een pas ontvangen telegram van den minister van ko loniën. Het gerucht meldt, dat de heer Maarschalk chef zon worden van de opneming. Met den aanleg van den spoorweg naar Buitenzorg vordert men goed. Dagelijks worden ongeveer 550 a 600 meters rails gelegd, zoodat men rekent, dat de weg omstreeks half September zoover in orde zal zijndat hij met de locomotief geheel kan worden afgereden. De exploitatie zal dan wel spoedig volgen. Hoe goed de zaken nu ook gaan, kunnen wij niet ontkennen, dat het tijd wordt dat de weg af komt. De gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indië heeft de volgende beschikkingen genomen. civiel departement. Benoemd: tot hoofdonder wijzer aan de openbare lagere school te Wonosobo, de hoofdonderwijzer aan de openbare lagere school tePro- bolinggo M. Valk Lukaszn; tot hoofdonderwijzer aan de openbare lagere school te Probolinggo, de hoofd onderwijzer aan de openbare lagere school te Wonosobo P. van Eisen; tot len hulponderwijzer aan de openbare lagere school te Neira H. C. Dengerinck, onlangs van verlof uit Nederland teruggekeerdtot 2en hulponder wijzer aan de openbare eerste lagere school te Soera baija K. J. Razelius; tot hulponderwijzer: aan de open bare lagere school te Grissee C. Wegenaar, aan de openbare lagere school te Palembang G. Oostergestel, aan de openbare lagere school te Amboina L. F. T. Schuitenmaker, onderwijzers voer de Indische dienst, onlangs uit Nederland aangekomen. Geplaatst: te Batavia en te Padang, de benoemde adspirant-ingenieurs J. J. E. van Bergen en L. H. Slinkers. Overgeplaatst: van Pamakassan naar Soerabaija, de ingenieur le klasse J. F. F. Moet; van Fort de Koek naar Padang, de ingenieur Se klasse G. van Houten; van de hoofdplaats Samavang naar Salatiga, de adspi- rant-ingenieur H. G. Lorch; van Padang naar Fort de Koek, de adspirant-ingenieur W. G. Mulock van der Ylies; van Batavia naar Banjoemas, de adspirant-inge nieur J. J. E. van Bergen; van de hoofdplaats Soera baija naar Lamongan de architect lc klasse J. P. Troseó van Samarang naar Fort de lvockde opzichter 2C klasse J. A. Hahnó; van de hoofdplaats Banjoemas naar Poer- wanegara, de opzichter 2e klasse H. Begemann; van Fort de Koek naar Samarang, de opzichter 3C klasse P. J. Dumoulin. Benoemd: afdeeling telegrafie, tot telegrafist 3e klasse C. E. A. Duchateau, laatstelijk die betrekking bekleed hebbende, en J. W. A. Aiting Siberg, thans belast met de waarneming dier betrekking. Overgeplaatst: van het telegraafkantoor te Soe rabaija naar dat te Tjiamisde telegrafist 2C klasse W. B. H. Fransz; van het telegraafkantoor te Welte vreden naar dat te Soerabaija, de telegrafist 3e klasse C. Kuitert; van het telegraafkantoor te Banjoewangi naar dat te Samarangde telegrafist le klasse A. W. L. Hennebert; van het telegraafkantoor te Soerabaija naar dat te Banjoewangi, de telegrafist le klasse A. H. Hol- dert; van het telegraafkantoor te Padang naar dat te Soerabaija, de telegrafist le klasse M. C. A. Kobitzsch; van het telegraafkantoor te Samarang naar dat te Pa dang, de telegrafist 2e klasse M. C. van Klinkenberg, met bepaling, dat de drie laatstgenoemden als chef der respectieve kantoren zullen optreden. departement van oorlog. Verleend: een twee jarig verlof naar Nederland, wegens ziekte, aan den 1™ luitenant der infanterie J. A. Vink. departement van marine. Ontslagen: op ver zoek, eervol, uit 'slands dienst, de machinist-leerling le klasse bij de gouvernements-marine E. Werner. Overgeplaatst: aan boord Zr. Ms. fregat prins Alexander der Nederlandende scheepsklerken O. R. Paelich en K. J. van den Busschevan Zr. Ms. korvet van Speijkaan boord Zr. MB. korvet van Speijk de scheeps klerk F. J. Mullervan Zr. Ms. korvet prinses Amelia aan boord Zr. M8. stoomschip Djambi, de scheepsklerk G. A. Zeegers, van Zr. M8. fregat prins Alexander der Nederlanden; aan boord Zr. Ms. transportschip Java de luitenants ter zee 2e klasse C. J. H. van den Broek en J. L. Hordijk, van Zr. Ms. fregat prins Alexander der Nederlanden; aan boord Zr. M8. stoomschip Coe- hoorn, de luitenant ter zee 2C klasse H. van den Pau- vertvan Zr. Ms. stoomschip Maduraaan boord Zr. M\ stoomschip Madura, de luitenant ter zee 2e klasse H. Bernelot Moens, van Zr. Ms. stoomschip Coehoorn. Vergunning verleend: om te repatriëren, wegens langdurig verblijf in Oost-Indië, aan den kapitein ter zee J. M. J. Brutel de la Rivièreden le luitenant dei- mariniers M. R. E. Ahn en den officier van adminis tratie 2e klasse F. A. Frederiks. GEMENGDE BERICHTEN. Gisteren is te Vlissingen een duiker aangekomen teneinde een onderzoek in te stellen naar den toestand van de in het vorige najaar aldaar gezonken Engelsche stoomboot Holy Road. Als het onderzoek gunstig uitvalt zal men weder pogingen aanwenden om zooveel van het schip en lading te redden als mogelijk is. Gisteren middag is te Zierikzee A. Bokstal aan den Westhavendijk, alwaar hij 'was gaan baden, ver dronken. Zijn lijk is des avonds opgevischt. Het congres van dansmeesters, hetwelk dezer dagen in onze dagbladen werd aangekondigdheeft ook de aandacht der buiteulandsche bladen getrokken. De Pall Mall Gazette schrijft daarover „Een congres van Nederlandsche dansmeesters heeft onlangs te Amster dam plaats gehad. Een groot aantal punten werden op de vergadering besproken, cn onder anderen besloten om eene vereeniging van dansmeesters op te richten, die ten doel heeft de kunst te verheffen tot eene hoogte, die zij nooit had bereikt. De Hollandsche dagbladen zijn zeer ingenomen met dit plan en brengen den op richters van dit congres hulde, dat zij het initiatief genomen hebben om die gelukkige gedachte in praktijk te brengen. Het denkbeeldzeggen zijis te prijzens waardiger omdat de Nederlandsche mannen en vrouwen niet gewoon zijn de vlugheid van de gazelle met de bevalligheid der sylphide te vereenigen. Zij gaan zelfs nog verder en dringen er bij de dansmeesters op aan geen tijd te verliezen om hun arbeid tot over de gren zen hunner kunst uit te breiden. Wat is natuurlijker, zeggen zijdan de kunst van den dansmeester over te brengen op staatkundig gebied? De meeste quaestiën van den dag zijn eenvoudige vraagstukken van even wicht, en onder de diplomatenstaatslieden en publieke personen uit alle landen vindt men er een groot aan tal, die het middel vinden om de wereld bij voortdu ring te verbazen door hunne entrechats en andere passen." De toestand van den heer Becht, kapelmeester van het muziekkorps der dienstdoende schutterij te 's Gravenhage, blijft dezelfde. Die toestand is wel niet dadelijk gevaarlijk, maar blijft toch zorgelijk. Nadat eergisteren de arbeiders aan de weverij van de firma Cardinaal te Almelo het werk gestaakt haddenomdat aan hun verzoek tot loonsverhooging niet werd voldaan, hebben gisteren ook de arbeiders aan de weverij van de firma Geb,s. Schol ten de werk staking begonnen. Daar andere fabrikanten de loons verhooging reeds hebben toegestaanlaat het zich aan zien dat de vermelde werkstakers ook spoedig hun zin krijgen. Alles gaat kalm en bedaard voort. Men schrijft uit Almelo: Het gerucht wil, dat eenige der uit Duitschland verdreven jezuïeten zich in het klooster van het naburige Zenderen zullen vestigen, dat in den laatsten tijd zeer vergroot wordt en waaraan men geen kosten gespaard lieeft. ProoOoerijselsche en Zwolsche cour.) Over het zonderlinge voorval aan het station te Helmond, door Het Vaderland vermeld, geeft de Pro vinciale Noord-Brabantsche courant de volgende toe lichting: In Het Vaderland wordt gewag gemaakt van een „geheimzinnig tragisch voorval", dat den 14eu Augus tus jl. te Helmond zou plaats gehad hebben. Een persoon aan handen ea voeten gebonden zou met ge weld door drie capucynen zijn weggevoerd. De zaak is deze: een ongelukkige, die sinds eenige jaren krank zinnig is en krachtens vonnis der rechtbank van Am sterdam in een krankzinnigengesticht verpleegd wordt, is uit het gesticht Meerenberg- naar de bewaarplaats voor krankzinnigen te Boekei overgebracht. In Het Vaderland wordt vermeld, dat op last van een mon- seigneur werd gehandeld; dit is een grappig quiproquo de familienaam van den curator is Bisschop. Dat bij de overname te Helmond capucynen waren is duidelijk: in de gunstig bekende bewaarplaats voor krankzinnigen te Boekei zijn de verplegers allen capucynen. Eergisteren morgen bezocht Jules Simon, minis ter van het openbaar onderwijs in Frankrijk, de wer ken der kanaalmaatschappij te Velsen. Hij was ver gezeld van den consul-generaal van Frankrijk te Amsterdam, en een vijftal heer en. De Noordzeesluizen, die zoo goed als voltooid zijn, prijkten zoowel met de Fransche als met üe Hollansche en Engelsche vlaggen. Na geruimen tijd aan de sluizen en havenwerken ver toefd te hebben, vertrok hij naar de Zaanstreek. Veroor deeling van dieren vond zelfs nog in 't eind der 16e eeuw plaats„Op den 25™ Mei 1595 werd binnen Leiden op den eisch van meester Loth Huygens Gaal eischer causa officiide hond van Jan Jansen van den Poel bij von nis van schepenen der stad Leiden, doende recht uit naam van de hooge overigheid en gi aafhjkheid van Holland en West Friesland, gecondemneerd om geleid en ge bracht te worden op het plein van Gravestein (alwaar men gewoon is de boosdoeners te straffen), om aldaar door den scherprechter met de koorde aan de galg te worden gehangenen wel over en ter zake dat gezegde hond, op Zondag 9 Mei 1595, heeft gebeten het kind van Jacop Jansen van der Poel, terwijl dit kind was spelende bij zijn oein, en hebbende een stuk vleesch in de hand naar hetwelk gemelde hond grijpende, hetvoor- zeide kind heeft gebeten, en alzoo eene wonde geïnfligeerd in den tweeden vinger der rechterhand, doorgaande van het vel tot in het vleesch, zoodat het bloed ten wonde uitliep, en dat het kind kort daarna door schrik is overleden. Zijnde opgemeld vonnis aldus gewezen op den dag en datum als boven, in openbare vierschaar present alle de schepenen." {Eet Vaderland.) Te Antwerpen werden Maandag met veel plechtig heid de muurschilderingen van N. de lveyser in het voor portaal van het museum ingewijd; daarna had de ope ning der nieuwgebouwde handelsbeurs plaats, en ten slotte werd op de Schelde een roeiwedstrijd gehouden, waarbij de eerste prijs werd gewonnen door de roeiers van Brugge en de tweede door de vereeniging de Hoop van Amsterdam. In de ca/es van de boulevards werden vroeger ge middeld 3 kilogrammen lucifers, per dag gebruikt, waar van er 55000 in een kilogram gaan. Sedert de invoering der belasting verbruiken de cafés echter nog meer luci fers dan vroeger; zij verdwijnen namelijk in de zakken der bezoekers. Men begroot de kosten van den wederopbouw dei- verwoeste woning van den heer Thiers op ongeveer 300,000 francs. Vermits de nationale vergadering hem nu een millioen bewilligd heeft, kan hij 700,000 francs uitgegeven voor zijne nieuwe meubelen, huisraad en ver sierselen van verschillenden aard. Te Rimini hebben de Italiaanse he sectiën der Internationale eene bijeenkomst gehouden, waar een programma aangenomen is. Daarin komt o. a. voor juridische afschaffing van het gezin, collectieve eigendom der werktuigen van den arbeid en van den bodem, afschaffing van den staat, enz. Ook is besloten, alle gemeenschap met het centrale bestuur te Lon denuit hoofde van zijne oproerige propagande, af te breken, en het economisch bondgenootschap van alle arbeiders uit de geheele wereld en tevens de volledige autonomie der sectiën en der districten regionste proclameeren. Eindelijk heeft men alle Europeesche revolutionnaire sectiën uitgenoodigd om den 2cn September te Neuchatel, in Zwitserlandin plaats van te 's Gravenhage bijeen te komen. Omtrent „het vallen" of „verschieten" der sterren in den avond van den 10™ jl. en in den daarop volgenden nacht schrijft een correspondent, die het schouwspel van het meteorologisch observatorium van het capitool te Rome heeft gadegeslagen, aan Het Vaderland o. a. het volgende: Van 'savonds 8.j tot 1 uur na middernacht vielen niet minder dan 335 sterren behalve een niet te feilen menigte in groepjes en als sneeuwvlokjes wanneer het begint te sneeuwen. Van die 335 waren 187 dei- eerste, 106 der tweede en 42 der derde grootte op ge noemd observatorium opgemerkt; eenige begonnen op nieuw te fonkelen nadat zij schenen uitgedoofd te zijn. Hoe uitnemend prachtig het was kunt gij denken als wij er bijvoegen, dat die der eerste grootte een roode, sommige een boogroode tint hadden en meer of minder door zichtig waren, enkelen prijkten met een dubbele staart en waren zeer glansrijk, hetgeen te meer in 'toog viel omdat zij gedurende eenige seconden zichtbaar waren. Die der tweede grootte waren deels geelachtig deels lichtrood van kleur; sommige dezer hadden vormen van slangetjes terwijl die der derde grootte alle wit waren en zeer fijne staartjes voerden. Omstreeks 11 uren door kliefde bovendien een meteoor het lichtruim, van Z. Z. W. naar N.zóo prachtig als zelden of nooit werd waar genomen; de beweging was opmerkelijk langzaam, in vergelijking van de snelheid der sterrenregens en nage noeg regelmatig, niet het geringste lichtspoor achterla tende op de afgelegde baan." Volgens dezer dagen uitgebracht rapport werden te Londen in het afgeloopen jaar circa 11,492 millioen kubieke voelen gas verbruikt. Gedurende het eerste halfjaar van 1872 werden op den Great Northern spoorweg een millioen reizigers 3° klasse meer vervoerd dan in dezelfde tijdruimte van het vorige jaar. Hoe gevaarlijk het somtijds is aan goochelaars kostbaarheden ter leen te geven om hunne kunststukken te verrichten, ondervond dezer dagen een dame in Engeland, die aan een dezer heeren een diamanten ring leende ter waarde van ruim f 170, en daarvoor een anderen van slechts f 1.50 terug ontving. THERMOMETERSTAND. 22 Aug. 's av. 11 u. 68 gr. 23 'smorg. 7 u. 68 gr. 'smidd.lu. 74gr. 'sav. 6u. 70gr. GEMEENTERAAD VAN VLISSINGEN. Buitengewone zitting van lieden, 23 Augustus. Voorzitter de heer Winkelman. Afwezig de heeren van Uije Pieterse en Verkuijl Quakkelaar. De voorzitter doet mededeeliug van een bij hem inge komen brief van de raadsleden Pot, J. 1. P. Hector en de Kruijff, houdende verzoek tot het beleggen eener buitengewone vergadering, teneinde daarin een voorstel te behandelen betreffende de opening van den spoor-

Middelburgsche Courant | 1872 | | pagina 2