ieder zoodanig verschil van inzichten uitdat zich door een regelmatige oppositie zou kunnen open baren, en laten de zuiver rechterlijke en administra tieve werkzaamheden der commissie voor politieke discussiën ge:-n plaats over. „Ik maak van deze gelegenheid gebruik om een andere dwaling te weerleggen, die ik in velschillende bladen gevonden heb. Yoor Nederland is het Fransch nog altijd de officieele taal der commissie. In dat op zicht is niets veranderd sedert Frankrijk niet meer behoort tot de Rijnoever-sta tenen de protocollen der commissie worden in het Fransch ea in het Duitsch opgesteld, terwijl beide teksten even authentiek zijn." In de Duitsche dagbladen wordt naar aanleiding van de onlangs te Mannheim gehouden vergadering dei- commissie voor de Rijnvaart medegedeeld, dat in de laatste 12 jaren ruim 80 millioen Jrancs besteed is aan verbetering van het vaarwater, herstel en versterking van dijken enz. Daarvan heeft Nederland alleen de helft, 40 millioen, gedragen; Baden 13, de Elzas 11, Pruisen 10 en de overige oever-staten (BeierenHessen en vroeger Nassau) te zameu 6 millioen Jrancs. Even als in Nederland, zoo is ook aan den Boven-Rijn (in Baden en den Elzas) het grootste gedeelte der genoemde sommen besteed, niet in het belang der scheepvaart, maar voor de bescherming des lands en der oeverbe woners tegen overstroomingen. In Pruisen daarentegen heeft men zich voornamelijk moeten bezig houden met verbetering van het vaarwater, vooral bijBingen, Caub- Oberwesel en St. Goar, alwaar men onder water rotsen heeft doen springen, met dit gevolg, dat langs de rechterzijde van het Muizentoren-eiland een tweede vaarwater is ontstaan en vele gevaarlijke klippen uit den weg geruimd zijn. BENOEMINGEN SN BESLUITEN. lager onderwijs. Pensioen verleendten laste van den staat, aan W. Auer, gewezen hoofdonderwijzer te Middelburg, ten bedrage van f 690 's jaars. ONDERWIJS. Tot leeraar in de Nederlandsche en Hoogduitsche talen aan de hoogere burgerschool te Wageningen is beneemd de heer C. Honing, hulponderwijzer te Am sterdam. MARINE EN LEGER De officieren van gezondheid 2C klasse J. J. Hendriksz en S. F. Kruyt, dienende aan boord Zr. M». fregat met stoomvermogen Admiraal van Wassenaer en wachtschip te Hellevoetsluis, worden respectievelijk met den 30tn Sep tember en 15cn October a. op nonactiviteit gesteld. Voorts wordt de officier van gezondheid 2C klasse F. H. L. Roessingh van Iterson met den len October a. geplaatst aan boord van Zr. M8. fregat met stoomver mogen Admiraal van Wassenaer, terwijl de officier van gezondheid 2° klasse C. H. Schroder en de officier van gezondheid 3e klasse G. Franken met laatstgemelden datum worden gedetacheerd hij het hospitaal der marine te Willemsoord, ter voorbereiding tot het afleggen van het examen voor hoogeren rang. De luitenant ter zee 2e klasse J. n. Wouters, laatst behoord hebbende tot het eskader in Oost-Indië, en van daar wegens langdurig verblijf den 2cn dezer in Nederland teruggekeerdwordt met dat tijdstip op nonactiviteit gesteld. Slaats-cour De minister van marine brengt ter kennis van belanghebbenden, dat tengevolge van het uitbreken der cholera te Geile aan de Bothnische golf, in Zweden, de toepassing van quarantaine-maatregelen is bevolen ten aanzien van alle binnenvallende schepen, die na den 30eu Augustus die plaats hebben verlaten. KOLONIËN. De per mail uit Nederlandsch-lndië aangevoerde be richten loopen tot den 31cn Juli. Aan het Mailoverzicht van het Nieuw Bataviaasch Handelsblad ontleenen wij het volgeude: De Javasche courant bevat het volgende omtrent de expeditie naar Deli: „Uit nadere van Deli ontvangen berichten blijkt, dat in den morgen van 9 Juli jl. door het op de onderne ming van den heer van der Sluis gestationeerde deta chement, onder hevel van den 2ctt luitenant Ponstein, een aanval van de Bataks is afgeslagen. Aan onze zijde werd zelfs geen enkele gewonde geteld. Een gekwetste Batak werd gevangen genomen. „Dienzelfden morgen stond ook de in het Soengalsche gelegen onderneming van den heer Peijer aan een vijan delijken aanval ten doelwelke echter door den land heer met eigen middelen met goed gevolg werd gekeerd. „Op den 10en, den dag van aankomst te Laboean-Deli van de troepen onder den luitenant-kolonel von Hom- bracht, alsook in den daaropvolgenden nacht bleef alles rustig. „Voorts is van den vice-consul der Nederlanden te Penang bij de regeering ontvangen een telegramgedag- teekend 20 dezer, van den volgenden inhoud: „„Eene particuliere stoomboot is zoo even van Deli aangekomen, maar ik heb geen telegrammen over te seinen; men meldt dat alles rustig toegaat en er niet gestreden is."" Het besluit, waarbij de leden van het hooggerechts hof van de verplichting om afstand te doen van hunne betrekkingals zij met verlof gaanontheven worden, heeft uitsluitend afkeuring gevonden in de Javabode. Overigens wordt het toegejuicht. Men klaagt te Padang, dat de eenige rechtsgeleerde in den raad van justistie, de president, met veilof wegens ziekte naar Fort de Keek vertrokken zijnde, thans daar een gepensioneerd majoor voorzitter van het rechtscollege is, waarvan ook de overige leden geen rechtsgeleerden zijn. Die toestand is meer dan treurig. Intusschen zal spoedig de hervorming van het rechts wezen op Sumatia's Westkust afgekondigd worden, die tegen 1 Januari 1873 in werking moet treden. TePria- man, Fort de Koek en Padang worden landraden geves tigd, met een rechtsgeleerde als voorzitter. De raad van justitie zal uit een president en twee andere in de rechten gepromoveerde leden samengesteld zijn; de officier van justitie en substituut-officierde griffier en substituut-griffier bij dat college zullen evenzeer uit rechtsgeleerden bestaan. Gedurende de maand Mei jl. is aan in- en uitvoer rechten op de buitenbezittingen werkelijk ontvangen f 90,766.63, hetgeen met de vier vorige maanden uit maakt f 269,578.26 of 40,290.35 minder dan in het zelfde tijdvak van 1870 en f 92,261.93 dan in 1871. Eergisteren had te Batavia een veiling plaats van 25,000 pikols gouvernements-koffie, die gemiddeld f 43.647S per pikol opbracht. De werkzaamheden aan den spoorweg BataviaBui tenzorg vorderen goed en daarom herhalen wij de meest stellige verzekeringdat de werken nog in dit jaar voltooid zullen wezen en de lijn in haar geheel in ex ploitatie zal kunnen komen. Sedert geruimen tijd loopt hier het gerucht, dat de heer O. van Rees thans, volgens een ontvangen tele gram, voor Rotterdam in de tweede kamer optredende, in den raad van Indië vervangen is door het oud-lid, den heer Pels Rijcken. Deze herbenoeming zou alge meen de meest stellige afkeuring vinden. Aan het departement van OLderwijs, eeredienst en nijverheid worden voorstellen in gereedheid gebracht, bestemd om de zaak van het Inlandsch onderwijs, bin nen de grenzen der beschikbare middelen met nadruk te bevorderen. Onafhankelijk daarvan zal onder de Inlandsche Christenen te Depok een gouvernements la gere school worden opgericht. Naar men zegt zijn, voor zooverre het garnizoen te Batavia betreft, de le luitenants der infanterie A. F. A. de Mey Mecima en M. Tiernëgo bestemd, om tegen het einde van dit jaar naar Japan te worden gezonden, tot het aanwerven van Japanners voor het Indische leger. Het geheele werf-detachement zou bestaan uit 1 majoor, 2 kapiteins en 4 luitenants der infanterie, beuevens uit de noodige onder-officiereu en minderen, ter bewaking vau de aangeworvenen. Eeu officier van gezondheid zal aan het detachement worden toegevoegd. (Javalode.) GEMENGDE BERICHTEN. Eergisteren namiddag is een schuurtje nabij het kanaal te Sluis, alsmede drie hoopen of mijten lcoorn, bevattende bijna den ganschen oogst van den voerman Pieter du Fossè, door brand vernield. Het ontstaan van den brand wordt toegeschreven aan het onvoor zichtig spelen met lucifers door kindeven uit de buurt. Eergisteren namiddagtoen de spoortrein van Vlake naar Bieselinge vertrok, werd een achtjarig kind, dat de onvoorzichtigheid had over de. rails te gaan en zich niet tijdig genoeg kon verwijderen, door den aansnellenden trein verpletterd. Gisteren werd te Utrecht het ÖOjarig bestaan van 's rijks veeartsenijschool in bet versierde gebouw huis houdelijk herdacht. De algemeene vergadering van de Maatschappij ter bevordering der veeartsenijkunde in Nederland werd in het gebouw voor kunsten en weten schappen geopend, terwijl de eersfe steen werd gelegd van de nieuw te bouwen collegezalen. In de kolonie Ommerschans begaven zich volgens de Asser courant dezer dagen twee verpleegdendie op hot aardappelland werkzaam waren, naar den onder directeur, den heer van Nispen, en vroegen om ver hooging van loon. Toen hierop werd geantwoord„het loon is van hooger hand bepaald en ik kan dat niet veranderen," greep een der verpleegden een steen en wierp of sloeg den heer van Nispen daarmede een gat in het hoofd, terwijl de tweede hem van achteren aan viel. In arrest gebracht vielen dezelfde personen in het vertrek waarin zij werden opgesloten, de politie agenten aan en mishandelden hen. Natuurlijk is van een en ander proces-verbaal opgemaakt. Omtrent de ongeregeldheden te Vriezenveen wordt aan de Provinciale Overijsselsche en Zwolsche courant uit Vroomshoop geschreven: „De strike te Vriezenveen had Vrijdag al zeer ernstige gevolgen. Het volk,boos op den burgemeester over de overkomst der huzaren, bombardeerde zijn woonhuis met steenen, waarop de acht gewapenden dit trachtten te ontzetten. De huza ren werden daarop het doelwit van 't werpenwaarom zij hunne geweren afschoten, zoodat iemand die in de deur van een huis stond, een kogel in den rug kreeg en van eene vrouw de klomp verbrijzeld en de voet gekwetst werd. Met zeisen, grepen en knuppels wa pende men zich inderhaast. Een huzaar werd in een sloot gedrongen en ontving daar onderscheidene wonden. Waarschijnlijk zoude er meer gebeurd zijn, ware de burgemeester uiet van Vriezenveeu vertrokken en had den de huzaren de plaats niet verlaten." Eergisteren morgen werd te Oosterbeek in den Rijn het lijk van een heer opgevischt. Volgen3 een bij het lijk gevondeu boekje bleek, dat hij le luitenant was bij de infanterie, in garnizoen te Delft, en dat hij zich uit tegenzin in den dienst enz. verdronken had. Arnhcour.) De Antwerpsche Préeurseur vestigt de aandacht op de havenwerken te Ylissingen, door mededeeling van een brief uit Os ten de aan het Journal de Liège, waarin gezegd wordt dat Ylissingen alle kans heeft van eene havenplaats van den eersten rang te worden en het grootste gedeelte van den doorvoerhandel naar Duitschland tot zich te trekken, indien het gemeente bestuur van Antwerpeu geene partij weet te trekken van de gunstige ligging der stad en iudieu de Antwerp sche kooplieden niet meer veerkracht ontwikkelen dan zij tot dusver gedaan hebben. De Preeuraeur is het met den berichtgever van liet Luiksche journal volko men eens, maar zij verdedigt hare medeburgers tegen de beschuldiging van trage li inden en slappe knieën; het heeft echter, haar inziens, ontbroken aan de on der- steuning van het gouvernement, en zij voert voorbeel den aan ten betoogedat het niet te verwonderen is, dat het particuliere initiatief ontmoedigd wordt, of be ter gezegd een vruchtbaarder grond voor hare bemoeiin gen gaat opzoeken. Uifr Gent meldt men ons, dat met ijver toebe reidselen gemaakt worden vcor den internationalen schiet wedstrijd welke Zondag a. een aanvang zal nemen. Op het schietterrein, dat zeer gunstig gelegen en niet ver van het middelpunt der stad verwijderd is, wordt alles in gereedheid gebracht om de vreemde gasten op waar dige wijze te ontvangen. Meer dan veertig tenten en cantines zijn er reeds opgeslagen, waarin alles verkrijg baar is wat het verblijf in een kamp onder den blooten

Middelburgsche Courant | 1872 | | pagina 2