handwerken toe enwat vooral merkwaardig is, zij behandelen over 't algemeen hunne vrouwen niet meer zoo ruw als vroeger. THERMOMETERSTAK D. 28 Aug. 's av. 11 u. 57 gr. 29 'smorg. 7 u. 61 gr. 'smidd. 1 u. 68 gr. 'sav. 6 u. 65 gr. GEMEENTERAAD VAN GOES. Eergisteren werd eene zitting gehouden die door 9 le den werd bijgewoond. Door den voorzitter werd mededeeling gedaan van de volgende ingekomen stukken1° het jaarverslag der provincie Zeeland over 1871, hetwelk in het archief ter inzage voor de leden wordt geplaatst; 2° missive van gedeputeerde staten van Zeelandhoudende bericht van goedkeuring van het raadsbesluit omtrent de jaar wedde van den 3cn hulponderwijzer ran de school 3e klasse; 3° idem van het besluit tot afstand van grond aan de heeren Enthoven; 4° idem van het besluit tot afstand van grond aan de Maatschappij tot nut van het algemeen voor zweminrichting5° idem van den af koop van jachtrecht door J. J. van den Broeke. Al deze mededeelingen worden voor kennisgeving aange nomen. Voorts zijn ingekomen: van burgemeester en wethouders het proces-verbaal van kasopneming van den gemeente-ontvanger op 21 Augustus jl., met kennis geving dat afschrift is gezonden aan gedeputeerde sta ten; de rekening van het gasthuis over 1871, welke aan de financieele commissie is gezonden om adviesbericht van den heer L. Posthumus, dat hij de benoeming tot leeraar aan de hoogere burgerschool aanneemthetwelk voor kennisgeving aangenomen wordt; rapporten van de financieele commissie omtrent de aanvrage van het comité voor schoolverzuim om subsidie, omtrent de ge meenterekening over 1871, en de rekening en begrooting van den schuttersraadwelke worden gelezen en in een volgende vergadering behandeld zullen worden. Namens burgemeester en wethouders wordt aange boden de begrooting der gemeente voor 1873 met memo rie van toelichting. De heeren Fransen van de PutteDelbaere en Busing worden benoemd tot leden der commissie tot onderzoek der rekening enz. van het gasthuis over 1871. Eene wijziging van het plan van rooiing in het ge dempte gedeelte der vest (noordzijde) wordt zonder discussie of hoofdelijke stemming aangenomen. Een veroek van den heer E. L. van Mervennee, om nog 1 are grond in eigendom te verkrijgen bij het hem vroeger afgestane, wordt ingewilligd tegen betaling van f 60. Eene wijziging der voorwaarden waarop aan J. F. W. van der Dongen grond is afgestaan, wordt mede zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Aan G. J. van der Weelewoods wordt op zijn ver zoek, in erfpacht afgestaan 10 meter gemeentegrond tegen 2£ cent per centiare, nadat die grond niet meer tot den publieken dienst noodig is verklaard. GEMEENTERAAD VAN ZIERIKZEE. In de gisteren gehouden zitting, waarin 7 leden tegen woordig waren, werd o. a. met algemeene stemmen tot lid der plaatselijke schoolcommissie benoemd jonkheer mr. G. L. Schorer. Op voordracht der plaatselijke schoolcommissie werd5 overeenkomstig het voorstel van burgemeester en wet houders, besloten een zesden hulponderwijzer aan de armenschool en een derden hulponderwijzer aan de tusschenschoolieder op eene jaarwedde van f 350, aan te stellen. Op voorstel van burgemeester en wethouders werd voorts besloten eene gemeente-vroed vrouw op eene jaar wedde van ƒ200 aan te stellen. Bij monde van den heer Labrijn wordt namens de commissie ad hou rapport uitgebracht op de gemeente rekening over 1871, waarvan de conclusie strekte tot goedkeuring in ontvang op f 109,586.67in uitgaaf op f 104,923.10.^, goed slot f 4663.56^. Aldus wcrdt be sloten. De gemeentebegrooting voor 1873 met de ingekomen begrootingen van de schutterij en de gesubsidieerde armbesturen voor 1873, wordt gesteld in handen eener commissie, bestaande uit de heeren Moolenburgh, van der Vliet en Schorer. De belooning van den leeraar, tijdelijk belast met de waarneming der lessen in de staatswetenschappen aan de hoogere burgerschool wordt, overeenkomstig het voorstel van burgemeester en wethoudersvastgesteld op f 400 's jaars. Het voorstel van burgemeester en wethouders tot- wijziging van de inrichting der 2e openbare school voor gewoon en meer uitgebreid lager onderwijs, strekkende om op die school ook de beginselen der landbouw kunde en de handwerken voor meisjes te doen onder wijzen, eene hulponderwijzeres bevoegd tot het geven van onderwijs in de nuttige handwerken voor meisjes, op eene jaarwedde van f 400, aan te stellen, en de betrekking van hulponderwijzer aan die school op te heffenwordt, overeenkomstig het advies der commissie ad hoegoedgekeurd. SuifÉttlattü. ALGEMEEN OVERZICHT. Gisteren morgen heeft de Duitseke keizer Gastein verlaten en zich naar Salzburg begevenvanwaar hij heden over Gmiindcn verder reist om morgen te Ber lijn aan te komen. Hoewel aan de ongesteldheid des keizers door niemand eenige beteekenis gehecht werd en men in diplomatieke kringen zeer goed begreep dat een andere oorzaak dan een voeteuvel den keizer be lette een bezoek aan de Oostenrijksche keizerfamilie te Ischl te brengenheeft de gemoedelijke Kreuz-Zeitung het toch noodig geoordeeld, zijne lezers omtrent den gezondheidstoestand des keizers gerust te stellen. Het blad verzekert dat de ongesteldheid, door koude of te groote inspanning ontstaanhoegenaamd geen zorg inboezemt en den keizer slechts bij het gaan pijn ver oorzaakt. Overigens verheugt de keizer zich in den besten welstand, hetwelk door andere berichten uit goede bron bevestigd wordt. De onderstelling zal wel niet te gewaagd zijnwanneer men nu reeds aanneemt dat de ongesteldheid ten juisten tijde wel weder geweken zal zijn, m. a. w. dat bij de aanstaande keizer-confe- rentie daarvan wel geen sprake meer wezen zal. In Weener bladen is weder een nieuwe commentaar op deze bijeenkomst te Berlijn opgedoken. Keizer Alexan der zou daarom alleen besloten hebben daaraan deel te nemen, om, gesteund door den Duitschen keizer, tegen het verleenen van meerdere politieke vrijheid aan de Polen in Galicië te protesteeren. Merkwaardigerwijze weten slechts organen der cnnstitutioneele pers deze tijding mede te deelenzoodat men bijna geneigd zou zijn te gelooven, dat het eenige doel van dit beweren is om zich later achter Rusland te verschuilen, wan neer officieel blijken zal dat het der constitutioneellibe- rale regeering weinig ernst is met hare pogingen tot verzoening met de Polen. Eindelijk verneemt men eenige bijzonderheden omtrent het einde der ongeregeldheden te Essen. Zooals te ver wachten was, is de militaire macht, bestaande uit twee bataljons infanterie en een detachement gendarmes, er Zaterdag terstond in geslaagd de orde te herstellen en gedurende den ganschen Zondag te handhaven. Maandag morgen te 6 uren echter hadden weder eenige ongere geldheden plaats tengevolge van het bevel derregee- ring, dat alle paters-jezuïeten de stad onmiddellijk ver laten moesten. Na talrijke arrestatiën en eenige verwon dingen werd de rust weder hersteld. Dinsdag morgen werd een venster der vrijmetselaarsloge ingeworpen, doch verder vonden dien dag gecne rustverstoringen meer plaats. De militaire macht blijft voor onbepaalden tijd en is bij de burgers ingekwartierd. Dat men voor ern stige conflicten bevreesd was, kan hieruit blijken dat ook te Wesel Zaterdag een detachement troepen tot uitruk ken naar Essen gereed stond. Het gisteren uit l'Etoile beige overgenomen bericht omtrent de aanstaande betaling van het vijfde halve milliard door Frankrijk en de daarmede gepaard gaande ontruiming van twee Fransche departementen wordt heden door de officiense Provincial-Correspondenz be vestigd. Het blad meldt dat de regeering van het Fransche gouvernement mededeeling heeft ontvangen van zijn voornemen om in de volgende week een aan vang te maken met de betaling van 500 millioen francs. Uit de Fransche dagbladen van heden blijkt dat het gerucht, hetwelk in de vorige week liep omtrent eene circulaire van den minister van binnenlandsche zaken aan de prefecten, waarin alle banketten of openbare bijeenkomsten bij gelegenheid van den 4on September verboden worden, op waarheid berust. Reeds den 21en Augustus werd zoodanige circulaire rondgezonden en den prefecten aangezegd „alle banketten en openbare bijeenkomsten evenals die, welke onder den vorm van private bijeenkomsten niettemin een publiek karakter dragen of doen vreezen bijzondere ongeregeldheden uit te lokken" streng te verbieden. Dc minister geeft voor dit besluit der regeering als reden op, dat vooral thans Frankrijk behoefte heeft aan rust, „om de belangrijke financieele operatie tot een goed einde te brengen, de bevrijding van het grondgebied te bespoedigen en dc conservatieve republiek te bevestigenmaar dat het verbod daardoor gerechtvaardigd wordt, dit is zeer twijfelachtig. Deze redenen mogen overwegend zijn voor het geven van instruetiën aan de ambtenaren ten aanzien van hunne deelneming aan zulke feesten, zeker zijn zij niet voldoende om het recht van vergadering in een vrijen staat zelfs zoo te verkorten, dat private bijeenkomsten naar goedvinden van den prefect of zijne ondergeschikte ambtenaren kunnen verboden en zelfs uiteengejaagd wordenwanneer de autoriteit daarin slechts eene demonstratie gelieft te zien. De berichten omtrent het eindresultaat der Spaansche verkiezingen loopen in de cijfers eenigszins uiteen. Hierin stemmen zij echter allen overeen dat de meerderheid der Cortes uit regeeringsgezindeu bestaan zal. Het laatste particuliere bericht, door le Temps uit Madrid ontvangenmeldt dat van 10 districten het resultaat nog niet bekend is, o. a. van de verkiezingen opPorto- Rico en de Canarische eilanden, en dat in 3 districten eerst later dc stemming zal plaats hebben, omdat de kiezerslijstenwelke voor de vorige verkiezingen aldaar waren opgemaakt, onvolledig en vervalschtwaren. Zoo kwamen op de lijst te Cadixeene stad met 80,000 zielen, slechts 2000 kiezers voor. Onder de gekozenen behooren 11 tot de Alphonsisten3 tot de Sagastis- ten10 tot de unionisten3 tot de aanhangers van de Montpensier,80 tot de republikeinsche partij en de rest tot do radicalen. Daar de Cortes 410 leden tellen zouden derhalve thans reeds 290 aanhan gers der regeering gekozen zijn. Van de leden van het vorige kabinet werden slechts de heeren Malcampo, Beranger en Ulloa gekozenterwijl zelfs de vorige pre sident der CortesRios Rosasniet de vereischte meer derheid kon verkrijgen. De verschillende leiders der republikeinen werden echter allen weder gekozen. De quaestie der geesteüjke orden te Eome. Aan le Temps wordt door zijn bekenden Romeinschen correspondent, den heer A. Er dan, o. a. het volgende geschreven. De nieuwe minister van onderwijsde heer Scialoja, heeft, zooals men reeds aangekondigd had, de tijdelijke sluiting bevolen van vier scholen, waarvan twee van Fransche nonnen. Uit den tekst van dit besluit blijkt dat de andere godsdienstige gestichten van onderwijs zich aan de inspectie van staatsambtenaren onderwor pen hebben. Een andere gebeurtenis van niet minder beteekenis heeft deze week plaats gehad, namelijk het in bezit nemen van vier kloosters, waarvan een het generalaat der jezuïeten sna onteigening ten openbaren nutte. Ik weet nog niet welke rente voor die vier inrichtingen is vastgesteld. Waarschijnlijk zal die som evenals vroeger bij afzon derlijk besluit vastgesteld worden. Voor het noviciaat van St. André du-Quirinal, waarvan slechts de helft ont eigend is, hebben de jezuïeten eene jaarlijksche rente van 10 a 12 duizend francs bekomen. Voor het Gesu zullen zij zonder twijfel minstens 20 duizend krijgen. Aan de jezuïeten is de vleugel van het ontzaglijke ge bouw gelaten, welke aan de kerk grenst, den gang, waarin zich de kamer van den heiligen Ignatius bevindt, en de noodige ruimte in den tuin voor den dienst in de kapel. Slechts 30 personen zullen nog in dit gedeelte van het gebouw verblijf houden. De vraag is echter of, ingeval van opheffing der orde, de verschillende renten aan den staat terug zullen keeren. Door tegen schadeloosstelling de bezittingen der jezuïeten te onteigenen schijnt de regeering echter niet voornemens te zijn deze orde door een exceptioneele wet op te heffen, in welk geval de staat deze bezittin gen kosteloos zou hebben kunnen verkrijgen. Deze quaestie ligt echter nog geheel in het duister. De regee- ringsgezinde bladen sporen wel is waar voortdurend tot gewelddadige onderdrukking der orde aan; ik blijf echter van meeciug dat het ministerie in dit opzicht liberaler wezen zal dan zijne vrienden en aanhangers in de pers. Ik heb te meer reden dit te onderstellen, nu mijne voorspel'!ingen betreffende de 52 generalaten van orden, welke zich in Rome bevinden, schijnen vervuld te zul len worden. In strijd met de verzekeringen van goed- ingelichte bladen en de verwachtingen der openbare meening heb ik altijd blijven gelooven, dat de Itali- aansche regeering ten aanzien van deze quaestie een gematigde wet zou voorstellen, geheel in overeenstem ming met den geest der garantiën-wet. Ik hield dit zelfs vol tegen de Opinione, die anders als autoriteit geldt. Sedert eenige dagen erkent de Opinione het echter, zooals het blad er bijvoegt, diep betreurende dat volgens de ontwerp-wet de bezittingen der geeste lijke orden, hoewel deze zonder uitzondering het ka rakter van eigendommen in de doode hand zullen ver liezen, niet staatsdomein zullen worden, en dat de generalaten in zekere mate als zedelijke lichamen de rechtspersoonlijkheid zullen behouden, omdat zij deel uitmaken van het pausschap als zoodanig, en daarmede in onafscheidelijk verband staan. Ik deelde u reeds mede, dat de Opinione na den bekenden brief van den paus over de kloosters eischte om thans geen enkele uitzondering meer te maken, en verzekerde dat de regeering in het parlement nooit eene meerderheid zou vinden, welke haar na deze uit- tartende houding van den paus op dezen weg zou willen volgen. De waardigheid en de eer van den staat, aldus riep het blad verstoord uit, eischten na de uittarten de taal van het Vaticaan een min of meer radicale wet. Het verdient inderdaad de aandacht dat diezelfde Opinione heden erkent, dat het ministerie zich ondanks alles met de meeste kalmte aan de hoogst ge matigde beginselen der garantie-wet blijft houden. Dit

Middelburgsche Courant | 1872 | | pagina 2