pel Chiga, te Santa Maria del Pobolote Rome, en men wist ook dat hij een marmeren groep van natuurlijke grootte had gemaakt, voorstellende een dood kind, door een dolfijn gedragen. In een werk van Cavaceppi, in 17G8 te Rome verschenen kwam een gravure voor van deze groep, en onder de pleisterwerken van Mengste Dres den, treft men een moeleering van het werk aan, doch men wist niet waar zich het oorspronkelijke bevond. Thans heeft men vernomen dat het aanwezig is in het museum der Hermitage te Petersburg. In Danzig hebben bijna alle werklieden in alle vakken het werk gestaakt. Sedert den dood van den beroemden geoloog sir Roderik Murchison is professor Ramsay directeur- generaal van het geologisch instituut te Londen. Het meest belangrijke onderzoek in denlaatsten tijd door hem ingesteld betreft het opsporen van nieuwe steenkolen mijnen. Voor hen die reeds vreezen dat men in een niet zeer ver verwijderd tijdvak gebrek aan steenkolen zal krijgen zal het eene groote geruststelling wezen te vernemen, dat deze vrees geheel ongegrond is. Het onderzoek van professor Ramsay heeft namelijk tot het resultaat geleid dat onder den rooden zandsteen in de Permische formatie aanzienlijke kolenlagcn voorhanden zijn, waardoor de vrees voor gebrek aan steenkolen geheel ij del wordt. In South-Staffordshire liggen op eene diepte, die men reeds nn kan bereiken, 10,000 millioen tonnen kolen, en ouder de thans in exploitatie zijnde kolenlagen van Warwiehshïre bevinden zich, volgens de berekeningen van Ramsay, 1760 millioen tonnen steenkolen. Men mag dus hopen dat er vooreerst wel geen gebrek zal komen en dat om de lagen, die op grooter diepte liggen dan thans gewoonlijk het geval is, te exploiteeren wel middelen zullen worden ge vonden. In Oregon, in de Vereenigde staten van Noord-Ameri ka, is eene plaats, het „Rookerige dal" genaamd, alwaar een bijzondere manier van koken in gebruik is. Men is daar bevrijd van den last om alle dagen vuur aan te leggenteneinde te kunnen eten. De vrouwen gaan met haar potten en ketels en al haar keukengereedschap naar de „kokende bron." Het water schijnt veel heeter te zijn dan gewoon kokend water, en al wat men heeft te doen is den ketel of den pot een poosje daarin te hangen. Men kan er zelfs in bakken. Het brood wordt in een dicht gesloten broodpan gedaan, die men in den kokenden stioom laat zakken. Binnen twee uren komt het er zuiverder en beter gebakken uit dan uit een oven. Dat men er vleesch uitmuntend in braden kan zal ieder wel begrijpen. Het eenige waarvoor men te zorgen heeft is, dat potten en pannen goed gesloten zijn en niet val len kunnen, want anders zijn zij in het water verloren. BURGERLIJKE STAND. Middelburg. Eerste huwelijksafkondiging van den len dezer: C. Laroes, jm. 28 j. met J. E. Papst,jd.24j. M. Goote, jm. 24 j. met E. M. Landman, jd. 22 j. A. P. van de Kamer, jm, 28 j. met A. Matzinger, jd. 28 j. (Van 2431 Augustus.) Ylissingen. Gehuwd: G. P. L. Max, jm. 37 j. met J. M. van Maaren, jd. 32 j. H. A. Sitsen, jm. 30 j. met A. Harte, jd. 24 j. P. Eggel, wcdr. van SI. de Smidt, 54 j. met P. den Exter, wede. van J. van den Beren kamp, 55 j. Bevallen: E. O. Debra, geb. Timmerman, d. G. J. Geijsengeb. Huijsdensz. N. van Wijkgeb. van Eijk, z. SI. W. But, geb. Pieters, d. S. SI. van Damme, geb. Timmerman, z. M. de Lange, geb. Bakker, z. J. A. van der Steen, geb. Eijke, z. P.Zietse, geb. Schot, d. J. P. Gasille, geb. Heijblom, d. J. Wouters, geb. van Duure, z. Overleden: C. J. de Wolf, d. 6 m. P. Kervink, z. 3 w. H. de Wolff, jm. 22 j. D. Kosten, d. 7 m. J. Cornelis3en, d. 3 m. Goes. Bevallen K. Danielsegeb. Zwemerz. C. Brus- ketgeb. Dirksed. SI. P. van den Bergegeb. van Hiele, d. B. Spark, geb. Visser, d. (woonplaats Rotterdam). N. Botbijl, geb. Leenpoel, z. H. Koens} geb. Oo3tdijk, z. Overleden: J. S. Proost, jm. 23 j. C. van der Linde, z. 3 m. J. W. SI. Sleulderz. 19 d. (woonplaats Mid delburg). D. Verplakke, wedT. van G. Housels, 49 j. C. Kuzeewedc. van G. Koasemaker74 j. A. Weve- ling, z. 8 j. (woonplaats Middelburg). M. van Liere, z. 1 j. J. Muldergehuwd met Fa. de Jongh49 j. Zierikzee. Bevallen: .R. de Does, geb. van Blop- poel, d, G. D. Jongmans, geb. Breugelmansz. W. Dik- kenberg, geb. de Clerk, d. Overleden: C. Loenjers, z. 9 m. C. Meulblok, d. 16 d. THERMOMETERSTAN D. 31 Aug. 's av. 11 u. 59 gr. 1 Sept. ?smorg.7 u. 60 gr. 'smidd. 1 u. 69 gr. 'sav. 11 u. 62 gr. 2 'smorg. 7 u. 63gr. 'smidd. 1 u. 74gr. 'sav. 6u. 75gr. ©uitfnlanö, ALGEMEEN OVERSÏCHT. Hoewel n en in weinig Duitsche dagbladen melding ge maakt vindt van de aanstaande aftreding van het Beier- sche ministerieschijnt het bericht toch op waarheid te berusten. AL bans opnieuw wordt uit Slünchen bericht, dat de koning den heer von Lutz reeds op verzoek eervol ontslagen heeft en dat ook de andere ministers hunne portefeuilles ter beschikking van den koning hebben gesteld. Slechts de Spenersehe Zeitung, die door hare bekende relatiën met het particulier kabinet van den Duitschcn keizer wel geacht mag worden op de hoogte te zijn, maakt melding van de ministerieele crisis in Beieren en erkent dat tot het ontslag der mi nisters besloten is. Het blad spreekt echter het gerucht tegen dat de heer von Gasser met de vorming van een nieuw kabinet belast zou zijn, maar noemt als zoodanig den heer von Niethammer, Beiersch gezant bij den Zwitserschen bond. Trouwens zou dit zeer weinig aan de quaestie veranderen, welke bij de oplossing dezer crisis zoo nauw betrokken is, omdat de heer ven Niethammer niet minder dan de heer von Gasser als particularist bekend staat. Het Berlijnsche blad gelooft echter nog niet dat eene combinatie-von Niethammer daarom reeds do laatste zou wezen. „Wie zich herinnert schrijft het blad hoeveel tijd er noodig geweest is om den graaf von Bray door den graaf von flegnenberg-Dnx te vervangen, zal begrijpen, dat nu de toestand nog ingewikkelder is dan destijds, hiermede in deze zaak het laatste woord nog niet gesproken is, temeer daar alle combi natiën die tot heden op het tapijt gebracht werden minder de uitdrukking waren van het gevoelen des konings dan wel die van de wenschen der Beicrsche prinsen en hunne party." Aan het ontslag van het tegenwoordige ministerie valt dus nauwelijks meer te twijfelen, terwijl het nog onzeker schijnt te zijn welke der twee groote partijen, die in Beieren ongeveer tegen elkander opwegen, do overwinning behalen zal: de grooi-Duitsche of de clericaal-particuiaristische. Nauwelijks is de Duitsche keizer in zijne hoofdstad teruggekeerd waar hij Vrijdag avond te 9 uren arriveerde of reeds den volgenden dag zijn derheu- matische pijnen in het been ontzaglijk verminderd en is zijn algemeene gezondheidstoestand hoogst bevredi gend. Het is inderdaad gelukkig dat de natuur zoo goedgunstig hare medewerking aan de diplomatieke eischen schenkt. Te Gastein schreef de politiek een geringe ongesteldheid voor en de natuur kwam met een pijnlijk voeteuvel te hulp; te Berlijn eischt de be leefdheid voor zijne hooge gasten dat de keizer her steld is en de natuur is zoo goedgunstig terstond aan dezen eisch van hooge politiek te voldoen. Hos hetzij, zooveel schijnt zeker, dat geen onwelkome ongesteld heid een hinderpaal aan de groote keizer-conferentie in den weg leggen zal. Alle toebereidselen worden gemaakt om de gasten waardig te ontvangen en het feest een schitterend aan zien te geven. Gisteren kwam ook von Bismarck te Berlijn aan, waardoor thans het ministerie voltallig is; Gortschakoff wordt den 5en dezer maand met een ko ninklijken waggon van Frankfurt afgehaald; de groot vorst Nikolaas laat alles voor de komst van den czaar, welke op den 4e:i is vastgesteld, in gereedheid brengen en oefent zich bij voorbaat dagelijks in het inspectee- ren van Duitsche troepen; op het koninklijk slot te Potsdam wordt de komst van den Oostenrijkschen kei zer voorbereid, die den 6en dezer maand te Berlijn aankomen en aan het station door beide keizers ver welkomd worden zal. In éen woord, het groote tijdstip nadert, en met de toenemende drukte stijgt ook de spanning, waarin men omtrent da onderwerpen ver keert, welke in deze Septemberdagen door de staats lieden der drie groote rijken behandeld zullen worden. Daarom dan ook moest de persoondie het gerucht uitstrooide, dat graaf Andrassy naar aanleiding van de aanstaande conferentie te Berlijn eene circulaire aan de Oostenrijkschc gezanten in het buitenland verzonden had, alle eer van zijn canaicl hebben. Die circulaire zou niet alleen eene geiuststelling voor Frankrijk in houden, maar tevens aan Turkije alle vrees ontnemen, dat de Oostersehe quaestie te Berlijn op het tapijt ge bracht zou worden. De minister zou daarin verklaren met Thiers en zijne regeeriug te syrapathiseeren en steeds getrouw te zullen blijven aan de politiek door Oostenrijk ten aanzien van Turkije gevolgd. Ongeluk kig echter is deze droom der politicidie in de Ber lijnsche bijeenkomst zoo gaarne de blijde vredesbood schap zien, van korten duur geweest. Het genoegen een officieele bevestiging te ontvangen van hunne vredelie vende verwachtingen is spoedig vergald geworden. Zaterdag werd het gerucht met goed succes uitgestrooid en kon men zelfs een uitvoerig uittreksel der circu laire in the Daily News lezengisteren reeds werd dooi de Neue freie Presse en door het officieuse Correspondem- burcau te Weenen op de uitdrukkelijkste wijze het be staan van zoodanige circulaire geloochend. Een andere mededeeling omtrent de keizer-bijeen- komst, voorkomende in de Russische Invalide, verdient eerder geloof. In dit blad is het antwoord opgenomen, hetwelk de keizer van Rusland den 25cn Augustus aan de vertegenwoordigers van het leger der kozakken van den Dun gaf, toen zij hem hunne hulde kwamen bewij zen. De keizer verklaarde bij die gelegenheid dat voor het oogenblik de vrede van het land verzekerd was, en dat hijom de kansen voor den vrede te vermeer deren, eene reis naar het buitenland ondernam, in de hoop dat deze reis goede vruchten voor Rusland dragen zou. Het uittreksel hetwelk het telegrafisch bericht van dit antwoord geeft, is te kort om den juisten zin van 'skeizers woorden te bepalen. Zooals het nu luidt, heeft het allen schijn alsof de keizer naar Berlijn gaat om aan de beide andere keizers eene vraag voor te leg gen van welker beantwoording het zal afhangen of de reis „voor Rusland vruchten dragen zal" en of de kansen op het behoud van den vrede, die „voor het oogenblik verzekerd is", vermeerderd zullen worden. Heden werd de president der Fransche republiek op nieuw te Parijs verwacht, waar hij weder in het Palais de l'Elysóe een m'nisterraad zou presideeren. Ook deze keer ligt de reden, die zijne tegenwoordigheid in den ministerraad zoo dringend noodzakelijk maakt, geheel in het duister. Wel spreekt men van eene hooge onte vredenheid van Thiers met tal van prefecten, die in de zitting der departementale raden zoo weinig voor de strenge toepassing der wet gewaakt zouden hebben, en van eene aanschrijving aan deze ambtenaren om zich onverwijld voor den president te verantwoorden, doch van andere zijde wordt dit bericht weder tegen gesproken, of liever te voorbarig genoemd. Mogelijk ook wordt liet verblijf te Trouville den president te een tonig en heeft hij behoefte aan afwisseling. Wanneer men ziet welke nietigheden door de verschillende cor respondenten uit deze badplaats worden medegedeeld, dan blijkt daaruit voldoende dat aldaar hoegenaamd niets van eenig gewicht voorvalt en de eene dag vol komen gelijk aan den andere is. Uit Madrid wordt officieel gemeld dat de definitieve uitslag der verkiezingenmet inbegrip van Porto-Rico en de Canarische eilanden, het volgende resultaat ople vert: 294 radicalen werden gekozen tegen een minder heid van 99 anti-regeeringsgezinde candidaten, waarvan 76 tot de republikeinen, 9 tot de conservatieve aan hangers der Savooische dynastie en 14 tot de Alphon- sisten behooren. Een nieuw manifest van Cliambord. Zoo ooit een politieke gebeurtenis aanleiding gaf tot de meest uiteenloopende en curieuse conjecturen en beschouwingendan is het zeker de aanstaande bijeen komst der keizers te Berlijn. Hoeveel pennen zijn niet reeds door haar in beweging gezet, hoeveel angstige, zwartgallige, trotsche en vaak belachelijke beelden wer den niet reeds door haar voor den geest gehaldMet welke idealen en schoone verwachtingen is zij niet reeds in verbinding gebracht, maar tevens met welk wantrou wen, niet welke vrees voor de toekomst is zij niet door anderen begroet! Nu de niet-oflicieele en de officieuse wereld haar voorraad commentaren en opmerkingen geheel heeft uitgeput, wordt thans de zaak uit een meer officieel oogpunt beschouwd. Meende men dat reeds al het mogelijke omtrent de geruchtmakende bijeen komst gezegd was, tot zijn groote verwondering zal men dan kunnen ontwaren dat deze afgezaagde quaestie nog nieuwe gezichtspunten oplevert. De verdienste dei- nieuwheid heeft ongetwijfeld het manifest van den graaf van Chambord naar aanleiding van deze keizer-bijeen- komst, hetwelk in den vorm van een brief onder zijne getrouwen in Frankrijk circuleert. Was de pretendent van het goddelijk recht in zijne vroegere manifesten vol goeden moed en stelde hij naast God het volste vertrouwen op zijn goed recht en zijne getrouwe onderdanen, thans laat hij de handen in den schoot vallen en schijnt hij tot de overtuiging gekomen te zijn dat zijn goed recht en die trouwe onderdanen hem bit ter weinig baten. De geheele brief is dan ook op droe- vigen toon geschreven, wat de waarde daarvan als curiositeit niet weinig verhoogt. De wijziging, welke in de meeningen en symphatiën der drie keizerlijke ho ven sedert een halve eeuw gekomen is, is den erfge naam van den Bourbonschen troon een bron van diepe smart. Hij komt er dan ook rond voor uit, dat hij van dezen Areopagus der machtigste en oudste vorstenhuizen voor zijne aanspraken op den Franschen troon weinig verwachten kan. De tijd is voorbij, schrijft Chambord, dat Rusland, Oostenrijk en Pruisen het beginsel der legitimiteit hooger dan ieder ander beginsel stelden; platonische sym pathieën zijn bij de een of de andere dezer mogendheden nog wel voor het recht der Bourbons voorhanden, maar een gevoel van innige verknochtheid aan dit stamhuis zal men bij ieder harer vorsten te vergeefs zoeken. Het be-

Middelburgsche Courant | 1872 | | pagina 2