F 206. MIDDELBURGSCHE Vrijdag 1872. COURANT. 30 Augustus. Dit blad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 2,:U Paascn- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. De prijs per 3/m. franco is f 3,50. Middelburg 29 Augustus» Het algemeen verslag van de afdeelingen der provin ciale statesman Zeeland, betreffende het voorstel van gedeputeerde staten tot vaststelling van het ontwerp- algemcen reglement voor de polders of waterschappen in Zeeland, is thans gedrukt aan de leden der provin ciale staten toegezonden. In eene afdeeling werden algemeene beraadslagingen gehouden eerst over het ontwerp-reglement in zijn ge heel, en daarna over de verschillende hoofdstukken met hunne onderdeelen. De beide andere afdeelingen bespraken uitsluitend de algemeene strekking van het reglement in zijn geheel. Over het algemeen mocht het voorgestelde ontwerp- reglement ziéh, wat de algemeene strekking betreft, in een goede ontvangst verheugen. In twee atdeelin- gen werd het algemeen met vreugde begroet, terwijl in de derde afdeeling de meerderheid met het ontwerp was ingenomen; slechts een lid van die afdeeling gaf het tegendeel te kennen. Een ander lid dier zelfde afdeeling verlangde dat in het ontwerp ook wederom werd opgenomen de indeeling in polder-arrondissemen ten, hetwelk steeds ter aanduiding van de polders in de verschillende lokaliteiten gemakkelijk werkt, inzon derheid ook, omdat ia Zeeland meerdere polders den zelfden naam dragen, waardoor gemis aan de bedoelde indeeling lichtelijk tot verwarring kan leiden. Voorts waren eenige leden van oordeel, dat men te veel had willen regelen, en hadden zij gewenseht dat meer aan de zelfstandigheid der polderbesturen zelve ware overgelaten. Anderen wederom konden zich wel met het ontwerp vereenigen, omdat regeling wordt voorgesteld daar, waar tot dusverre wettelijke bepalingen ontbrakenhoe zeer ook in sommige opzichten, naar hunne meening, de grenzen wel wat streng waren getrokken. De artikelsgewijze behandeling gaf aanleiding tot menigvuldige opmerkingen en aanmerkingen ten opzichte van verschillende bepalingen in het ontwerp-reglement voorkomende. Ten aanzien van de quaestie omtrent de uitsluiting van vreemdelingen van de deelneming aan bet bestuur of beheer werd in die afdeeling, waarin men na de algemeene beschouwingen van het ontwerp-reglement in zijn geheel, ook de algemeene strekking besprak van de verschillende hoofdstukken en hunne paragra fen afzonderlijk, het beginsel dat de bestuurder van den polder moet zijn Nederlander, door die gansche afdeeling gehuldigd. De meerderheid van deze afdeeling was echter de meening toegedaan, dat eene bepaling, dat de mede eigenaar van den polder of het waterschapvreemdeling zijnde, niet kan medewerken tot de voordracht en de benoeming van dijkgraaf, plaatsvervanger en gezworene, in geenen deele strookt met de regelen van recht en billijkheid. In een andere afdeeling was de groote meerderheid gunstig gestemd voor de toekenning van dezelfde rech ten aan vreemde grondeigenaren als aan Nederlanders, en kon zich mitsdien met de uitsluiting van deze niet vereenigen. Eene minderheid van drie harer leden wenschte hen alleen te zien uitgesloten van de bevoegdheid om mede te werken tot het vaststellen van keuren en het opma ken van voordrachten voor bestuursleden. Eenige leden van de derde afdeeling wenschten dat ook aan den vreemdeling gelijk recht van stembevoegd heid werd toegekend als aan den Nederlander. Hiertegen werd door anderen gewezen op de memo rie van toelichting, waarin betoogd werd dat toeken ning van gelijke rechten aan clen vreemdeling als aan den Nederlander in strijd zoude zijn met onze staats rechterlijke instellingen; dat het toch niet kan opgaan, dat vreemdelingen zouden medewerken bij voorbeeld tot bet maken van keuren, als zijnde dit eene soort van wetgevende handeling, zoomede ook het vaststel len van het dijkgeschot, dat niets minder is dan het uitschrijven van eene belasting, om te slaan over en verplichtend voor alle ingelanden, ook zelfs voor hen die een ander quantum van omslag hadden gewild, ook voor hen, die niet eens de vergadering waarin de om slag wordt vastgesteld hadden bijgewoond, terwijl de invordering dier belasting wordt gedaan onder gelijke rechten als bij de wet zijn vastgesteld voor de rijks belastingen. Nog voerde men in die afdeeling tegen de toelating van vreemdelingen aan, dat aan dezen het recht niet toekwam om, door het opmaken van voordrachten ter benoeming van leden der directiën van zeepolders, den koning alzoo eenigermate voor te schrijven, wieu Z. M. zou behooren te benoemen. Na breedvoerige wisseling van gedachten wenschte ten sloftq, de meerderheid van zeven leden dier afdee ling het voorstel van gedeputeerde staten te zien ge handhaafd, terwijl cfe minderheid van zes leden aan vreemdelingen gelijke rechten wilde toekennen als aan de burgers van Nederland. In overeenstemming met dit beginsel, ingeval van aanneming, wensckt zij wijziging ook van de opvol gende artikelen van het ontwerp, waarin over vreem delingen wordt gesproken; een en ander in verband tot de gemaakte bedenkingen door de meeste polders zelve gemaakt. BENOEMINGEN EN BESLUITEN. ridderorden. Vergunning verleend aan W. A. Viruly Verbruggolid van de tweede kamer der statea-gene- raal, wonende te Rotterdam, tot het aannemen en dragen der versierselen van officier der orde van de Kroon, hem door Z. M. den koning van Italië geschon ken; en aan S. van der Hoi'st, med. chir. et art. obst. doctorwonende te Leidentot het aannemen en dragen der versierselen van ridder der orde van het Legioen van eer, hem door den president der Fransehe repu bliek geschonken. eereteekenen. Toegekend aan G. A. Kleyn, te Amsterdam, als blijk van koninklijke goedkeuring en tevredenheid wegens de redding van een drenkeling aldaar op 28 Junijl., do bronzen medalje, ingesteld bij besluit van 22 September 1855, alsmede een loffelijk getuigschrift. ministerieele departementen. Pensioen verleend, ten bedrage van f 1505 'sjaarsaan mr. P. Blussé van Oud-Alblasals minister van financiënen aan S. P. Pelsals refendaris bij bet departement van financiën, ten bedrage van f 1800 's jaars. hooger onderwijs. Pensioen verleendten bedrage van f 2160 'sjaars, aan dr. J. Tideman, hoogleeraar aan het seminarie der Remonstranten te Amsterdam. leger. Op pensioen gesteldten bedrage van f 1800 'sjaars, op verzoek, de majoor-magazijnmeester der artillerie lu klasse te 's Bosch J. F. W. M. P. Ninaber. Benoemd bij het wapen der artillerie tot magazijn meester der artillerie 1° klassede kapitein F. J. Ilaf- kemeijer, magazijnmeester der artillerie 2e klasse, werk zaam bij het departement van oorlog. Verplaatst in rang en betrekking naar 's Boschde 2C luitenant C. J. Hafkemeijer, magazijnmeester der artillerie 3C klassemede werkzaam bij genoemd depar tement. MARINE EN LEGER. De officieren van administratie 2° klasse J. Beijer en D. A. van der Laan worden met den llcu September a. geplaatst respectievelijk aan boord van Zr. M>. ramschip Buffel en Zr. M8. scbroefstoomschip Het Loo. GEMENGDE BERICHTEN. Gisteren ochtend is te Amsterdam, in tegenwoor digheid van den burgemeester, eenige wethouders, leden van den gemeenteraad en afgevaardigden van verschillende genootschappende gedenksteen of eerste steen boven den grond, gelegd van den te verbouwen stedelijken schouwburg. De steenlegging geschiedde door een der zonen des burgemeestersnadat de com missaris van den schouwburg, de heer Joh. Hilman, eene toespraak had gehoudeno. a. aan verschillende geschiedkundige herinneringen gewijd. De burgemees ter hield ten slotte een korte rede. Van de gisteren morgen te 6 uren van Amsterdam naar Gorinchem vertrekkende stoomboot Stad Gorin- chem, gezagvoerder Belzer, is even buiten de stad, nabij „de omval," de stoomketel gesprongen, waarbij de boot uiteen geslagen en gezonken is. De passagiers zijn ongedeerd aan wal gebracht, doch de kapitein is gewond naar 'tgasthuis vervoerd, terwijl ook eenige manschappen brandwonden hebben bekomen. De machi nist is in het water gesprongen en ongedeerd gebleven. {Het nieuws v. cl. dag). De Zaanlandscbe kamer van koophandel beeft besloten aan den gemeenteraad van Amsterdam een adres van instemming te zenden met bet bekende adres ter vervroeging van bet beursuur. Het belachelijke verzinsel van de Maasbode, dat drie personen, welke zich bij de vrijmetselaars-loge te Dordrecht hadden aangemeld, ziek waren geworden door schrik bij de receptie opgedaan, is door het be stuur dier loge weersproken. In een door den beer A. J. Schouten, regeerend meester, en J. Buren Jz. onderteekenden brief aan de Maasbode is de onwaar heid daarvan medegedeeld. Genoemd blad plaatst die ontkenning, met de volgende woorden der redactie er onder: „Zou de Dordsche loge nu inderdaad mee- nen dat met dit schrijven de door ons gedane mede- deeling voldoende wederlegd is? dan bedriegt zij zich zeer. Voor weldenkende lieden heeft eene verklaring van de loge niet de minste waarde." Onbeschofter taal lazen wij zelden. {Arnh. cour.) De burgemeester van Nijmegen is, als hoofd der gemeente, gedagvaard door de firma D. A. Stretlen C0., te Leiden, wegens de schade aan deze firma ver oorzaakt, doordat de gemeente met have straatverlich ting door gas begonnen is op 1 April ji., terwijl toch aan eischers het uitsluitend recht daarvan toekwam tot den len Mei 11. Bij het jl. Maandag gewoed hebbend omveder is te Heelsum de bliksem in eene woning geslagen, die geheel afgebrand is. Te Renkum sloeg de bliksem op onderscheidene plaatsen in en richtte veel schade aan onder de tabak en de boekweit. Eergisteren was een gedeelte van Zwolle in rep en roer. Toen de schutterijvan hare exercitie terugkee- rendeop de markt uiteengingwilden eenige schutters een kapitein te lijfomdat deze tot handhaving der subordinatie, eenige boeten had opgelegd. Dit verwekte een groot tumult; de kapitein werd door zijn mede officieren en het kader onderofficieren beschermd en voor de hem dreigende mishandeling behoedde poli tie schoot toe om het volk, hetwelk spoedig in groote massa op de been was gekomen, in bedwang te hou den. De kapitein heeft zich moeten laten welgevallen dat hij door een zingenden en tierenden troep jongens naar huis werd geleid, maar de orde is niet verder ge stoord. {N. Roti. cour.) Mevrouw Josepha von Dobrowolskaeen Poolse he dame, is te Wirballen, dicht bij de Russische grenzen, wegens bet in omloop brengen van valsche Russische banknoten gearresteerd. Een bedrag van 20,860 zilve ren roebels werd bij de dame gevonden. Volgens haar zeggen was zij door vorstin Oginska, geboren gravin Plater, met de bezorging van deze waarde aan een te Wilna in het Krakauer hotel, kamer n° 5 wonende vrouw Wilhelmine, haar onbekend, belast. Vorstin Oginska, die in zeer hooge kringen verkeert en, na in 1864 Littkauen te hebben verlaten, achtereenvolgens in verschillende hoofdplaatsen van Rusland, Turkije, Italië en Frankrijk haar domicilie heeft gevestigd, zou volgens de gearresteerde reeds sedert vier jaren op dergelijke wijze valsch papierengeld in Rusland in om loop hebben gebracht. Vorstin Oginska behoort tot de aanzienlijkste Poolsche magnaten-familiën. De gevolgen van de afschaffing der lijfeigenschap in Rusland overtreffen alle verwachtingen. Hier en daar is de waarde der landerijen tot 700 percent ver meerderd. In alle dorpen ziet men nieuwe huizen ver rijzen, en de landerijen en tuinen worden behoorlijk afgepaald. De voormalige slaven leggen zich ijverig op

Middelburgsche Courant | 1872 | | pagina 1