töuütntanö, hoeveel sympathie zij ook opwekte zij had gestolen! En niemand heeft het recht den steen te werpen op die strenge vrouw, die meende haar plicht te doen, zooals zij dien opvat. Daaromal merkten wij met zeker wel gevallen op, dat de geest der menigte zich openbaarde tegen vroomheid zonder barmhartigheid, al hadden ook wij gewenscht, dat de meesteresse zich door christelijke liefde kadde gedrongen gezien de taak tot verbetering van hare jeugdige bediende op zich te nemen, zoo keuren wij de wijze, waarop zich des avonds de volks geest uitte, streng af. Die uiting toch verstoorde de orde en rukte het beeld der barmhartigheid, dat de gevoelige harten hadden opgericht, onbarmhartig van het voetstuk en verbrijzelde het. Niet alzoo openbaarde zich het medelijden, niet alzoo uitte zich de geestdrift. Er bestaat edeler wraak dan baldadigheden, die de volksmenigte vernederen en de rust der ingezetenen verstoren Wij hopen dat de Goessenaars voortaan zich verstandiger zullen toonen en zullen inzien, dat er volstrekt geene eer of verdienste in ligt om eene weerlooze vrouw te bemoeilijken, die niets anders dan ver gedreven zucht voor rechtvaardigheid kan ten laste worden gelegd. Ook hopen wij dat de menigte het dwaze en nuttelooze van zulk eene straatdemonstratie moge inzien en teruggebracht worden van andere plan nen, waarvan zijvolgens geruchtenzwanger gaatopdat eene betamelijke kermisvreugd niet moete wijken voor baldadigheden, die allicht de bedrijvers zouden kun nen brengen op de plaatsjl. Maandag door de ver oordeelde maagd ingenomen." Op de te Haarlem gehouden verkooping der fonds artikelen van wijlen den heer P. F. Bolm is de Ca mera Obscura van Hildebrand door de firma De erven F. Bohn gekocht voor f 12,111en de gezamenlijke dichtwerken van N. Beets voor f 6000. De heer C. J. Becht, directeur van de muziek dei- dienstdoende schutterij te 's Gravenhagebezig zijnde een patroonhuls met een schaar schoon te makenraakte met de punt van dat voorwerp het zoo licht ontplof bare donderpoeder van het percussie, dat nog in den huls was blijven zittenmet liet ongelukkig gevolg, dat alles, kruit en huls, hem in het aangezicht vloog. Zijn liuisgenootenop de ontploffing naar boven ge sneld, vonden hem in zijn bloed badende liggen. Zijn toestand was, hoewel nog steeds zorgelijk, giste ren iets beter. Er zijn thans in Duitschland 37 katholieke pües- ters tot het oud-katholicisme overgegaan. Bovendien heeft de aartsbisschop Loos van Utrecht op zijn terug reis van Beieren naar Nederland 4 studenten in de godgeleerdheid te Keulen tot priester gewijd. Bij den door het Willemsfonds te Gent uitge schreven prijskamp van dichtstukken, geschikt om als koren, melodieën of volksliederen in muziek gebracht te worden, is bekroond de heer F. Smit Kleine, te 'sGravenhagevoor zijn gedicht: Wapenkreet van Vlaanderen. Bij de prijsuitdoeling aan het atheneum te Brugge op Woensdag der vorige week, heeft prof. Sabbe de Vlaamsche quaestie behandeld; het was de eerste maal dat hij dergelijke plechtigheid Vlaamsch werd ge sproken. Op een zekere plaats in de SeineLions de Bercy wordt voortdurend door de zwemmers het politie-regle- ment overschreden dat het gebruik van zwembroeken voorschrijft. Dezer dagen was er weder een overtreder, die door de agenten werd aangemaand uit het water te komen en zich te kleeden. De ander gaf daaraan volstrekt geen gehoor. Eindelijk ging een van de twee agenten over een balk naar de plaats waar bij zich bevond, om te trachten hem te grijpen. Hij kleedde zich uit, om naar hem toe te zwemmen, toen zijn voet uitschoot en de agent in de diepte verdween. De me nigte, die aan den wal stond, uitte een kreet van schrikmaar niemand kwam te hulp. Toen de zwem mer zonder zwembroek dit bespeurde, dook hij zelf en haalde weldra den agent weder boven water, maar dtl} grijpt hem dadelijk vast en verklaart hem zijn arratetaut. Maar de man zonder kleedingstuk houdt op zijr.e beurt den agent vast en wil hem naar den com missaris van politie brengen, om de 25 francs te ont vangen voor de redding van drenkelingen uitgeloofd. Zij gaan dan ook met hun beiden naar dezen over heidspersoon die de zaak ten genoege van alle p ir- teien schikt. Zoo het stadhuis van Parijs niet spoedig uit zijn ruïnen verrijst, zal dit wel niet zijn uit gebrek aan ar chitecten. Er hebben zich toch reeds 422 architecten doen inschrijven om deel te nemen aan het concours voor den wederopbouw van het gemeentegebouw. Den lcn October a. zal in de tuinen van het Luxembourg te Parijs eene tentoonstelling van insecten worden geopend. Zoowel de nuttige als de schadelijke zullen er worden vertegenwoordigd. Men zal de insec ten in hun werk kunnen gadeslaan: de zijdewormen in het vervaardigen van zijde, de bijen en alle insecten die honing maken in het bewerken van den honing, en evenzeer den alles vernietigenden paalworm. Donderdag jl. is, ten gevolge van een sterken mist, de van Marseille naar Brazilië en de la Plata-stateu bestem de stoomboot la Savvie op een rif in de groote doorvaart tusschen de Hyères-eilanden gestrand. Door spoedig aan gebrachte huip is men erin geslaagd a 1de 450 a an boord zijnde passagiers te redden. Men had bij het afzenden van het bericht de hoop op het behoud van het gestran de vaartuig zelf nog niet geheel opgeheven. Uit Passau schrijft men aan de Linzer Tagespost: „Van verschillende zijden ontvangen wij hier berichten uit Neder-Beieren dat de „kometenvrees" door de gees telijken tot allerlei zwendelarijen is aangewend. Er waren boeren, die honderd, ja zelfs vijftien honderd florijnen gaven voor het houden van een gebed ran veertig uren om afwering van de komeet, en de vrome geestelij ken namen het geld aan! In den omtrek van Velden en Bilsbiburg werden door eenige geestelij ken naar aanlei ding van het praatje over het vergaan der wereld, ge drukte biljetten verspreid, welke don gelukkigen bezit ter, als hij missen liet lezen en bijzonder groote offers bracht, aflaat verzekerden voor alle zonden bij den ondergang der wereldGeiijksooitige gevallen hebben zich voorgedaan bij Aitöthing, Burghausen, Eggenfeldcu enz." Evenals te Berlijn en in andere groote steden heerscht ook te Breslau gebrek aan woningen, bepaalde lijk voor de arbeidende klasse. Om zooveel mogelijk in de dringendste behoefte te voorzienheeft men op het Pfaller-eiland eenige reeksen houten tenten opgeslagen. De boerenarbeiders in Oxfordshire zullen in ver zet komen tegen het gebruiken van militairen tot het binnenhalen van den giaanoogst. Blijkens een rapport door de politie-commissarissen van Londen uitgebrachtzijn in 1871 aldaar 226 nieuwe straten en twee squares aan het politie-toezicht toegevoegd en werden in de laatste 10 jaren aldaar 150,000 huizen gebouwd. De geheeie politiemacht bestond uit 9700 man. De keizer van Rusland heeft 50,000 roebels ge schonken aan de hoogeschool, in de hoofdstad opge richt tot beoefening der medische en chirurgische we tenschappen. Aan dit geschenk is de voorwaarde ver bonden, dat de renten van dat kapitaal uitsluitend ge bezigd moeten worden ten behoeve van de vrouwelijke studenten in die vakken van wetenschap. Lord Macduff, een groot liefhebber van paarden en van rijden, gaf Zaterdag te Londen een groot diner aan 60 omnibus-koetsiers, van wier bekwaamheid, be leefdheid enz. enz. hij zich bij verschillende gelegenhe den had overtuigd. Dezer dagen heeft het verslag der examens van vrouwen aan de hoogeschool van Cambridge, gedurende den loop der maand Juni, het licht gezien. Het getal der toegelatenen is weder eenigszms vermeerderd, zijnde 154, tegen 127 in het vorige jaar. Zondag avond had omstreeks 10 uren op den Noorder Londen-Spoorweg alweder een ernstig ongeluk plaats; bij het station van K*-w-bridge liepen een per sonentrein en een trein met ledige wagens met zooveel hevigheid tegen elkaar, dat een 20tal personen vrij ernstig gekwetst werden. Het statistisch bureau der Voreenigde staten heeft medegedeeld, dat daar in de laatste week van Maart 1872 zijn aangekomen 46,809 emigranten, waaronder 30,000 mannen en 15,000 vrouwen; de overigen zijn kinderen beneden de 15 jaren; 31,801 telden van 15 tot 40 jaren; 32 emigranten zijn op de reis overleden15,414 kwamen uit Diitschland en Oostenrijk, 11,071 uit Groot-Britannië7,641 uit de Engelsche provinciën van Noord-Amerika. Slechts 1660 waren Franschen10,000 emigranten behoorden tot den landbouwenden stand; 20,000, waaronder de vrouwen en kinderen kwamen zonder vaste broodwinning of zonder een bepaald vak uit te oefenen, aan. THERMOMETERST A3S D. 21 Aug. 's av. 11 u. 69 gr. 22 'smorg. 7u. 68gr.'sraidd. 1 u. 79gr. 'sav. 6u. 73gr. ALGEMEEH OVERZICHT. Bij het uiteengaan der Fransche nationale vergade ring verscheen een manifest van het linker-centrum, waarin de politiek van deze fractie gedurende de laat ste zitting der kamer wordt uiteengezet. Men herinnert zich dat dit manifest ook handteekeningen bevatte van leden zoowel van het rechter-centrum als van de andere fractiën der linkerzijde. Deze ingenomenheid voor het programma dezer parlementaire groepdie meer dan eenige andere de meening van de meerderheid dei- natie vertegenwoordigt, heeft het bestuur doen beslui ten om in periodiek verschijnende bulletins de politieke houding dezer fractie in het verleden en vooral met het oog op de toekomst nader toe te lichten. Het eerste noin- mer is eergisteren verschenen en heeft over het algemeen een hoogst gunstigen indruk gemaakt. De hoofdinhoud van dit belangrijk stuk is gewijd aan het betoog, dat de conservatieve republiek de meest wensehelijke en de eenige mogelijke regeeringsvorm is, waaronder Frankrijk bestuurd kan worden. „Deze regeeringsvorm is het aldus leest men in het manifest welken ons gezond verstand vraagt, ons welbegrepen belang verlangt en zelfs onze eer cischt, omdat nu onze oude monarchiën bezweken zijnde keuze slechts overblijft tusschen cesarisme en republiek." Is deze voorstelling juist dan zal de meerderheid der Fransche natie zonder twijfel ten gunste van de republiek beslissen, doch zullen de monarchalen ooit deze beperkte keuze erkennen? Zeker niet en. men moet het erkennen, van hun standpunt niet ten onrechte. Men moge overtuigd zijn dat de republiek de eenige vorm is waaronder Frankrijk op den duur bestaan kan alle betoogeu der republikeinen ten gunste van dien vorm door het eenvoudig negeeren en ter zijde stellen van andere wenschen en andere aspiratiën, zijn niets dan groote woorden en holle klanken en bewijzen niets. De handhaving der republiek laat zich door niets anders verdedigen dan door de practische behoefte van het oogen- blik, omdat iedere andere regeeringsvorm voor Frank rijk noodlottig zou wezen; een hoogdravende theoreti sche beschouwing over alle denkbare regeer ing svor men kan Frankrijk niets baten. Hoewel men hulde brengen moet aan den bezadigden toon, waai in dit eerste bulle tin gesteld is, kan men daarbij toch de opmerking niet bedwingen, dat liet linker-centrum in de oude fout der Fransche natie vervalt, namelijk dat zij het terrein der practische noodzakelijkheid verlaat om zich in be spiegelende beschouwingen te verdiepen. Voor de toe komst der Fransche republiek, die grootendeels in de handen van het linker-centrum berust, is het te hopen dat de commissie van redactie deze klippen in de vol gende bulletins zal weten te ontzeilen, waarin zij zich voorneemt „de beginselen der conservatieve republikein- sehe politiek uiteen te zetten, de beteekenis daarvan duidelijk te maken en de consequentiën aan te toonen." Uit Mainz verneemt men dat de benoeming der jezuïeten tot priesters der St. Cbristophskerk den bis schop van Mainz weinig gebaat heeft. De regeering heeft de waarneming van den dienst door deze geeste lijken uitdrukkelijk verboden en zich niet gestoord aan het protest hetwelk door de jezuïetische priesters aan de overheid beteekend is. Alle banden zijn in het werk gesteld om een mon- ter-adres aan de regeering te rich ten, waarin tegen „deze zware schending der gewetens vrijheid" geprotesteerd wordt. Intnsschen heeft het provinciaal bestuur zijne aanschrijving herhaald; volgens welke de jezuïeten binnen zes weken hunne voo2'n-mens omtrent hun toekomstige woonplaats behooren te ken nen te geven. Een tegenhanger van dit bericht geeft een in de Italiaansche hoofdstad verschijnend dagblad, de Nuova Roma, hetwelk opnieuw de juistheid van ons beweren aantoont dat men ten onrechte de wijze van strijd te voeren tegen de hiërarchie en de geestelijke orden in Duitschland en in Italië op óene lijn plaatst, en dat het slechts aan blinde partijzucht is toe te schrijven, wan neer men de Italiaansche regeering hoort beschuldigen aan den leiband van von Bismarck te loopen. Zooals wij gisteren mededeelden beeft de regeering bezit ge nomen van een gedeelte van het groote jezuïeten-klooster ten behoeve van eenige bureaux der leger-administratie; thans meldt het blad dat de jezuïeten het ten slotte met de vertegenwoordigers der regeering over de voor waarden eens werden en de onteigening ten genoege van beide partijen plaats had. Alle geruchten omtrent wanorde en protesten zijn dientengevolge geheel uit de lucht gegrepen. Aan de woeste tooneelen in de straten van Belfast schijnt toch ten langen leste een einde te komen. De stad verkeert in staat van beleg, de militaire macht houdt verschillende kwartieren bezet en patrouilles doorkruisen de stad in alle richtingen. Voor hei oogen- blik is de rust weder hersteld, doch de Engelsche pers vleit zich niet dat die toestand van langen duur zal wezen. Het aantal dooden en gewonden moet volgens eene oppervlakkige berekening eenige honderden be dragen. Heden wordt de Spaansche koning van Coruna weder te Santander, het uitgangspuut zijuer noordelijke reis, verwacht, om morgen of Zaterdag naar Madrid terug te keeren, teneinde bij de aanstaande algemeenc verkie zingen in de hoofdstad tegenwoordig te zijn. Deze groote gebeurtenis houdt aller gemoederen bezig en inderdaad is het moeilijk te voorspellen, welke de uitslag dezer verkiezingen zal zijn, die, zooveel dit in Spanje mogelijk is, de juiste uitdrukkiug zullen moeten wezen van den nationalen wil. Geen wonder dat de koning zelf op zijn post wil zijnwant van dezen uit slag hangt zoo niet geheel, dan toch voor een groot gedeelte de toekomst der Savooische dynastie in Spanje af. De minister-president Zorilia heeft in eene verga dering van kiezers een uitvoerige politieke geloofsbelij denis afgelegd, die in vele opzichten de aandacht ver dient en voor menige regeering nuttige wenken behelst.

Middelburgsche Courant | 1872 | | pagina 2