21 dezer zich circa 120 leden hadden aangemeld, te zarnen vertegenwoordigende 30 staten en landen. Stad en regeering schrijft hij wedijveren met elkander <om hun gasten het verblijf zoo aangenaam mogelijk te maken. Tot alle musea en verzamelingen, die anders op dezen tijd voor het publiek gesloten zijn, hebben zij vrijen toegang. Grootvorstin Heleno heeft hare salons en tuinen viermalen per week voor hen opengesteld, en de reeks van overige uitnoodigingen welke zij ontvan gen is zoo groot, dat zij nauwelijks tijd zullen hebben, aan die allen gevolg te geven. Volgens eenige .Russische bladen heerscht tegen woordig de goudkoorts in geene geringe mate aan de oevers van de Amur. De op sommige punten gedane ontdekkingen zegt het Journal de Saint-Pétersbourg, de berichten die omtrent deze zaak in Russische bladen voorkomen samentrekkende hebben de gemoederen zeer opgewonden, en een ieder legt zich toe op het opspo ren van het kostbare metaal. Sommigen slagen, maar velen verspillen moeite, tijd en geld zonder vrucht. De belangrijkste ontdekkingen dagteekenen reeds van 1871 en zijn gedaan in het bekken van de Séléja (op sommige kaarten Silimja), een zijtak van de Zéia (of Dzeya), clie zich te Blagovestchensk in de Amur stort. De keer Apossof spoorde aldaar niet minder dan 26 rijke aderen op. Het meeste levert echter het district Nertchinsk op, waar men in den afgeloopen winter goudhoudend zand van een zeer voortreffelijk gehalte gevonden heeft. Naar evenwel verzekerd wordt, bevinden zich in het bekken van de Amazar vier zoodanige zandgroeven, die nog veel rijker zijn dan al de tot dusverre voor rijks-rekening in het district Nerchinsk geëxploiteerden bij elkander genomen. Men weet niet met juistheid wat zij opbren gen, want de exploitanten houden dit geheimmaar volgens een berichtgever van de Börzen-Zeitung bevat ten zij verscheidene duizenden puds. Van het bekken van de Amur is nog niet het honderdste gedeelte door zocht, en desniettemin heeft de maatschappij, welke die streek sedert een viertal jaren ontgint, daarin reeds meer dan 750 puds verzameld, eene waarde van ruim 10 millioen roebels vertegenwoordigende, en dit geëx ploiteerde gedeelte kan, meent men, nog nagenoeg 600 pud opleveren. Het is, gelijk de genoemde berichtgever zegt, te hopen, dat de administratie van Oost-Siberië het hierheen zal trachten te richten, dat de kapitalen die het Amur-bekken oplevert, dienstbaar worden ge maakt aan eene degelijke en regelmatige ontwikkeling van het land, in welks bodem zij worden gevonden." VEïtKOOPINGENT SN" AAi'TEESTÏÏBLFGEN!" Heden werd alhier aan het gebouw van het provin ciaal bestuur aanbesteed het uitvoeren van eenige 'ver nieuwingen aan de zeeweringen te Ylissingen en te Yeere, met de levering van de daartoe vereischte bouwstoffen, in twee pcrceelen; het eerste perceel, de werken te Ylissingenis aangenomen voor f 6300, dooi den heer A. Einders, te Breskens; het tweede perceel, de werken te Veere, voor f 1125, door de firma van Dorssen en Ter horst, te Dordrecht. THERMOMETERSTAI* D. 29 Aug. 's av. 11 u. 60 gr. 30 'smorg. 7 u. 61 gr. 'smidd. 1 u. 70 gr. 'sav. 6u. 67 gr. öuitmlanö. ALGEMEEN OVERZICHT. Muntten de bijeenkomsten der permanente commissie uit de Fransche nationale vergadering, welke tot dus verre gedurende het reces gehouden werden, waarlijk niet door belangrijkheid uit, van de vergadering welke gisteren door deze commissie te Versailles gehouden werd, kan men dit niet zeggen. Blijkens telegrafische mededeeling maakten zoowel de bincenlandsche als de buitenlandsche aangelegenheden een onderwerp van interpellatiën en vragen uit, waarop namens de regee ring door den minister de Rémusat geantwoord werd. Wat het binnenland betreft herhaalde de minister de vroegere verklaring der regeering, dat in het geheele land de volmaaktste rast heerschte en alle berichten omtrent komplotten en ongeregeldheden slechts als partij - manoeuvres beschouwd moesten worden. In antwoord op eene vraag van den heer Pagès-Duportzeide de minister ten aanzien van de samenkomst der drie kei zers te Berlijndat het Fransche gouvernement zich hoegenaamd niet verontrustte over de resultaten dezer samenkomstomdat het een onbeperkt vertrouwen stelde in de wijsheid der mannen, die daaraan deel zullen nemen. De Fransche dagbladen zullen moeten uitwijzen of de minister zich tot deze enkele reden bepaaldewant de Fransche regeering moge uit ondervinding vertrouwen stellen in de wijsheid der staatslieden, die te Ber lijn bijeen zullen zijn, hieraan alleen is zeker hare onbezorgdheid niet toe te schrijven. Het hoofdmotief zal wel wezen dat Frankrijk niet bij machte is om een woord op de samenkomst mede te spreken. Doch ook al bezat Frankrijk nog zijn vroegere prestige, dan nog zou het zeker geen reden hebben de Berlijnsche keizer- bijeenkomst te wantrouwen. Voor het oogenblik moge de waarachtige begeerte van de regeeringen der drie groote keizerrijken in het Oosten naar den algemeenen vrede, en wellicht meer nog het onderling wantrouwen ten aanzien van de plannen voor de toekomst, zoowel van het Slavische als van het Germaansche rijk, een vrede bond in het leven roependat die entente cordiale op den duur zoo innig, zoo welgemeend zon kunnen biijven om de bezorgdheid van Frankrijk en andere Westersche rijken op te wekken, hieraan valt met voldoenden grond te twijfelen. Het motief voor, en wat meer zegt, de tijden van het heilig verbond zijn voorbij en alleen een overdreven en luidruchtige angst van Frankrijk zou een gemeenschappelijk belang lcunuen in het leven roepen, waardoor het verbond van langeren duur werd dan thans door de bijzondere belangen der drie landen mogelijk geacht kan worden. Bij hun vertrek uit Essen hebben de paters-jezuïeten een hartelijken afscheidsgroet aan hunne vereerders openbaar gemaakt, welke echter gelukkig geen aanlei ding tot nieuwe rustverstoring gegeven heeft. Op bevel der militaire autoriteit is éen bataljon infanterie weder naar Dusseldorf vertrokkenterwijl het tweede nog voor onbepaalden tijd blijft ingekwartierd. De officieuse Spe- nersche Zeitung is verontwaardigd over hetgeen te Essen voorviel, en spreekt tevens een streng en hard oordeel uit over hen die dit oproer aanstookten. Zonder twijfel is ieder verzet tegen de openbare macht zeer te betreurenen verdienen vooral de belhamels hun rechtvaardige straf niet te ontgaan; maar waar de re geering zelve door reactionnaire maatregelen en door onbillijke vervolgingen van personen, in wie een groot deel der natie hare geestelijke verzorgers zietde harts tochten der minder ontwikkelden in beweging brengt, is een oordeel als door de officieuse Spencrsche Zeitung over deze treurige gebeurtenissen wordt uitgesproken, minst genomen zeer onbillijk. „Het demogagische talent der jonge geestelijkheid heeft daar zijn meesterstuk verricht, zegt het blad. De fanatieke proletariërs hebben zelfs den eerbied voor het regeeringsgezag verloren. Het bloed dat te Essen gevloeid iskomt op het hoofd van hendiede woorden vergetende: „„mijn koninkrijk is niet van deze wereld" den zedelijken invloed der kerk gebezigd hebben tot een bij uitstek wereldhjk en politiek doel, en door onrechtmatige en geheime middelen een staat in den staat gevestigd hebben. Maar wat daar voorgevallen is zal zonder twijfel de regeering aansporen, om nog krachtiger maatregelen te nemen tegen eene partijdie een dwingelandij uitoefent over de geestelijkheid en zelfs geene moeite meer doet de demogagische listen te verbergen waarvan zij zich systematisch bedient." Zou niet juist de regeering alleen de schuld dragen, wan neer inderdaad een verbond tussehen de „zwarte en roode Internationale" tot stand kwam? Behalve de drie verkiezingen welke uitgesteld zijn, en 28 verkieziugenwaarvan 15 op Porto-Rico, 6 op de Canarische eilanden en 7 op het vasteland van Spanje, waarvan de uitslag nog niet bekend is, wordt uit Madrid gemeld dat het definitieve resultaat als volgt is: 275 regeeringsgezinden78 republikeinen, 13 con servatieven, 10 Alphonsisten en 3 van geen bijzondere partij. Tevens wordt officieel berichtdat geene ont moetingen met de Carlisten hebben plaats gehad en de opstand als het ware uitsterft. Te Washington is de officieele tijding ontvangen dat de zaken te Genève een gunstigen keer voor de Ver- eenigde staten nemen en de scheidsrechters tegen de helft van September met hunne werkzaamheden gereed zullen zijn. Het cijfer der schadeloosstelling is nog niet vastgesteld; men verwacht overigens dat de geheele schade in éene totale som zal samengevat worden. Varia uit ïiet buitenland. Dnitseliland. Bijna van alle geestelijken en priors der jezuïeten-orde komen protesten bij de ver schillende regeeringen in tegen de uitlegging, welke door haar van hét woord: Onlensthdtigkeit in art 2 der jezuïeten-wet gegeven wordt. In bijna geen enkel Dnitsch dagblad wordt niet over dit geschilpunt ge twist. Au Jond is het woord echter volstrekt niet dub belzinnig en wordt het door de jezuïeten slechts als laatste stroohalm gebezigd om zich aan vast te klampen. De officieuse Piovincial-Correspondenz legt thans ook haar gewicht in de schaal en toont zeer duidelijk aan, dat al ware het woord voor dubbele uitlegging vatbaar, de zin toch nog niet onduidelij k kan zijnomdat het in strijd zou wezen met den geest en de geschiedenis dei- wet, wanneer de jezuïeten het recht zouden behouden om op eenig gebied werkzaam te blijven. Voorniemand toch is het een geheimdat de wet niet minder bedoelt dan de jezuïeten-orde geheel onschadelijk te maken. De clericale Kölnische Volks-Zeitung is Dinsdag avond in beslag genomen tengevolge van de opname van een adresdoor den katholieken adel uit Munster aan de jezuïeten gezonden, ofschoon hetzelfde adres reeds door andere dagbladen openbaar gemaakt was. Alle Pruisische ministers zullen vóór Zondag naar de hoofdstad terugkeerenom bij de aanstaande feesten tegenwoordig te zijn. Men verzekert dat de minister van justitie Leonhardt geheel hersteld is. Groot vorst Nicolaas van Rusland is reeds eergisteren met gevolg te Berlijn aangekomen en heeft zijn intrek in het Russisch gezantschaps-hotel genomen. De Duitsche kroonprins wordt Zondag van zijne inspectie reis in Zuid-Duitschland te Potsdam teruggewacht. In de volgende maand zal opnieuw een bisschop bijeenkomst te Fulda plaats hebben. De Germania schrijft dat deze geenszins met de hangende quaestiën samenhangt, maar slechts da gewone tweejaarlijksche bijeenkomst der Duitscheen niet uitsluitend der Pruisi sche bisschoppen is. Waarschijnlijk zal de conferentie den 17en September geopend worden. Te Danzig ver keert men in niet geringen nood tengevolge van talrijke werkstakingen. De pakhuisknechts, de werklieden dei- chemische fabriek, de sjouwerlieden, de werklieden van alle soorten, die aan de haven werkzaan zijnde arbei ders in de groote petroleum-pakhuizen enz. hebben allen het werk gestaakt. Het gerucht loopt dat men alle werklieden te Danzig- tot de strike wil overhalen. Oostenrijk. De officieuse Wiener Abendpost ver zekert dat de delegation van den Gisleithaanschen en den Hongaarschen rijksraad den 16cn September zullen bijeenkomen. Den 3en der volgende maand zal de nieuw- gekozen Hongaarsche rijksraad door den keizer in per soon geopend worden. De bisschop Armbeig van Vorarlberg heeft volgens de Feldkircher Zeitung de freres ignorantins uit den Elzas ontraden zich in Oosten rijk te komen nederzetten en als reden opgegeven dat „het er tegenwoordig in Oostenrijk vrij slecht uitziet; men aapt er Pruisen te veel na." Wanneer men de opgewonden artikelen der Duitsch-Oostenrijksche pers tegen de jezuïeten leest, dan kan men den bisschop geen ongelijk geven. De vergoding van het Duitsche rijk en zijn kanselier neemt in de Duitsche organen zoo de overhanddat bladendie vöor eenige maanden de voorgenomen jezuïeten-vervolging in strenge bewoor dingen afkeurden, thans de Cisleithaansche regeering van verregaande zorgeloosheid beschuldigen. De Neue freie Presse b. v. beklaagt zich over de regeering, die door hare circulaire aan de stadhouders getoond heeft wapenen tegen den stroom van jezuïeten uit Duitscliland te bezittenmaar thans .nergens daarvan gebruik maakt. Een telegram uit Praagdat de stadhouder von Roller (die zich reeds beroemd maakte door zijne manoeuvres bij gelegenheid der verkiezingen in Bohemen) het jezuïeten-college te Mariaschein aangeschreven heeftom de legitimatie van al zijne leden aan de regeering in to zenden, brengt de Presse in verrukking. „De doortastende en gestrenge uitvoerder der wetten", baron von Roller, die reeds zooveel deed voor de goede zaak: onderdrukking der Slavische nationaliteiten om haar met geweld de hooggeroemde Duitsche beschaving op te dringen, wordt hemelhoog geprezen. „Hebben wij dan in elk opzicht maar êenen Roller roept het blad in vertwijfeling uit en is er geen enkele stadhouder in alle provinciën, waarin de scharen van Loyola's volgelingen zich tot onheil van het land hebben neergezet, die begeerig is naar de eer om naast den krachtigen stadhouder- van Bohemen genoemd te worden?" De beroemde kerkrechtsgeleerde professor Schulte uit Praag heeft in het Zeitschrift für Rirchenrecht een artikel geschreven, waarin hij het bewijs levert, dat het kerkelijk huwelijk geen dogma, maar slechts een juridisck-pobtieke maat regel van het concilie van Trente is en dat het burger lijk huwelijk derhalve niet in strijd is met de dogmata der katholieke lcerk. Het facultatieve burgerlijk huwe lijk vindt in hem echter een vurig tegenstander; het voorziet niet in de behoefte en brengt staat en kerk beiden in diskrediet. Zooals men weet bestaat deze laatste instelling sedert 1868 in de Oostenrijksche mo narchie. Frankrijk. De aanvullingsverkiezingen voor de nationale vergadering in de departementen de la Gironde, des Vosges, du Morbihan, dTndre-et-Loire, d'Alger, du Calvados en de l'Oise zijn op den 29*'" September be paald. De minister van binnenlandsche zaken heeft aan alle generale raden een exemplaar van de kaart van Frankrijk gezondendoor den generalen straf in het afgeloopen jaar geteekend en sedert eenigen tijd in gereed heid gebracht. Le Bien public meldt dat terstond na het binnenhalen van den oogst iu de maanden September en October rondom alle garnizoensplaatsen, vooral bij Parijs en Lyon, groote manoeuvres der troepen zullen plaats hebben. De zittingen van zeven generale raden zijn reeds weder gesloten. In den loop der volgende week verwacht men dat de werkzaamheden van al deze regeeringslichamen zonder onderscheid zullen afgeloo pen zijn. Engeland, De bakkers te Londen hebben beslo-

Middelburgsche Courant | 1872 | | pagina 2