weg MiddelburgVlissingen. Vervolgens noodigt hij een der genoemde heeren tot toelichting uit. De heer J. I. P. Hector, «aan die uitnoodiging vol doende, zegt dat de reden die hem en de beide «andere genoemde heeren genoopt hebben tot het aanvragen dezer zitting hierin gelegen is, dat zij vernomen hebben dat men zich weder met een vruehtelooze hoop gevleid heeft, dat met 1 September a. de spoorweglijn 'tot Vlissingen zou geopend worden. Volgens sommige organen zou zelfs die opening tot het aanstaande jaar zijn uitgesteld. Hij acht het onnoodig te wijzen op de veie teleurstellingen die de ingezetenen van Vlissingen hierdoor ondervin den, wij! zij zich terecht hadden vooigesteld, dat het aanhoudend uitstel geëindigd zou zijn. Het hulpsta tion was immers gereed en daardoor de laatste hinder paal uit den weg geruimd; nu zou, dacht men, de gunstige ligging der haven van Vlissingen haar natuur lijke ^gevolgen hebben, en door lossen en laden eene bedrijvigheid geboren worden waarnaar ten zeerste wordt verlangd; nu zou voor handel en scheepvaart de gelegenheid geopend zijn om zich te ontwikkelen; nu zou de communicatie met Middelburg, wat goederen betreft, hersteld wezen, en zouden ds Middelburgsche schepen weder, evenals vroeger, toen de dam door het Sloe Vlissingen niet isoleerde, daar kunnen binnenval len en lossen. Op grond daarvan meent men zich dit vernieuwde uitstel niet stilzwijgend tc mogen laten welgevallen, maar rekent men het zich ten plicht, de be langen en billijke wenschen der gemeente Vlissingen nogmaals aan de regeering kenbaar tc maken. Dit is te meer het gevaldaar de gelegenheid daartoe als het ware aangewezen wordt door het op handen zijnde be zoek onder anderen van den minister van binncnland- sche zaken. Op grond daarvan stellen zijne genoemde medeleden met hem vooreene commissie te benoemen, bestaande uit den voorzitter met twee leden van den gemeenteraad, en de Vlissingsche kamer van koophan del en fabrieken uïi te noodigen, twee harer leden te willen aanwijzen om zich bij die commissie aan te slui ten, teneinde na gevraagde en bekomen audiëntie op a. Maandag den minister van binnenlandsche zaken do bestaande grieven kenbaar te m«aken. De voorzitter deelt mede dat, volgens loopend ge rucht, de ministers van binnenlandsche zakenkoloniën en marine a. Maandag Vlissingen zullen bezoeken tot het bezichtigen der spoorweg- en kanaalwerken. Hij herhaalt dat dit slechts een gerucht is, nadat de heer Laernoes heeft gevraagdof dat bezoek niet in verband zou staan met de opening van den spoorweg. De heer Schraver zegt dat hij door den ingenieur Broek man eenige dagen geleden is uitgc-noodigd tot het ambts halve doen wegnemen van een paar telegraafpalen met het oog op de aanstaande inspectie der spoorweglijn. Bij gedaan onderzoek is gebleken dat die wegneming niet noodig is; anders zou in de volgende maand daar toe zijn overgegaan. Uit de gedane vraag leidt hij evenwel af, dat dezer dagen eene inspectie zal plaats hebben. De heer Kleijnhens wijst op de loopende geruchten, dat de opening van de spoorweglijn MiddelburgVlis singen niet met 1 September, maar eerst later zal geschieden. Daar de gelegenheid om een minister te spreken zich niet altijd voer doet, en de ingezetenen van Vlissingen, na de opening van den spoorweg tot Mid delburg reeds een half jaar geledenzich steeds gedul dig een langdurig uitstel hebben laten welgevallenacht hij het in verband met de loopende geruchten wensche- lijk en nuttig om overeenkomstig het gedane voorstel eene commissie te benoemen, die, na bij den minister van binnenlandsche zaken te zijn toegelaten, erop aan- dringe dat de groote teleurstelling van Vlissingen's ingezetenen niet langer worde gerekt. Tevens zou de te benoemen commissie van die gelegenheid gebruik kunnen maken, om bij den minister nader aan te drin gen op het vroeger door de naar den Haag afgevaar digde commissie aan den minister voorgedragen ver zoek. Het voorstel der drie genoemde leden wordt vervolgens met algemeene stemmen aangenomenen daarna worden tot leden der commissiebehalve de voorzitter van den raad, benoemd de heeren Kleijnhens met 8 en de Kruijff met 6 stemmen. De heer «T. I. P. Hector ver kreeg 5, de heer Pot 2 stemmen en de heer Schraver 1 stem. Naar aanleiding van een ingekomen verzoek wordt nog voor een in de volgende maand door de vereeni- ging Concordia te houden festival, aan burgemeester en wethouders machtiging verleend, om voor rekening der gemeente een gedeelte der Markt te doen afpalen, en voorts, op voorstel van den heer de Kruijff, om een krediet van f 60 te verleenen, ter bestrijding van te maken kosten. De zitting wordt gesloten. Öuitmlanïr. ALGEMEEN OVERZICHT. Voor een paar dagen vermeldde het Giornale di Iioma dat eenige hooge geestelijken eerstdaags door den paus tot kardinalen benoemd zouden worden. Onder de candidaten door het Romeinsche blad genoemd komen ook o. a. voor de pauselijke nuntius in Frankrijk, de heer Chigi, en de heer Guibert, aartsbisschop van Parijs. Paris-Journal meldt thans dat de minister van baitenlandschc zaken bericht ontvangen heeft dat de benoeming dezer beide geestelijken eergisteren heeft plaats gehad. Behalve de aartsbisschop van Parijs zijn alle nieuwbenoemde kardinalen Italianen van geboorte. Wanneer de paus door deze enkele uitzondering het bewijs wilde leveren dat hij zijne hoop op Frankrijk's tusschenkomst nog niet heeft laten varen, daD golooven wij dat hij niet zeer politiek handelde, dat hij niet even zeer een of meer Duitsche bisschoppen, die in den tegenwoordigen tij d waarlijk wel eene aanmoediging noodig hebben, door een dergelijke onderscheiding in hunnen tegenstand sterkte. Intnsschen blijkt opnieuw dat de zoogenaamde gevangenschap van den heiligen vader hem volstrekt niet in zijne ambtsbezigheden belemmert. De eveneens te Rome verschijnende Opinione verze kert dat de ontwerp-wet betreffende de geestelijke cor poration te Rome gereed is en op de volgende beginse len berust. De bestaande wet voor het koninkrijk Italië zal ook voor Rome van toepassing verklaard worden; de corporation en kloosters zullen hunne rechtspersoon lijkheid verliezen; hunne goederen zullen inItaliaansche rente geconverteerd worden en de interessen zullen voor dezelfde doeleinden bestemd worden als waarvoor thans de inkomsten der bezittingen worden aangewend. Die conversie zal eindelijk op zoodanige wijze plaats hebben dat de Italiaansche schatkist daaruit geen voor deden trekt. Slechts ten opzichte van de 52 bestaands generalaten zal eene uitzondering gemaakt worden. De regeering wenscht hunne rechtspersoonlijkheid te behou- denmaar de conversie hunner goederen in Italiaansche rente eveneens verplichtend te stellen. Evenmin als de andere corporatien zullen zij nieuwe eigendommen kun nen verwerven, zoodat aan den wensch der liberale partijen in zooverre tegemoet gekomen wordt, dat ten minste voor het vervolg de overg«ang van goederen in de doode li.and ook in Rome verboden zal zijn. Intns schen merkt het blad op dat de wet niet definitief in den ministerraad is aangenomen en waarschijnlijk nog wijzigingen zal ondergaan, vooral wat de bepalingen ten aanzien van de generalaten betreft. Het nieuws uit het overige Europa is heden van uiterst weinig gewicht. Thiers heeft te Trouville een bezoek van den prins van Wales ontvangen, die incog nito met zijn j.icht een pleizierreisje langs de Fransche kust maakt. De dronkehmanStaal der opvarenden van het Russische jacht, welke in de vorige week eenige opschudding in het kalme zeebad teweegbracht, schijnt door Thiers in ernst opgenomen te worden. Eergisteren heeft hij het besluit onderteekend, waarbij de gebroe ders Errazu v«an het Fransche grondgebied verbannen worden, terwijl hun eenige dagen tijd gelaten wordt om hunne zaken te regelen en hunne familiebetrekkingen af te halen. De Russische onderdanen, waaronder de eigenaar van het jacht, de heer Ephrussy, zuilen niet vervolgd worden, maar worden lieden te Trouville ver wacht, waarschijnlijk om nederig vergiffenis te vragen. Men zou geneigd zijn te lachen over deze kinderachtige wijze, waarop Thiers zijn gezag wil doen gelden, wanneer niet de verbanning van twee onderdanen aan de zaak een ernstig karakter gaf. Men had verwacht dat Thiers onverschillig zijne schouders zou opgehaald hebben over zulk een onschuldige, jeugdige onbezonnenheid; zijn ijdelheid echter verleidt hem tot het begaan van een politieke fout, waardoor hij zich bovendien in de oogen van verstandige lieden belachelijk maakt. De Bonapar- tistische partij, welke hij hiermede denkt te treffen, zal met deze onhandigheid van Thiers integendeel zeer gebaat zijn. Slechts verdient een nieuwe zegepraal der Belgische liberalen nog bijzondere vermelding. Zooals men zich herinnert, heeft de permanente deputatie uit den provincialen raad van Namen eenige keuzen voor den gemeenteraad der stad Namen vernietigd en door aller hande kunstgrepen beproefd de oude clericale meerder heid te herstellen. Deze toeleg is mislukt. Bij de her stemming welke gisteren morgen plaats hadwerden de drie liberale candidaten met groote meerderheid gekozen, namelijk met 741, 789 en 734 tegen 622, 621 en 617 stemmenwelke op de clericale candidaten waren uitge bracht. „Na deze les door de kiezers aan de perma nente deputatie en het ministerie gegeven, zegt T Ju dé pendance beige, kan de beer Del Marmol het mandaat niet behouden, dat hem door een goocheltoer der per manente commissie geschonken werd.'' Niettegenstaande alle knoeierijen beschikt de liberale partij iu den Na- menschen gemeenteraad thans toch nog over éene stem meerderheid. De ongeregeldheden te Belfast. Na een „burgerkrijg", zooals de Engelsche dagbla den de treurige tooneelen te Belfast noemen, van vijf volle dagen, kon eerst Dinsdag nacht te 1 uur het eerste geruststellende bericht worden afgezonden. Deze tijding luidde als volgt: „De stad is opliet oogenblik rustiger en men gelooft dat de nacht zonder bijzondere stoornis zal voorbijgaan. Een groot deel der gevangenen is onder sterke bewaking van de politie-bureaux naar de renbaan gebracht en wordt aldaar streng bewaakt. Tal van detachementen riflemen houden de wacht voor de openbare gebouwen, teneinde alle pogingen tot bevrij ding der gevangenen te verhinderen. Drie personen zijn gearresteerd, verdacht van den moord op den suh- consiable John Moore gepleegd te hebben. Cavallerie patrouilleert door de stad. Sterke militaire detache menten zijn in de straten der oproerige wijken gesta tioneerd." Sedert deze tijding is de rust meer en meer hersteld en zijn geen ernstige ongeregeldheden meer voorgevallen. Met behulp van de militaire macht hoopt men dat de treurige tooneelen der laatste dagen niet herhaald zullen worden. Thans vraagt men natuurlijk of de orde niet eerder hersteld had kunnen worden en daardoor veel had kunnen voorkomen zijn. Zooals gewoonlijk met zulke zaken het geval is, beslist de politieke richting der organen van de pers meestal over het antwoord op deze vraag. De conservatieve Standard b. v. zegt dat het rechterlijk onderzoek zal moeten uitmaken welke der partijen de schuld draagt. „Zonder twijfel hebben de autoriteiten te Belfast hun best gedaan aldus schrijft het blad maar wanneer oploopen van deze soort niet terstond worden onderdrukt, d«an zijn de gevolgen niet te berekenen. Met ieder gevecht nemen de dorst naar wraak en de wilde hartstochten toe en men vecht slechts uit lust tot vechtc-n. Maar- deze schandelijke straatoploopendie van het middel punt van handel en industrie in Ierland een soort van hospitaal gemaakt hebben, die aan zijne nijverheid een gevoeligen slag toebrachten en zijn handel knakten, leggen zonder twijfel opnieuw een getuigenis af tegen de Iersche politiek van den heer Gladstone, waaraan de grootste en meest gebiedende belangen zijn opge offerd en leveren opnieuw het bewijs der verregaande onbekwaamheid van het open Kaar bestuur in Ierland." The Morning Post daarentegen oordeelt dat uit de her haling der Iersche ziekte te Belfast nog „volstrekt niet de gevolgtrekking gemaakt kan worden, dat wij ver keerd deden toen wij gehoor gaven aan den algemeenen wensch van Ierland om de Party Processions Act in te trekken. Het gevoel van teleurstelling dat men ilians onwillekeurig ondervindt, woi dt gelukkig zeer getemperd en de hoop op de toekomst blijft nog zeer levendig door het voorzichtig en vaderlandslievend gedrag der vijandige partijen te Londonderry en op eenige andere plaatsen, en door het zichtbaar verlangen van de leiders dei- beide factiën om zulke tooneelenals te Belfast voor gevallen zijn, te voorkomen. Alles wat wij kunnen en mceten doen is, dat wij de algemeene wetten van bet land met de meeste gestrengheid en onpartijdigheid toepassen en ons hiermede troosten dat de tijdhet persoonlijk belang en het gezond verstand een betere stemming in Ierhand zullen doen ontstaan. De gebeur tenissen te Belfast kunnen en mogen niet als een bewijs tegen de politiek aangevoerd worden, welke eerst zoo korten tijd ten opzichte van Ierland gevolgd wordt." The Times staat, zooals wij voor een paar dagen reeds meldden, tusschen beide opinies in. Het blad betreurt de intrekking der Iersche wet op de proeessiën, maar zegt het blad „nu wij eenmaal na rijp overleg gehandeld hebben in den geest als wij geloofden dat voor Ierland billijk en g-oed was, moeten wij te vreden zijn en wachten tot het volk aan zijne oude kwalen en traditiën ontwassen is. Eenige generatiën zullen er over heen moeten gaan om de vijandschap uit te roeien die te Belfast weder tot uitbarsting kwam. De tijd kan onze eenige uitkomst zijn, en alles wat wij kunnen doen is er voor zorg te dragen, dat geen tijd verzuimd wordt, om zulke treurige verschijnselen eener oude ziekte weg te nemen. Deze en dergelijke onge regeldheden behoorden terstond en met alle krachts inspanning onderdrukt te worden; zij zullen echter reeds eenig nut gehad hebbenwanneer onze staatslieden daardoor tot het inzicht zullen komendat het eenige wat Ierland thans noodig heeft een sterke hand is, die zich zonder ongeduldig- te zijn met kracht doet gevoelen." Een andere vraag welke enkele dagbladen behandelen is deze, welke der partpen de verantwoordelijkheid voor de bloedige tooneelen in de straten van Belfast draagt. The times veroordeelt de Orangemen ten strengste. The Daily News daarentegen geeft een geheel andere le zing van het begin van den strijd. Het blad meldt, dat de manifestation der protestanten daarom zonder stoornis «afliepen, omdat zij zich niet buiten de wijken door hen bewoond begaven en dus de katholieken geen aanstoot gaven. Tot bevordering van den openbaren vrede waren verschillende leiders der beide partijen dit met elkander overeengekomen. De Katholieken schijnen den 15cn Augustus niet noodig geoordeeld te hebben zich aan deze schikking te houden. Misschien hadden de Orangemen de katholieke processie nog in rust gelaten, meent the Daily News, wanneer men niet in die uitslui tend godsdienstige optocht b«anieren gezien hadwaarop met groote letters Home rule, d. i. eigen onafhankelijk bestuur voor Ierland, en «allerlei lage scheldwoorden op den rechter Kcogh benevens andere politieke partij- leuzen te lezen stonden. Door deze uittartende houding der Katholieken verbitterd, deden de Orangemen den eersten «aanval. Zeker blijft dit afkeurenswaardig, maar de billijkheid eischt, dat men in verband met de toestand van Ierland de houding der katholieken als verzachtende omstandigheid voor de aanvallers doet gelden. Inderdaad moet die processie een weiniggods-

Middelburgsche Courant | 1872 | | pagina 3