DE KERMIS rend acht voor Duitschland zoowel als voor Nederland, en misschien ook voor den voorsteller. Ons land is geen China, door een muur van de beschaafde wereld afge sloten, zoodat men in Duitschland geene kennis zou ne men van hetgeen hier geschiedt, indien de heer Alber- dingk Thym geen adres zou willen schrijven op eenigc exemplaren van het verslag. De voorzitter verzekert dat het voorstel der eerste afdeeling zoo eenvoudig uit de discussie in de afdeeling is voortgevloeid, dat hij gelooft dat de heer van Lee als hij er tegenwoordig was geweest geen bezwaar zou hebben gehad, en hij doet een beroep op de leden van de eerste afdeeling om te constateeren dat de mede- dceling van dr. Alberdingk Thijm omtrent de onbekend heid der Duitsche letterkundigen met de Nederlandsche taal aanleiding was tot dit voorstel. De heer Laurillard ziet niets beleedigendsin het voor stel, doch acht hot wenschelijk, dat de uitvoering worde opgedragen aan het bestuur van dit congres en dat de exemplaren van het verslag niet door intermediair van een derde worden verzonden. Met dit voorstel vcreenigt zich de heer Alberdingk Thym, waarop het bij acclamatie wordt aangenomen. De heer Heremans verklaart, dat hoewel men niet moet wenschen dat de Duitschers zich met onze poli tiek zullen bemoeien men er echter fier op moet wezen, dat zij belang stellen in onze taal- en letterkunde. Na eene repliek van professor Vree de die heftige bestrijding vindt, zoowel bij den voorzitter als bij de heeren Verkruis en Scherpenzeel, wordt door den heer Lantsheer opgemerkt, dat thans aan het bestuur van dit congres is opgedragen, exemplaren van het verslag naar Duitschland te zenden, doch het bestuur kent geene adressen en hij stelt daarom voor het verslag verkrijgbaar te stellen, opdat ieder het kan koopendie er belang in stelt. Dit voorstel wordt met acclamatie aangenomen, waarna de heer Beets verklaart, dat van de eerste afdeeling geen verdere voorstellen zijn uitgegaan. Plaatsgebrek noodzaakt ons het vervolg van dit ver slag in een volgend nommer te plaatsen, evenwel zij hier nog vermeld, dat de vergadering met 91 stemmen heeft besloten dat het volgende congres zal plaats heb ben in Antwerpen, terwijl 58 stemmen ten gunste van Brussel waren uitgebracht. fSuttmlcmb. ALGEMEEN OVERZICHT. De gedenkdag van de proclamatie der republiek door de Parijsche afgevaardigden in het Wetgevend lichaam van het keizerrijk isalthans voor zooveel tot dusverre bekend is, zonder eenige stoornis der orde in geheel Frankrijk voorbijgegaan. Blijkbaar was de regeering te Parijs niet zeer gerust dat de dag zonder eenige ongeoorloofde demonstratie of rustverstoring voorbij zou gaan; de politieposten waren tenminste verdub beld en de troepen in de kazernen geconsigneerd. Ook te Lyon is de orde hersteld en heerscht weder de volmaaktste rust. Het protest door den gemeente raad, op voorstel van den plaats ver vangen den maire, den heer Bouchu, tegen de uitvoering van het besluit van den prefect tot oprichting van zeker aantal con- greganisten-scbolen uitgesproken, is in den vorm van een brief aan den prefect gezonden, liet stedelijk be stuur protesteert ten sterkste tegen de toepassing van het besluit en weigert op eenige manier daaraan dc be hulpzame hand te bieden, omdat het die toepassing onwettig beschouwt, zoolang nog niet door den staats raad in deze quaestie op het hooger beroep van den ge meenteraad uitspraak is gedaan. Eene depêche uit Parijs aan de Engelsche bladen bericht, dat de onderhandelingen tusschen Engeland en Frankrijk over het sluiten van een nieuw handelstrac- taat, in overeenstemming met de wenschen en de be hoeften der beide natiëneen gunstige wending hebben genomen en waarschijnlijk tot een goed resultaat zullen leiden, zoodra de Engelsche gezant te Parijs, de heer Lyons, van Londen op zijn post teruggekeerd zal zijn. Het bericht voegt er bij dat de meeste kamers van koophandel der beide landen ten gunste van het ont- werp-tractaat geadviseerd hebben. Op welke grondsla gen dit handelstractaat berust, dat evenzeer voldoet aan de eischen van den vrijen handel als aan de ver ouderde protectionistische beginselen van Thiers en zijne ministers van financiën en koophandelwordt door den Franschen berichtgever niet gemeld, en ook de Engel sche bladen geven daaromtrent geen opheldering. Aan de juistheid van het bericht valt daarom dan ook wel eenigszins te twijfelen, tenzij het tractaat in zulke be woordingen vervat is, dat beide partijen de bepalin gen naar goeddunken kunnen uitleggen. In éen woord een nadere bevestiging van het bericht is meer dan noodzakelijk om daaraan onvoorwaardelijk geloot te kunnen hechten. Op het laatste tijdstip is de kanselier van het Duit sche rijk uit Yarzin te Berlijn aangekomen, als wilde hij het publiek nog doen gelooven, dat hij aan de keizer-conferentie geen deel zou nemen. Gisteren eerst kwam hij in de Duitsche hoofdstad aan en heden na middag te 2* uur reeds werd de keizer vau Rusland met gevolg te Berlijn verwacht. Op morgen avond te 10* uur is de aankomst van den Oostenrijkschcn keizer, van zijnen minister van buiteclandsche zaken vergezeld, bepaald, terwijl Zaterdag morgen de feestelijkheden een aanvang zullen nemen. De officieuse Provincial-correspondenz herhaalde gis teren, den vooravond van de bijeenkomst der keizers, nog maals de vredelievende verzekeringen welke gedurende de laatste weken reeds ettelijke raaien door de Duitsche pors zijn uitgesproken. Te oordeelen naar het telegra fisch résumé geelt dit artikel hoegenaamd niets nieuws. Het behandelt het oude thema: niet alleen is deze bij eenkomst een waarborg voor den vrede, maar tevens een geruststellend blijk van de uitstekende verstand houding tusschen Duitschland, Oostenrijk en Rusland. Karakteristieken naar onze meening minder optimis tisch en meer in overeenstemming met de werkelijkheid dan de grootspraak der Duitsche officieuse pers is een artikel in de Neue freie Presso, waarin alle rede nen worden opgesomd waarom de keizer-bijeenkomst waarborgen voor den vrede oplevert, en dat daarop met de volgende woorden besluit: ..Zelfs raet den zali gen droom van het behoud des vredes gedurende éenen menschcnleeftijd wagen wij het niet ons te vleien wij zouden misschien maar al te spoedig moeten zuchten Beliüt' dich Gott, es war zu sclion gewesen! Beliüt' dich Gott, es bat nicht sollen sein! Maar voor een reeks van jaren mogen wij op den wereldvrede hopen, en de kansen voor den vrede ver meerderen naar gelang van zijne duurzaamheid. Waren het ook maar tien, of zelfs vijf jaren, dat de oorlogs fakkel niet gezwaaid wordtdan zon toch reeds zooveel onheil afgewend, zooveel volksgeluk tot wasdom ge komen zijn, dat wij de politiek zegenen mogen, waar van de keizer-bijeonkomst niet dc oorzaak, maar een getuigenis is." Wanneer de volken, die direct bij deze bijeenkomst betrokken zijn, reeds zoo weinig vertrouwen stellen in dit hooggeroemde vredesverbonddat het wellicht slechts voor den tijd van vijf jaren het uitbreken van den oorlog zal belettendan zullen er velen gevonden wor den, die de bewondering over zoodanige politiek niet zoo onvoorwaardelijk zullen deelen. Wanneer inderdaad bet gevaar van Frankrijk's zijde dreigtdan bad die met zooveel misbaar aangekondigde vredes-demonstratie veilig achterwege kunnen blijven. Na de harde lessen en de diepe vernederingen van 1870/71 heeft Frankrijk, ook zonder keizer-conferentie, ten minste 5 jaren van rust en reorganisatie noodig, wil het met eenige kans van slagen zijne revanche-alamen ten uitvoer leggen. Gris teren is de Hongaarsche rijksraad door den keizer in persoon geopend. De troonrede somt de wetten op, welke aan de kamers zullen worden ingediend, ver maant tot eensgezindheid, vaderlandsliefde en nauw gezette plichtsbetrachting en eindigt met de verklaring dat de goede verstandhouding van Hongarije met de bui- tcnlandschc mogendheden sedert de sluiting van den vorigen rijksraad voortdurend verbeterd is. De aftre ding van den minister van justitie schijnt zeker te zijn; als zijn opvolger wordt de lieer Paulez, een trouw op volger van Deak, genoemd. ijcmtrelsbmcljtm. PRIJZEN VAN EFFECTEN. Amsterdam 5 September 1872. Nederland. *Cerfific. Werkelijke schuld 2* pet. ♦dito dito dito 3 ♦dito dito dito 4 *Aand. Handelmaatschappij 41 ♦dito exploitatie Ne Lstaatasp. België. ♦Certificaten bij Rithscliild 2* Frankrijk. ♦Inschrijvingen3 *dito5 Rusland. ♦Obligatiëu 1798/1816 5 ♦Certific. adm. Hamburg 5 ♦dito Hope Co. 18556? serie 5 ♦Cert. f 1000 1864 5 ♦dito 1000 18665 ♦Loten 18665 *Oblig. Hope C°. I <eening 1860 41 ♦Certific. dito4 ♦Inscript. S tieglitz C°. 2r a 4e L. 4 ♦Obligation 1867-69 4 ♦Certificaten6 ♦Aand. spoorweg Gr. Maatsch. 5 ♦Oblig. dito4 Obl. spoorweg Po'.i-Tiflis5 dito dito JeU'.z Orel5 dito dito CharkowAzow. 5 Polen. ♦Schatkistobligatië.i 4 Oostenrijk. *0blig. metall. in zilver Jan./J nli. 5 ♦dito dito April/Oct. 5 ♦dito in papier Mei/Nov. 5 ♦dito dito Febr/Ang. 5 Italië. Leening 18615 Spanje. ♦Obiigatiën.Buitenl18677 J3 dito Binnenlands ;he 3 Portugal. ♦Obl. 185669 3 Turkije. dito (binnenl.)5 Egypte. Obl. 18687 Amerika. *ObI. Vereenigde Staten(1874) 5 ♦dito dito dito (1904) 5 ♦dito dito dito (1882) 6 ♦dito dito dito (1885) 6 ♦Obl. Illinois7 ♦dito dito Red emtion6 Obl. Atl. Gr. W. Sp\Ohiosec. (7p) dito dito gecon.' olideerde7 dito dito debei tures. 8 Obl.St.Paul&Pac. Spw. 1° sec. 7 dito dito dito 2esec. 7 dito dito 1869 dito 7 Brazilië. *Obl. 18634* ♦dito 1865 5 Mexico. dito 18513 Grenada, dito afgestempeld 6 Venezuela, dito3 Ecuador. dito. 1 GRAANMARKTEN ENZ. oostburg 4 September. De aanvoer van granen was heden weder bijzonder klein, terwijl de kooplust zich bepaalde tot jarige en nieuwe gerst, voor welke arti kelen hooger prijzen te bedingen waren. De nieuwe gerst was van geringe qualiteit, en even zoo dc tarwe. Onder de laatste nogtans waren enkele goede monsters even als onder de rogge. Meestal was men voor tarwe en rogge te boog gestemd, en ging dientengevolge wei nig of niet van de band, behalve gerst die bijna ge heel werd verkocht. De prijzen zijn te no tee ren. Jarige tarwe 13.25 a 11.50; nieuwe 11 a f 10; rogge 7.25 a 7; nieuwe wintergerst 6 a 5.25; jarige f 5.50 a 5.25; zomergerst 1871 4.80 a 4.25haver 3.50 a f 3.25; paardenboonen 1871 6.25; erwten 1871 7.50 a 7; nieuwe niet aan. Middelburg 5 September. Puike jarige Walchersche tarwe f 13.75 a f 14 gekocht; dito nieuwe Walchersche tarwe 12.75 a ƒ13; voor de zaaiing is de hoogste prijs betaald; jarige Zeeuwsche tarwe op f 13 gehouden nieuwe Zeeuwsche tarwe 12. Puike nieuwe rogge f 8 besteed. Dito jarige Walchersche zomergerst bij partij te vergeefs tot f 5 verlaten; dito nieuwe Wal chersche zomergerst met graagte tot 5.25 gekocht. Voor puike Walchersche wittcboonen is gaarne f 11.75 betaald, meestal hielden de landlieden, die er nog wat hadden, op 12 vast; jarige Walchersche paardeboonen 6.50. Voor de beste nieuwe Walchersche groene erw ten in goede kooksoorten is met graagte 9.50 a 9.75 betaald. Nieuw winter koolzaad 12.50. Raapolie 38.50. patentolie 40.50; lijnolie 43, per vat op zes weken, a contant 1 lager. Haide lijnkoeken 13.50 per 104 stuks; zachte dito 15.50 per 104 stuks. gemiddelde marktprijzen. Aardappelen f 2.70 a 3.00 per hectoliter. Versche boter 1.35 a 1.25 per kilogram. ^55** 65* 88 138| 118* 60* 99 74* 86* 97** 974* 254 89* 75* 75* 48* 228 179 93* 921 78| 65-rV 64* öO-j^J- GOfV 30** 26* 41* 52* 89* 95* 98* 99* 75* 76 96* 14* 22** 101 Prijzen van coupons. Amsterdam, 4 September. Metall. f 22.77Dito zil ver 24.55; Dito Eng. per f 11.97*; Eng. Russen per Eng. Portugal per ƒ11.97*; Fransche 55*Belg. 56*; Pruis. 35*Hamb. Russen 31*; Russen in Z. R. 32Pools, in Fl. Napelsche Spaansche Piasters ƒ2.17; Spaansche in Frcs. ƒ11.95; Amerikaansche Dollars ƒ2.43; Papier 2.14 Jtówrtentim. Heden overleed ons geliefd oudste zoontje GIDEON, in den ouderdom van ruim 6 jaren; ieder ouderhart kan beseffen boe zwaar die nieuwe slag ons treft, daar dit bet derde kind is dat ons in vijf maanden tij ds door den dood werd ontrukt. Veere C. HUIJSSE Jr. 4 September 1872. J. J. LOUWERSE. Voor de vele bewijzen van deelneming, ondervonden bij de viering onzer veertigjarige eehtvereeniging, be tuigen wijook namen3 onzen zoon en behuwddochter welmeenend dank. DordrechtL. MASION. 4 September 1872. A. M. MASION, willems. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Neuzen maken bekenddat in die gemeente op de gewone wijze zal plaats hebben, van af Maandag den 16tu tot en met Zaterdag den 21en September aanstaande. Neuzen, den 2Gen Augustus 1872. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. VAN BOVEN. De Secretaris, J. DIELEMAN. Reeds meermalen is in publieke bladen melding gemaakt over het toegezegde Wachthuisje aan den Cortgeenschen steiger, nog altijd blijven wij wachten. Meer en meer wordt deze behoefte levendigergetuige de laatste afzending van, over de 25 Varkens met de noodige wagens, Voerlui en Passagiers. Door goed weder werd die expeditie volbracht ware het anders geweest, door m door nat was het afgeloopeu. D.

Middelburgsche Courant | 1872 | | pagina 3