en met algemeene stemmen goedgekeurd, in ontvang op f 267,694.60, in uitgaaf op f 264.065.89, goed slot f 3,628,71. De voorzitter deelt mede, dat eergisteren de herbe steding heeft plaats gehad van het uitdiepen der bin nenhavens en het dempen van een gedeelte der stadsvest en van de Zoutegracht, waarvoor slechts drie biljetten zijn ingekomen, het eerste voor f GO,800het tweede voor f 55;000 en het, derde voor 'f 44,800. Daar de begrooting slechts f 35,600 bedraagt en 'de laagste in schrijving alzoo f 9200 boven de begrooting is, hebben burgemeester en wethouders gemeend deze aanbesteding niet te mogen goedkeuren zonder vooraf het gevoelen van den raad, in overleg met de commissie van fabri cage te hebben gevraagd. Laatstgenoemde commissie is, na langdurige beraadslaging, tot de conclusie geko men, dat van een tweede herbesteding geen lagere som te verwachten is, en dat het zeer onraadzaam is een dergelijk werk onder eigen beheer uit te voeren. Op grond daarvan stellen burgemeester en wethouders thans voor, het werk te gunnen aan den Iaagsteninschrijver, zijnde de heer A. I). van Seters alhiervoor f 44,800. De heer Dronkers herhaalt zijn in de zitting der commissie van fabricage uitgebracht advies tot ondersteu ning van het voorstel van burgemeester en wethouders. De lieer Snijders daarentegen persisteert evenzeer bij zijn in de zitting der commissie van fabricage geuit advies, strekkende om het werk vooralsnog niet uit te voeren en de aanbesteding alzoo niet goed te keu ren. Officieus is medegedeeld dat binnen zeer korten tijd een vaste waterstand zal zijn verkregen en ook de nieuwe bazaltkaai spoedig ten gebruike gereed zal zijn. De schepen die te veel diepgang hebben zou hij naar de nieuwe bazaltkaai willen brengen, omdat van groote sche pen vooreerst toch wel geen sprake zal zijn; door uitstel van het werk zou men dan 44000 reserveeren. Mocht dan later aan de binnenkaaien behoefte ontstaan, dan zal. de toestand der gemeente ook zooveel gunstiger zijn en dus gemakkelijker tot de uitvoering van het werk kunnen overgegaan worden. Evenais de beer Dron kers, die gezegd heeft dat de begrooting indertijd met juistheid is opgemaakt, stelt hij te veel vertrouwen in de kunde A*an den gemeente-bouwmeester, om door goed keuring dezer aanbesteding als het ware een don gratuit aan de aannemers te geven. De heer Dronkers acht de uitvoering van het werk bepaald noodig, omdat uitstel gelijk zou staan met afsluiting van alle havens, en de raad geen vrijheid heeft om, als bij eea vasten waterstand schepen van G a 7 voet diepgang in de binnen kaden willen lossen, de gelegenheid daartoe te onthouden. Bij de verdere discussie doet cok de voorzitter het wenschelijke der aanneming van het voorstel van bur gemeester en wethouders uitkomen, te meer daar het, zooals ook do heer Dronkers heeft aangevoerd, te vree- zeu is dat bij uitstel van een of twee jaar de kosten der uitvoering nog hooger zullen worden. De slotsom der beraadslaging is, dat het voorstel tot goedkeuring der aanbesteding met 11 stemmen tegen 1 wordt aangenomen. Tegen stemde de heer Snijders. Ten aanzien van het in de vorige zitting ingekomen adres van schipper C. van der Klooster, om vergoeding gan geleden schade, wordt thans, op voorstel van bur- vemeester en wethouders, afwijzend beschiktals zijnde de gemeente daarvoor niet aansprakelijk. Vervolgens komt in beraadslaging 'het in de vorige zitting uitgebracht rapport der commissie van fabricage betreffende het voorstel van burgemeester en wethou ders, ten aanzien van het herstellen en weder openen der Dampoort; de conclusie van dit rapport strekt om, in strijd met liet voorstel van burgemeester en wethou ders, bedoelde poort af te breken. Hierover heeft een langdurige discussie plaats, waar van de uitslag is dat met 7 tegen 5 stemmen besloten wordt om, overeenkomstig het voorstel van burgemees ter en wethouders, aan de Dampoort slechts de aller noodzakelijkste herstelling te doen, waarvoor de kosten op f 300 zijn geraamden het gebouw, behoudens openstelling der poortoverigens te laten zooals het is. 'Tegen stemden de heeren Mathon, Rekkervan Eekelen, Siffié en Dronkers. Ter vervanging van wijlen den heer J. J. Bellingwout wordt als leeraar in de Encelsche taal aan het gym nasium alhi.r door burgemeester en wethouders, in overleg met curaioien, voorgedragen de heer Moerker ken benoemd leeraar aan de rijks hoogere burgerschool alhier, die met 9 stemmen wordt benoemdterwijl 3 biljetten oningevuld zijn ingeleverd. Op de voordracht van zes personen ter benoeming' van drie leden van het college van zetters voor de directe belastingen worden achtereenvolgens met meerderheid van stommen geplaatst de boeren H. .T. Dronkers, K. Baart, J. M. Boone, E. K. Boudewijnse, J. van Nederveen en P. A. Verhuist. De heer Mathon vraagt aan den voorzitter, of burge meester en wethouders bij hun voornemen blijven om, naar aanleiding vain het in de vorige zittiug genomen besluit tot cene reorganisatie der traktementen van de hulponderwijzers, spoedig eene voordracht daartoe te doen? De voorzitter antwoordt, d-,.t bij de heden over gelegde gemeentebegrooting nog geen voorstel daartoe is kunnen gedaan worden. Het voornemen bestaat echter, om met den schoolopziener en anderen in over leg te treden omtrent de wijze waarop aan het genomen besluit het best gevolg kan worden gegeven. De heer Mathon bedankt voor de ontvangen inlich tingen en dringt op spoed aan. De heer Dobbelner de Wind klaagt over het te laat ontvangen der citatiebiljetten voor de raadsvergaderin gen, in strijd met art. 42 der gemeentewet. De voorzitter zegt onderzoek hieromtrent toewaarna de zitting wordt gesloten. öuitmlattï». ALGEMEEN OVERZICHT. Het beste bewijs voor de stilte welke in Frankrijk "in de politieke wereld heersclit, is wel dat alle nieuws van eenig praktisch gewicht niet door de Fransehe dag bladen vermeld, maar eerst naar aanleiding* van berichten in buitenlandsche bladen besproken wordt. Te vergeefs zal men in Fransehe organen zoeken naar eenige politieke gebeurtenis van beteekenisen wanneer men al zoo eene vindt, dan wordt die nog onder alle voorbehoud en slechts als gerucht medegedeeld. liet verblijf van Thiers te Trouville voorziet voor een groot deel in de leemte, en in alle bladen kan men dan ook met stipte nauw keurigheid lezen wat de president der republiek doet of voornemens is te doen, waarmede hij zich onledig houdtwaarheen hij zich begeven heeft of nog begeven zal enz. Le Bien public steekt de loftrompet over den ijver en de werkzaamheidwelke door den grijzen presi dent worden aan den dag gelegd. „Hoewel de heer Thiers zich naar Trouville begeven heeft, schrijft het officieuse orgaan, om een welverdiende rust te nemen, houdt hij zich onophoudelijk bezig met de reorganisatie onzer militaire macht, en tenzelfden tijde dat hij proef nemingen der artillerie bijwoont, arbeidt hij aan de indeeling der actieve en territoriale armeeën over het Fransehe grondgebied, zooals die volgens de nieuwe wet zullen moeten worden ingericht." Met dat doel zijn eenige ambtenaren van het ministerie van oorlog naar Trou ville vertrokken, teneinde aan deze werkzaamheden met den president en generaal de Cissey deel te nem.-n. Inderdaad dien lof verdient de grijze Thiers ten volle, al moet men het betreuren dat hij niet op andere ter reinen arbeidt dan juist aan zijn beide geliefkoosde bezig heden: het leger en de protectionistische belastingen. Opnieuw zijn de onderhandelingen over deze laatste zaak met Engeland aangeknoopt en, hoewel Thiers stijfhoof dig aan zijne verouderde begrippen blijft vasthouden, vleit hij zich toch nog steeds met een gunstig resultaat. Ook de samenstelling cener eerste kamer als tegen wicht legen het algemeen stemrecht en als geleidelijke overgang tot een definitieve constitueering der provi- sioneele republiek schijnt een onderwerp zijner bezig heden uit te maken. De correspondent van the Times blijft tenminste aan zijn eerste bericht omtrent deze quaes tie vasthouden. Ten stelligste spreekt hij echter het gerucht tegen als zou Thiers zich met eene ont- werp-eonstitutie bezighouden of voornemens zijn de kamer geheel of gedeeltelijk te ontbinden. De corres pondent voegt bij zijne mcdedceling zelfs de verzeke ring, dat het voorstel tot samenstelling eener eerste kamer terstond na het reces door de regeering zal worden ingediend. Een voor Frankrijk heuglijke tijding wordt door l'Etoile beige medegedeeld. De ontruiming der depar tementen de la Marne en de la ÏÏaute-Marae door de Duitsche bezetting zou nog slechts eene quaestie van een paar dagen zijn. De 500 millioen, bestemd voor den eersten termijn van betaling, liggen gereed en men gelooft dat de voldoening uiterlijk den 8en of 9cr- Sep tember zal geschieden. Meer en meer worden toebereidselen gemaakt voor de groote feestelijkheden welke aan het einde der eerste weck van September te Berlijn zullen plaats hebben. Wat de algemeene verlichting betreftwaarvan gisteren in een bericht uit de Duitsche hoofdstad sprake was, schijnt menigeen aan die algemeene deelneming te twij felen. Het eenige motief voor dit bericht schijnt het voorstel van het dagelijksch bestuur aan den Berlijn- schen gemeenteraad geweest te zijn, om de noodige gelden toe te staan tot illuminatie van het raadhuis. Waar de stad dus slechts met éen barer gebouwen het voorbeeld geeft, is het niet te verwachten dat de bur gerij zoo algemeen zal volgen. Ook is volgens de Volks-Zeitung hiervoor door particulieren nog volstrekt geen initiatief genomen. Trouwens de Berlijnsehe be volking' verkeert tengevolge van het gebrek aan wonin gen dat nog ontzaglijk zal toenemennu de nieuwe politie-president het bevel gegeven heeft dat met 1° October alle barakken rondom de stadwaarin tal van huisgezinnen bij gebrek aan betere huisvesting hun toe vlucht hebben genomen, moeten ontruimd worden en tengevolge van de nog steeds toenemende onveilig heid op de publieke straat niet in eene stemming om op luidruchtige en vooral op kostbare wijze feest te vieren. Op officieele wijze is thans het dwaze bericht der Spenersche Zeitung gelogenstraft, dat von Bismarck niet aan de conferentie te Berlijn zou deelnemen. De rijkskanselier zal den lcu of 2en der volgende maand te Berlijn aankomen en aldaar tot bet vertrek der vor stelijke gasten vertoeven. Hierna begeeft zij zich naar Marienburg, teneinde deel te nemen aan de viering van bet eeuwfeest van Wcst-Piuiscn's aanhechting aan den Pruisischen staat, om daarna opnieuw te Yarzin zijn gestaakte zomerrust te hervatten.... altijd wanneer de groote vrede-bijeenkomst niet een nieuwen coup de thea tre van den grooten staatsman noodzakelijk maakt. De werkzaamheden van de scheidsrechters te Geuève schijnen ten einde te loopen. Maandag hebben zij een langdurige zitting gehouden en de volgende bijeenkomst op morgen bepaald, waaraan echter alleen door (1? scheids rechters zal worden deelgenomen. De pleidooien zouden dus zijn afgeloopen en de scheidsrechters tot hunne eind uitspraak genaderd zijn. Daar echter de beraadslagingen stipt geheim gehouden worden, kan dit bericht van het Journal de Genève niet anders dan op gissing berusten. Volgens een bericht van Maandag uit Madrid achtte men de verkiezing van 270 ministerieele candidaten zoo goed als zeker. De republikeinen zouden volgens ditzelfde bericht 75 afgevaardigden tellen, eD de gezamen lijke unionistenAlphonsisten en Sagastisten slechts 26. Zulk een resultaat is slechts in Spanje mogelijk. Eene vertegenwoordiging met een groote conservatieve meer derheid wordt naar huis gezonden, en een nieuwe kamer wordt verkozen die bijna geheel de tegenovergestelde beginselen vertegenwoordigt. Het is nauwelijks aan te nemen dat dit resultaat zonder knoeierij verkregen is. Zorilla moge daartegen gewaakt hebben, ten aanzien van verkiezingen is in Spanje sedert jaren de gewoonte sterker dan de leer. De Brusselsche Salon van 1872. Brussel 26 Augustus. De driejaarlijksche tentoonstelling van schoone kun sten, sedert den 15cn alhier geopend, is een der belang rijkste en schoonste tentoonstellingen die Brussel sedert tal van jaren opleverde. Het is geenszins mijn voornemen om do 1277 werken van schilderkunst, beeldhouwkunst, teekenkunst en gra veerkunst, welke op de tentoonstelling gevonden worden, en détail de revue te laten passeeren. Wanneer ik dat wilde, dan zou het uw blad aan ruimte, mij aan tijd ontbreken. Ik zal lievei trachten een algemeenen indruk van den Salon fe geven. Twee groote feiten worden door de tentoonstelling van 1872 helder in het licht gesteldvan het Belgische standpunt beschouwd bekrachtigt zij op schitterende wijze de zege der jonge school op de oude; van een algemeen standpunt beschouwd bewijst zij ten duide lijkste dat het verschil tusschen de Vlaamsche, Duit sche, Nederlandsche en Fransehe school van lieverlede ophoudt tc bestaan. Vroeger sprong het onderscheid terstond in het oog. Heden moet men voor enkele schilderijen den catalogus raadplegen om met de nationaliteit en de school van den schilder bekend te worden. De kunst verliest niets bij de samensmelting dezer artistieke grenzen. Het tegendeel is eerder waar. Indien tengevolge van een meer direct en meer aan houdend contact van de schilders uit verschillende landen een zekere verwantschap ten aanzien van smaak en wijze van opvatting ontstaat, zal ieder waarlijk verdienstelijk schilder niettemin zijn eigenaardige individualiteit behouden. Zie b. v. het schilderij van den heer Vauthier„Een gelegenheidsdiner in een dorp van het Sehwamvald", en gij zult terstond zien dat kleur en tint voor hem bijzaak zijn. Wat hem aantrekt, wat hij vooral wil weergevenis de uitdrukking, de eigenaardige per soonlijkheid van zijne figuren. De held van het feest is een hooggeplaatst ambtenaar op zijne inspectie-reis, die door den burgemeester ont haald wordt. Deze heeft de autoriteiten der gemeente van allen rang en stand iiitgenoodigd. Eet is het oogen- blik om zich aan tafel te zetten. De verlegenheid der goede dorpelingen is grootzij wagen het niet aan tafel plaats tc nemeneenigen werpen een schuinen blik naai de plaatsen, die zij wel gaarne wenschten in te nemen de gastheer geeft zich alle moeite om iedereen recht op zijn gemak te zetten. De teekening is volmaakt, de typen uitstekend. Zonder veel moeite zoudt gij aan ieder der gasten zijn juiste plaats aan tafel aanwijzen. De heer Vauthier is geen colorist, maar zijn doek is harmonieus geuoeg dat het oog niet gekwetst wordt. „Het geboortefeest van Jeanne" van den heer Israels is geheel het tegendeel. De Hederlandsche schilder zoekt het in de kleur en hij slaagt er volkomen in. De kleur zelfs bezigt hij om de uitdrukking dezer scène weer te gevende hut van een arm gezin waarin een enkele straal van vreugde schijnt. De heer IsraÖls is geen analyst; in stede van te ana- lyseeren geeft hij een schoon samenspel van min of meer gebrekkige onderdeelen. Zijne schilderijen treffen en trekken aan, maar meestal moet men niet tot de détails afdalen, want men vindt vaak vreemde feilen in den vorm. Den heer Comte, een Fransch schilder, kan men dit echter geenszins verwijten. De heer Comte is historie schilder in denzelfden geest als de heeren de Jonghe, Bauquiet, Goupil en anderen die den nieuweren tijd tot hun onderwerp kiezen. Deze schilders bewerken tot in het minutieuse de

Middelburgsche Courant | 1872 | | pagina 3