congres voor de eenheid van het metrische stelsel wor den geopend. Een der oudste, schoonste en belangwekkendste overblijfsels van middeleeuwsche bouwkunst in Enge land do cathedraal van Canterburyontsnapte Dinsdag ternauwernood aan vernieling. De onvoorzichtigheid van werklieden deed in 'tgebouw een brand ontstaan, die slechts met moeite gebluscht werd. Een groot gedeelte van 't dak is door de vlammen verteerd. Men berekent de schade op 5000 p. st.; gelukkig zijn de kostbare vensterruiten en andere historische schatten gespaard gebleven. Pater Hyacinthe is Maandag jl. te Londen gehuwd met Emilia Janede dochter van den heer Amory But- terfield en weduwe van een Amerikaan, Edwin Ruthven Meritnan. Het comité voor de werkstaking der bakkersge zellen te Londen heeft verleden Maandag avond eene circulaire opgesteld, waarin aan al de bakkersbazen te Londen zal worden kennis gegeven, dat de gezellen den 21cn a. den arbeid zullen staken. Dat comité heeft voorts een manifest opgemaakt, waarin het publiek aangaande den stand van zaken wordt ingelicht. Daarin wordt de toestand van den bakkersknecht eene schande genoemd voor den werkgever, de menschheid en de beschaving. „De bakkersknecht zoo heet het is nog steeds de paria van de maatschappij, de eenige werkman wien zijne rust ontnomen, zijn sabbath ontzegd wordt, en die gedoemd is om in enge kelder holen met verpeste atmosfeer te zwoegen." Na nog eenige zinsneden in dezen trant, wordt in het stuk ge zegd, dat de gezellen verlangen een werkdag van twaalf uren, en wel van 4 tot 4 uren, en een vaste schaal van loonen, terwijl de bazen een werkdag van twaalf uren verlangen, zonder dat bepaald zal zijn welke uren er gearbeid zal worden, hetgeen in elke bakkerij naar omstandigheden zal kunnen worden vastgesteld. De rust is wel is waar te Belfast geheel hersteld, maar de naweeën doen zich nog in menigen kring ge voelen. De rechtbanken hebben druk werk en houden zich thans bezig met het onderzoek in de zaak van M'Greazy en Mossatbeschuldigd den agent van politie Morton doodgeschoten te hebben. De weduwe van den vermoorde heeft een vordering tot schadevergoeding van 3000 pond sterling ingesteld, en de geheele som voor vergoeding aangevraagd bedraagt tot dusver 14,000 pond sterling. Men vreest echter, dat de tegen woordige rust slechts tijdelijk zal zijn; geen der partijen is van haar onrecht overtuigd, en men schijnt het bloedvergieten alleen uit machteloosheid gestaakt te hebben; geen gelegenheid om van wederzijdschen haat te doen blijken wordt ongebruikt gelaten. THERMOMETERSTAND. 6 Sept. 'sav. 11 u. 64 gr. 7 'smorg. 7 u. 65 gr. 'smidd. 1 u. 71 gr. 'sav. 6 u. 67 gr. XII' MDERLAXDSCn TAAL- E LETTERRIJM COXGRES TE MIDDELBURG. Hoezeer het coDgres eergisteren reeds officieel geslo ten was, zoo had toch de reeks van feestelijkheden die het uitlokte nog geen einde genomen. Gisteren hebben dan ook nog een honderdtal leden, meerendeels buiten onze onmiddellijke omgeving woonachtig, een rijtoer door een gedeelte van Walcheren gemaakt. Des morgens, te 10 uren vertrokken zij, in dertien rijtuigen gezeten, uit de Abdij alhier, en begaven zich eerst naar Veere hetwelk een feestelijk aanzien had. Van den toren en uit de meeste huizen wapperden Nederlandsche en Belgische vlaggen. Voor het raadhuis werden de rij tuigen verlaten. Op de versierde pui van dat gebouw stonden de burgemeester en wethouders met de leden van den gemeenteraad, alsmede eenige dames, allen in feestgewaad. Laatstgenoemden zongen, onder begelei- ding van pianomuziek, een paar liederen. De burge meester hield een krachtige toespraak, en door eenige schoolkinderen werd mede ter eere der congresleden gezongen. Als eene bijzonderheid vermelden wij hierbij, dat de zilveren vergulde beker met deksel, afkomstig van Maximiliaan van Bourgondië, eerste markgraaf van Veere, in 1551 aan die stad gelegateerd, tentoongesteld was; de burgemeester herinnerde aan het verzoek in den schenkbrief uitgedrukt, om dien beker altijd bij plechtige gelegenheden te gebruiken, en noodigde de aanwezigen uit om dit ook thans te doen en, al is dit in strij d met de etiquette der 19e eeuw, allen uit dezen zelfden beker den eerewijn te drinken. Aan deze uit- noodiging werd onder toejuiching gevolg gegeven. Nadat de heeren Delcroix en ten Brink voor de genoten ontvangst namens allen dank hadden betuigd, werd de tocht voortgezet langs hetmede met vlaggen getooide, dorp Vrouwepolder naar den huize O ver duin onder Oostkapelle, waar de gasten waaronder zich thans ook bevonden de commissaris des konings in Zeeland en de gouverneur van West-Vlaanderen, die zich later aan den stoet hadden aangesloten door den eigenaar, mr. de Jonge van Ellemeetvoorzitter van het gehou den congresen zijne familie op de hartelijkste wijze ontvangen werden. Na het aanbieden van een keurig dejeuner geleidde de gastheer zijne gasten door een gedeelte van zijn buitengoed, en stelde vervolgens zijne belangrijke verzameling boeken en handschriften van Jacob Cats en wat daarmede in verband staat, ter be zichtiging. Voor het genoten allerbeleefdst onthaal werd, bij het scheiden, door den heer Conscience uit naam van allen dank betuigdwaaraan de heer Beets eenige dichtregelen toevoegde. Daverende toejuichingen waren de bewijzen van instemming. Evenzeer werd met applaus begroet een voorstel van den heer Odilon Périer, om de portretten van al de aanwezigen in een album samen te brengen en dit aan de familie de Jonge van Ellemeet aan te bieden. Vervolgens begaf men zich onder anderen over de buitenplaats Westhovevan jonkheer mr. J. P. Bod- daert, die zijnen bezoekers mede verschillende verver- schingen aanbood naar Domburg, zijnde het eind van den tocht. Aldaar gebruikten de congresleden in verschillende lokalen van het badhotel, en sommigen in het Schuttershof, het middagmaal. Er heerschto een vroolijke stemming, die werd verhoogd door eene muziekuitvoering van het muziekkorps der Middelburg- sche schutterrij aan het badhotel. Na afloop van het diner keerden sommigen naar Middelburg terug, ten einde in het Schuttershof aldaar nog te kunnen genie ten van een concert door het muziekkorps der veld artillerie en een daarop gevolgd bal; anderen maakten eerst later den terugtocht. Heden morgen per spoortrein van 9.26 zijn de meeste van elders gekomen congresleden onder luide hoera's weder van hier vertrokken. De regelingscommissie en zeer vele Middelburgsche leden waren aan het station aanwezig, om nogmaals afscheid van oude en nieuwe vrienden te nemen. De burgemeester van Middelburg heeft heden het volgende telegram ontvangen: Reconnaissaut et fraternel vivat des Bruxellois pour les habitants de Middelbourg. L. GEELHAND." Suitindanix ALGEMEEN OVERZICHT. Gisteren is de Alabama-quaestie door de scheids rechters te Genève in hoofdzaak beslecht. Maandag zullen zij nog eene zitting houden tot regeling van eenige onderdeelen en tot het vaststellen van de defi nitieve redactie der uitspraak. Amerika zal als scha devergoeding van Engeland ontvangen ruim 3 millioen pond sterling of 17£ millioen dollars. Heden over acht dagen zal de onderteekening van het verdict der scheids rechters plaats hebben. Wanneer men in het oog houdt welke eischen Amerika oorspronkelijk stelde, dan heeft Engeland waarlijk geen reden zich over de uitspraak der scheidsrechters te beklagen. Het was te voorzien dat een onpartijdig onderzoek tot het resultaat moest leiden, dat Engeland gedurende den Amerikaanschen burgeroorlog zijne neutraliteit zoo al niet schond, dan toch verzuimde te beletten dat die ook niet door zijne onderdanen geschonden werd, en allerminst zal de open bare meening in Engeland er zich dan ook tegen ver zetten dat de scheidsrechters, wat het fond der zaak betreft, Amerika in het gelijk stelden. In den vorm echter is het recht geheel aan Engeland's zijde en de betrekkelijk geringe schadevergoeding, welke het ver oordeeld wordt aan Amerika te betalen, bewijst dat ook de scheidsrechters deze meening zijn toegedaan. Engeland heeft van den aanvang aan zich bereid ver klaard, om zich aan de uitspraak der scheidrechters te onderwerpenwanneer zij van oordeel waren dat het aan zijne plichten als neutrale mogendheid had tekort gedaan, maar zich alleen tegen de overdreven eischen van Amerika verzet. Engeland's houding was in deze geheele quaestie misschien wat al te lankmoedig, maar niettemin waardig en fier, en uit een zedelijk oogpunt is dan ook Amerika's zege minder eervol dan Engeland's nederlaag. Engeland was tot schadevergoeding bereid en wordt tot de betaling van een minimum veroordeeld; Amerika verwierp met misbaar het denkbeeld dat de geheele Alabama-quaestie een zuivere geldquaestie zou zijn, eischte intusschen bijna het dubbele der door Duitschland aan Frankrijk opgelegde milliarden, en verkrijgt bij uitspraak weinig meer dan l/100e der ge- eischte som. De Berlijnsche feesten zijn in vollen gang. De keizer van Oostenrijk is gisteren eveneens te Berlijn aangeko men en heden zal het groote militaire schouwspelwaar aan alle troepen der garde deelnemenplaats hebben. Aan we derzij dsche bezoeken en beleefdheidsbetuigingen heeft het tot dusverre tusschen de keizers en de andere vorstelijke personen onderling, tusschen ministers en diplomatentusschen hoogere en lagere ambtenaren natuurlijk niet ontbroken en de volgende dagen zullen ook op dit gebied een belangrijk contingent leveren. Doch voor allen die op een afstand staan, is dit alles van zeer weinig gewicht; met meer belangstelling legt men zich de vraag voor, waar en wanneer de keizers en hunne ministers te raidden der feesten en militaire vertooningen den tijd zullen vinden om met elkander van gedachten te wisselen over de quaestiën welke bij gelegenheid dezer conferentie aan de orde gesteld zul len worden. Op deze vraag geeft het officieuse orgaan des keizers, de Spenersche Zeituug, een kort maar categorisch antwoord. Vóór Zondag zullen, volgens dit bladgeene conferentiën van de kanseliers der drie groote keizerrijken van het Oosten plaats hebben, terwijl vervolgens Maandag en Dinsdag daaraan nog eenige uren gewijd zullen worden. Doch ook de waarde dezer onderhandelingen komt ons nog zeer twijfelachtig voor. Afgescheiden van het onloochenbare feit, dat de belaugen der drie natiën te veel uiteenloopen om op vele punten eene overeenstem ming tenminste van eenigen duur tusschen de regee- riugen tot stand te kunnen brengen, is de opmerking van the Times zeer juist, dat „zelfs dan wanneer de keizers eenige minuten voor den arbeid konden vinden, of ook wanneer hun en hunnen ministers de tijd gela ten werd hunne portefeuilles eens te ledigen, dan zien wij nog niet in welke quaestie er zou kunnen wezen, die niet even goed of zelfs beter langs den gewonen diplomatiekén weg behandeld had kunnen worden." The Times komt in dit artikel tot de juiste conclusie dat „al bestaat er groote waarschijnlijkheid dat de samenkomst te Berlijn niet met een twist zal eindigen", er volstrekt geen zekerheid is dat niet ge vaarlijke quaestiën daardoor zullen opgewekt worden. „De vredestichters met de beste bedoelingen bezield, kunnen somtijds reden hebben het te berouwen, dat zij slapende honden wakker schudden." Blijkens mededeeling uit Miinehen zijn de pogingen tot de samenstelling van een particularistisch kabinet- von Gasser of -von Niethammer als geheel mislukt te beschouwen, terwijl de opdracht tot vorming van een nieuwe regeering thans gedaan zou zijn aan den minis ter van financiën, den heer von Pfetzschner. Al is van deze combinatie niet te verwachten dat zij de vertegen woordigers der groot-Duitsche partij in Beieren aan het bewind zal brengen, behoeft men echter aan de andere zijde niet meer voor een te particularistische en ultra- clericale richting der regeering bevreesd te wezen. Te oordeelen naar een bericht van den Parijschen correspondent van the Daily Telegraph rusten de ver wachtingen ten aanzien van het tot stand komen van een nieuw handelstractaat tusschen Engeland en Frank rijk nog op zeer losse gronden. Volgens dit bericht zou de heer Ozenne er in geslaagd zijn „een stap gevorderd te zijn in de voorbeieidende onderhandelingen tot her ziening der tarieven." Waar zulke algemeene termen gebruikt worden, hangt alles af van de afmetingen van dezen stap. Intusschen geeft het slot van het bericht, dat Thiers op Engeland's toestemming hoopt, omdat het zich vroeger ten aanzien van dergelijke voorstellen van Napoleon niet aikeerig betoonde, geen groot denkbeeld van de beteekenis van dien stap, althans van het stand punt van Thiers beschouwd, omdat van de keizerlijke regeering na 1860 nooit protectionistische voorstellen zijn uitgegaan. Een proces tegen lapoleon III. Verschillende bladen meldden voor eenige dagen dat een proces aanhangig gemaakt was tegen den schrijver van de Histoire de Jules César. Niet zonder verwon dering werd die tijding vernomen en velen kwam zij ongeloofelijk voor. Onder het keizerrijk was men alge meen van oordeel dat de uitgever van de Correspondance de Napoleon I en van de werken van Napoleon Hl handen vol gouds verdiend moest hebben. Er werd niet aan getwijfeld dat de keizer eerder verkwistend dan karig was, en het werd niet anders dan zeer begrij pelijk geacht dat de uitgever die de uitgave van boeken bezorgd had, welke strekten tot verhooging van den dynastieken roem, zoowel door den keizer als door het publiek als het ware met goud overladen ge worden was. Het tegendeel blijkt waar te zijn. De keizer heeft als gewoon schrijver gehandeld. De Correspondance de Napoleon I is geheel op kosten en risico van den heer Pion uitgegeven; de keizer leverde slechts de uitge breide correspondentie van zijn oom en geloofde al een bijzonder groote gunst te bewijzen dat hij die verza meling brieven afstond. Met de Histoire de Jules César is nog kariger te werk gegaan, al kreeg de uitgever zijne kopie ook van een keizer, die niet alleen nog in leven maar zelfs nog in het volste bezit zijner macht was. Den 18cn December 1864 is tusschen den keizer en den heer Pion een contract in optima forma als tusschen schrijver en uitgever gesloten. Als ieder ander auteur scheen de keizer door zijne geschriften een middel van bestaan te willen verkrijgen, tenminste voor zijne auteursrechten vroeg hij niet minder dan 192,000francs welke hem door den heer Pion werden uitbetaald.

Middelburgsche Courant | 1872 | | pagina 2