MIDDELBURGSCHE COURANT. F 199. Donderdag 1872. 22 Augustus. Dit blad "verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 2en Paasch- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. De prijs per 3/m. franco is f 3.50. Middelburg 21 Augustus. f'' - tii'.TI.'S HOBILITAT! Er zijn veel gemoedelijken in den lande die zich ergeren aan de gulheid waarmede van tijd tot tijd rid derorden of holle en brommende titels door de regeering worden uitgedeeld. Ook de Nederlandsche regeering stelde zich vaak aan die ergernis bloothetzij door voor allerlei onbeduidende diensten of aan hoogge plaatste personen bewezen beleefdheden de zinspreuk virtus nobilitat op een geëmailleerd kruis aan een ge streept stukje lint op de borst te hechten, hetzij aan sommige personen titels zonder ambt, als minister van staat, professor en dergelijken te verleenen. Over deze laatste gewoonte spraken wij reeds, thans bepalen wij ons bij het door velen afgekeurde misbruik van ridder orden. Gelukkig dat wij in Nederland, en 'tis wellicht de eenige lichtzijde der personeele dynastieke unie welke in de oogen van bijziende vreemdelingen ons land en Luxemburg tot éen verbindt, eene soort van veilig heidsklep voor ridderorden-misbruiken bezitten in de Luxemburgschedoch feitelijk Nederlandsch dynastieke orde van de Eikenkroon. Het bestaan dier Eikenkroon als eene soort van huisorde van onze vorstelijke fa milie voorkomt althans dat pedicuren, goochelaars, schoonschrijvers, prulpoëeten, alsmede de eerzame land bouwers, die door de eerstelingen hunner grasboter- fabricatie, of de Vlaardingsche reeders die door de eerstelingen der haringvisscherij aan den vorst hunne hulde bewijzen en dergelijken, voor de orde van den Nederlandschen leeuw in aanmerking komen. Toch wordt er naar veler meening nog veel te gul met de bedoelde onderscheiding omgesprongen, en keurt men het af dat bijvoorbeeld de feestredenaar bij de onthul ling van eenig gedenkteeken, of de autoriteit geroepen om Z. M. bij zekere gelegenheid ergens rond te leiden, of de burgerlijke en militaire ambtenaar van wiengeen andere virtus bekend is dan dat zijn medeleden in het zelfde college of zijue gelijken in rang allen het kruis bezitten,tot ridders, of meer nog, van den Nederland schen leeuw worden benoemd. Men heeft reeds dikwijls gezonnen op middelen om aan dit kwaad een einde te maken. Wettelijke regeling van de orde van den Nederlandschen leeuwZiedaar do eisch van den een een eisch die geenszins met de letter, maar zeer zeker met den geest onzer grondwet overeenstemt. Een ander gelooft dat het misbruik spoedig aan eea einde zou zijnwanneer men in de Staats-courant de motieven der benoeming vermeldde. Bedriegt ons geheugen ons niet, dan werd dit laatste hetzij door den heer Uhlenbeck, hetzij door den heer Fransen van de Putte bij de benoeming van eenige Oosterlingen tot ridders toegepast, doch weldra heeft men dit gestaakt. Waarom men daarmede ein digde weten wij niet, maar wel dat men door dit ein digen zeer verstandig handelde. De vermelding der mo tieven bij benoemingen van ridders heeft hoegenaamd niets te beteekenen. Wil men een bewijs, men sla de Belgische dagbla den van de laatste dagen op. Koning Leopold 11 bezocht Huy, werd er charmantontvangen en... do Leopolds- kruisjes begonnen neder te regenen op al die beleefde heeren. Toch werd geen enkele benoeming gemotiveerd door „Is chaleureux accueil qiïil a su organiser d Voccasion cle Notre visite a. Hu\of door „le gout exquis manifesté dans la decoration da foyer da theatreof door „la char mante allocution prononcée au nom de la nagistratureetc., etc., etc. Niets van dat alles! Volgens den Moniteur wordt de burgemeester van Huy in de Leopoldsorde gepromoveerd „poar donner un nouveau témoignage public de Notre bienveillance pour les services rendas a F industrie du pays"een advokaat wordt gedecoreerd wegens les services rendas a, Cagriculture"een plaatselijk hoofdambte naar van Huy eenvoudig wegens „les services rendas een ander wegens „les services rendas dans Vexercise de ses fondioMterwijl de considerans der benoeming van den architect-decorateur in kortheid de kroon spant daar zij aldus luidt: Voulantpar un témoignage public de Notre bienveillancerécompenser le talent de M. VN! En nu houde men nog eens vol, dat het motiveeren der besluiten tot benoeming van ridders iets geeft! Men make zich geen illusiën; wat men ook doe, welke wet men ook make, welke strenge bepalingen men vaststellehet misbruikmaken van ridderorden kan niet worden voorkomen noch gekeerd. Het misbruik ligt zóózeer in den aard dier instellingen, dat haar nut grootendeels met de misbruiken zou verdwijnen. Het verleenen van ridderorden is zoowel van een historisch als van een actueel standpunt een middel van regeeren. Alleen in het tijdvak waarnaar Camphuizen zuchtte, waarin „alle menschen wijs" waren, zou het mogelijk zijn als regeering hetgcedete doen door zich alleen tot de goede hoedanigheden en deugden van den mensch te richten in enze tijdon, in onze verlichte en beschaafde maat schappij moet men maar al te dikwijlswillens of on willens met de ondeugdengebreken en hartstochten der menschen rekening houden, en wanneer men goede resultaten bereiken wil, schijnbaar die ondeugden, ge breken en hartstochten in de hand werken. En geluk kig de mandie 't bij den schijn kan laten Nu is de ij delheid toch in elk geval een betrekke lijk gering kwaad. Op haar speculeert men door het verleenen van ridderorden. Laat ons dit in het oog houden, en dankbaar zijn zoo eene weldenkende regee ring van dit middel om op do ij delheid (e werken nu en dan eens gebruik maakt om werkelijke verdiensten te beloonen. En dat dit in Nederland niet zelden voor valt, moeten wij ter eere van de verschillende regee ringen die elkander in de laatste 20 jaren opvolgden, erkennen. Naar wij met zekerheid vernemen zullen op de letter kundige en muzikale bijeenkomst, die bij gelegenheid van het Xllde taal- en letterkundig congres Dinsdag avond den 3en September, in de zaal van het Schut tershof alhier zal plaats hebben, voordrachten werden gehouden door mevrouw Kleine-Gartman uit Amsterdam en de heeren Jan van Beers uit Antwerpen en Vrugt- man uit Zutfen. Middelburg's liedertafel zal zich een paar maal doen hooren, terwijl door den heerKirrwald eene uitvoering op de piano zal worden gegeven. BENOEMINGEN EN BESLUITEN. marine. Eervol ontheven met den laatsten dezer maand, de kapitein-luitenant ter zee J. J. Boelen van het bevel over Zr. M\ schroefstoomschip Citadel van Antwerpen, terwijl dat bevel, met den eersten Septem ber a., wordt opgedragen aan den kapitein-luitenant ter zee J. W. Binkes. Op pensioen gesteld ter zake van ongeschiktheid voor den militairen diensttengevolge van in en dooi den dienst ontstane lichaamsgebrekenmet den lea Sep tember a., onder toekenning van een jaarlijksch pen sioen van f 1500, de kapitein-luitenant ter zee J. J. Boe len; bevorderd tot kapitein-luitenant ter zee, de luitenant ter zee 1" klasse K. C. Bunnik, en tot luite nant ter zee 1° klasse, de luitenant ter zee 2e klasse J. C. de Ruyter de Wildt. ONDERWIJS. De minister van oorlog heeft tot student bij den geneeskundigen dienst der landmacht benoemd de hee ren J. Rentmeester, van Alkmaar, en A. D. van Steen bergen, van Beusichem. Tot leeraar in de Nederlandsche taal en letter kunde aan de inrichtingen van hooger en middelbaar onderwijs te Deventer, is benoemd de heer A. J. Kro nenberg, doctorandus aldaar. MARINE EN LEGER. De adelborsten le klasse L. G. Krol, B. J. G. Volck en C. N. A. de Groot Stiffrij, de beide eerstgenoemden dienende aan boord van Zr. M8. wachtschip te Willems oord en laatstgenoemde aan boord van Zr. Ms. schroef stoomschip Citadel van Antwerpenworden met den laatsten dezer op nonactiviteit gesteld. Voorts worden met den len September a. geplaatst; aan boord van Zr. M8. wachtschip te Willemsoord, de benoemde adelborsten 1° klasse K. W. H. Goetz, A. n. HoekwaterH. SlotW. J. de BruyneG. J. Sluy- terman, W. H. Hofstede en L. Kamphuis Suermondt aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Hellevoetsluisde benoemde adelborsten 1° klasse J. P. van Rossum, F. B. 's Jacob, F. M. A. Mathon en J. C. Vecnhuyzen, en aan boord van Zr. M8. schroefstoomschip Citadel van Antwerpen, de benoemde adelborsten le klasse B. H. Zimmer, C. F. W. K. Happé en C. M. Kooy. De miliciens der lichting van dit jaar, behoorende tot de vier regimenten huzaren, het regiment veld- en het regiment rijdende artillerie, die in Mei jl. na hun inlijving tot nadere oproeping met verlof zijn gezonden, zullen den lcn October a. bij die korpsen in werkelijken dienst worden gesteld, teneinde gekleed en geoefend te worden. Naar Het Vaderland verneemt-, zullen weldra in commissie naar Engeland vertrekken de generaal-majoor Schönstedt benevens de kapitein bij den generalen staf Kromhout. Deze heeren zullen met het Engelsche leger in de vlakte van Calisbury gaan kampeeren, terwijl daarna de kapitein Kromhout in Engeland zal achter blijven, teneinde de onderscheidene kustbevestigingen in oogenschouw te nemen. KOLONIËN. De gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indië heeft de volgende beschikkingen genomen: (Javasche courant van den 25L'" Juni.) civiel departement. Ontslagen: op verzoek, eervol, uit 'slands dienst, de klerk op het adsistent- residentie-kantoor te Koeningan Ch. Ruzeite. Benoemd: tot opzichter 2° klasse bij den waterstaat en 'sland3 burgerlijke openbare werken, de opzichter 3° klasse J. naecoutot opziener le klasse bij het bosch wezen op Java en Madurade opziener 2e klasse J. T. W. van der Heide. departement van oorlog. Geplaatst: infanterie bij het 7C bataljon, de le luitenant J. C. Bicker, on- angs van verlof uit Nederland teruggekeerd. Overgeplaatst: als instructeur bij de militaire school te Meester-Cornelis, de le luitenant J. H. Kievit3 van het 17e bataljon infanterieartillerie, bij het mate rieel, de le luitenant P. E. Reese, van het personeel; bij het personeel, de lu luitenant J. Schneither, van het materieel; departement der marine. Benoemd: tot liclit- opzichter 2e klasse bij den dienst der kustverlich- ting in Nederlandsch-Indië, de 1° machinist in het vaste korps machinisten der koninklijke Nederlandsche marine C. H. Vrees van Nahuys. (Javasche courant van den 29cn Juni.) civiel departement. Ontslagen: op verzoeK, eervol, uit 'slands dienst, de klerk bij het vendukan toor te Cheribon J. B. Steenvensz; op verzoek, eervol, als buitengewoon substituut-griffier bij den landraad te Buitenzorg J. van Hengst. Benoemd: bij de algemeene secretarie, tot hoofd commies, de lu commies D. H. W. Ravia de Ligny; tot onderchef van de afdeelin statistiek, de le com mies M. A. C. Herderschéc tot lcn commiesde 2e commiezen J. L. Spengler en J. A. van Dorsser; tot 2en commies, de 3e commiezen P. C. Croon en I. J. J. Snellebrand; tot 3eu commiesde ambtenaar op non activiteit jonkheer W. J. Th. Hora Siccama en de klerk H. J. W. van Lawiclc van Pabst. departement van oorlog. Bevorderd: bij het wapen der infanterietot kapiteinde le luitenants J. H. A. IJssel de Schepper en H. A. Selleger; tot lcn luitenant, de 2C luitenants A. Voorsluys van Elk, C. H. L. Nieuwenhuyzen en W. Confurius; bij het wapen der cavalerie, tot ritmeester, de le luitenant P. F. B. J. van Nonhuys; tot len luitenant, de 2e lui tenant W. C. Tijl; bij den militairen geneeskundigen dienst, tot officier van gezondheid le klasse, de offi-

Middelburgsche Courant | 1872 | | pagina 1