Als een zeer gewaardeerd bewijs van belangstel ling deelt men ons mede, dat dc uitgever Wolters te Groningen, een der voornaamste inzenders van boeken, kaarten, atlassen enz. voor de tentoonstelling van hulp middelen bij het middelbaar onderwijs te Utrecht, zijn geheele inzending aan de leden der regelingscommissie, ten behoeve der school, waaraan zij werkzaam zijn, geschonken heeft. Uirechlsch dagblad.) Omtrent het congres der Internationale, hetwelk dezer dagen te 'sGravenhage plaats heeft, verneemt men dat Zondag en gisterea morgen ongeveer 80 afge vaardigden uit verschillende landen ter bijwoning van het congres der Internationale aangekomen zijn. Reeds Zondag avond werd een geheime vergadering in het lokaal Concordia in de Lombardstraat gehouden, waar men ook gisteren morgen te 10 uren opnieuw bijeen kwam. Waarschijnlijk zal heden een vergadering ge houden worden, die, zooals het Vaderland schrijft, voor de vertegenwoordigers der pers toegankelijk zal zijn. In de Lombardstraat waren in den loop van den ge- heelen dag een aantal personen verzamelddie uit nieuwsgierigheid de Internationalisten gadesloegen wan neer zij zich op straat vertoonden. Velen hunner hebben dat model-socialist en-voorkomenvooral aan de Duit- schers zoo eigen. Lange baardenbrillen en hooge ronde tyrolerhoeden zijn het meest karakteristieke in hun uiterlijk. Dan zijn er kleine magere Franse hen met hoogot onschuldige gelaatstrekkeuen andere met lange golvende zwarte haren of buiten-models bakke baarden. Van tijd tot tijd honden ze aan de deur, waar twee politie-agenten en een inspecteur de wacht houden, een praatje of wandelen een eind de straat op. De meesten hebben boeken en papieren onder den arm. Roode dassen zijn sporadisch. Zeer vele journalisten van buitenlandsche bladen van alle kleuren bevinden zich in de residentie. Uit Frankrijk zijn het o.a. die de heeren Limousin, Fribourg, J. Blanc en P. Lanjalley die dagbladen vertegenwoordigen. Ook het blad Le Fran cais heeft een verslaggever gezonden. Een Parijsebe politie-commissaris met agenten houdt het oog op de verdachten die hier mochten aanwezig zijn. Wat de afgevaardigden betreft, uit Madrid zijn er drie aange komen; uit Barcelona twee, daaronder bevindt zich de schoonzoon van Karei Marx, Paul Lafargue. Amerika is door Dereuie vertegenwoordigd, Engeland door den algemeenen raad en door de leden der sectiën, Frank rijk, Zwitserland en België door leden van den raad; de afgevaardigden uit Duitschland zijn uit Leipzig, Mainz en Berlijn aangekomen. Odger uit Engeland is nog niet aanwezig. Zweden cn Denemarken zijn tot he den evenmin vertegenwoordigd. Ook uit Italië zijn geen afgevaardigden aangekomen; men weet dat op het al daar gehouden congres besloten is dat te Neufchatel een tegen-congres tegen het Haagsche zal woiden gehouden. Uit Nederland zijn de leden van het bestuur der fede ratie aanwezig. THERMOMETERSTAIS'D. 2 Sept. 's av. 11 u. 65 gr. 3 'smorg. 7 u. 65 gr. 'smidd.lu.gr.'sav. 6 u. 75 gr. XII8 fflERLMDM TAAL- M LETTERKUNDIG CÖXGRES TE MID DELBURG. Rteds vroeg in den morgen van gisteren tooide onze stad zich in feestgewaad, welks schcon door liefelijke zonnestralen werd verhoogd. De Nederlandsche en Bel gische vlaggen die van den Abdijtoren wapperden vraagdea als het ware van de ingezetenen een blijk van instemming, en die vraag bleef niet onbeantwoord, want van lieverlede vertoonden zich uit de woningen van velen de nationale kleuren van Noord- en Zuid Nederland, vereen'gd cf afzonderlijk. Hier en daar werd ook bet oog door een nette etalage van winkel goederen aangetrokkenen de meer dan gewone drukte die gedurende don gebeelen dag in onze straten te be speuren was tuigde van ingenomenheid met het sinds laDg verbeide feest. Tegen half 8 uur 's avonds begaven een groot aantal hier wonende of reeds vroeger aangekomen congresleden zich naar het stationsgebouw van den spoorweg, om, in vereeniging met de regelingseommissie en afgevaar digden van verschillende genootschappen en corporatiën, de overige van elders verwacht wordende leden te begroeten. Nadat de gasten onder het spelen der muziek van ons schutterij-koips en onder herhaalde hoera's der aanwe zigen den trein veriaten hadden, vereenigden de con gresleden zich in een der wachtkamers van het stations gebouw, waar de voorzitter der regelingscomraissie, mr. W. C. M. de Jonge van Elleraeet, met een kort, doch hartelijk woord de van elders gekomenen op Zeeuwschen bodem begroette. Iïij zeide zich te moeten bedwingen om niet verder te gaan dan wat men noemt een verwelkoming. De regelingscommissie was namelijk van oordeel, dat het hier dc plaats niet was voor het houden van toéspraken: elders stond het hoofd van het plaatselijk bestuur gereed om de congresleden te be groeten en hun den eerewijn aan te bieden. Met bet hoofd van het plaatselijk bestuur wilde bij gaarne een "wedstrijd aangaan niet in welsprekendheid, wantin dit opzicht buigt hij voor zijne meerderheid maar in het betoonen van sympathie. Hij bepaalde zich thans slechts tot het brengen van een groet, en daar het Schuttershof de plaats was, waar den aanwezigen een hartelijke ontvangst beidde, noodde hij allen uit zich daarhenen te spoeden. Aan die uitnoodiging werd voldaan. In optocht, op geluisterd door onderscheidene banieren, vlaggen en blazoenen, begaf men zich langs den bij het programma voorgeschreven weg naar bovengenoemde plaats. Do af te leggen tocht werd vervroolijkt door de tonen van bet muziekkorps der schutterij, terwijl het door vele ingezetenen ontstoken Bengaalsck vuur, wel niet het licht der fakkels overbodig maakte, maar toch een zeer eigenaardig effect teweegbracht. De nieuwe zaal in het Schuttershof De edele hand boog, ofschoou nog niet geheel gereed, maakte op de binnenkomenden een aangenamen indruk. Zij was doel matig gedecoreerdonder anderen met de busten der koningen van Nederland en België, geplaatst tusschen bloemen en groen, de wapenen van Noord- en Zuid- Ne derlandsche provinciën en steden enz., terwijl later ook de banieren en vaandelsdie bij den optocht gebruikt waren, in eeu tropee werden gerangschikt. De burgemeester van Middelburg, eerevoorzitter der regelingscommissie, jonkheer mr. J. W. M. Scborer, ontving de congresleden met een: van harte welkom! toegeroepen in de hoop dat dit congres veel zal bijdra gen om den vriendschapsband tusschen Noord- en Zuid- Nederlanders te versterken. Hij achtte zich gelukkig zoovele Noord-Nederlandsche letterkundigen, die de vaan der Nederlandsche taal met roem en eere omhoog houden, in ons midden te zien, maar niet minder ook zoovele Zuid-Nederlandsche dichters en schrijvers, die in hun vaak moeilijken kamp niet zelden zegepralen. Hen allen heette hij welkom in onze stad, die wel met hart en ziel aan Noord-Nederland gehecht is, maar ook te vele herinneringen aan vroegere dagen heeft, om niet te wenschen de vriendschapsbanden met Zuid- Nederland nauwer toe te halen, opdat beiden pal mogen staan indien de zoo gewaardeerde vrijheid en onafhankelijkheid mochten belaagd wordenNoord- en Zuid-Nederlanders toch zijn éen volk, want zij hebben éen taal. Allen riep hij het welkom toe, niet alleen namens het gemeentebestuur, maar namens alle zijne stadgenocten die er trotsch op zijn vrienden in hun midden te hebben. Ten slotte gaf hij de verzeke ring dat niemand deze plaats verlaten zal zonder tot de erkentenis genoopt te zijn, dat de geroemde aloude Zeeuwsche gastvrijheid geen ijdel woord is. De heer Delcroix, afgevaardigde van het Belgische staatsbestuur, bracht namens dat bestuur een groet over, waarbij hij den wensch uitsprak dat ook dit con gres, evenals de vorige, rijke vruchten moge afwerpen voor de Nederlandsche taal- en letterkunde. Aan bur gemeester en wethouders, aan de regelingscommissie en aan de bevolking van Middelburg betuigde hij dank voor het genoten gulhartig onthaal, een onthaal dat hem echter niet heeft verwonderd, maar dat hij ver wacht had, want zooals de burgemeester reeds ge zegd heeft Noord- en Zuid-Nederlanders zijn kinde ren van éen vaderland. Professor E. van Driesschevan Brusselbracht namens de Zuid-Nederlanders een woord van dank voor het door den burgemeester gesproken woord van verwelkoming. Voorts vertolkte hij de gevoelens die hem cd zijne broederen bezielen nu zij zich bevinden in het land waar Bellamy geboren isin het land waar Cats handelde en wandelde, in het land van den onster- felijken de Ruijter. Zij zijn hier gekomen met. de hei lige vlam in het hart dat alle volken broeders zijn, maar bovenal met een innige toegenegenheid jegens de Noord-Nederlanders, met wie zij zich éen gevoelen. Hij betuigde ten slotte zijn hartelijken dank voor de genoten ontvangst. Nadat deze verschillende toespraken onder herhaalde toejuichingen waren aangehoord, werd de ecrewijnaan geboden. Vervolgens zong Middelburg's liedertafel een door- den beer J. C. Altorffer vervaardigden Welkomstgroet aan de congresleden, muziek van den heer H. J. Ivirr- wald en onder zijne leiding uitgevoerd. Daarna bega ven de aanwezigen zich in den tuin, waar eene muziek uitvoering gegeven werd door het muziekkorps dor Middelbnrgsche schutterij, onder directie van den kapel meester A. de Jong. Heden morgen te 9 uren werd in het concertgebouw de openingszitting van het congres gehouden. De voorzitter der regelingsccmmissiede heer de Jonge van Ellemeet, hield een rede, die hij aldus aan ving: „Zeer gewaardeerde leden uit Noord- en Zuid-Neder land, voorstanders van taal-en lettei kunde, en gij edele vrouwen, die ook van uwe belangstelling in allés wat taal- en letterkunde betreft blijken geeft door uwe tegenwoordigheid op deze plaatsvan harte begroet ik u hier bij den aanvang onzer werkzaamheden!" Vervolgens gaf hij te kennen dat hij, nadat bij het voorrecht had velen reeds gisteren avond op Zeeuwschen bodem te begroetenmaar veel meer nog na dc krach tige taal en de kernachtige woorden door het hoofd van het plaatselijk bestuur van Middelburg en de Zuid Nederlandsche broeders gesproken, het overbodig achtte om, hoewel op vorige congressen de voorzit ter den volgenden dag de leden welkom heette, aan de gebrachte welkomstgroeten thans nog andere toe te voegen. Hij gelooide niet te veel te zeg gen als hij beweerde, dat het bij hunne komst alhier de aandacht der van elders gekomenen moet getrok ken hebbenhoe men heeft gewedijverd om van belang stelling in dit congres te doen blijken. Bijna onnoodig scheen het hem toe, in de eerste plaats eeu woord van dank te brengen aan hen die geheel belangeloos en met ingenomenheid de regelingscommissic ter zijde hebben gestaan. Mocht men echter door toejuiching blijken van instemming willen geven, daartegen had liij geen bezwaar. Nadat aan dien wenk door een luid applaus was voldaan, vervolgde de spreker zijne rede. Het zou onbescheiden zijn van zich zeiven te spreken, maar hij vraagde verschooning dat hij, zoekende naar een punt het welk bovenal dit congres kenmerkt, gisteren avond zijne aandacht viel op de vraag: vanwaar het verschil in* de verhouding tusschen Noord- en Zuid-Nederland? Het was toch niet te ontkennendat ais iemand hem, die thans de eer heeft tot de vergadering te spreken, voor 42 jaren had voorspeld, dat hij eenmaal in Zee- lands hoofdstad de Zuid-Nederlandsche stamgeuooten onder het wapperen der vlaggen en met klinkende muziek mede zou inhalenliij dien man stellig voor krankzinnig zou hebben gehouden. De oplossing voor die veranderde stemming zoekt hij zoowel in een verwijderde als in een nabij liggen de oor zaak. Hij houdt het er voor, dat de mensch hier op aarde wordt voorbereid voor een hoogere roeping en daarin ziet hij een verwijderde oorzaak. De meer nabijliggende isde taal. Gisteren avond nog was door den afgevaardigde uit België met nadruk en welsprekendheid de waarheid bevestigd van de woorden die hier aan den ingang van het gebouw te lezen staan: „De taal is gansch het volk." nij gelooft echter niet dat men na alle oorlogen en scheidingen die tusschen de natiën hebben plaats gehad, als men na 40 jaren elkanders grenzen overschrijdt zou kunnen zeggen: „het was geen grens voor ons, wij bevinden ons in ons eigen land", indien er nog geen andere oorzaken voor de betrekkingen tusschen Noord en Zuid-Nederland waren aan le wijzen op intellectueel en moreel gebied. Of is het niet opmerkelijk, dat in de 16'' eeuw Mid delburg reeds 9 predikanten telde, terwijl op een tal van kleine plaatsen kerkelijke gemeenten waren ge sticht? Kan Middelburg niet wijzen op een Gaspard, een der voorvaderen van Aegidius Burgers, rector to Middelburg, een Gomarus, die aan het hoofd van zoo vele bewegingen heeft gestaan, een Jan van Migrode, die over het huwelijk van den prins van Oranje werd geraadpleegd Maar ook op ander gebied treft men namen van Vla mingen aan, en in een der zalen waar de afdeelingen zullen vergaderen kan het tapijtwerk getuigen voor hun arbeid. Wagenaar vermeldt, dat meer dan 8000 Vlaam- sche wevers ir-iar Middelburg vertrokken. Op het ge bied der drukkunst verraadt de naam van Adriaan van Gennep en van der Helm hun Vlaamsche afkomst, terwijl spreker er van overtuigd is, dat men, in de straten van Middelburg wandelende, nog menigen naam zal opmerken, die van Vlaamsche afkomst schijnt te zijn. Daarom ook verblijdt hij er zich over de Zuid-Neder landsche gasten in ons raid den te zien en dat er aan leiding bestaat om zich tot elkander aangetrokken te gevoelen. Is dit liefelijk, toch heeft het ook, evenals alle aard- sche zaken, eeu schaduwzijde, en daarom komt het hem niet ongepast voor te herinneren aan de woorden van den voorzitter van het Xc taal- en letterkundig congres te 's Gravenhage gehouden„Deze congressen ziju en behoo- ren te blijven letterkundige bijeenkomsten van geleerden uit Noord- en Zuid-Nederland, die vreemd moeten blij ven aan ieder politiek debat." Dat moet de strekking ook van dit congres wezen. Men moet r.iet uit het oog verliezcu, dat het congres zijne vijanden heeft. Sommigen pogen er een verkeerde voorstelling aan te geven, terwijl men er zelfs vindt die het in een bespottelijk daglicht willen stollen. Dit congres onderscheidt zich, naar sprekers meo- niug, in twee opzichten van de vorigen. Nooit hebben nog zooveel leden en vertegenwoordigers aan een taai en letterkundig congres deelgenomen als aan het tegen woordige en de gelegeuheid om die allen welkom te heeten wil spreker niet laten voorbijgaan. Maar er is ook nog een tweede punt waarin dit con gres zich van de vorigen onderscheidt, nl. dat de rege lingscommissie tweemaal in het belang der zaak heeft moeten besluiten om het te verdagen. Was, zooals gisteren reeds door den burgemeester van Middelburg werd opgemerkt, de eerste maal een besmettelijke ziekte daarvan de oorzaak, de tweede maal was het het zwaaien van den oorlogsfakkel op onze grenzen. De regelingscommissie was van oordeel geweest, dat de atmosfeer zuiver moest wezen als dit congres bijeen zou komen. In 1870 en '71 toch zou het onmogelijk zijn geweest twee menschen bij elkander te brengen, die niet geheel vervuld waren van de berichten in de nieuwspapieren en van de politieke gebeurtenissen En nu: si vis parent, para helium! Dat men moedig stvij voor taal- en letterkunde, maar de politiek late rr: Ten slotte uit spreker nog een wensch, zoo n niet te veel gezegd wareeene bede. Het was aan de v e- lingscommissie gebleken, dat zij sprekende en ha ■■■.- lende was ingevoerd daar waar haar dit minder aange naam was. Hij wil niet dieper in de zaak indring n maar alleen zeggen, dat de regelingscommissie, hoe nok ieder harer leden individueel moge denken over de hulde welke heden aan eeu hoog persoon uit onze geschie denis zal worden gebracht, deze geheel buiten haar plaats heeft. Met nadruk herhaalt hijdat wat straks op korten afstand van onze stad zal geschieden, geheel vreemd is aan dit congres en aan de regelingscommissie. Met den wensch, dat het veel moge bijdragen tot de waardeering van onze taal- en letterkunde, opent hij het XI1C Nederlandsch taal- en letterkundige congres. Door den secretaris geschiedt medcdecling eu voor lezing van verscheidene ingekomen stukken, kenni3- j gevingen van vorstelijke en andere personen die oraverschil- lende redenen voor 'de uitnoodiging om dit congres bij

Middelburgsche Courant | 1872 | | pagina 2