'bataljon, de majoor M. D. F. Beumpol; beiden van het garnizcens-bataljon van de 2C militaire afdeeling op Java bij het llc bataljon, de luitenant-kolonel P. F. L. von Hombrachtvan het 10e bataljonbij het 14° batal jon, de kapitein M. L. L. Schell, van het 5e bataljon; bij het garnizoens-bataljon van de 2° militaire afdeeling op Java, de kapitein W. J. J. Docters van Leeuwen, van het 10° bataljon. Gesteld: op nonactiviteit, de militaire ambtenaar 8e klasse T. C. Doeleman, onlangs van verlof uit Neder- ieud teruggekeerd. GEMENGDE BERICHTEN. Door eene commissie, bestaande uit de heeren J. van Dienze, hoofdingenieur van den waterstaat, D. Grotlie, hoogleeraar aan de polytechnische school, Houwens, ingenieur van het stoomwezen, A. Sol, officier machinist, Crommelin en Mohr, commissarissen der stoomvaart-maatschappij Nederland, geadsisteerd door de gezagvoerders en hoofd machinisten derzelfde maat schappij, de heeren E. Oort, B. H. BraatJ. Graat en M. Laureij, is dezer dagen een nauwkeurig onderzoek ingesteld naar de vermoedelijke oorzaak van het bre ken der schroefvinnen van het stoomschip Prins van Oranje. Keiler- en Nieuwed. cour.) In de zitting van den gemeenteraad van Rotter dam is gisteren aangenomen het voorstel van burge meester en wethouders om de levering van het officieel gemeenteverslag opnieuw voor den tijd van éen jaar op te dragen aan de heeren Nijgh en van Ditmar, doch thans voor de som van 2500. Gisteren morgen is met goed gevolg de langbe- geerde telegraaflijn tusschen Nieuwediep en Texel gelegd en in werking gebracht. Aan de werkstaking te Almelo is nog geen einde te zien. Het aantal werkstakende arbeiders bedraagt thans reeds ongeveer 1000. Eergisteren hebben weder op twee fabrieken de arbeiders het werk gestaakt. Van beide zijden is de verbittering groot. Reeds zijn bij enkele fabrikanten de ruiten ingeworpen, en men vreest voor nog meer ongeregeldheden. Eet Vadert.) Het voor-historisch congres is eergisteren te Brusseb geopend. De leden, ruim 400 in aantal, werden op het stadhuis plechtig ontvangen. De heer Orts heette hen in naam der stad Brussel hartelijk welkom. Na het gebruik van een collation begaf men zich naar het Palais Ducal tot definitieve samenstelling der bureaux. De zaal, waarin de zittingen worden gehoudenis zeer eenvoudigdoch hoogst smaakvol gedecoreerd. Te 2 uren verscheen er de koning, vergezeld door ver schillende ministersreeds een uur later werd de zitting- gesloten. De eenige redevoering, welke werd gehouden, was die van den heer E. Dupont, waarin hij uiteenzette wat het onderzoek betreffende de voor-historische tijden in België had opgeleverd. Te Parijs hebben op 21 dezer niet minder dan zes branden gewoed, waarvan eenige zeer hevig zijn geweest. Nauwelijks was de brandweer op de eene plaats aangekomen, of aan het andere einde der stad ontstond brand, tot zesmalen toe. Hetzelfde verschijnsel, dat zich hier te lande voor doet, neemt men ook in Duitschland waarhet aantal studenten in de evangelische theologie neemt ieder jaar af, zoodat zich thans reeds gebrek aan geestelijken openbaart, dat in het vervolg nog grooter zal worden. Voor het tweede halljaar 1872 zijn er weder 56 minder ingeschreven aan de verschillende universiteiten. Het aantal is gedaald van 681 tot 625. Volgens de New-York Herald bedroeg de bevol king der Vereenig de staten volgens den census van 1870 ruim 38J- millioen inwoners. THERMOMETERSTAN D. 23 Aug. :sav. 11 u. 66 gr. 24 'smorg. 7 u. 66 gr. 'smidd1 u. 72 gr. 'sav. 6 u. 68 gr. öuitmlanö. ALGEMEEN OVERZICHT. Opnieuw wordt door eene depêche aan the Times de aandacht gevestigd op de ontbinding der Fransche nationale vergadering, die, hoewel door de uiterste linkerzijde misschien te vurig gewenscht en door de rechterzijde met onbeschrijfelijken angst geducht, volgens den natuurlijken loop der dingen toch in een niet al te ver verwijderde toekomst zal moeten plaats hebben. Thiers moge de verzekering geven dat hij aan eene ontbinding der kamer niet medeplichtig zal zijn, voor niemand is het een geheim dat ook volgens zijne innige overtuiging het mandaat der nationale vergadering ge- expireer d is, zoodra Frankrijk aan de bepalingen van het vredestractaat met Duitschland voldaan heeft. Het onverwachte besluit van het orgaan van Gambetta, la République franchise, om zijne propaganda voor de kamer-ontbinding te staken, staat wellicht met het Parijsche bericht aan the Times in een nauw verband. Thiers zou volgens dezen berichtgever besloten hebben het voorstel te doen tot vorming eener eerste kamer, samengesteld op eene wijze ter keuze van de bestaande vergadering. Met goedkeuring dezer eerste kamer zou het uitvoerend bewind de bevoegdheid erlangen om de nationale vergadering te ontbinden. In verband hier mede zou Thiers bij de hervatting der zittingen in November nog eenige andere organieke wetten voorstellen. Met een omweg zou dus Thiers hetzelfde doel trach ten te bereiken, waartoe de linkerzijde direct komen wil. Gambetta ziet dit waarschijnlijk in en acht het derhalve, met het oog op zijne toekomst en die zijner partij, verstandiger om niet ter wille van een verschil in den vorm driftig door te draven, maar liever den langeren doch zekeren weg te volgen. Want dat ondanks den tegenzin der monarchalen het doel bereikt zal wordenwanneer Thiers dit ernstig wilhieraan valt niet te twijfelen. Hoe moeilijk het voorzeker wezen zou, de monarchalen der nationale vergadering over te ha len om het directe ontbindingsdecreet uit te spreken, dat voor velen hunner gelijk staat met eene ondertee- keuing van hun eigen doodvonnis, de omstandigheden noodzaken hen om indirect den weg te banen waar langs men tot de ontbinding der kamers kan geraken. Zooals de zaken thans staankan de nationale verga dering niet entbonden worden dan tengevolge van een door haar te nemen besluit, waartoe zij niet gemak kelijk komen zal. Inderdaad zou zij dan in de belache lijke positie verkeeren dat zij tegen zich zelve een beroep deed op de kiezers. Dat aan dit gebrek tegemoet gekomen moet wordenopdat de kamer niet tegen den wensch der natie zoolang in stand blijvc, tot de natie zichzelve recht verschaft, is ook voor dc monar chalen, wien het scheiden zoo hard valt, zeer duidelijk, maar of de vorming eener eerste kamerzooals Thiers wenscht, het beste middel geacht moet worden, hier omtrent loopen dc gevoelens zeer uiteen. Le Temps b. v. is zeer weinig ingenomen met een eerste kamer, senaat, hoogerhuis of hoc men die instel ling ook noemen moge. „Het is niet voldoende zegt het blad o. a. of een of andere instelling theoretisch gerechtvaardigd is, maar zij moet ook haren grond vinden in den natuurlijken en feitelijken toestand." In Frankrijk nu is het tegendeel waar ten aanzien van een eerste kamermeent le Temps. In Engeland, Ame rika, Zwitserland en andere landen heeft die instelling eene beteekenis, een natuurlijken grond, is zij een hoofdelement van den regeeringsvortnin Frankrijk daarentegen is iedere proefneming met een eerste kamer mislukt. Zij was of de gehoorzame dienares der regee ring öf een hardnekkige hinderpaal in het raderwerk der wetgeving. Uit Trouville zijn de berichten steeds van hetzelfde gehalte. De prins van Wales is weder vertrokken en kort daarna verscheen een Amerika msck oorlogschip voor de reede, hetwelk het gebruikelijk aantal schoten ter eere van Thiers afvuurdewelke dcor een Fransch oorlogschip beantwoord werden. De proefnemingen met het geschut zijn afgcloopeu en tot besluit hebben alle aanwezige artillerie-officieren aan een diner bij Thiers deelgenomen. De regeering heeft eene kennisgeving aan de dagbla den doen toekomen, waarbij nogmaals nadrukkelijk het gerucht tegengesproken wordt, dat de Duitschers Bel fort, Yerdun en andere bezette Fransche vestingen buitengewoon versterken. Die valsche geruchten vinden alleen hun oorsprong in onbekendheid met hetgeen voor een goede herberging van troepen in een versterkte plaats gedurende den winter onontbeerlijk is. Aan commentaren ten aanzien van de samenkomst dei- keizers te Berlijn is nog steeds geen gebrek. Zooveel schijnt thans reeds zeker, dat de herfst-manoeuvres der garde-troepen weinig meer dan het voorwendsel, poli tieke onderhandelingen of althans wisseling van gedach ten meer de oorzaak der samenkomst is. De Duitsche officieuse pers geeft zich wel alle mogelijke moeite om dit tegen te spreken en vol te houden dat de beteekenis der samenkomst geen ander is dan een „hof- en staats- feest", de onafhankelijke bladen en vooral dc Oostenrijk- sche organen storen zich aan deze waarschuwingen niet en verklappen als echte en funis terrihles de geheimen der diplomaten. De Neue freie Presse b. v. verklaart onbe wimpeld, dat al wordt te Berlijn geen verhond in opti ma forma gesloten, hst doel der gansche samenkomst geen ander is dan om in het belang van elk der drie rijken eene toenadering tusschen Oostenrijk en Rus land tot stand te brengen. Gelukt deze toeleg dan is de vrede inderdaad voor eenigen tijd verzekerd en Duitsch land bovendien tegen gevaren, zoowel van Oost als van "West voldoende gewaarborgd. De belachelijkste manoeuvre om de wereld van het tegendeel te overtuigen was het bericht der Spenersche Zeitung, dat von Bismarck niet te Berlijn tegenwoordig zou zijn. Nu dit bericht toch wat al te grof bleek te zijn en men ziet dat niemand daaraan geloof hecht, geven de officieuse bladen daaraan de volgende uitleg ging. Het bericht der Spenersche Zeitung was een wenk van den rijkskanselier zeiven aan zekere staatslieden en personen, die de vorstelijke bijeenkomst aan andere doeleinden dienstbaar wilden maken b. v. zachte voor waarden ten aanzien van de toepassing van het laatste met Frankrijk gesloten iraetaat den keizer wilden afpersen of de quaestie van art. 5 van het Prager vre destractaat op het tapijt wilden brengen. Ofschoon volgens diezelfde bladen de wenk begrepen is en de kanselier dus zijn doel bereikte, is het niet recht dui delijk wie der heide keizers zooveel sympathie voor Frankrijk zou hebben, dat hij met eenige kans op succes de Fransche belangen te Berlijn zou kunnen be pleiten. Ondanks alle dementis der Duitsche bladen blij ven wij het even onmogelijk houden dat de drie eerste ministers der grootste Europeesche rijken eenige dagen bijeen kunnen zijn zonder over den politieleen toestand van gedachten te wisselen, als dat men zich drie oude vrijsters zonder een oogenblik kwaad te spreken eenige uren te zamen kan denken. De rust te Belfast in Ierland is geheel hersteld; ter voorkoming van nieuwe ongeregeldheden blijven de troepen nog steeds de straten bezet houden. Ook te Dublin is tot groot genoegen der burgers en tot gerust stelling der openbare macht alle gevaar geweken, daal de bakkers zich bereid verklaard hebben hun werk te hervatten. De meerderjarigheid van prins Milan en de daarmede gepaarde verheffing op den troon van Servië is Don derdag met den grootsten luister gevierd. In eene pro clamatie aan het volk dankt hij de leden van het regent schap voor hunne diensten tijdens zijne minderjarigheid bewezen en geeft hij voor de toekomst de schoonste beloften, die, wanneer zij slechts half vervuld werden, Servië tot den modelstaat van het Oosten zouden maken. Staat en keik in Duitschland. „In het Pruisische ministerie van eeredienst wordt, zooals uit Berlijn gemeld wordt, een geheele groep wetten voorbereid, waardoor eindelijk met de zoo drin gend noodzakelijke regeling der verhouding tusschen staat en kerk een ernstig begin gemaakt zal worden." Met deze woorden vangt de Kölnische Zeitung een eerste artikel aan over „de verhouding tusschen staat en kerk in Duitschland", de question bruiante in het jeugdige rijk, waarover veel geschreven en gedebatteerd is, maar tot welker oplossing nog bijna niets gedaan werd. Met taai geduld heeft het nationaal-liberale blad de regee- riugsvoorstellen betreffende deze quaestie afgewacht en die reeds vaak ?.ls zeer aanstaande voorspeld, maar steeds werd het in zijne verwachtingen bedrogen. Geen wonder dan ook dat het met vreugde mededeelt, dat thans tenminste zeker daarmede een aanvang gemaakt is. Reeds bij de hervatting der zittingen van den Prui- sischen landdag in October gelooft het blad, dat men de indiening van eenige dezer wetten te gemoet mag zien. Hoewel de regeering de dringende noodzakelijk heid eener regeling voor het geheele rijk erkent, heeft zij het echter raadzamer geoordeeld om terstond zonder langer verzuim in Pruisen met dc wettelijke regeling een aanvang te maken, ten eerste omdat rijkswetten uit den aard der zaak meer tijd vereischen en op aller lei eigenaardige moeilijkheden stuiten, en eindelijk de behoefte in Pruisen ten gevolge van de uitlegging, dooi de opvolgende reactionnaire miuisteriën aan de constitu tie cn het landrecht gegeven, verreweg het grootste is. Ofschoon het standpunt, waarop de Kölnische Zeitung in deze quaestie staat, niet het onze is, verdient hare meening omtrent een nieuwe regeling der ingewikkelde en gebrekkige wetgeving betreffende staat en kerk bijzonder de aandacht, omdat men aannemen kan dat die in hoofdzaak met de beginselen der regeering over eenstemt. Wel verklaart het blad dat de plannen der regeering ten aanzien van de ondergeschikte punten nog weinig bekend zijn, doch menige zitting van rijks dag en Pruisische kamer, menig artikel der officieuse pers heeft het standpunt der regeering ten opzichte van de groote beginselen op duidelijke en ondubbelzinnige wijze weergegeven. Een enkele blik op de eischen, welke de uiterste partijen tot oplossing der gewichtige quaestie stellen, acht de Kölnische Zeitung voldoende om de grenzen te bepalen, waarbinnen de voorstellen der regeering zullen liggen. De uiterste linkerzijde verlangt een onvoorwaardelijke en consequente toepassing van het beginsel: scheiding van staat en kerk. Deze leus was vroeger ook de leus van bijna alle liberalen, voor zooverre daarmede be doeld werd dat aan de eene zijde alle haar door den staat geschonken voorrechten, als: het schooltoezicht, het sluiten van het huwelijk, het houden van registers van den burgerlijken stand enz., aan de kerk ontnomen zouden wordenmaar daarentegen de kerk in hare zuiver kerkelijke aangelegenheden aan het oppertoezicht van den staat onttrokken zou worden. Thans echter heeft die leus niet geheel meer dezelfde beteekenis. De Ber- lijnsche Volks-Zeitung vertegenwoordigt de riebting, welke aan deze leus een uitgebreide beteekenis gegeven

Middelburgsche Courant | 1872 | | pagina 2