öuitcnlcmï». Voor den bruggebouw te Wezel is nu reeds, hoewel het werk nog slechts tot den onderbouw gevor derd is en men nog niet met het stellen der pijlers een aanvang heeft gemaakt, het duizendste schip met ma terialen aangekomen. Dagelijks loopen tevens drie goe derentreinen met bouwmateriaal naar de plaats waar do werkzaamheden in vollen gang zijn. Aan arbeiders is gebrek, hoewel het loon zeer hoog is. Het tentoonstellingsgebouw te Weenen is gereed, ten minste wat den bouw betreft. Alle ornamenten en de- coratiën die het binnengedeelte zullen versieren, zijn nog niet aangebracht,- slechts enkele stukken zijn tot proefneming aan de wanden en pilasters gehecht. De perspectiviteit van het gebouw wordt zeer geroemd. De ornamenten zijn in den stijl der Florentijnsche renaissance. De oudste klok in Duitschland schijnt die te Jor- bau bij Weissenfels te zijn. Deze draagt het opschrift Vox mea sit grata iibi virgo Maria beata anno M X. De klok te Diesdorf bij Maagdenburg is een jaar jonger, en wel van het jaar 1011. Te Petersburg waren den 31en Augustus 37, den leTX September 44 nieuwe gevallen van cholera voorge komen. Sedert het optreden der ziekte, den 23cn Juni, bedraagt het aantal der voorgekomen gevallen 2874, dat der herstelden 1243 en dat der overledenen 1382; zoodat den 2cn September nog 249 choleralijders in behandeling waren. Het voorhistorisch congres te Brussel heeft jl. Don derdag zijn laatste zitting gehouden. Het werd door den heer d'Omalius met eene korte toespraak gesloten, waarin hij de leden geluk wenschte met de nieuwe uitbreiding, welke hun wetenschappelijke arbeid had ondergaan, en met den geest van overeenstemming en orde, die hunne beraadslagingen en verrichtingen gekenmerkt had. Za terdag jl. heeft koning Leopold het bureel van het con gres bij zich ter maaltijd genoodigd en zich eengeruimen tijd met zijne geleerde gasten onderhouden. Ruim 600 leden, zeventien verschillende rijken vertegenwoordi gende hebben ditmaal aan de werkzaamheden van het congres deelgenomen; een grooter aantal dan ooit te voren. Voor meer dan twee derden (429) bestonden deze uit Belgen. Uit Frankrijk waren 88, uit Italië 24, uit Engeland 12uit Nederland 8uit Duitschland slechts 9, uit Oostenrijk 5 gedelegeerden gekomen. De Argen- tijnsche republiek was het eenige der buiten Europa gelegen landen, 'twelk op het congres, en wel door twee gedelegeerden, vertegenwoordigd werd. Een nieuwe uitbarsting van den Vesuvius wordt gevreesd. Uit Napels wordt van den 7en September savonds bericht: „Uit twee kraters van den Vesuvius stijgt rook op. Men gevoelt lichte schokken." Volgens deLiberté heeft deParijsche commissie, belast met het samenstellen van een reglement op het uitbe steden van zuigelingen, haar taak volbracht. De ver schrikkelijke sterfte van pasgeboren kinderen (in Parijs 33 pet.) heeft de regeering genoopt een reglement aan de nationale vergadering voor te stellenom zooveel mogelijk het verwaarloozen der kleinen te voorkomen. Van de 55,000 kinderendie in de laatste 12 maanden geboren zijn, werden er 20,000 uitbesteed, grooten- deels door tusschenkomst van daartoe bestemde admi- nistratiën. Bij sommigen dier administratiën stierven 50 pet. der aan haar zorg toevertrouwde kinderen. Uit het kanton Freiburg wordt het volgende ge meld: „Een uit den eedgenootschappelijken dienst huis waarts keerend soldaat, had in de vreugde van den ouderlijken haard weder te zullen zienwat al te veel geproefd. Twee spotvogels uit zijn dorp vonden hem totaal beschonken aan den weg liggen. Zij pakten hem op, en sleepten hem in het nabijgelegen huis van een vriend. Daar scheert men hem den baard af en ontdoet hem van het weelderige haar, steekt hem, nadat men hem ontkleed heeft, in een capucijner-pijen brengt hem op een wagen naar het eenige uren van daar gelegen monniken-klooster, voorgevende dat men den beschon ken capucijner aan den weg gevonden heeften men hem, om publiek schandaal te vermijden, eene schuil plaats in het klooster moest verleenen, tot hij zijn roes had uitgeslapen. Natuurlijk wordt aan dit verlangen voldaan. De verbazing van den ontwakende over zijn gedaanteverwisseling kan men zich voorstellen. Ilij maakt alarm. De verzekering, dat hij een uit den dienst ont slagen soldaat is, een boerenjongen uit dat dorp, wordt niet geloofd. De monniken houden hem nog voor be schonken en raden hem aan nog eens weer op 't een oor te gaan liggen. Hij wordt driftig, woedend en be gint op de monniken los te slaan. Deze gelooven thans, dat hij door delirium tremens aangetast is. Hij wordt overweldigd, gebonden en in eene cel opgesloten. Nu wordt hij rustigeren beproeft of hij het met mooie woorden verder kan brengen; hij verzoekt den pastoor van zijn gemeente te laten halendie eonstateeren kan wie hij is; de pastoor komt en herkent hem terstond als een schaap van de aan zijne hoede toevertrouwde kudde. Daarmede is echter de geschiedenis nog niet uit: soldaat en monniken hebben tegen de spotvogels, die men op het spoor gekomen iseene aanklacht inge diend." BURGERLIJKE STAND. Middelburg. Eerste huwelijksafkondiging van den 8ea dezer: J. H. van kinschotenwedr. van S. E. Kiih- lemeier, 34 j. met J. M. Riegen, jd. 29 j. H. J. van Noppen, jm. 33 j. met C. J. de Vroom, jd. 24j. J. Bos, jm. 32 j. met A. W. Logger, jd. 22 j. M. J. Kimmel, jm. 22 j. met G. G. Tromp, jd. 21 j. L. L. Woutersen, jm. 35 j. met E. G-. P. Koster, jd. 31 j. J. P. F. Door man, jm. 43 j. met A. M. M. Schubart, jd. 39 j. (Van 31 Augustus tot 7 September.) Vlissingen. Bevallen: c. M. Kemelinggeb. de Kok. J. A. de Groote, geb. Gubbi. F. T. Beijë, geb. Corve- lijn. W. Kole, geb. Koppenjan. S. M. van der Steen, geb. Martij. A. M. Botting, geb. Hubrechtse. Overleden: J. J. Heijblom, jm. 25 j. M. J. Butd.2j- L. Koning, z. 11 m. E. de Winter, d. 68 j. Goes. Bevallen: K, Mulder, geb. Otte, z. M. C. van Calmthout, geb. de Wijs, d. P. C. Fokker, geb. van der Vinne, d. J. Siepman, geb. Torbijn, z. Overleden: M. Gunst, d. 9 j. W. J. V. Callenfels, vrouw van M. J. de Jongh, 44 j. G. van der Poel, wedr. van A. Maat, 87 j. Zierikzee. Bevallen L. Frankegeb. van Meurs, z. J. J. Put, geb. Verloo, d. N. Appel, gob. Bies, z. S. H. Vroegopgeb. Pampoenez. Overleden: G. Kanaar, jm. 53 j. VERKOOPINGEN EN AANBESTEDINGEN. Heden had alhier aan het gebouw van het gewestelijk bestuur van Zeeland de aanbesteding plaats van het verbeteren en onderhouden van den klinkerweg van Goes naar 's Gravenpolder gedurende de jaren 1872 tot en met 1874, waarvoor het minst is ingeschreven dooi den heer M. Paauwete Hoedekenskerkevoor f 18,480. THERMOMETERSTAN' D. 10 Sept. 's av. 11 u. 62 gr. 11 'smorg. 7 u. 62 gr. 'smidd. 1 u. 70 gr. 'sav. 6 u. 67 gr. ALGEMEEN OVERZICHT. Het behoeft nauwelijks gezegd te worden, dat de woorden door von Bismarck ten aanzien van de keizer - bijeenkomst tot de deputatie uit den Berlijnschen ge meenteraad gericht, die hem het eereburgerschap der Duitsche hoofdstad kwam aanbieden, door velen met uitbundige vreugde begroet worden. Thans heeft men een officieeleduidelijke en juist gepreciseerde verklaring omtrent de ware beteekenis van de bijeenkomst te Ber lijn, zoo heet het thans, en Europa kan zich nu vol komen omtrent deze gebeurtenis geruststellen. Waar schijnlijk ligt het aan ons, maar wij zien niet dat de woor den van von Bismarck zooveel meer licht over de zaak verspreiden. In hoofdzaak toch heeft hij alleen her haald wat door de officieuse pers reeds ontelbare malen gezegd was, dat de bijeenkomst slechts eene daad van welgemeende vriendschap is en tevens de erkenning van de veranderingen, welke door Duitschland in de kaart van Europa gebracht zijn. Wij willen dit gaarne aannemenmaar dan vragen wij wat dan wel in het constitutioneele en vrije Duitsche rijk zooals de nationaal-liberalen het zoo gaarne noemen aan de persoonlijke vriendschap van den vorst met andere vorsten zoo groote beteekenis geeftdat Europa daarop met zooveel misbaar gewezen wordt? En bovendien wat beteekent eene erkenning van de vergrooting van een of anderen staat? Dit toch is niets anders dan een fait accompli, waarin stilzwijgend berust wordt zoolang de staat, die zijn gebied uitbreidde, de macht heeft zijne positie te handhaven tegenover een ieder, wiens ware of vermeende belangen vereischen die positie aan te randen. Herovert Frankrijk later den Elzas en Lotharingen, de conferentie van Berlijn zal het rij ksland niet voor Duitschland behouden. Over de duidelijkheid der verklaring van den Duit- scheD rijkskanselier, dat er hem zooveel aangelegen is, dat niemand de keizerbij eenkomst aan het najagen van bijzondere politieke doeleinden toescbrijvevalt even min te roemen. Het is een van die diplomatieke ophel deringen, die zoo dubbelzinnig en zoo diplomatisch ingericht zijn dat zij, wat de toekomst ook brengt, steeds waar blijven. Bovendien waar von Bismarck zegt dat hij zich aan de openbare meening iets gelegen laat liggen, daar is reeds reden genoeg om zijne dubbelzin nige woorden te wantrouwen. Ilij moge veel tot stand gebracht hebben en met recht de grootste man van zijn tijd genoemd worden, dat hij uit bescheidenheid ooit een blad voor den mond nam of zich ooit door toegevendheid en teergevoeligheid onderscheiddezal niemand van den man „van staal en bloed" beweren. Veel meer waarde heeft de verzekering der Kreuz- Zeitung ook niet, dat geenc der talrijke conjecturen ten aanzien der keizerbijeenkomst gemaakt in over eenstemming met de waarheid is, en de kanseliers dei drie keizerrijken slechts over administratieve aangele genheden confereeren. Iets wat zij waarschijnlijk op andere tijden aan hunne ondergeschikte ambtenaren overlaten, zou thans het onderwerp van urenlange con- ferentiën uitmaken! Van meer gewicht iseenBerlijnsch telegram aan the Times, hetwelk in strijd met de ver klaring van le Nord verzekert dat na afloop van de feesten te Berlijn door Oostenrijk, Duitschland en Rus land aan de Europeesche staten eene circulaire gezon den zal wordenwaarin op het vredelievend karakter der keizerbijeenkomst gewezen wordt. Die nota zal noch gelijkluidend noch collectief zijnzoodat tenminste de mogelijkheid bestaat dat een punt van den geheim- zinnigen sluier zal opgelicht worden. Reeds een enkelen blik laat de Neue freie Presse zijne lezers daaronder werpen. Het blad deelt uit „ver trouwbare particuliere berichten" mede, dat een gemeen schappelijk optreden tegen de „wassende macht der Londensche Internationale" vooral met het oog op „de uitbreiding harer propaganda op de landelijke bevol king", het eenige onderwerp der Berlijnsche conferen- tiën uitmaakt, behoudens de poging om „de belangen des vredes tenminste tot na de tentoonstelling te Wee nen, zoowel naar Oost als naar West, volkomen te waarborgen." Het vertrouwen op de waarborging van dien vrede schijnt in Oostenrijk niet groot te wezen. Eerst zou de Presse reeds dankbaar zijn wanneer de vrede maar tien of zelfs vijf jaren gehandhaafd bleef, thans is zij reeds meer dan tevreden wanneer tot na de tentoon stelling, d. i. gedurende anderhalf jaar, geen oorlogskreet in Europa vernomen wordt. Ofschoon het belang van Rusland om tegen een hem bijna onbekenden vijand op te treden niet duidelijk in het oog springt, willen wij het bericht der Neue freie Presse geheel in zijne waarde laten. Slechts kan men de vrees niet onderdrukken dat gemeenschappelijke maatregelen van Duitschland en Oos tenrijk, in den geest van de speciale wet tegen de je zuïeten, aan „de wassende macht der Londensche Inter nationale", die blijkens de kibbelarijen en twisten op het jongste congres zeer aan het afnemen is, juist nieuwe levenskracht zal geven. Ondanks de tegenspraak van the Observer blijft de overige Engelsche pers aan het oorspronkelijk bericht omtrent de uitspraak der scheidsrechters geloof schen ken. Een telegram uit Genève bevestigt haar goed ver trouwen. Slechts wordt daarin gemeld dat de schade loosstelling niet drie millioen, maar iets meer dan drie millioen pond sterling bedragen zal. Waarlijk interes sant zijn de beschouwingen welke the Times aan deze uitspraak vastknoopt. Het orgaan der City blijft ont kennen dat Engeland de neutraliteit schond en dat zelfs van eenig verzuim sprake zou kunnen wezen, maar nu de uitspraak der scheidsrechters anders luidt, verheugt het zich er in dat de schadeloosstelling niet te laag gesteld is. Een laag cijfer zou een ge vaarlijk antecedent zijn, hetwelk slechts nadeelig zou werken op de stipte inachtneming der internationale wetten door de neutrale staten. Engeland heeft daarbij nog meer belang dan eenige andere staat. Wanneer het in een Europeeschen oorlog gewikkeld wordt, zou Engcland's handel meer dan die van eenigen anderen staat „te vreezen hebben van de kruisersin de havens aan de andere zijde van den Atlantischen oceaan uit gerust, die het werk der vijanden zouden voltooien. De beslissing der scheidsrechters zal een antecedent zijn, waardoor ook de Amerikanen gebonden worden, en zal allen leeren dat eene schending der internationale wetten even kostbaar als gevaarlijk is." Wanneer men zoo stellig van zijne onschuld overtuigd i3 als the Times, dan is deze redeneering inderdaad een schrale troost voor eene veroordeeling tot 3 millioen pond sterling, al „behoeft de lord-kanselier zooals the Times niet zonder trots beweert tot geen buiten gewoon middel zijn toevlucht te nemen, om die som te voldoen." De keizerbijeenkomst en de Duitscbe pers. In zijn nommer van Zondag verdedigt de Kölnische Zeitung zich uit naam der Duitsche natie tegen de insinuatiën vooral der Fransche pers, dat het Duitsche rijk opnieuw op veroveringen belust was en slechts naar oorlog en roof haakte. Zooals de Kölnische Zei tung hare verdediging voert, geven wij haar volkomen gelijk. Een oorlog ter wille van de een of andere vero vering van grondgebied ondernomenligt volstrekt niet in de bedoelingen of plannen van Duitschland. Maar wanneer het eens weder tot oorlog kwam en het Duit sche rijk overwon, dan betwijfelen wij het zeer of niet uitbreiding van grondgebied, zoo al niet als oorzaak, toch zeker zonder eenige scrupules als gevolg van den oorlog door den overwinnaar in praktijk gebracht zou worden. Het geheele Pruisische koninkrijk is niets anders dan een samenvoegsel van achtereenvolgens door verovering en roof verkregen landen; in 1866 nog liet Pruisen zich in dit opzicht van de ware zijde zien, en nu blijkens den vrede van 1871 Pruisen zijne roof-poli-

Middelburgsche Courant | 1872 | | pagina 2