men de portretten van den Duitschen keizer zag prij ken. Het diner, dat vol geestdrift was, en waar geen einde scheen te komen aan de heildronken en toasten op den Duitschen keizer, den kroonprins, de Duitsche dames die zich zoowel in de ambulances als op het slagveld verdienstelijk hadden gemaakt, de arbeidzaam heid der Daitsckers enz., werd met een bal in de groote eetzaal, die daarvoor ontruimd was, besloten. De politie te Parijs houdt in den laatsten tijd een wakend oog op de vervaardiging en den verkoop van onzedelijke platen en teekeningen, om die zooveel mogelijk te weren. Dezer dagen heeft zij een van de voornaamste werkplaatsen voor de vervaardiging van dergelijke producten ontdekt in het Quartier Vaurigard, waarin zich eene photografische inrichting bevond. Alle clichés en een groot aantal afdrukken, gereed om te wor den afgeleverd, werden in beslag genomenen de fabrikant ter beschikking van de justitie gesteld. Kort na de overgave van Straatsburg, heeft de toenmalige vertegenwoordiger van den maire aangedron gen op de invoering van openbaar neutraal onderwijs. Aanvankelijk bestond daartegen bezwaar, doch latei- werd in den gemeenteraad, met algemeene stemmen op 6 na, daartoe besloten. Tengevolge daarvan worden nu den laatsten dezer maand de zoogenaamde parochie scholen opgeheven en 40 neutrale scholen geopend. Het protest der katholieke geestelijkheid tegen deze instel ling is door den gemeenteraad ter zijde gelegd. Het internationale statistische congres te Peters- burg is Vrijdag door den grootvorst Constantijn gesloten. De voornaamste resultatendoor dit congres verkregen, zijn: de benoeming eener permanente congrescommissie en een besluit omtrent opgaven voor eene internationale statistiek. De plaats van bijeenkomst voor het vol gende congres is onbepaald gebleven. Aanbiedingen daaromtrent zijn gedaan door Hongarije, de Vereenig de Staten en Zwitserland. THERMOMETERSTAN D. 3 Sept. 's av. 11 u. 69 gr. 4 'smorg. 7 u. 71 gr. 'smidd. 1 u. 77 gr. 'sav. 6 u. 75gr. GEMEENTERAAD VAN MIDDELBURG. G. H. Kakebeeke, en werden op dien heer 8 stemmen uitgebracht, terwijl de beer Meijlink 1 stem bekwam en éen briefje oningevuld was ingeleverd, zoodat de heer G. H. Kakebeeke met volstrekte meerderheid is gekozen, die verklaarde de benoeming aan te nemen. GEMEENTERAAD VAN ZIERIKZEE. Zitting van Dinsdag 3 September. In de zitting waren tegenwoordig 9 leden. Tot wethou der is met G stemmen herkozen jonkheer J. L. de Jonge. De heer rar. Moolcnburgh verkreeg 3 stemmen. Ter visie van de leden wordt gelegd een verzoekschrift van de eerste hulponderwijzers BuijkLetzer en Dikkenberg, verzoekende andermaal verhooging hunner jaarwedde, daar op hun vorig verzoek afwijzend is beschikt. XII3 meiiM TAAL- M LETTERKUNDIG CONGRES TE MIDDELBURG. Gisteren avond waren een zeer groot aantal congres leden met hunne dames vereenigd in het Schuttershof, ter bijwoning van de letterkundige en muzikale bij eenkomst. Het programma bevatte, wat het muzikale betreft, een door Middelburg's liedertafel gezongen Welkomstgroet aan de congresleden, eene uitvoering op piano forte door den heer Kirrwaldmet begeleiding van een tweede pianoalsmede het Vlaggeliedgezon gen door een mannenkoor, met begeleiding van piano. Op declamatorisch gebied werden voordrachten gehouden door den heer J. A. Vrugtman uit Zutfen, mevrouw Mr J. Kleine uit Amsterdam, en den heer J. van Beers uit Antwerpen, terwijl de heer N. Bsets de aanwezigen vergastte wat niet op het programma tond ver meld met de voordracht van een door he m vervaar digd gedicht, aan Zeeland gewijd, hetwelk wij hier onder laten volgen: O land van Catsgoed Zeemvscligoed rond Die 'tzont en 'tzoct vereende, Waar Bellamy het speeltuig voud Dat Roosje 's dood beweende O bloemhof rijzende op uit zee, De vriendengroetde zegenbee Van alle Dietsche tODgen Wordt thans u toegezongen. heeren Hcreman3, Brouwers en G. N. de Stoppelaar. De heer Brouwers wees op eene vergissing, in het ver slag der commissie ingeslopen, namelijk dat de datum „30 Juni 1872" moet wezen „30 Juni 1870". De mededeeling van dit verslag werd voor kennis geving aangenomen evenals die van het verslag om trent het voorste] van den heer L. W. Schuermans, te Wilsele, gewijzigd door den heer mr. J. Vuylsteke, van Gentomtrent een verzoek aan de staats-, provin cie- en gemeentebesturen, als ook aan de geestelijke onderwijs-besturen in de Vlaamsche gewestenteneinde voortaan in alie takken en graden van het onderwijs de Nederlandsche taal niet langer als eene bijzaak te behandelen. Van den heer J. Biouwcrs voornoemd is bericht ont vangen: „dat de nitvoeringscommissie zich reeds 5 Juli 1870 met eerbiedig schrijven heeft gewend: a tot den heer minister van binaenlandsche zakenb tot de heeren gouverneurs der vijf Vlaamsche provinciën; c tot de hoogeerwaarde bisschoppenmaar dat haar tot den huidigen dage noch van dezennoch van genen een letter antwoord is toegekomen." Vervolgens was aan de orde het voorstel van de heeren J. F. Hendrickxvan Wilseleen Th. Roucourt, van Mechelentot het stichten van eene academie van taalkundigenteneinde door deze tot éenkeid van spel ling te gerakenwaaromtrent door de commissie, in het XIe congres benoemd, in overweging wordt gege ven het te verwerpendaar de conclusie haar niet uitvoerbaar vorkomt. Door i'en heer Ileremans werd betreflende dit voor stel mondeling verslag uitgebracht. Hij bracht in her innering, dat in het XIC congres te Leuven was voor gesteld eene academie van taalkundigen op te richten, die voor de helft zou bestaan uit leden uit Noord-Ne- deiland en voor de andere helft uit leden uit Zuid-Ne derland, terwijl men zooveel mogelijk wilde zorgen alle steden van Noord- en Zuid-Nederland daarin te doen vertegenwoordigen. De commissie was van oordeel, dat een zoodanige academie wel veel nut zou kunnen stichten, maar dat de oprichting niet moest geschieden door een congres, maar moest worden overgelaten aan hen die in de op richting in de eerste plaats belang zouden stellen. De discussie, over dit onderwerp gevoerd, had reeds vruchten gedragen en op de beslissing van dit congres was reeds vooruitgeloopen, daar in Zuid-Nederland reeds een zoodanige academie was tot stand gebracht, die sedert twee jaren be3taat en waarvan de voornaamste Zuid-Nederlandsche letterkundigen lid zijn. De oprich tingvan een vereenigde academie voor Noord- en Zuid- Nederland komt der commissie voor eigenaardige bezwa ren te hebben, daar o. a. de reiskosten te hoog zouden loopen om de bijeenkomsten door de leden uit de beide landen te doen bijwonen. Ook dit verslag wordt voor kennisgeving aangenomen. Thans kemt in behandeling het voorstel van den heer mr. J. Vuylsteke, te Gent, nopens de bewerking van een historischen atlas der Nederlanden, voor schoolge bruik geschikt en voorzienals opheldering, van de onpartijdige aanhaling der voornaamste feiten, gebeur tenissen en staatsinstellingen, zonder zich nogtans met waardeering of beoordeeling er van in te laten. De commissie, aan welke die bewerking is opgedra gen, bestaat uit de heeren dr. P. Alberdingk Thijm, mr. G. W. Vreede en mr. J. Vuylsteke. Door den heer mr. G. W. Vreede is, onder dagtee- kening van den 15en Augustus 1872, aan zijne beide medeleden, bij wijze van verslag, een brief gericht die in de gedrukte verslagen der commissiën van het XIde Nederlandsch taal- en letterk. congres is opgenomen, waaromtrent door den heer P. Alberdingk Thym wordt opgemerkt, dat dit stuk van professor Vreede minder is het resultaat -van de overwegingen der commissie dan wel demeening van professor Vreede zelf. Evenwel hadden de leden der, commissie zich behoudens eenige toevoegingen, met de denkbeelden van professor Vreede, zeer wel kunnen vereenigen, en ook over die toevoe gingen waren zij het met hem vrij wel eens. Op de vraag van den heer Lantsheer wat eigenlijk de conclusie der commissie was, gaf de heer P. Alber dingk Thijm te kennen, dat zij zou wenschen de samenstelling van een historischen atlas der Nederlan den, waartoe tot grondslag zou worden genomen het werk van Snellaert: Geschiedenis der Nederlandsche letterkunde; vooral wenschte zij de uitvoering van dat werk mogelijk te maken. De voorzitter meent, dat tot nogtoe een eigenaardig kenmerk van de Nederlandsche taal- en letterkundige congressen is geweest, dat steeds eene conclusie werd voorgesteld, waaromtrent eene beslissing werd genomen. Daar aangaande het in behandeling zijnde onderwerp geen juist gepreciseerde conclusie is voorgesteld, geeft hij in overweging dit onderwerp aan te houden tot een volgende zitting, desnoods tot een volgend congres (Dit voorstel wordt toegejucht.) De heer Vreede is van oordeel, dat de voorbereiding der zaak, die hij zeer gewichtig acht, ver genoeg is Zitting van Dinsdag 3 September. Voorzitter de heer Schorer. Tegenwoordig 11 leden. Van de heeren Sifflé en Luteijn is kennisgeving ingekomen, dat zij verhinderd zijn deze vergadering bij te wonende eerste wegens ongesteldheidde laatste wegens ambtsbezigheden. Op voorstel van den voorzitter wordt besloten om, met het oog op de bijzondere omstandigheden waaron der deze vergadering plaats heeft, af te wijken van de bepalingen van het reglement van orde en de notulen der vorige vergade ing riet te l:zen Aan de orde is de benoeming van een wethouder wegens de periodieke aftreding als zoodanig van jonk heer W. H. de Jonge. Op uitnoodLing van den voorzitter maken met hem de heeren Nagtglas en van Hoek deel uit van het stembureau. In de stembus worden 11 briefjes gevondenovereen komende met het aantal aanwezige leden. Op den heer jonkheer W.H. de Jonge werden uitgebracht 10 stem men, terwijl éen briefje in blanco was, zoodat de heer W. H. de Jonge tot wethouder is herkozen. Op de vraag van den voorzitter of hij bereid is de hem op zoo eervolle wijze opgedragen betrekking te aanvaardendankt de heer de Jonge voor het opnieuw in hem gestelde vertrouwen, hetwelk hij hoopt zich waardig te zullen maken, terwijl hij verklaart de be noeming aan te nemen. Niets meer aan de orde zijnde sluit de voorzitter de vergadering. GEMEENTERAAD VAN VLISSINGEN. Zitting van Dinsdag 3 September. In de heden morgen gehouden zitting van den ge meenteraad, waarin slechts 10 leden aanwezig waren, is tot wethouder herbenoemd: de heer Th. van Uije Pieterse met 5 stemmen; de heeren de Kruyffen Kleijn- hens verkregen ieder 2 stemmen terwijl éen briefje in blanco was. Door de commissie uit den raaddie belast geweest is om^ de belangen dezer gemeente bij den minister van binnenlandsche zaken tijdens diens verblijf aldaar voor te staan, is van hare verrichting verslag uit gebracht. Verder is nog besloten om de plaats gehad hebbende aanbesteding van een steenen gaskuip (minste inschrij ver de heer I. Loois voor f 15,479) goed te keuren en de aanbesteding van den kaaimuur in de Rommel- haven (minste inschrijver de heer A. Rinders voor f 9683), af te keuren; alsmede om de herbesteding uit te stellen tot na 1 November a. GEMEENTERAAD VAN GOES. Zitting van Dinsdag 3 September. In de gehouden zitting, waarin 10 leden tegen woordig warenwerd door den voorzitter medege deeld dat van gedeputeerde staten bericht was inge komen van goedkeuring van het raadsbesluit waarbij aan A. van de Virse grond in gebruik was afgestaan. Vervolgens werd overgegaan tot de benoeming vaneen wethouder wegens periodieke aftreding van den heer Uw vette klei zij meer eu meer Met voedzaam goud beladeu, Uw handel bloei gelijk weleer, Op nieuw beproefde paden. De ronde Zeeuw verandre nooit! De Zeeuwsche zij zoo sterk als ooit En al wat Zeeuwsch is toone Den glans van 't goede en schoone. Hef, Zeeuwsche leeuwde brecde kop En schouders uit de baren, Schud fier en trotsch de manen op En laat uw oogeu waren Langs drom bij drom uit elk gewest In uwe hoofdstad saam geprest, "Waaronder roos en palmen De schoonste tonen galmen. Met dien van Holland, u getrouw Sinds zooveel honderd jaren, Biedt Vlaandrcns leeuw u thans de klauw Bij onze vrede-altaren. De staatskunst scheidt en selieurt eu deelt, De taal vereenigt, zalft en heelt; En Cats en Zevccoten Zijn eeuwig hondgenooten Na afloop der genoemde bijeenkomst begaven de talrijk aanwezigen zich grootendeels naar de doelmatig en net versierde Groote markt, waar door de sociëteit Dc vergenoeging eene muziekuitvoering van het muziek korps onzer schutterij werd aangeboden. De illuminatie van het raadhuis gelukte, tengevolge van den wind, slechts ten deele, doch de verlichting van den toren van dat gebouw met Bengaalsch vuur maakte een schoon effect. Tot laat in den nacht maakten velen van deze gelegenheid tot uitspanning gebruik. Na opening der heden namiddag gehouden tweede algemeene vergadering werd in de eerste plaats voor lezing gedaan van het verslag der commissie benoemd op het XIe congres, te Leuven gehouden, betreffende het voorstel van den heer S. Gille Heringa, van Utrecht, aangevuld door den heer J. F. J. Heremansvan Gent, over de oprichting van een gedenkteeken voor Zeveco- tius en het daarover met het gemeentebestuur van Gent gehouden overleg. Door den heer J. Brouwers Z., secretaris der uitvoe- rings-commissie van het XI® congres is medegedeeld: „dat die commissie zich den 30cn Juni 1872 met eer biedig schrijven tot het gemeentebestuur van Gent beeft gewend; maar dat haar tot den huidigen dage van de Gentsche magistraat geen letter antwoord is toege zonden." Aan de hierover gevoerde discussie namen deel de

Middelburgsche Courant | 1872 | | pagina 2