Öuttmlanö. 17. Aan J. Sijsouw te Zoutelande, f 10 voor een beer van inlandsch rag. 18. Aan A. van Waarde te Nieuw- en St. Joosland, f 10 voor een beer van vreemd ras. 19. Aan A. J. Haman te Middelburg, f 10 voor zeugen van inlandsch ras. 20. Aan J. van Keulen te Middelburg, f 10 voor zeugen van vreemd ras. 21. Verzameling pluimgedierte, is niet ingezonden. 22. De prijs van f 3 voor de fraaiste verzameling kalkoenen is niet toegekend. 23. Aan W. Reijnierse te Middelburgf 3 voor een toom witte eenden. 24. Aan J. van Keulen te Middelburgf 3 vojr een toom kippen, zoogenaamde koekoeken. 25. Voor Zeeuwsche winter tarwe is de prijs van f 3 niet toegekend. 26. Aan M. Volkrijk Liebert te Middelburg, 3 voor een monster ruwarige Essex of dikkop tarwe (zooge naamd Australische, ook Flakkeesche) in Januari ge zaaid. Zomer tarwe, wintergerst, zomergerst en zomer gerst van vreemden oorspong waren niet ingezonden. 31. Aan J. Riemens te Serooskerke, f 3 voor een monster haver. 32. Aan L. Pieterse te Grijpskerke, f 3 voor een monster blauwe erwten. 33. Aan A. de Nood te Vrouwepolder, f 3 voor een monster bruine boonen. 34. Aan J. Riemens te Serooskerke, f 4 voor een monster witte boonen. 35. Aan denzelfden, f 3 voor een monster paarden- boonen. Winter koolzaad en mostaardzaad waren niet ingezonden. 38. Aan J. Louwerse Az. te Serooskerke, f 3 voor een monster meekrap. 39. Aan A. den Boer te Middelburg, f 3 voor een monster aardappelen. 40. De prijs van f 3 voor suikerpenen is niet toe gekend. 41. Aan W. Reijnierse te Middelburg, f 3 voor een monster mangelwortelen. (Door te late inzending is het monster mangelwortelenonder 145 op den catalogus vermeld, niettegenstaande buitengewone voortreffelijk heid, voor bekroning buiten aanmerking moeten blijven). 42. Aan W. Reijnierse te Middelburg, f 3 voor een monster paardenpenen. Rapen voor beestenvoer zijn niet ingezonden. Voorts is aan de volgende uitmuntende inzendingen, buiten het programma, volgens nommer van den cata logus, cene eervolle vermelding toegekend: 153. Aan P. Dingemanse te Nieuw- en St. Joosland, voor een zwart merriepaard, geboren 1869, van in landsch ras. 158. Aan mr. W. Ph. Vis te Grijpskerke, voor een monster rogge. 160. Aan E. van den Bosch te Goes, voor eene groote collectie zaaigranen. 162. Aan A. J. Haman te Middelburg, voor een mon ster uien. 163 tot en met 169. Aan mr. W. Ph. Vis te Grijps kerke, voor eene uitmuntende collectie landbouw-werk- tuigen. 170. Aan A. de Troije te Middelburgvoor een veel verbeterde wanmolen, waarmede niet alleen graan, maar ook racine en vlas kunnen gezuiverd worden. 186. Aan A. J. Haman te Middelburg, voor een ver beterde stroosnijder. (Nieuwe uitvinding.) 187. Aan J. Geschiere te Domburg, voor een grond- woeler. 188. Aan J. Peper te Aagtekerke, voor een arends- ploeg. Èn het drukke bezoek, èn de ruime inzendingen, èn de keurige uitvoering van het concert, gedurende de tentoonstelling door het muziekkorps der Middel- burgsche schutterijzullen de herinnering aan den 5cn September voor de afdeeling Walcheren der Maat schappij tot bevordeiing van landbouw en veeteelt in Zeeland niet licht doen verloren gaan. GEMENGDE BERICHTEN. Omtrent de onthulling van het monument voor Marnix van St. Aldegonde te Souburg bevat le Temps een brief uit Antwerpenwaaraan een post scriptam is toegevoegd van den volgenden inhoud: „Verscheidene aanzienlijke vreemdelingen, die zich op dit oogenblik voor het congres van de Internationale in Holland be vinden, waren uit 's Gravenhagè naar Souburg gekomen om deze belangwekkende plechtigheid bij te wonen." De Stad Gent heeft in een blad uit Rome het volgende telegram gelezen: „Eene depêche uit Antwerpen meldt ons, dat den 3en September te Vlissingen (Holland) op de Scheldede inhuldiging moet plaats hebben van bet gedenkteeken opgericht ter nagedachtenis van den grooten katholieken patriot graaf de Marnix. Deputatiën uit alle steden van Nederland en België begeven zich naar Middelburg, bij Vlissingen, vanwaar de stoet zal vertrekken waarin een tiental bisschoppen zullen prij ken onder anderen de bisschop van Arras." Het Vaderland is in de gelegenheid gesteldde lijst mede te deelen der leden van bet congres der Interna tionale. Engeland: Karl Marx, F.Engels, G.Eeearius, Lessner, E. Dupont, Séraillier, Le MossuCournet, Leo Friinkel, Longuet, Wroblewski, Vichard, Vaillant, RanvierWilman, Barry, JohannardHermann, Apple- garth, Roach, Mottershead, dr. Sexton, Mac Donald, Hales,' Ant. Arnaut. Amerika:Sorge,Dereure, Sauva West. Australië: Harcourt. Duitschland: Scheu, CunoHepner, Mielke, Farkas. Friedlander, Sietzgen, Schumacher, Bern, Becker, dr. Kugelmann, Heim. Zwitserland: Philip Becker, Duval.PolenGuillaume IkanowskyDumont Guebel. BelgiëBrismeéCyrille, Eberhard Gilkens, Flusch, Splingard. Nedeiland: Van der Hout, van den Abeele, Gerhard, Coenen, Dave. Spanje: La Fargue, FargaMorago, Marello Merini. Frankrijk: Dumont, SchwarzWalden, Lu- quin. Denemarken: Pihl. Te Eindhoven hebben in de laatste dagen onge regeldheden plaats gevondendaaruit voortspruitende, dat velen te recht of ten onrechte gebeten waren op een ingezetene, die uit wraakzucht het faillissement van een kassier aldaar, die bezig was met zijne schuld- eischers een schikking te treffenzou hebben veroor zaakt, zoodat ook in een sigarenfabriek, waarin de kassier deelhebber was, het werk moest worden ge staakt. Bij den bewusten persoon zijn de glazen inge worpen en hij kan zich niet zonder geleide der politie op straat vertoonen. De gemeenteraad heeft in allerijl een verordening op de samenscholingen vastgesteld en doen afkondigen. De volksmenigtedie zich des avonds voor de woning van den vervolgde beweegt, werd nog vermeerderd door een aantal personen van buiten, die zoo onverstandig waren de onrust door hun nieuws gierigheid te vergrooten. Donderdagavond heeft de burgemeester tevergeefs getracht de menigte te doen uiteengaan. Hij werd uitgejouwd en heeft daarom zijn ontslag gevraagd,- er werdeu van de zijde der welden kende ingezetenen pogingen aangewend den algemeen geachten burgemeester van dat besluit terug te bren gen. (Har.de/sblad). Ziehier een nieuw staaltje van de wijze, waarop in België, en nog wel officieel, de Nederlandsche taal wordt geschreven. Het is een bericht, dat indetiouw- zaal op het Brusselsche stadhuis staat te lezeu. „De toekomende bruiden (Les Fiiturs)welke zich in de zaal der huwelijken op de gestipte uur niet zouden bevin den, of wel die voor het aftrekken des bediende des burgerlijken stands (officier de Vêtat civil) niet zouden gekomen zijn, stellen zich in gevaar hunne trouw (sic) tot een anderen dag moeten uit te stellen." ALGEMEEN OVERZICHT. Omtrent de groote militaire manoeuvres, de gala voorstellingen en gala-diners, de wederzijdsche bezoeken en alle andere feestelijkheden té Berlijn valt weinig mede te deelen dat bijzonder de aandacht verdient. De gebrui kelijke officieele omarmingen en benamingen, de koude oiïïcieele toasten, die wel duidelijk zijn, maar minder door welsprekendheid uitmuntenin éen woord alles wat nu eenmaal bij zulke samenkomsten van gekroonde hoofden niet ontbreken magaan dit alles is te Berlijn geen gebrek. De vorstelijke personen rijden in rijtuigen of te paard, bezoeken verschillende plaatseninspectee- ren de troepen, eten en drinken, kortom zij volgen slaafs het programma dat voor hunne bezigheden ge durende het verblijf te Berlijn is opgesteld. Hoewel de geestdrift der massa al zeer weinig betee- kent en niets gemakkelijker is dan het groote publiek door oogverblindende pracht voor een persoon of eene zaak op te winden, is het echter niet van belang ont bloot er de aandacht op te vestigen dat het anthou- siasme der Berlijnsche bevolking voor de vreemde vorsten niet, zooals de nationaal-liberale bladen doen voorko men, zoo groot en zoo algemeen is alsof het haar ge liefden keizer alleen gold. Integendeel, te oordeelen naar een brief uit Berlijn aan the Standard en naar de ontevredenheid, welke zich in enkele Berlijnsche onaf hankelijke bladen lucht geeft over het gemeentebestuur, dat door illuminatie van het stadhuis „ook in den kring der feestvierende keizers getreden is", schijnt de Ber lijnsche bevolking niet zoo met die keizer-conferentie te dwepen als de oificieuse bladen. De correspondent van the Standard verhaalt, dat wel is waar het station van den Ooster-spoorweg ineen wijk gelegen is welker straten nauw en onaanzienlijk zijn, maar dat de menigte zich toch weinig moeite gegeven heeft om den Russischen keizer tegemoet te gaan. „Geen welkomstgroet, geen kreet van enthousiasme werd aldaar vernomen, zoo schrijft hij, en de optocht ontmoette veel nieuwsgierig heid, maar weinig geestdrift bij het tamelijk kleine aantal personen, die bovendien grootendeels slechts uit kinderen en armoedige vrouwen bestonden." Zelfs de ontvangst op de bekende Uuter die Linden was vrij koel, schrijft de correspondent. Hoe het zij, de zaak is eene vermelding over waar dig, maar tevens geenszins te verwonderen. De liberale bevolking van Berlijn wantrouwt deze keizer-bijeen- komst en velen kunnen zich de herinnering aan Troppau en Verona, Weenen en Karlsbad maar niet geheel uit het hoofd slaan. Onopgemerkt blijft het dan ook niet dat von Bismarck en Gortschakoff Zaterdag avond eene conferentie hadden, die langer dan een uur duurde; en ook alle luister der feestenen alle ver toon van militaire macht kunnen de vrees niet verjagen voor do geheime plannen van den Russischen kanselier, die bijna het geheele personeel zijner kanselerij te Berlijn ontboden heeft. De leus der Duitsche liberalen is door de gebeurtenissen der tien laatste jaren omge keerd en is thans: door eenheid tot vrijheid! Van eene eidenie cordiale met den eersten minister van het Russische rijk weet men maar al te goed dat men in dit opzicht weinig goeds te wachten heeft. Een zeer belangrijk bericht op ander gebied brengt de Nor d Deutsche Allgemeine Zeitung. Volgens dit offi- cieuse blad heeft de weerspannige bisschop van Errae- land verzocht, om aan den keizer, bij gelegenheid van de feesten te Marien berg tot herdenking van de aan hechting van West-Pruisen aan de Brandenburgsche krooneen adres van onderdanigheid te mogen over handigen. Het antwoord van den keizer bevatte eene weigering, tenzij de bisschop stipte gehoorzaamheid aan de wetten van het land beloofde. Deze voorwaarde zal hij zeker niet, althans niet zonder reserve, voldoen, doch deze toenadering van den bisschop, gevoegd bij het talmen en weifelen der regeering, doet weinig goeds verwachten ten aanzien van de noodzakelijke afdoende regeling der verhoudingen van staat en kerk. Het wordt meer en meer waarschijnlijk dat de regeering, evenals hare voorgangster in den tijd na de bevrijdings oorlogen, door halve maatregelen een schijnbaar einde aan het conflict zal maken. Het verbod tot herdenking van den 4en September had de Franscbe republikeinen op het denkbeeld gebracht om den 21un dezer maand, den gedenkdag van de stich ting der eerste Fransche republiek, feestelijk te vieren. Doch ook deze feestviering heeft de minister Lefranc bij circulaire aan de prefecten ten strengste verboden. Hij baseert zijn verbod op dezelfde motieven, waarom hij den 4cn September geene feesten meende te kunnen toelatenen men moet erkennen dat thans zijn verbod tenminste de verdienste heeft consequent te wezen. Bovendien munt deze circulaire nog hierin bo7en de vorige uit, dat nu althans particuliere bijeenkomsten niet meer geheel willekeurig door den prefect be schouwd kunnen worden een publiek karakter te dragen. Eene depêche uit Parijs a n the Times komt opnieuw op de goede tijdingen omtrent het tot stand komen van een nieuw handelstractaat tusschen Engeland en Frank rijk terug. Zelfs de beginselen, waarop dit berusten zal, weet deze berichtgever mede te deelen. Teneinde aan beide partijen volle vrijheid van handelente laten, zal de overeenkomst voor onbepaalden tijd gelden en zal de wijziging of opzegging van éen of meerdere onderdeelen geenszins de expiratie van het geheele tractaat ten gevolge hebben. Het Fransche gouverne ment heeft uitdrukkelijk verklaard, dat de wijziging der tarieven geen protectionistische strekking heeft, maar slechts door de behoefte der schatkist werd voor geschreven en teven3 de verzekering gegeven dat later geene verhooging zou plaats hebben van de tarieven zooals zij door de nationale vergadering zijn aangeno men. Met het oog op deze beide verklaringen heeft de Fransche regeering voorgesteld de heffing van compen satie-rechten ten aanzien van de ruwe stoffen en de daaruit gefabriceerde goederen. Die compensatie-rech ten zouden b. v. niet hooger zijn dan 2 tot 3 pet. der waarde. Vooral de geringheid dezer rechten en de noodzakelijkheid daarvan voor de schatkist wordt door de Fransche onderhandelaars op den voorgrond gesteld. In Frankrijk schijnt men zich met een gunstig resultaat der onderhandelingen op dezen basis te vleien, ondanks de ongunstige adviezen der kamers van koophandel van de Britsche fabrieksteden omtrent iedere afwijking van het vrijhandel systeem. Op dezelfde grondslagen schijnen onderhandelingen met Italië en België te zijn aangeknoopt. Het succes van deze onderhandelingen wordt echter geheel beheerscht door de beslissing welke Engeland nemen zal. The Observer meldt dat de berichten omtrent de uit spraak der scheidsrechters te Genève voorbarig zijn. Echter wordt de juistheid dezer berichten door het blad niet geloochend. De andere Engelsche bladen deelen trouwens dezelfde bijzonderheden mede, welke de tele graaf Zaterdag reeds uit Genève bracht. Het Spaansehe ministerie-Zorilla heeft een nieuwe zege behaald. De nieuwgekozen senaat bestaat, behalve de vertegenwoordigers van Cadix, Huesca, de Canarische eilanden en Porto-Rico, uit 144regeeringsgezinde radi calen en 38 van andere politieke partijen. Het zal Zorilla

Middelburgsche Courant | 1872 | | pagina 2