Luctor et eraergodoor den lieer Laurillard op den bloei van het volksonderwijs; door den heer van Eek op de heeren Bachienecn Boot, waarop door den heerBachiene werd geantwoord met een toast op den bloei en den vooruitgang van dit gewest. Te circa 10 uren werd deze bijeenkomst door den voorzitter gesloten met den wenscli voor het slagen van het volgendehet XIII1' congres. Uit het Schuttershof spoedden de meesten zich naar het binnen de stad gelegen en fraai beplante, zoo ge heel oneigenaardig den naam van Molenwater dragende, terrein, waarvan een gedeelte keurig met lampions verlicht was. Duizenden waren daar reeds zoowel binnen als buiten het gereserveerde gedeelte vereenigd, om te genieten van de muziekuitvoering door het korps der veldartillerie uit. Arnhem, en nog groeide de menigte onophoudelijk aan, naarmate het oogenblik naderde waarop in tie onmiddellijke nabijheid der uit spanningsplaats het vuurwerk zou worden afgestoken. Ook dit beantwoordde weder geheel aan de verwachting en was een krachtige finale, waarmede de reeks van ofticieele feesten besloten werd. Het heerlijke weder dat. al de feestelijkheden begunstigdedroeg er zeker niet weinig toe bij om een uitmuntenden geest van opgewektheid, gepaard aan zucht tot ordelijkheid, bij de gauscbe bevolking levendig te houden. Als Middelburgers past het minder goed in onzen mond dan in dien van anderen den lof te verkondigen die zoo rechtmatig toekomt, zoowel aan de ingezetenen van Middelburg en omstreken in lu t algemeen voor de gulle ontvangst den vreemdelingen bereid, als in het bijzonder aan de regelingscomraissie van het congres, voor de verdienstelijke wijze waarop z bare moei lijke taak volbracht heeft, of aan het gemeentebestuur van Middelburg voor betoonde belangstelling en ver leende medewerking, al zijn wij ook overtuigd dat die lof ten volle zou verdiend zijn. Beter voegt het ons dat wij onzerzijds hulde brengen aan de velen die onze gemeente in de laatste dagen hebben bezocht en de vriendenhand, door ons toegestoken, zoo hartelijk hebben gedrukt. Onze afscheidsgroet ga dan ook vergezeld van eene betuiging van innigen dank voor de ons betoonde ge zindheid. ©uitmtanö. ALGEMEEN OVERZICHT. Welke dagbladen men ook ter hand neemt, hetzij Duitsche of Franscbe, Engelsche of Belgische, met. twee gebeurtenissen zijn hunne kolommen bijna uitsluitend ge vuld met de keizer-bijeenkomst te Berlijn en het eon- gres der Internationale te 's Gravenhage. Zeer terecht acht the Daily News beide gebeurtenissen weinig gevaar lijk voor Europa. Wel is waar, zegt het Engelsche blad, hebben in vroegere tijden de bijeenkomsten van vorsten Europa meer kwaad gedaan dan een algemeene veree- niging van alle volksverraders en samenzweerders, die hunne namen met bloedige letteren op den arm dragen. Die tijden zijn voorbij, dank zij de meerdere vrijheid der natiën, en „al die bijeenkomsten en conferentiën hebben bet prestige van bet verledene verloren, hetzij die door koningen en keizers of eenvoudig door gedele geerden gehouden worden." Het blad verheugt er zich daarom dan ook in, dat er op het vasteland een mo narchale staat wordt gevonden die, niet door ingebeelde vrees verblind, aan de Internationale de vrijheid laat op zijn grondgebied te vergaderen. Wat het oog te aanschouwen krijgt van de groote keizerbijeenkomst te Berlijn is van te weinig belang voor den politieken toestand in Europa, om vele wGorden daar aan te wijden. Zelfs al heersclite op de samenkomsten der diplomaten de grootste spanning, tusschen de vorsten zouden toch nog de vormen der beleefdheid streng in acht genomen worden. Daaruit zal niemand kunnenge- waar worden wat achter de coulissen voorvalt, zoodat men wel genoodzaakt is om voorloopig, althans tot op het oogenblik waarop van het tegendeel mocht blijken, aan de vaak herhaalde verzekeringen der officie use pers geloof te hechten, dat de keizer-bijeenkomst eene bij uitnemendheid vredelievende demonstratie is. De Russische keizer is gisteren met de grootvorsten en hun gevolg aangekomen, en blijkbaar is daarbij geen enkel détail van het gebruikelijk ceremonieel verzuimd. Ook de Oostenrijksche keizer, die gisteren eene ont moeting met den koning van Saksen te Pilnitz had, zal zich op het oogenblik dat wij dit schrijven, reeds in de hoofdstad van het Duitsche rijk bevinden, na dezelfde eerbewijzen ontvangen en betuigd te hebben als gisteren bij de ontvangst van den Kussischen kei zer plaats vonden. Een onduidelijk en bovendien niet zeer waarschijnlijk bericht uit Weenen uitgezonderdwordt geen enkele schaduw op het Berlijnsche feest geworpen. Volgens dit bericht zou de Presse namelijk een telegram uit Berlijn bevatten, volgens hetwelk de Engelsche ge zant eene audiëntie gehad heeft bij den keizer van Oostenrijk (van Duitschland?) teneinde inlichtingen omtrent het politieke doel der keizerbijeenkomst te vragen, welke audiëntie ruim een uur geduurd zou hebben. Afgescheiden van do dwaasheid dat men uit Berlijn audientiën meldt, welke bij den Oostenrijkscken keizer zouden plaats hebben, en van de onwaarschijnlijk heid dat het Engelsche gouvernement inlichtingen vragen zou aan den gast en niet aan den gastheer van wien het plan der samenkomst afkomstig is, is bovendien dit bericht nog onbegrijpelijkwanneer men zich herinnert dat de keizer eergisteren den Hongaarschen rijksraad te Ofen opende en zich reeds gisteren morgen te Pilnitz bij Dresden bevond. Het officieele Hongaarsehe regeeringsblad bevestigt de geruchten omtrent de wijzigingen in bet Hongaar sehe ministerie; den heer Panier is de portefeuille van justitie en den heer Trefort die van eeredienst opgedra gen. In hetzelfde nommer, benevens in de Weensche bladen wordt officieel bekend gemaaktdat de bijeenkomsten der delegaliën uit de vertegenwoordiging van beide rijks- helften op den 16™ October zijn vastgesteld. De 4° September is in geheel Frankrijk zonder eenige stoornis voorbijgegaan, behalve te Nimes en te Sisteron in het departement des Basses-Alpes. In alle groote steden heerschte de volmaaktste rust; te Lyon, Marseille, Rijssel en Bordeaux werd die geen enkel "oogenblik gestoord. Te Nimes en te Sisteron slaagde de gendarmerie er zonder de hulp der troepen in de rust te herstellenslechts op de eerste plaats uiet eerder dan nadat tal van personen gearresteerd waren. In strijd met de voor Amerika gunstige berichten te Washington ten aanzien van de beslissingen der scheids rechters te Genève ontvangen, meldt the Daily Telegraph uit goede bron vernomen te hebben, dat nog geene beslissing omtrent de eischen, naar aanleiding van de 100 ver ij en van the Alabama gedaangenomen is en bet eind-onderzoek eerst in de volgende week zal plaats hebben. Be hemrming der Oostenrijksche kieswet. Zelden trad een kabinet met beknopter maar tevens duidelijker programma op dan het Cisleithaansche ministerie-von Auersperg. Onvoorwaardelijke handha ving der constitutie was de leus der Duitsch-centra- listiscbe partijen om dit mogelijk te maken plaatste het ministerie twee quaestiën op den voorgronddie onmiddellijk en onvermijdelijk geregeld zouden worden de verzoening met de Polen en de hervorming der kieswet in dien zin dat de leden van den rijksraad direct en niet door de landdagen gekozen zouden wor den. Bijna een jaar is verloopen en niet alleen is aan dit programma nog bijna niets gedaanmaar ook muntte de zoogenaamde liberale regeering tallooze malen dooi- weinig liberale handelingen ten aanzien harer politieke tegenstanders, vooral in Bokemen en Moravië, uit. Wanneer de pogingen tot verzoening met de Polen mislukken, de Duitsch-Oostenrijkers zouden er niet om treuren, maar het stilzwijgen, hetwelk de regeering omtrent de hervorming der kieswet bewaartbrengt veel teleurstelling onder hare partijgenoten te weeg. De Neue freie Presse b. v. beklaagde zich reeds eenige malen over deze achteloosheid der regeering in het voldoen harer belofte. Niet ten onrechte wijst zij er op hoe deze handelwijze het verwijt rechtvaardigt, hetwelk de federalistische partij den centralisten reeds gedu rende tien jaren voor de voeten werpt, dat zij mis schien uitstekende theoretici zijn, maar, eens aan het bewind, niets tot stand kunnen brengen. „Die klach ten schrijft het blad schijnen voor een deel ongegrond geweest te zijn. Er is toch éen inenscli onder de zon, wien de hervorming der kieswet geen geheim is, namelijk den minister-president. Moet dit aan zijne sluwheid worden toegeschreven of was baron Lasser (minister van binnenlandsche zaken) be leefd genoeg om den heer von Auersperg vrijwillig een blik op het gesluierde beeld toe te staan? Hoe bet zij, wij lezen heden: de vorderingen welke de voorbe reiding der kieshervonning in het ministerie van bin nenlandsche zaken makenzijn hem geen geheim geble ven en zooals personen verzekerendie met den minis ter-president vertrouwelijken omgang hebben, is hij met de beginselen der wet bijzonder ingenomen." Hoe helder en duidelijk die beginselen trouwens zijn blijkt uit de volgende aanhaling, uit een officieus orgaan door de Neue freie Presse overgenomen. „Niet dat bij zonder gewicht op bet groote grondbezit gelegd is, maar daarnaast is voldoende acht geslagen op de industrie en op de capaciteiten, en tevens op de vermeerdering van het aantal afgevaardigden om in het vervolg zooveel mogelyk samenkoppeling van Duitsche en Slavische plaatsen te vermijden. Men zou zich echter bedriegen, wanneer men ten aanzien van de vermeerdering dei- afgevaardigden wilde aannemen, dat deze eene verdub beling of een voor alle landen gelijkmatige verhooging ondergaan zal. Het was een der grootste fouten in de constitutie van Februari, dat zij bij de bepalingen be treffende de kiesbevoegdheid, de verschillende landen en koninkrijken niet naar hun politiek gewicht beoor deelde. Deze fout zal nu vermeden worden, en wel niet op deze wijze dat men den verschillenden landen iets van hunne verkregene rechten ontneemt, maar dat men thans het evenwicht herstellen zal door volgens eene meer politiek-rationeele metbode van berekening te werk te gaan dan in 1861, toen men slechts het cijfer der bevolking in aanmerking nam en reeds door vermen ging van nationale elementen de gewensebte resultaten ra?ende te kunnen verkrijgen." De Neue freie Presse zegt van deze officieuse mede- deelingen dat het haar voorkomt, „dat hier nog veel meer een geheim dan eene opheldering gegeven wordt; duister, zeer duister is de zin dezer lange woorden." Echter kan het aan het centralistische blad niet ontgaan zijn, hoewel het zeer wijselijk daarover zwijgt, dat die woorden in ieder geval niet zóo duister zijn om thans niet reeds met zekerheid te kunnen zeggen, dat door allerlei kunstgrepen en hulpmiddelen aan de „capaci teiten en groote grondbezitters" d. i. aan de Duitschers der Oostenrijksche monarchie een overwegende invloed bij de verkiezingen zal worden toegekend. De nieuwe kieswet zal beter dan die van 18G1 rekening houden met het „politiek gewiclit" der verschillende nationali teiten en landen. Zon het liberale blad deze bijzonder heid ook misschien onopgemerkt hebben laten voorbij gaan, om te vermijden dat deze toeleg der centralis tische partij door anderen eens minder liberaal genoemd mocht worden ÉjanMsbmcljlra. GRAANMARKTEN ENZ. Gent, 6 September. Roodo en witte tarwe fr. 23.50, nieuwe a 85 kilo fr. 27.50rogge fr. 14.50, nieuwe a 67 kilo fr. 12.75; gerst fr. 17.haver fr. 15.boekweit fr. 15.50; koolzaad fr.40.—lijnzaad fr. 38.—lijn koeken fr. 24.koolzaadkoeken fr. 17.50; boter fr. 3. eieren fr. 2.30 per 26 stuks. VLISSIN gen', 6 September. Boter f 1.45 a 1.35 per kilogram. Amsterdam 6 September. Raapolie op zes weken f 41$. Lijnolie op zes weken/ 44$. PRIJZEN VAN EFFECTEN. Amsterdam 6 September 1872. Nederland. *Certific. Werkelijke schuld 2$ pet. 55$ ♦dito dito dito .3 66 ♦dito dito dito .4 «88 ♦Aand. Handelmaatschappij 4$ 138$ dito exploitatie Ne l.staatssp.118 België. *Certificaten bij Rffbscbild 2$ Frankrijk, inschrijvingen3 51$ ♦dito 5 Rusland. ♦Obligatiën 1798/1816 5 98$ ♦Certific. adm. Hamburg 5 74$ *dito Hope C°. 1855, 6-serie 5 86$ ♦Cert. f 1000 1864 5 ♦dito f 1000 18665 97$$ ♦Loten 18665 ♦Oblig. Hope C°. I ieening 1860 4$ 89$ ♦Certific. dito4 75$ ♦Inscript. S tieglitz °>c 0.2f a 4° L. 4 «75 ♦Obligatiën 1867—69 4 75$$ ♦Certificaten6 48$ ♦Aand. spoorweg Gr. Maatsch. 5 229 ♦Oblig. dito4 179 Obl. spoorweg Po:i-Tiflis. .5 «94 dito dito Jeloz Orel5 «94 dito dito CharkowAzow. 5 92 Polen. ♦Schatkistobligatië.i 4 73$ Oostenrijk. *Oblig.metall. in zilver Jan./Juli.5 65 ♦dito dito April/Oct. 5 64$ ♦dito in papier Mei/Nov. 5 60$ ♦dito dito Febr/Aug. 5 60$ Italië. Leening 18615 Spanje. ♦Obligatiën.Buitenl186771. 3 30$ dito Binnenlandsche 3 «26 Portugal. ♦Obl. 1856—69 3 41$ Turkije. dito (binnenl.)5 52$ Egypte. Obl. 1868. 7 «89$ ''Vyül. V CICeillgUty OtLlICll^XO I Jl) O ♦dito dito dito (1904) 5 ♦dito dito dito (1882) 6 98$ ♦dito dito dito (1885) 6 99$ ♦Obl. Illinois7 93$ ♦dito dito Redemtion. .6 Obl. Atl. Gr. W. Sp> t. Ohiosec. (7p) dito dito gecons olideerde .7 dito dito debentures. 8 Obl.St.Paul&Pac.Spw.l°sec. 7 dito dito dito 2esec. 7 dito dito 1869 dito 7 75$ Brazilië. ♦Obl. 18634$ 89 ♦dito 18655 Mexico. dito 18513 „15 Grenada. dito afgestempeld 6 22$ Venezuela, dito3 Ecuador, dito1 Prijzen van coupons. Amsterdam, 5 September. Metall. 22.77$Dito zil ver 24.55; Dito Eng. per f 11.97$; EDg. Russen per Eng. Portugal per 11.97$Fransche 55$; Belg. 56$; Pruis. 35Hamb. Russen/31$; Russen in Z. R. f 32Pools, in Fl. Napelscbe fSpaansche Piasters /2.17; Spaanscbe in Frcs. 11.95; Amerikaansche Dollars ƒ2.43; Papier 2.14.

Middelburgsche Courant | 1872 | | pagina 3