MIDDELBURGSCHE F 203. Dinsdag 1872. COURANT. 27 Augustus. Dit Wad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 2ea Paascli- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. De prijs per 3/röu franco is f 3.50. Middelburg 2j Augustus. De ministers van binnenlandsche zaken, marine en koloniën en de commissaris des ltonings in Zeeland zijn heden morgen omstreeks tien uren te Vlissingen aan gekomen om de spoor- en havenwerken te bezichtigen. Door het bestuur dier gemeente uitgenoodigd, hebben zij op bet raadhuis een collation gebruikt en is eene commissie uit den gemeenteraad en de kamer van koop handel en fabrieken ten 1 uur ter audiëntie toegelaten. Ongeveer te 2 uren zijn de ministers met den com missaris des konings naar Middelburg vertrokken. De gemeenteraad alhier zal op Woensdag a., des namiddags te 1-i uur, eene openbare zitting houden ter behandeling van de volgende zaken: Ingekomen missives van gedeputeerde staten van Zeeland; missive minister van binnenlandsche zaken, afwijzende beschik king bestrating bermweg Vlissingen; missive regelings commissie congresuitnoodiging van den gemeenteraad vaststelling der gemeenterekening 1871; vaststelling eener voordracht van zetters der rijksbelastingen, perio dieke aftreding; benoeming van een leeraar in het Engelsch aan het gymnasium; voorstel burgemeester en wethouders verkoop van gemeentegrond in de Gla- zenkaststraat. Het wetsontwerp op de naamlooze vennootschap pen, door den minister Jolles bij de tweede kamer ingediend, isblijkens eene mededeeling van m1'. A. A. de Pinto op de vergadering der Juristenvereeniging van Vrijdag, door de tegenwoordige regeering inge trokken. De learner van koophandel en fabrieken te Rotterdam heeft besloten zich opnieuw tot den minister van bin- nenlitndsche zaken te wenden, om aan te dringen op de verbetering van het Hellegat; intusschen blijft de kamer overtuigd, dat het met den nieuwen waterweg vooruit gaat. Door de heeren Maas te Scheveningen en mr. Kool te Amsterdam is concessie aangevraagd voor den aan leg van eene haven te Scheveningenvolgens plan van den ingenieur Caland. Den 306n en 31en Augustus a. zal het 25jarig bestaan van het Koninklijk instituut vau ingenieurs feestelijk worden gevierd. De feestcommissie bestaat uit de hee ren J. F. BoogaardK. Enthuven Lz., J. G. W. Fynje, J. J. van Kerkwijk, J. A. Kool, J. H. Kromhout, D. H. J. J. MazelP. J. Mouthaan en J. S. Koorder- dorp. Vrijdags ten 1 uur zal de ontvangst der leden te Haarlem plaats hebbenvanwaar zij vertrekken om een bezoek te brengen aan de werken uer Kanaalmaatschappij. Over Zandpoort en Haarlem zullen de leden zich te 9 uren 26 minuten naar 's Gravenhage begeven. Zaterdag 31 Augustus te 11 uren, opening der vergadering van het instituut in het lokaal van den Zoölogisch botani- schen tuin te 's Gravenhage. Onder de werkzaamheden behooreu mededeeling van giften aan het instituut, mededeelingen en voorstellen van den raadalsook van ingekomen stukken, als: a brief van den minister van binnenlandsche zaken, ten geleide van een herinnerings- medaille met diploma, namens het in Augustus 1871 te Antwerpen gehouden aardrijkskundig congres aan het instituut toegekend; b brieven van den hoofdingenieur van den waterstaat in Noord-Hollandten geleide van waarnemingen aan den Helder, gedurende de maanden Mei, Juni en Juli 1872; c mededeeling van het raads lid N. T. Michaelis, over de pneumatische fundeering van de spoorwegbrug te Rotterdam; d nota van den heer J. L. Terneden, over pendulen vau ijzer met uit de hand bewogen gereedschappon. Over die mededee lingen zullen diseussiën worden gevoerd, behalve nog eventueel over andere voorstellen. Verder is aan de orde gesteld de ballotage over gewone en buitengewone eden en de benoeming van een raadslid, ter vervulling van de plaats, opengebleven door het bedanken van het lid P. J. G. Beijerinck', voor de in de jongste ver gadering op hem uitgebrachte keuze. Na den afloop der vergadering op Zaterdag a. zullen eenige feestelijk heden plaats hebben, voor die gelegenheid georgani seerd. De zitting der Nederlandsche juristen-vereeniging van Zaterdag werd geheel ingenomen door de behandeling van de vraag: welk gevangenisstelsel is voor ons land het meest aanbevelenswaardig? Eene vraag, waar omtrent twee preadviezen waren uitgebracht: 1° vau mr. A. T. Th. Eysell (ter vergadering niet tegenwoor dig); en 2° van mr. J. Doinela Nieuwenhuis. De vergadering heeft, na een zeer gematigde dis cussie met 40 tegen 6 stemmen beslist datbehoudens bepaalde uitzonderingen, de gevangenisstraf gedurende drie jaren geheel in afzondering kan worden onder gaan. De vraag of de afzondering, ook zonder toestemming van den veroordeelde, nog voor langer en tijd kauwor den toegepast, werd ontkennend beantwoord. Slechts elf leden verklaarden er zich vóór. Met 28 tegen 21 stemmen werd de vraag, of voor gevangenisstraffen van eenigszins langen duur in be ginsel bet Iersche progressieve stelsel moest worden goedgekeurd, ontkennend Beantwoord, Met 41 tegen 5 stemmen werd toestemmend beant woord de vraag, of bij gevangenisstraffen van langen duur het maximm van eenzame opsluiting behoort te worden opgevolgd door geclassificeerde gemeenschappe lijke opsluiting. (Deze vraag werd door het bestuur gesteld naar aanleiding van den loop der beraad slagingen). Eindelijk verklaarden zich elf leden tegen de vraag: „Behoort goed gedrag den gevangene aanspraak te geven op voorwaardelijke verkorting van den straftijd?" Dc voorzitter mr. M. J. Pijnappel heeft ia een har telijke rede dank betuigd aan de vergadering voor de betoonde belangstellingaan de secretarissen, die het bestuur hebben ter zijde gestaan, aan de redenaars, wier gematigdheid en waardigheid den ernst dezer beraadslagingen hebben verhoogd en vooral aan de praeadviseurswier uitmuntende praeadviezen aan deze beraadslagingen eene richting hebben gegeven, waar van het gevolg is geweest, dat de gehouden stemmin gen het uitvloeisel waren van onderzoek en overtuiging. Deze rede werd door mr. A. A. de Pinto op even hartelijke wijze beantwoord, door mr. Pijnappel te be danken voor de goede leiding dezer vergaderingwaar aan men den waardigen toon der diseussiën danken moest. Gedurende de vergadering had stemming plaats ge vonden voor drie nieuwe bestuursleden, ter vervanging van de aftredende heeren mrs. B. J. GratamaJ. E. Goud- smit en J. G. Kist. Gekozen zijn de heeren in™. A, P. Th. Eijssel, B. D. H. Teilegen en A. J. Swart. De vierde vergadering, in het aanstaande jaar, zal te Utrecht worden gehouden. BENOEMINGEN EN BESLUITEN. ridderorden. Vergunning verleend aan J. H. graaf van Rechteren Limpurgwonende op het kasteel Recli- teren bij Zwolle, tot het aannemen en dragen der ver sierselen van Rschts-ridder der Johanniter-orde en van de medaille voor niet strijdenden ter herinnering aan den oorlog van 18701871, hem door Z. M. denDuit- schen keizer, koning van Pruisen, geschonken, en aan J. M. C. E. Ie Riitte, medicinae doctor to 's Gravenhage, tot het aannemen en dragen van het herinneringskruis voor vrijwillige verpleging van gewonde krijgslieden gedurende den oorlog van 18701871 en van de ver sierselen van ridder der orde van den Zahringer leeuw, le klassehem door Z. K. H. den groothertog van Baden geschonken. eereteekenen. Toegekend aan w. f. A. Winckel, student te Utrecht, als blijk van koninklijke goedkeu ring en tevredenheid wegens de redding van een drenke ling uit het water aldaar op 27 Juli jl., de bronzen medaille, ingesteld bij koninklijk besluit van 22 Septem ber 1855, n° 64, alsmede een loffelijk getuigschrift. mintsterïeele departementen'. Benoemd tot ad- junct-commies bij het departement van koloniën mr. H. J. Dijckmeesteradvocaat bij den hoogen raad der Neder landen. hooger onderwijs. Benoemd tot hoogleeraar in de faculteit der wis- en natuurkunde aan de hoogeschool te Groningen dr. II. J. van Ankurn, leeraar aan de hoogere burgerschool te Rotterdam. posterijen. Benoemd tot directeur van het postkan toor te Brielle W. F. Slegt, thans commies der poste rijen 2e klasse: tot commies der posterijen: van de lc klasseP. Dibbitsthans commies der posterijen 2fc klasse, van de 2C klasse, W. R. J. D. baron Crom- melin van Heeekeren en P. Menschaar, thans com- miesen 3e klasse; van de 3e klasse, F. l. C.Plooster, jonkheer H. M. E. baron van Asbeck en M. O. Henne- quin, thans surnumerairs der posterijen. landmeters. Eervol ontslag verleend, op verzoek, aan G. Vierkant uit zijne betrekking van landmeter le klasse bij het kadaster, behoudens aanspraak op pensioenen bevorderd tot landmeter le klasse F. J. Sa- velsberg, thans landmeter 2C klasse. leger. Op pensioen gesteld, ten bedrage van/" 1020 'sjaars, de kapitein E. W. "Wichers van het 5° regi ment infanterie. Benoemd tot kapitein 3e klasse naar ouderdom van rangbij het 5U regiment infanterie de le luitenant D. J. II. N. den Beer Poortugael, van het regiment grenadiers en jagers. ONDERWIJS. Donderdag jl. hield deontierwijzersvcrecniging m het 5e district van Zeeland te Oostburg haar 29c algemeene vergadering, waarin de schoolopziener HQ. Jansen hef voorzitterschap bekleedde. In zijne openingsrede her-' dacht hij den overleden verdienstelijken hoofdonder wijzer J. H. van Dale en sprak vervolgens over het onderwijs in de geschiedenis. Door den heer P. Barentsen van Schoon dij ke werd eene rede gehouden, waarin hij den toesiand van on derwijs en onderwijzer in de vorige eeuw met dien van onderwijs en onderwijzer in deze eeuw vergeleek. Het resultaat van zijne beschouwing was dat de tegen woordige toestand niet zoo hoog geroemd mag worden, als veelmalen geschiedt. De aftredende bestuursleden J. B. Sckoo en S. de Ridder, hoofdonderwijzer te Groedc en St. Kruis, werden her kozen. Tot honorair lid der vereeniging werd nog met alge meene stemmen gekozen de heer G. Verdooren, notaris te Aardenburg. Als wedstrijd voor het volgende jaar werd gekozen proeve van onderwijs in een of ander v;.k, terwijl de gemeente Ivadzand als vergaderplaats voor dat jaar werd aangewezen. Zaterdag werd te Utrecht onder voorzitterschap van mr. D. J. Baron Mackay de aangekondigde vergadering gehouden van de Nederlandsche vereeniging tot dade lijke hulp aan onderwijzers en tot verbetering hunner jaarwedden. Slechts een dertigtal belangstellenden waren opgekomen waaronder 3 afgevaardigden van afdeelingen. Na zeer weinige en onbeduidende diseussiën werden de volgende voorstellen aangenomen. 1° dat het hoofd bestuur zich tot de regeering wende met verzoek om een wetsvoorstel in te dienen, waarbij het minimum der jaarwedde voor een onderwijzer worde bepaald op f 700, met vrije woning, en voor een hulponderwijzer op f 350. 2° dat de bezoldiging der hoofdonderwijzers verder geregeld worde naar liet aantal leerlingen op de school aanwezig ëu 3° dat het minimum sub 1 vermeld, bij maatregel van inwendig bestuur telkens verhoogd worde, wanneer de behoefte zulks vordert. De voordracht van curatoren van de latijnsche schoolte Doetinchemter benoeming van een docent in de wiskundige vakken, bestaat uit de heeren J. KT. Timmermans, civiel-ingenieuren O. H. Boon', candi- daat in de wis- en natuurkunde.

Middelburgsche Courant | 1872 | | pagina 1