Uuitcrilanö. het strand en de wagens van de tramway die het zeer druk hadden derailleerden herhaaldelijk. Den 14en dezer had te Helmond het volgende ge heimzinnig tragisch voorval plaats. Toen de spoortrein van Maastricht daar arriveerde en de portieren geopend werden, hoorde men een luid geroep: „Stationchef! Mijnheer de chef! Men brengt mij naar het krankzin nigengestichtik word vermoord, 'tis weer een geval als met Barbara Ubrick! Ik vervloek de geestelijkheid Ik wil geen geestelijke meer zijnEen ongelukkige, aan handen en voeten gebonden en vergezeld van drie capucijners, slaakte die wanhoopskreten. Toen de chef hun vroeg op weins last de paters handelden, kreeg hij ten antwoord: op bevel van monseigneur Steyns. De capucijners pakten daarop den geboeide op en wierpen (dat is het ware woord) hem in een rijtuig, waarop zij in snelle vaart wegreden in de richting van Geraert. Een maréehausséedie zich op het perron bevond, hield zich ter zijde. (Het Vaderland Men meldt uit Roosendaal van 18 Augustus aan de Nieuwe Rotterdamsche courant: Gisteren middag te vier uren kwam hier bericht, dat in het onder deze gemeente behoorende dorp Nispen een felle brand woedde, en de hulp der brandweer werd ingeroepen, daar de aanwezige brandspuit onvoldoende was om den brand te stuiten. Van hier werd onmiddellijk een brand spuit afgezonden; bij de aankomst waren reeds drie woonhuizen, eene graanschuur, die vol ongedorscht graan was en een karnhuis eene prooi der vlammen ge worden. Uit het naburige Belgische dorp Esschcn waren intusschen twee spuiten met personeel aangesneld, die in vereeniging met de Nispensche brandweer het gevaar voor verderen voortgang gestuit hadden, zoodat onze spuit alleen de brandende overblijfselen te blusschen had. Dezen nacht zijn de brandweer en een piket schutterij te Nispen gebleven om de puinhoopen te bewaken. Het grootste gedeelte der verbrande panden was verzekerd. Men schrijft het ongeluk toe aan kin deren, die met lucifers gespeeld hadden. Het comité van organisatie van het internationale voorhistorische congreshetwelk van den 22cn tot den 30en Augustus te Brussel vergaderen zal, heeft thans zijn programma openbaar gemaakt. De vraagstukkenwaar over zal worden beraadslaagd, zijn de zeven volgende „Naar welke feiten kan men in België de oudheid van den voorhistorischen mensch bepalen?" „Welke wa ren de zeden en de bedrijvigheid van den Belgischen grot- of spelonkbewoner? Hebben die zeden en nijver heid gedurende het viervoudige tijdperk verandering ondergaan? „Waarin kwamen zij overeen met dezeden en den arbeid der holbewoners in de overige gedeelten van westelijk Europa en van de hedendaagsche wil den?" „Waarin bestond de bezigheid der menschen, die gedurende het viervoudige tijdperk de vlakten van Henegouwen bewoonden? Kan iets bepaald wor den omtrent hunne betrekkingen tot de holbewoners der gewesten Luik en Namen en tot de bevolking der valleien van de Sommeren de Teems?" „Hoe ken merkt zich het tijdperk van den gepolijsten steen in België? In welke betrekking staat het met de vroegere tijdperken en met de getuigenissen uit het tijdperk van den gepolijsten steen in westelijk Europa?" „Welke zijn de anatomische en ethnische kenmerken van den mensch uit de steentijdperken in België? Kan men daarin verschillende rassen herkennen?" „Hoe kenmerkt zich het bronzen tijdperk in België?" Hoe kenmerkt zich de verschijning van het ijzer in België?" Den 24cn Augustus zal een uitstap worden gemaakt naar de grotten van Eurfooz, Chaleux, Pont- a-Lesse en Trou de la Nauletteden 25c" naar de te Mesvin en Spiennes uitgehouwen silex-bedwinger; den 2Scn naar Namen, ter bezichtiging van het Arche ologisch Museum en naar het kamp van Hastedon. Meer dan 500 personenwaaronder ruim 200 buiten landers, zullen aan de werkzaamheden van het congres deelnemen, 'twelk in het Palais Ducal zal vergaderen. Naar verzekerd wordt, heeft koning Leopold II de toe zegging gedaan om éen of twee zittingen bij te wonen. De wijngaarden in het land van Luik beloven voor dit jaar slechts een halve oogst. Terwijl de wijn gaarden in de omstreken van Hoei veel hebben geleden door de koude in den laatsten winter, wordt de ongun stige toestand van die in het land van Luik toegeschre ven aan de vorst in de maand Mei. De vermaarde Amerikaansche diergaarde van John Robinson is den 3cn dezer door een ijzingwekkende ge beurtenis, op den spoorweg van New-York naar New- Haven voorgevallen, bijna geheel vernield. De hokken, met de vermaarde verzameling van wilde dieren en het overige van het gereedschap, waren te New-Haven op geladen voor Bridgeport, en achter deze kwamen drie waggons door den troep, de bedienden en de bestuur ders bezet. Op 'toogenblik dat de trein onder een brug doorging, op twee mijlen van de stad, stortte deze brug eensklaps in en verpletterde in haar val twee waggons, terwijl al de hokken der diergaarde tot op verscheidene honderden voeten geworpen werden. Door den schok verbrijzeld, ontsnapten uit deze laatste de schrikkelijke gevangenen, die zich in alle richtingen verspreiden. De apen waren het eerst verlost, weldra gevolgd door twee leeuwen en een wilde kat. Een koninklijke tijger en twee kanguroes werden alleen gedood. Verscheidene arenden en twee groote vogels verdwenen in de wolken. De trein stopte zoo schielijk mogelijk, en men bemerk te dat vier der bedienden van de renbaan gekwetst waren. De geldkas en de controle lagen verbrijzeld, en het geld dat zij inhielden was langs alle zijden ver spreid. De kasmeester, M. G. N. Robinson, had geluk kig maar lichte kneuzingen bekomen. Het verlies der compagnie wordt op meer dan 5000 pd. st. geschat. Het schouwspel wa3 terzelfder tijd belachelijk en schrik wekkend. De apen schreeuwden en huppelden, aan een uitbundige vreugde overgegeven. De tijgers na het bloed van verschillende slachtoffers te hebben gelekt, sprongen de schuinten af en verdwenen. De beer, alhoewel ver minkt, sprong woedend op de lijken van den stoker en den machinist die hij van een rukte. Een hyëna ver volgde den geleider, die verplicht was, om zich te redden, op een telegraafstaak te klonteren. De wolven voor dit tooneel onverschillig hadden onmiddellijk de plaat gepoetst. Eindelijk was een ratelslang in tweeën gesneden, maar een overgroote boa en twee andere kleine serpenten namen hunne richting naar de stad. Toen men de gebeurtenis vernam, heerschte de grootste verslagenheid in de naburige stad. Den geheelen nacht werd door een groot deel der bevol king, met geweren en revolvers gewapend, het land tot vijf mijlen van het oord waar het voorval had plaats gegrepen, afgeloopen om een klopjacht te houden op de ontsnapte roofdieren. De inwijding van den eersten Japanschen spoor weg wordt voigenderwijze in eene correspondentie uit Yokohama medegedeeld. De brief is gedagteekond 22 Juni. Ondanks het wantrouwen dat bij het publiek was opgewekt ten opzichte van de uitvoering der spoor wegplannen, welk wantrouwen nog verhoogd werd door het herhaalde uitstellen van de inwijding door de ad ministratie, is dit groote werk eindelijk voltooid. De reiziger kan thans van Yokohama naar Shinagawa rei zen in een half uur tijds. Shinagawa ligt thans dich ter bij Yokohama dan bij Yeddo, waarvan het nog- tans eene voorstad is. Een kleine speciale trein, ten dienste der drukpers gesteldheeft den afstand in 32 minuten afgelegd. Er zijn op dezen weg drie stations - Kanagawa, Nanamougni of de Schoone Spaansche, en het derde te Kawasaki, waardoor aan de behoefte vol daan wordt. De bruggen en andere kunstwerken zijn uitstellend aangelegd en leveren niet het minste gevaar. De waggons zijn zoo ingerichtdat men van den eenen in den anderen komen kan. Er is eene afzonderlijke coup évoor de rookers." THERMOMETERS TAND. 19 Aug. 'sav. 11 u. 64 gr. 20 'smorg.7u.65gr.'smidd.In.74gr.'sav.6u.73gr. GEMEENTERAAD VAN GOES. Gisteren werd weder een zitting gehoudenwelke door elf leden werd bijgewoond. De voorzitter deed mededeeling dat zijn ingekomen de rekening over 1871 en begrooting voor 1873, beiden van den schuttersraad, en dat deze stukken zijn ver zonden naar de financieels commissie; alsmede dat zijn ingekomen een brief van burgemeester en wethouders van Kloetinge, houdende dankbetuiging voor de wel willende hulp door de brandweer op 13 dezer verleend, met bijvoeging van f 30 als blijk van erkentelijk heid aan de personen die daarbij hebben geassisteerd. Hij stelt voor een afschrift van dien brief met mandaat van betaling aan het bestuur der brandweer toe te zen den, met dankbetuiging voor de verleende krachtige hulp. Daartoe wordt besloten. Vervolgens wordt overgegaan tot de benoeming van een leeraar aan de hoogere burgerschool in de scheikunde en natuurlijke geschiedenis, waarvoor de aanbeveling in een vorige vergadering is ingediend. Bij de opening der stembriefjes bleek dat de heer L. Posthumus, te 'sGravenhagealle stemmen op zich had vereenigd en alzoo benoemd is. ALGEMEEN OVERZICHT. Reeds eenige dagen was er sprake van dat deBona- partistische en legitimistische bladen eene waarschuwing van het ministerie van biunenlandsche zaken ontvangen hadden, omdat de regeering besloten had niet langer te dulden dat tegen haar aanvallen gericht werden, welke naar hare meening alle perken der welvoegelij k- heid te buiten gingen. Van verschillende zijden werd dit gerucht tegengesprokendoch le Gaulois, die ook onder de bedoelde bladen behoort, welke de waar schuwing zouden ontvangen hebben, verklapt in zijn nommer van gisteren het geheimdat men zijn redacteur inderdaad officieus met buitengewone maatregelen be dreigd heeftwanneer het blad zijne onstuimige oppositie en zijne verdachtmaking niet liet varen. Zeer naïef voegt het blad er bij dat den redacteur tevens het stil zwijgen over deze waarschuwing is opgelegddoch niet temin maakt het blad de zaak publiek, voorgevende dat andere dagbladen eerst daarover gesproken hebben. Intusschen zal men tevergeefs in eenig ander blad naar eene stellige bevestiging van het verspreide gerucht zoeken. Deze handelwijze kenschetst het geheele karakter van het blad; sensatie, desnoods leugentaal, is het middel tot het doelhet zaaien van twist en twee dracht, het verdachtmaken der bestaande regeering, teneinde zijn vroegeren beschermheer en diens partij de gelegenheid te geven om in troebel water te visschen en daarmede hun voordeel te doen. Of de belangen van het vaderland daaronder lijden, daarnaar wordt niet gevraagd, wanneer slechts het partijbelang gediend wordt. Het is zeer verklaarbaar dat alle goedgezin- den en vooral eene regeering, die zich slechts door vaderlandsliefde in hare handelingen laat leiden, zulk eene oppositie verdriet, maar daarom is het middel dat de regeering in deze aangrijpt, nog niet gerechtvaar digd afgezien nog van het gevaarlijke en bet nutte- looze van dergelijke maatregelen. Het is inderdaad treurig om te zienhoe weinig de regeering van Thiers, vooral ten aanzien der pers, begrijpt dat dergelijke maatregelen in strijd zijn met de beginselen van den republikeinschen regeeringsvormen dat zij in dezelfde fouten vervalt als hare reactionnaire voorgangstersja zelfs vaak die nog overtreft. De positie van Thiers is immers daarom nog valscher dan die van eenige andere regeering, omdat zulke maatregelen op den staat van beleg gegrond worden, die schijnbaar alleen blijft voortbestaan om een voorwendsel te hebben tot discre- tionnaire handelingen tegenover de pers. Een der eer ste vrijhedendie vooral in eene republiek niet mag ontbrekenis de algeheele vrijheid van drukpers. Wan neer men die schijnbaar toestaat, maar tevens eene militaire dictatuur in het leven roept om langs een omweg tot onderdrukking dier vrijheid te geraken, dan stelt men zich aan een dubbel gevaar bloot, om dat men zijn prestige bij de pers en derhalve in de openbare meening verliest, en bovendien een toestand handhaaft die wegens zijne ongegrondheid op den duur ondragelijk wordt. In het Journal officiel van gisteren wordt de wet tot belasting der ruwe- en grondstoffen afgekondigd envoor zoover hare bepalingen niet in strijd zijn met de be staande handelstractatenuitvoerbaar verklaard. Het besluit waarvan deze wet vergezeld gaat, geeft nauw keurig de artikelen aan, waarop van stonde aan recht geheven zal worden; als zoodanig noemen wij: pelterijen, veêren, visch, granen en boomvruchten uit tropische gewesten, medicijnen, ebbenhout, groen ten, steenen van waarde, mineralen, chocolade, cacao, vlas, hennep, enz. Reeds vóór ds termijnen, waarop de verschillende handelstractaten expireerenzal Frank rijk dus in de gelegenheid gesteld worden om de voor deel en van de oeconomische en financieele politiek van Thiers te leeren waardeeren Intusschen blijft Frankrijk in dit opzicht volkomen geïsoleerd staan. Engeland en België hebben pertinent verklaard in deze quaestie zelf3 niet de geringste con cessie aan de Fransche regeering te willen doen, en Italië zal, naar het schijnt, dit voorbeeld volgen. Niet alleen zijn de voorstanders van vrijen handel in het Ita- liaansche ministerie met éen persoon vermeerderd ten gevolge van de aanvaarding der portefeuille van onderwijs door den heer Sciajola, lid van den senaat, maar ook verneemt men dat het met Engeland overeengekomen isom op oeconomiseh gebied een gemeenschappelijke politiek tegenover Frankrijk te volgen. Weldra wordt de koning van Spanje van zijne reis in de noordelijke provinciën in zijne hoofdstad teruggewacht. De verkiezingen, welke de volgende maand zullen plaats hebben, roepeu den vorst weder naar zijne residentie. Een correspondent van le Teraps verzekert dat zijne tegenwoordigheid aldaar zeer ge- wenscht wordtomdat de ministers zelf niet zoo boven matig gerust zijn op den uitslag der verkiezingen en een nieuwe ministerieele crisis niet geheel onwaarschijn lijk achten. Wordt die vrees bewaarheid, dan kon dit wel eens het begin van het einde der Savooisehe dynas tie op den troon van Spanje wezen. Intusschen neemt de geestdrift, waarmede de koning in de noordelijke provinciën ontvangen wordt, van dag tot dag toe. In de omstreken van Gijon is hij opnieuw aan een ernstig gevaar ontsnapt, tengevolge waarvan de hartelijke ont vangst in deze stad waarschijnlijk zoo buitengewoon groot was. Bijna was de koning aldaar in de handen gevallen eener bende opstandelingendie ten getale van 60 man zich in hinderlaag gelegd hadden. Het complot werd bijtijds bekend, zoodat voldoende maat regelen van voorzorg genomen konden worden. Was de toeleg gelukt, zonder eenigen twijfel zou de Carlis- tische opstand plotseling het hoofd weder opgestoken hebben, terwijl die thans in zijn laatste stuiptrekkingen

Middelburgsche Courant | 1872 | | pagina 2