öuitmlanö. des, te Amsterdam, J. G. Stoltz, te Leiden, en G-. H. Bim- merman te 's Gravenhage. De lieer dr. J. Brillconrector te Kampenis be roemd tot directeur van bet gymnasium te Bloemenfon- tein, in den Oranje-Vrijstaat, welke betrekking door liem in het begin van het volgend jaar zal worden aan vaard. marine en leger. Volgens een bij het departement van marine inge komen bericht is Zr. Ms. schroefstoomschip Curasao, onder bevel van den kapitein ter zee C. J. Damme, den 29eu Juni jl. in de Simonsbaai aangekomen en zou, na aldaar eenige herstellingen te hebben onder gaan, den 18en Juli daaraanvolgende de reis naar Nederland voortzetten. De kapitein ter zee J. M. I. Brutel de la Rivière, laatst behoord hebbende tot de zeemacht in Oost-lndië en wegens langdurig verblijf aldaar den 22en dezer in Nederland teruggekomen, wordt met dien datum op nonactiviteit gesteld. Met de oefeningen van Zaterdag waren in het kamp bij Milligen bij de infanterie de vergelijkende proeven tussclien de oude en de nieuwe bataljonschool afgeloo- pen. Gisteren zouden die met de linieschool aanvangen. De artillerie heeft Zaterdag hare oefeningen in het vuur gehouden, terwijl de cavalerie per regiment is uitgerukt. De Deensche officieren zijn de le luitenant Rohde, van den staf, de anderekapitein Tobisenis van de genie; deze heeren wonen alle oefeningen bij onder leiding van een der officieren, bij ons hoofdkwartier gedetacheerd. De verloven, die door de onderofficieren en minderen voor Zondag aangevraagd waren, zijn alle toegestaan, die der officieren eerst na afloop van de parade; deze laatste omstandigheid is te wijten aan het groot aantal verzoeken om verlof, dat was ingekomen. De correspondentie laat te wensehen over; slechts tweemalen per dag kan men brieven verzenden en ont vangen, en dat voor een kamp van 11,000 man; ge meenten van 2 a 3000 zielen zijn soms beter bedeeld. Drie bataljons van het 3e en éen van bet 4e regiment infanterie zijn aangewezen, om gedurende den kamptijd, bij alle evolutiën, de bataljonschool uit te voeren vol gens het reglement vastgesteld in 1860 (dat reeds in 1869 vervallen is verklaard), terwijl de overige acht bataljons het daarvoor in de plaats gekomen reglement van 1869 moeten volgen, om waar te nemen of de uit voering bij 't manouevreeren in vaardigheid verschilt, met andere woorden, of het in 1869 ingevoerde reglement tot werkelijke verbetering zal hebben geleid. De 4e compagnie 2e bataljon 3* regiment infanterie moet, bijwijze van proefneming, gedurende den kamp tijd de patroontascb niet gebruiken, maar alléén den patroonzak. Deze proef heeft het hoofddoel om, indien de patroon- zak voldoende wordt bevonden voor de berging der munitie (behalve de patronen die in den ransel behooren), alsdan de patroontaseh bij de infanterie en schutterij af te schaffen. gemengde berichten. Het plan om te Neuzen eene badinrichting op kleine schaal te stichten is geheel in duigen gevallen. Zonder vergunning te vragen had men op genie-gronden een begin gemaakt met. het opslaan van eene loods aan den zeedijk, doch men heeft het reeds opgebouwde weder moeten afbreken en nu ligt de af braak nog aan den dijk. Dezer dagen vergadert te Amsterdam een interna tionaal jongelingsvereenigingen-congres. Omtrent den spoorweg van Leiden naar Woerden, waarvoor aan den heer de Bordes c. s. concessie is ver leend, verneemt bet Leidsch dagblad o. a, het volgende. Het doel is Leiden langs dcü kortsten, en dus goed koopsten weg met het groote spoorwegverkeer naar het noorden en oosten van ons land en naar Duitsckland in verbinding te brengen en de Rijnstreek in de voor deden daarvan te doen deelen, en in die van met Lei den, Woerden, Utrecht en Amsterdam in rechtstrcek- sche spoorwegaanraking te zijn. Het voornemen is het station te Leiden te plaatsen buiten de voormalige Koe poort aan den weg naar Soeterwoude, dicht bij de stad.. Daarbij zal een haven aangelegd wordendoor een kanaal te verbinden met de stadssingelgracht. Aan de haven zullen gebouwd worden magazijnen of bergplaat sen voor te verzenden of te ontvangen goederensteen- kolen-loodsenlaad- en losplaatsen voor vee, weegtoe stellen, douanengebouwenz. Stations zullen geplaatst worden te Alfen en Bodegraven, halten over Koude kerk en Zwammerdam. Een paar mijlen ten zuiden van Woerden valt de weg in den Nederlandschen Rijn spoorweg. Eergisteren middag had in den koninklijk Zoülo- gisehen botanischen tuin te 's Gravenhage het vroeger aangekondigde postduiven-concours plaats. Ruim half 2 uur werden de korven geopend en de duiven opge laten die, gelijk gewoonlijk, pijlsnel opstegen en in eeu oogenblik uit bet gezicht verdwenen. Het eerst werden opgelaten twee duiven van den heer Stutterheim te Roosendaal (Noord-Brabant), die verzocht bad, dat zijn duiven deel mochten nemen aan het concours, zonder echter naar den prijs mede te dingen. Te 1 unr 30 minuten vrijgelaten, waren zij blijkens alhier ontvangen telegram ter genoemde plaatse aangekomen te 3 uren 7 minuten, zoodat die aanzienlijke afstand in 1 uur 37 minuten werd. afgelegd. Te 1 uur 35 minuten wer den de Ilaarlemsche postduiven opgelaten, die dus een afstand van 8 uren moesten doorvliegen. De eerste prijs, een verguld zilveren geëncadreerde medaillewerd be haald door de duif, die te 2 uren 20 minuten te Haar lem arriveerde en dus het traject in 45 minuten aflegde. Wat de overige prijzenallen verguld zilveren of bron zen medailles en een getuigschrift betreftdie door de commissie uit het bestuur van den botanischen tuinbe last met de regeling van de tentoonstelling van pluim gedierte, waren uitgeloofd, zij zouden vooralsnog niet worden toegekendaangezien men des avonds laat nog geen verder bericht uit Haarlem ontvangen had. Evenals Scheveningen is ook de badplaats Zand- voort dit jaar druk bezocht. Men berekent bet aantal nu nog aanwezige badgasten op 550 a 600. Het leggen der buizen voor de in aanbouw zijnde drinkwaterleiding te Rotterdam, wordt krachtig voort gezet. Ruim honderd stadswerklieden zijn met deze werkzaamheden belast. Thans is men met het leggen der buizen gevorderd tot den Binnenweg. Op bet einde dezer maand hoopt men ongeveer 13,500 meter buizen onder den grond te hebben. Eenigen tijd geleden heeft men in de nabijheid van Zalt-Bommel een groot voorste gedeelte van een slagtand van den Mastodon (olifant uit de voorwe reld) gevonden. Dit stuk, dat voor de geologie en paleontologie van ons land belangrijk schijnt te zijn, heeft eene lengte van 84 centimeters, bij eene dikte van 7 centimeters. De verdeeling der Ommelanderkas is met een maaltijd besloten, waarop verschillende prachtige zil veren geschenken werden uitgereiktaan nr. J. J. Cre- mersdie veel voor de zaak heeft geijverd, een massief ziiveren presenteerblad ter waarde van f 1400 en verder aan ieder lid der commissie een zilveren theeservies, terwijl daarenboven aan den president en secretaris der commissie een zilveren inktkoker gegeven is. De beide afgetreden leden ontvingen eveneens een geschenk in zilver. Dat het onderhoud der zeeweringen in de provincie Friesland nog al belangrijke geldelijke offers eisebt, kan het volgende bewijzen. In de laatste vijf jaren werd daarvoor 1,086,300.24}- uitgegeven, waarvan f 175,277.96* in 1865f 233,433.75* in 1868, f 273,207.52* in 1869, f 173,892.84* in 1870 en 230,488.25* in 1871. Zaterdag maakten de leden van het Voor-historisch congres, dat te Brussel wordt gehouden, een uitstapje naar de vallei der Lesse, waarover een correspondent in de Nieuwe Rotterdamsche courant o. a. het volgende mededeelt: „Men moest bekennen dat nog nooit een reis onder zulke voorwaarden als gisteren werd afge legd. In de eerste plaats droegen daartoe èn bet sckoone weder èn de talrijke avonturen van het tochtje bij. Indien ik b. v. iemand bet raadsel ter oplossing gaf, dat ik zesmaal de rivier de Lesse overtrok, zonder van een schuit of brug bruggen schijnen hier een artikel van weelde te zijn gebruik te maken, zou hij mij nauwelijks gelooven. En toch zou ik rle waarheid spreken. Men gaat eenvoudig met zijn rijtuig door de rivier. Dat dit dikwijls niet zonder kleerscheuren, of liever, zonder kleerenbevochtiging afloopt, is duidelijk. Eens b. v. blijft bet voertuigsteken, of wel de voerman neemt de juiste richting niet; het water klimt kooger dan hij had geraamd, en besproeit u de voeten. Na tuurlijkerwijze moesten, vooral onder onze karavaan van 300 personen, menschen worden gevondendie meenden een vrij wat verkieslijker en beter middel van over tocht te kennen, zulke lieden, die men in 't Fransch fmauds, in 't Hollandsck slimmerts noemt. Een van dezen b. v. vindt bet vrij wat minder gevaarlijk over de smalle afdamming nabij Pont a Lesse te loopen en dankt den hemel dat hijterwijl hij het evenwicht verloor, nog tegenwoordigheid van geest genoeg had om het lichaam naar de rechter, d. i. do minder diepe zijde der rivier, te doen overhellen, en zoodoende slechts tot aan de heupen in het water te vallen. Een ander trekt schoenen en kousen uit, die hij in de eene hand draagt, stroopt zijn broek op, en wandelt, moedig met zijn regenscherm in de andere hand, door bet water. Anderen denken: d la guerre comme d la guerre. „Blijft mijn rijtuigsteken, dan heb ik altijd tijd genoeg om tot zulk eene water wandeling mijn toevlucht te nemen. Zoo dacht o. a. ook de heer Pieard, de Fransche minister by ons hof, die, niettegenstaande de beslommeringen welke hem het tweede keizerrijk en zijne latere deelneming aan het bewind van 4 September veroorzaakten, nog altijd een der meest corpulente personen van onzen tijd bleef. Maar het rijtuig van den gezant bleef steken. Een ander moest tot zijn bijstand worden gezonden. Doch nu kwam eerst het critieke oogenblik: dat der overla ding. En bij een wetenschappelijk uitstapje als dit dacht menigeen ongetwijfeld aan 't vrachtje van eeu mammoutk. Nabij do grot Naulette hadden de bezoekers alleen tusschen smalle schuitjes of een mestkar te kie zen, in welke voor deze gelegenheid planken, alias banken, waren geplaatst. Iedereen wendde zich naar de vaartuigjes. Ik wilde integendeel aan mijne rader werken getrouw blijven teneinde bij mijne tehuiskomst te kunnen verklaren, dat ik bij geen enkelen rivier overtocht van een vaartuig gebruik bad gemaakt. Ik vond dat te alledaags. Ik stak alleen neen, ik reed van wal af. En op hetzelfde oogenblik zonk het,bootje met een 12tal personen, waaronder ook de 80jarige pre sident van het congres, de beer d'Omaliusen mejufvrouw Clemeuce Royer. Gelukkigerwijze was die halve man in vrouwenkleederen de eenigedie niet tot bet zoo genaamde sterke geslacht behoorde. Allen kwamen er gelukkig met een nat pak af. Van dat oogenblik had mijn mestkar een buitengewoon succes." yerkcoringen EN aanbestedingen. Bij de in de vorige week te Zaamslag en te Wals oorden gehouden aanbestedingen vaa het onderhoud van de aarde-, kram-, rijs- en steenglooiingwerken enz. voor liet dienstjaar 1872/73, zijn o. a. aannemers ge worden: van de werken ten behoeve der zeewering van de calamiteuse polders Margaretha, Kleine Huissens en Eendragt, de heeren D. Tholens en C°, te Neuzen, voor f 19,050, en van de werken ten behoeve van bet calamiteuse waterschap Walsoorden, do heer W. Rink. hout, te Walsoorden (gemeente Hontenisse), voor f 23,800. thermometerstan d. 26 Aug. 's av. 11 u. 61 gr. 27 'smorg. 7 u. 63 gr. 'smidd. 1 u. 66 gr. 'sav. 6 u. 62gr. algemeen overzicht. Nadere bijzonderheden omtrent de ongeregeldheden ta Essen mist men nog geheel in de Duitsche bladen. De laatste berichten in de Külniscbe Zeitung van Zon dag loopen tot Zaterdag morgen, en boewei die tijdin gen juist niet zeer guustig luiddenzoekt men tevergeefs naar eenige telegraphische mededeeling, of de rust hersteld is of niet. Vrijdag avond na 11 uren vooral was de orde ernstig gestoord; politic-agenten en gen darmes werden met steenworpen en zelfs met geweer- en pistoolschoten ontvangen, bij tal van inwoners werden de glasruiten ingeworpen en eenige malen moest de openbare macht van bare wapenen gebruik maken. Omtrent de verwoesting van de woning van den Land- ralh en het requireeren van troepen uit Dusseldorf wordt in de Duitsche dagbladen niets gemeld. Men schijnt de zaak niet hoog aan te slaan en er van overtuigd te wezendat de autoriteiten er weldra in zullen slagen om de orde te herstellen. Trouwens daaraan zal wel niemand twijfelen. Wanneer de krachten der openbare macht in een militairen staat als Pruisen tekort schoten, dan zag het er waarlijk treurig uit. Zeer terecht onder stelde l'Iudépendance beige dan ook gisteren, dat men in Essen spoediger de orde zou weten te herstellen dan ongelukkiger wijze in Belfast het geval was. Des niettemin blijft het onbegrijpelijk, om al geen ander woord te bezigen, dat b. v. de Kölnische Zeitung, welke gisteren morgen het licht zag, hoegenaamd geene notitie van de zaak neemt en met geen enkel woord melding maakt van hetgeen na Zaterdag in den vroegen morgen in het naburige Essen is voorgevallen. Met mededeelingen omtrent de eigenlijke beteekenis der keizer-bijeenkomst te Berlijn, omtrent de geruch ten welke daaraan verbonden worden en omtrent de feestelijkheden welke bij die gelegenheid plaats zullen hebben, met dit alles betoont de Duitsche pers zich veel guller. Onder de onderwerpen welke in de eerste dagen van September te Berlijn in behandeling zouden komenbehoort niet alleen de behartiging der Fransche en Deensche belangenmaar ookzooals de Karlsruher Zeitung weet mede te deelende nog steeds han gende quaestie tusschen Pruisen en den ex-koning van Hannover. Keizer Franz Joseph zou namelijk als be middelaar optreden om nogmaals een poging tot ver zoening met Pruisen te wagen. Het begint waarlijk den schijn te krijgen, dat von Bismarck al zeer lastige gas ten in zijn huis haalt, die onder bet voorwendsel van een vriendschappelijk bezoek hem zijne hardvochtigheid jegens anderen onder het oog brengen en tot verloo chening zijner vroegere handelingen willen overhalen. Of deze ongevraagde bemiddeling in de particuliere zaken van Pruisen wel de juiste manier is om de bijeen komst te Berlijn inderdaad tot een fundament van den Europeeschen vrede te maken, mogen de staatslieden onder elkander uitmaken. Wij voor ons zouden dit eerder voor de meest geschikte wijze houden om juist onaangenaamheden uit te lokken. Dat daarvoor niet veel noodig zou zijnkan blijken

Middelburgsche Courant | 1872 | | pagina 2