MIDDELBURGSCHE COURANT. F 209. Dinsdag 1872. 3 September. Dit blad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 2CU Paasch- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. De prijs per 3,/m. franco is f 3.£»0. Middelburg 2 September. Gedurende den ganschen dag had onze stad heden een feestelijk aanzien. Het signaal daarvan in de verte geelt de Abdijtoren die met tal van Nederlandsche en Belgische vlaggen getooid is, en dezelfde symbolen van welkomst en vei broedering waaien ook uit de wo ningen van vele ingezetenen den congresleden die van elders komen tegen. Groot was reeds het getal van deze die met onderscheidene leisgelegcnheden in den loop van den dag herwaarts kwamen, maar de meesten worden gewacht met den spoortrein die omstreeks 7-1 uur hier zal aankomen, en op het oogenblik dat wij ter perse leggen wordt op hunne feestelijke ontvangst alles voorbereid. In ons vorig nommer deelden wij mede, dat de afge vaardigden van den Geuzcnbond te Antwerpen zich morgen te 12 uren in optocht, begeleid door muziek, van hier naar West-Souburg zullen begeven. Tenge volge van de inwilliging door de directie der Maatschap pij tot exploitatie van staatsspoorwegen van het tot haar gericht verzoek, om een trein tot West-Souburg te laten loopen, is dat plan gewijzigd. Bedoelde afgevaardigden zullen zich te 121 uur per spoor naar genoemd dorp begeven en te lf uur naar hier terugkeeren. Voor be langstellenden is, voor zoover te beschikbare voorraad biljetten strekt, de gelegenheid opengesteld om dien tocht mede te maken. Aangaande de plaats gehad hebbende doorbraak in de bedijking van het Zwin verneemt de Stoompost nader het volgende: „De bedijkingswerken waren den 15™ Augustus zoo ver gevorderd, dat de aannemer besloot dien dag de voorversching door de kreek boven den hoogwaterstand op te werken, en ze te sluiten aan den gedeeltelijk vol tooiden zeedijk. „Aanvankelijk werden de werkzaamheden met gun- stigen uitslag bekroond; 21 waggons voerden op daartoe gelegde sporen voortdurend grond op den door zink- stukken en rijsbeslag bevestigden bodem der kreek aan, zoodat vóór hoogwater de voorversching tot omstreeks 40 centimeter boven dat peil gesloten was, met eene kruinsbreedte van ruim 2 meter, een buitenloop van 3^ op 1 en een binnenbeloop van l j op 1, bekleed met klei, rijsbeslag en stroobekramming. „Tegen 9 uren in den voormiddag, toen de vloed het hoogste punt bereikt had, nam een reeds vroeger ont stane, doch met goed gevolg bedwongen zuiger met zooveel kracht in omvang toe, dat in de voorversching een gat viel van 1 meter breedte, ter diepte van 2 meter beneden het hoogwaterpeil. „Het punt moest door het werkvolk verlaten worden, en het vloedvvater, dat met geweld door de opening in den polder drong, verruimde de doorbraak en vernielde een groot gedeelte der gelegde zinkstukkeu en piasbermen. In den morgen van den 16™ Augustus was de door braak reeds tot een wijdte van 25 meter toegenomen en eene diepte van 6 meter beneden hoogwater, overeenko mende met 8 meter onder laag water op dat puntwerd in het gat gepeild. „De aannemer heeft onverwijld de weggestroomde materialen doen opzoekende overgebleven gedeelten van de voorversching verzwaard en versterkt, en voor den aanvoer van nieuwe rijs- en steenmaterialen tot het weder beproeven der sluiting zorg gedragen. „De doorbraak was den 25™ Augustus tot 41 meter breedte op laagwater toegenomenonder de kruinlijn van den te leggen zeedijk is in de geul de diepte van 4 meter onder het laagwaterpeil op dit punt gepeild." De heer J. J. Vrolijk io thans definitief tet brie vengaarder te Aardenburg benoemd. De Staats-courant Yan Zaterdag bevat het koninklijk be sluit van den 20™ Augustus 1872 tot het toekennen van vrijdom van accijns voor het ruwe zout, beuoodigd tot het zuiveren van eetbare oliënen dat van den 20™ Au gustus 1872, tot aanvulling van het koninklijk besluit van den 27*" Juni 1862 (Staatsblad n°. 132), houdende regeling der reis- en verblijfkosten wegens reizen ter zake van de nationale militie. BENOEMINGEN EN BESLUITEN. rechterlijke macht. Eervol ontslag verleend, op verzoek, aan jonkheer mr. J. van der Feltz als rechter in de arrondissements-rechtbank te Assen. registratie. Eervol ontslag verleendop verzoek, aan F. Harting, uit zijne betrekking van surnumerair der registratie en domeinen. ridderorden. Vergunning verleend aan W. c. A. Staringreferendaris bij bet departement van financiën, tot het aannemen en dragen der onderscheidingsteekenen van ridder 4° klasse van de Kroon-orde met het roode kruis op een wit veldaan het herinneringslinthem door Z. M. den Duitschen keizer en koning van Pruisen ge schonken. ONDERWIJS. Mejufvrouw Beker, van Leeuwarden, benoemd tot leerares aan de hoogere burgerschool voor meisjes te Groningen, heeft voor die benoeming bedankt en een dergelijke te Amsterdam aangenomen. KERKNIEUWS. Da heer B. van Schelven aanvaardde gisteren namid dag zijne evangeliebediening als predikant bij de Neder- duitsche hervormde gemeente te Souburg met eene rede over Joh. 1: 6"na des voormiddags bevestigd te zijn door den heer G. C. Boomer, die tot tekst geko zen had Lukas 10: 16. Het kiescollege der Nederduitsche hervormde ge meente te Schoonhoven heeft het volgende zestal predi- kantan opgemaaktde heeren V/H. J. Baart de Ia Faille, te Ridderkerk; dr. A. van der Flier, te ZwartsluisJ. van 'tHooft, te 's-HeerenhoekI.Montagnete'sGraveland; J. C. K. Nonhebei, te Elburg, en H. W. A. Verhoeff, te Charlois. MARINE EN LEGER. Het garnizoen van Vlissingen heeft heden morgen buiten de stad gebivouakkeerd. Bii de bereiding der soep heeft men bij wijze van proef gebruik gemaakt van Australisch vleeseh. De proefneming is uitmuntend geslaagdvolgens sommiger gevoelen was de soep smake lijker dan die op de gewone wijze is toebereid. De minister van oorlog heeft aan de miliciens der lichting van 1869 vergunning verleend tot het aangaan van een huwelijk. GEMENGDE BERICHTEN. H. M. de koningin heeft eergisteren een bezoek ge bracht aan 's Hertogenbosch. In de Provinciale Drentsche en Asser courant wordt door een ongenoemde voorgesteld het op te rich ten standbeeld voor Thorbeeke te plaatsen op een na tionaal en zeer eigenaardig voetstuk, namelijk een zeer groot stuk graniet, circa 3^ meter hoog, dat naast den weg van O doorn naar Emuren ligt, dicht bij laatstgenoemde plaats. Op gelijke wijze heeft men het beeld van czaar Peter den Groote op het grootste steenblok gesteld, dat in Finland te vinden was. De schrijver in de Asser courant zegt dat het plaatsen van Thorbeeke op een stuk graniet iets karakteristieks zou hebben en dat het dubbel eigenaardig zou zijn, zoo dit blok afkomstig was uit Drenthe, dat zoo lang door den overledene in 's lands vergaderzaal werd vertegen woordigd. De redactie voegt aan dit bericht de op merking toe, dat de grootste steen in Drenthe tus- schen Noordbarge en Erin ligt. Men meldt uit Groningen van 30 Augustus, dat een soldaat, die wegens 't mankeeren bij een wachtparade zou worden in arrest genomen, en door den drank ver hit schijnt te zijn geweest, een miliciendie daarbij toevallig tegenwoordig was, heeft doodgeschoten. Een tweede werd licht gekwetst. Eenigen tijd geleden werden bij advertentie per sonen opgeroepen voerende den naam van de Gruijter, Gruthern of Gruyter. Naar de Nieuwe Rotterdamsche courant verneemt was de aanleiding daartoe de vol gende: Ruim een eeuw geleden overleed in eene der provinciën, die thans uitmaken het koninkrijk België, zekere heer de Gruijter, kinderloos, nalatende een kolossaal vermogen. Nu waren, naar 'tschijnt, van de personen, die als erfgenamen konden optreden, sommigen roomsch-katholiek, anderen protestant. Althans in het testament kwam eene bepaling voor, waarbij de roomsch-katholieko erfgenamen van de nalatenschap werden uitgesloten. Men weet niet, wie benoemd wer den tot executeuren. De erflater had echter goedge vonden in een volgend artikel te stipuleerendat het gedurende zijn leven door hem bewoond kasteel moest onveranderd blijven; tot zelfs 'taantal bedienden mocht niet verminderd worden, alvorens de verdeeling van de nalatenschap had plaats gevonden. Welnu tot dusver is dit laatste artikel van 'ttestament stiptelijk nageleefd, en is 'tkasteel nog altijd in den toestand waarin 'tzicli bevond toen de eigenaar stierf, terwijl ook het in zijne livrei g^kleede bedieadenpersoneel, hoewel in den loop des ;&jds zeker reeds dikwijls ver wisseld, nog steeds aanwezig is. Maar wat uit dit feit vanzelf is af te leiden: de verdeeling van de kolos sale nalatenschap is tot nutoe niet geschied, zoodat nog steeds de nakomelingen der rechthebbende erfge namen te vergeefs op de hun toekomende aandeelen wachten. Verscheidene aanzienlijke familiën van ons land moeten bij deze affaire belanghebbenden zijn. Zij zijn thans voornemens langs rechterlijken weg hare aan spraken te doen gelden. De heer J. H. Meijerleeraar aan de hoogere bur gerschool eu aan het athenaeum te Deventerheeft van H. M. de koningin een brief ontvangen, benevens een paar beschilderde porseleinen vazen ten geschenke gekre gen, als bewijs van hare ingenomenheid met zyne Engelsche letterkundige studiën en voornamelijk met zijn opstel over het eeuwfeest van sir Walter Scott. Volgens de Ilouilleur worden de werkzaamheden in de kolenmijnen van de Borinage tegenwoordig met kracht voortgezet en is de arbeid overal in vollen gang zoodat dagelijks belangrijke afleveringen van steenkolen plaats hebben. Dezer dagen heeft men te Berlijn eene nieuwe soort van troglodieten of holbewoners ontdekt. Het is onzen lezers bekend, hoe moeilijk het in de Pruisische hoofd stad valt, om onder dak te komen; tengevolge daar van hebben velentot de behoeftige klassen behoorende, hun toevlucht genomen, dezen tot de woningen in aanbouw, genen tot andere en niet minder onherbergzame plaatsen. Tot de vreemdsoortigste worden echter de volgende ge rekend men heeft ontdekt dat de ruimte onder de draai schijven op de spoorwegstations voor een groot aantal tot onderaardsche woning is ingericht. De draaischijven op de afgelegen gedeelten der stationsterreinen worden daartoe bij voorkeur gebezigd en de reden daarvan is duidelijk. Op het station van den Postdammerspoorweg vond men dezer dagen een dozijn personen, oud en jong, die aldus gedurende geruim en tijd „huisvesting" hadden gevonden en met leedwezen hunne woning verlieten. Londensche brievenbestellers zullen, ten aanzien van allen die er bij willen wezeneen wedstrijd houden. De mededingers zullen met den brieventasch op den rug driehonderd yards moeten loopen, aan vijftig deuren kloppen en in de brievenbus van iedere deur een brief kaart werpen. Die dat in den kortsten tijd doet is de winner. De belangrijke tijding der ontdekking te St. Pe tersburg van liet oorpronkelijke van een beeldhouwwerk van Rafaël, wordt bevestigd. Men weet dat de groote schilder ook de beeldhouwkunst beoefend heeft. Onder de werken van dien aardwelke men hem toeschrijft, komt voor het schoone standbeeld van Jonasin de ka-

Middelburgsche Courant | 1872 | | pagina 1