den koning en de vreemde schutters een groot banket zal worden aangeboden in de zalen van het Casino. Des avonds heeft een volksbal en algemeene illimunatie plaats. Den volgenden dag wordt de wedstrijd voortge zet en des Woendags heeft een gymnastiek-feest plaats. Op de spoorweglijn ParijsLyon heeft den lSen Sep tember 1871 een ongeluk plaats gehad. De rechtbank heeft thans uitspraak gedaan in zake de eischen tot schadevergoeding voor geleden verliezen. Aan een va der wiens zoon en gade werden gedood, zijn 40,000/ratios toegekendaan een ander 30,000 francsaan een gen darme, die ongeneeslijke kwetsuren heeft bekomen, 40,000 francsaan een zwaargekwetsten gendarme 25,000 francsaan een bloemist, die door langdurige ziekte, veroorzaakt door het ongeval, zijne vier kinde ren niet heeft kunnen onderhouden, 20,000 francsaan een abt die een stijf been aan deze gelegenheid te danken heeft40,000 francsaan een heer en dame, beiden met ongenseslijke wonden behebt, wier acht- tienmaandskind bij het ongeval den dood vond, 60,000 francsaan een twintigjarigen schoolmeester met vele litteekenen op het gelaat, 20,000 francs aan een luite nant die ten gevolge der kwetsuren zijn ontslag uit den dienst heeft moeten nemen40,000 francsaan een we duwe wier tienjarige dochter gedood werd, 12,000 francs- en aan een andere weduwe, wier man bij het ongeluk het leven liet en twee kleine kinderen ten laste zijner vrouw deed blijven, 40,000 francs. Alles met betaling van interest van den dag dat de eisch is gedaan. Het stempelen der certificaten van de Fransche leening is geëindigd. Er moesten niet minder dan twaalf honderdduizend certificaten gereed gemaakt worden. Elk certificaat heeft 27 maal zijn volgnummer en daaren boven vier droge stempels van de schatkist ontvangen Dezer dagen werd op het kerkhof La Chapelle- Saint-Denis te Parijs zekere Etienne Salles begravendie op twee en tachtigjarigen ouderdom was overleden. Die man had vele jaren aan het hoofd gestaan van eene inrichting welke gansch Frankrijk door bekend is. Hij was het, die bij bet afbreken der straten, welke bij de Halles Centrales uitkomen in n°. 26 der Rue aux Fers, het beroemde wijnhuis had, dat gewoonlijk met den naam van Paul Niquet werd aangeduid. Men weet dat dit wijnhuis vaak de verblijfplaats was van alle vagebonden, de vergaarbak van het schuim der maat schappij. Men kwam er binnen door een langensmallen, vochtigenslecht verlichten gang, die in de Rue aux Fers uitkwam. De groote rechthoekige zaal bevatte een aantal tafels die aan den grond vast warenen daaromheen waren een aantal kabinetjes voor vier, acht, of tien bezoekers. Een driehonderdtal personen kwamen hier eiken nacht een schuilplaats zoeken, want men kon er den nacht doorbrengen. Het waren menschen met een terugstootend voorkomen, boeven van eiken leeftijd; men ontmoette er ook vrouwen zonder naam, met lompen bedekt, dronken of op weg om het te worden, en jongelieden, wier gelaat de sporen vertoonde van losbandigheid of vroegtijdigen ouderdom. En die allen dronken, aten, schreeuwden, vloekten, zongen en twistten. Dit huis was, in den tijd dat Salles het bestuurde, een der merkwaardigheden van Parijs. Er waren dan ook twee der kabinetjes zoo geplaatst dat men het gezicht had op de geheele zaal. Daar ging men voor zijne uitspanningzijn vermaak zoekende in het schouwspel der verdierlij king van den mensch. Men zegt zelfs dat fatsoenlijke vrouwen somtijds daarheen gingen, om deze treurige gewaarwordingen te ondervin den. Volgens de legende, die intusschen niet zeer waar schijnlijk is, zou ook Lodewïjk Philips daar eens met den prefect van politie Delessart zijn geweest. Etienne Salles, die nu begraven is, had daar in weinige jaren fortuin gemaakt, en de stichter Paul Niquet liet aan zijne erfgenamen een half millioen achter. Michel Chevalier heeft in de Fransche Presse een groot artikel geschreven over de quaestie der munteen heid. Hij komt tot een zeer verrassend resultaat. Het land toch waaraan geheel Europa zijn stelsel moet ont- leenen, is Japan. De schrijver zegt: „Het muntstelsel van Japan is, in zijn geheel genomen, het volmaakste en het zuiverste dat bestaat. In dezen tak van publieke administratie moet voor Europa het licht, evenals dat van de zon, uit het 0o3ten komen. Het is lang geleden sedert dit gedeelte der wereld een dergelijke loftuiting werd toegezwaaid." Of Michel Chevalier gelijk heeft, zullen de voorstanders van een universeel muntsysteen behooren te onderzoeken. Het contract voor den bouw van den grooten tunnel door den St. Gothard is den 17cn dezer te Lucern tusschen den raad van beheer en den ingenieur Favre gesloten. Van de 'vele ingekomen ontwerpen waren het ten slotte alleen die van de heeren Favre en Grattoni (een der hoofdingenieurs en ontwerpers van den spoorweg tunnel door den Col-de-Frejus, tusschen Frankrijk en Italië) welke ernstig in overweging werden genomen; de veel gunstiger voorwaarden van eerstgenoemden deed de keuze evenwel spoedig tot zijn plan overhellen. De kosten van dezen tunnel worden in het ontwerp ge raamd op 47,804,300 francswaarvan die voor het boren van den hoofdtunnel cn van het te maken afvoerkanaal voor water 41,720,000 francs zullen bedragen. Naar de mededeelingen van den hoofdingenieur Gerwig zal het hoogste punt van den tunnel ruim 1152 meters boven de oppervlakte der zee zijn gelegen (de Bren- ner-tunnel 1367 meters; de Col-de-Frejus-tunnel 1334 meters); hij zal 14,900 meters lang worden, d. i. 1680 meters langer dan die tusschen Frankrijk en Italië. Het Sellameer op den top van den St.-Gothard zal 1800 meters loodrecht boven liet gewelf van den tunnel lig gen maar geenerlei bezwaar voor dezen opleveren. Aan den zuidelijken ingang zal de Tremola als waterkracht aangewend worden, bij Göschenen de Reusz. De boor machines worden door drie vergaarbakken met 120 meters drukhoogte in beweging gebracht. Met het maken der ingangen is men reeds begonnen, zoodat gehoopt mag worden, dat de werkzaamheden bij den aanvang van den winter tot in het gebergte gevorderd en de werklieden daardoor beschut tegen de koude zullen zijn. De hoofdingenieurs van den St.-Gothard-spoor- weg, onder den ingenieur en chef Gerwig met de lei ding belast, zijn reeds op hunne posten. Alle Duitsche infanteristendie met verlof waren, zijn weder bij hunne regimenten ingedeeld om onder richt te verkrijgen in de wijze van laden en lossen van het nieuwe geweer, dat voortaan zal heeten aptirlcs Ziindnadelgewehr. De handgrepen zijn van vijf op drie verminderd. De uitslag is allergunstigst en baart in militaire kringen veel opzien. Op de schijf troffen 60, 70, 75, ja 91 percent van de geloste schoten het doel. Het apiirles-geweer zal echter binnen vier jaren voor een geheel nieuw moeten wijken, dat thans in de fabrie ken wordt vervaardigd. Bij de herfstmanoeuvres van dit jaar zal van het nieuwe wapen nog geen gebruik worden gemaakt. De Weener tentoonstellingscommissie is in groote verlegenheid. Thans reeds nu de werkzaamheden eerst voor de helft gereed zijn, zijn de beschikbaar gestelde zes millioen geheel verbruikt, en zoo tot op den laatsten cent verteerd, dat de firma Havkort, die de kolossale ijzerconstructien levert, geweigerd heeft het werk voort te zetten, wanneer haar niet voor de verdere bestellin gen zekere waarborgen worden gegeven. Natuurlijk zal aan de oogenblikkelijke verlegenheid door de een of andere operatie te gemoet worden gekomen, of de regeering echter de door den rijksraad toegestemde som van zes millioen zal durven overschrijden, staat te bezien. Het is niet onmogelijk dat het aantal benoodig- de millioenen tot een dozijn zal aangroeien. De Khedive heeft bij de juweliers Gass te Londen een prachtig collier en een oogverblindende bracelet doen vervaardigenwaarin zich niet minder dan 125 briljanten van het zuiverste water bevinden, die negen antieke gouden munten uit den tijd tan koningin Arsinoe, gemalin van Ptolemaeus IIomvatten. Daar deze dame drie eeuwen voor het begin der tegenwoordige jaartel ling regeerde, zijn deze muntstukken nog al wat waard. De prachtwerken zijn te Londen op de daar thans geopende internationale tentoonstelling geëxposeerd. De bekende prijszwemmer Johnson, van Leeds, had een weddenschap aangegaan om van Lover naar Calais te zwemmen. Zaterdag jl. begaf hij zich, ten aan- sehouwe van talrijke toeschouwers, te Dover te water. Eene kleine stoomboot vergezelde hemdoch hij moest de onderneming opgeven. Na in ruim een uur een afstand van omtrent zeven Engelsche mijlen te hebben doorkliefd, noodzaakte de koude hem om zich uit het water te doen halen. De zee was vrij ruw. In 't ge heel zou hij, zijn afdrijven door den stroom meegere kend, een 30 a 40 Engelsche mijlen hebben moeten afleggen. Johnson hoopt later 't proefstuk te hervatten. Sir Jenkimson berekent dat de aanleg van een spoorweg door de Eupkratus-Vallei jaarlijks 300,000 p. st. zou kosten. Deze baan zou voor Engeland wel van groet politiek gewicht zijnmaar ook uit een han delsoogpunt een schoone toekomst hebben. De weg langs de Roode zee moge met de spoorbaan kunnen concurreeren, doch er is plaats voor beiden, vooral wanneer de werken bij Kurrachee en de aanleg van een spoorbaan door de Indus-vallei, de Lahore en Peshawar mochten voltooid zijn. Met het aantal reizigers per spoortrein neemt ook het aantal spoorwegongelukken toe; schier dagelijks worden er vermeld. Zoo had er Woensdag avond weder te Poulton in Engeland een botsing tusschen een pleiziertrein en een gewonen trein plaats, waar door verscheidene rijtuigen verpletterd en vele personen ernstig gewond werden. GEMEENTERAAD VAN MIDDELBURG. Zitting van heden 28 Augustus. Voorzitter de heer Schorer. Afwezig de heeren Luteyn van HoekLambrechtscn van Ritthem, Conrad en Snouck Hurgronje, de beide eerstgenoemden met kennisgeving van verhindering. Nadat de notulen van het verhandelde in de zitting van 5 dezer zijn gearresteerddeelt de voorzitter een brief mede van den minister van binnenlandsche zaken, pi antwoord op het aan de regeering gericht verzoek tpt bestrating van den bermweg naar Vlissingen. De minister geeft te kennen, dat hij tot die bestrating gaarne vergunning wil verleenen indien zij zonder be zwaar voor het rijk geschiedt, maar niet voor rekening van het rijk. De voorzitter herinnert dat de gemeenteraden van Middelburg en Vlissingen een gezamenlijk verzoek tot die bestrating hebben ingediend, en deeit mede dat de commissie van beheer over den MiddelburgVlissing- scken straatweg voornemens is eerlang een voorstel aan die beide gemeenteraden te doen. Deze mededeeling wordt voor kennisgeving aangenomen. Voor kennisgeving wordt nog aangenomen eene missive van gedeputeerde staten van Zeeland, houdende goed keuring van het raadsbesluit tot onderhandsche verhu ring van gemeentegrond aan P. van Leerdam. Is ingekomen het Provinciaal blad van Zeeland n°. 68, begeleidende een afdruk van het verslag omtrent den toestand dezer provincie over 1871, hetwelk in de boekerij zal worden geplaatst. De voorzitter deelt mededat een brief is ingekomen van de regelingscoramissie voor het op 3, 4 en 5 Sep tember a. alhier te houden XIIL' Nederlandsch taal- en letterkundig congres, met uitnoodiging aan den raad, om dat congres met zijne tegenwoordigheid te willen vereeren. Aan de regelingscommissie zal geantwoord worden, dat de raad van die uitnoodiging gebruik zal maken. Aan den heer J. P. 1. Buteux, eigenaar van een huis met tuin in de Singelstraat, wijk N n° 176, wordt op zijn verzoek, ter vergrooting van zijn tuin, een gedeelte gemeentegrond in de Glazenkaststraat in koop afgestaan, tegen betaling van f 40, behoudens eenige nadere be palingen. Vooraf was verklaard, dat bedoeld gedeelte grond niet meer voer den publieken dienst noodig is. Een concept-besluit tot grondslag der pensioensbij drage voor de leeraren der burger-avondschool wordt goedgekeurd. Van den heer G. W. Bergman alhier zijn, onder dankbetuiging, twee geschilderde prenten voor de oud heidskamer ontvangen, voorstellende de oude visch- markt en de illuminatie van een huis alhier bij den 40stL'n jaardag van prins Willem V. Voor kennisgeving wordt aangenomen de mededeeling des voorzitters, dat than3 ontvangen zijn de vroeger door de erfgenamen van vrouwe M. M. Evertsen, douai rière jonkheer mr. M. W. de Jonge van Campersnieuw- land ten geschenke aangeboden portretten enz. van leden van het geslacht Evertsen. Behalve de voorwer pen vermeld op de in de vorige zitting medegedeelde lijst, was nog eene zilveren medaille daarbij gevoegd. Wordt overgelegd en in handen der verschillende commission gesteld de gemeentebegrootiug voor 1873, bedragende in ontvang en uitgaaf ƒ209,122.14. De beer van Visvliet brengt namens de financieele commissie rapport uit omtrent de in hare handen ge stelde gemeenterekening over 1871, waarvan de conclusie strekt tot goedkeuring. De heer Snijders vraagt inlichtingen betreffende eenige posten van uitgaaf. Zijns inziens bestaat in deze reke ning strijd met het contract, tusschen de gemeente en den uitgever der Nieuwe Middelburgsche courant ge sloten. In dat contract staat, dat alle stukken waarvan de kosten niet op derden verhaalbaar zjjn door dien uitgever gratis zullen geplaatst worden. In strijd daarmede vindt hij verschillende poaten voer aan den heer de Zeeuw als uitgever der Nieuwe Middelburgsche courant betaalde advertentiën, en daarbij niet vroeger in de gelegenheid is geweest hieromtrent inlichtingen te vragen, wenscht hij die thans te ontvangen. De voorzitter antwoordt dart de advertentiën, door den heer Snijders bedoeld en waarvoor declaraties in geleverd zijn, voor verreweg het grootste gedeelte advertentiën zijn die door den heer de Zeeuw in andere dagbladen zijn geplaatst. De raad heeft aan burgemees ter en wethouders de bevoegdheid gelaten, om adver tentiën te plaatsen in couranten buiten deze gemeente wanneer zij dit noodig zullen oordeelen. De v ordeelen dier plaatsing in andere couranten worden aan den heel de Zeeuw gegund. Verschillende der in rekening ge brachte posten hebben op zoodanige advertentiën be trekking. Enkele ziju er echter waarvoor de heer de Zeeuw in rekening heeft gebracht, namelijk de oproe pingen van onderwijzers. Dit is zeker wel niet volgens de letter van het contract, maar het is sinds jaren een gebruik dat voor zoodanige advertentiën aan den heel de Zeeuw is betaald. Het bedrag is overigens zeer ge ring, vooral in verband met het groot aantal adverten ties hetwelk die uitgever kosteloos plaatst. Van onwet tige bevooideeling kan dus geen sprake zijn, het is alleen eene wijze van handelen welke sinds jaren ge volgd is. De heer Snijders, voor de ontvangen inlichting be dankendemerkt op dat, behalve de advertentiën tot oproeping vau onderwijzers, ook een post op de reke ning voorkomt voor eene advertentie betreffende het schoonhouden der straten. Hij neemt aan dat die ook in andere couranten heeft gestaan, maar in de declara tie staat alleen: „wegens advertentiekosten", terwijl bij alle andere posten staat „verschot wegens plaatsing in enz." Indien dit een vergissing van den heer de Zeeuw mocht zijn en die post wegens plaatsing in een andere courant verschuldigd is, dan zou hij die door een renvooi in de rekening zoo mogelijk willen herstel len, teneinde te kunnen stemmen voor de goedkeuring der rekening, iets wat hij anders, al is het bedrag slechts gering, niet kan doen. In den verderen loop der discussie zegt de voorzitter dat naar zijne meening het bedrag der bedoelde adver tentie alleen verschuldigd is voor plaatsing in de (oude) Middelburgsche courant. Mocht bij onderzoek blijken dat hij zich hierin vergist, dan zal in de volgende re kening een post voor restitutie opgenomen worden. In het tegenovergestelde geval kan, volgens het verlangen van den heer Snijders, een renvooi worden gemaakt. De rekening wordt vervolgens in stemming gebracht

Middelburgsche Courant | 1872 | | pagina 2