$uitmtcmö. ALGEMEEN OVERZICHT. Het geruchtmakend bericht van the Standard om trent het voornemen van Rusland en Duitschland om de sanctie van een Europeesch congres over de verande ringen uit te lokken, welke gedurende het gewichtige tijdperk 1870/71 in den toestand van Europa gebracht zijn, heeft reeds terstond tegenspraak ontmoet bij een ander orgaan der Engelsche pers. The Daily-News trekt deze plannen sterk in twijfel en zegt dat Rusland en Oostenrijk beter deden aan hunne eigene zaken te den ken. Zeker valt in den binnenlandschen toestand van beide staten nog veel te regelen en te verbeteren, doch wat dit eigenlijk met het bericht van the Standard te maken heeft, is niet recht duidelijk. Het is niet on waarschijnlijk dat the Daily-News door het bericht van zijn collega op onaangename wijze herinnerd werd aan de brutale opzegging van het tractaat van Parijs door Rusland, waarin Engeland gedwongen was na eenig morren toe te geven. Juist door deze opzegging heeft Rusland getoond dat het zijne eigene belangen zeer goed behartigt en op eigen welvaart bedacht is, wanneer het de gelegenheid gunstig oordeelt. Van meer gewicht is een particuliere depeche welke the Daily-News van zijn Eomeinschen correspondent ontvangen heeft. Volgens deze mededeeling zou de gespannen verhouding, welke reeds geruim en tijd tus- schen den paus en zijn minister van buitenlandsche zaken, kardinaal Antonelli, bestond, tot uitbarsting gekomen zijn en deze laatste met zijn ontslag gedreigd hebben, wanneer de pauselijke stoel in zijne vijandige politiek tegenover Italië volhardde. De kardinaal zou verklaard hebben dat de kerk aan nog grootere onder drukking en vijandschap blootstond, indien men niet met de regeering van Victor Emmanuel tot eene schik king trachtte te geraken. Hij beriep zich daarbij op de meening van verschillende diplomaten en weigerde lan ger eene betrekking te bekleeden die hem in een valsch daglicht plaatste, omdat hij onmogelijk kon verdedigen wat hij vroeger openlijk had afgekeurd. Wanneer dit bericht blijkt waarheid te bevatten en er bestaat hoegenaamd geen reden om dit in twijfel te trekken dan verkeert de paus in een weinig benijdenswaardigen toestand. Hij zal moeten kiezen tusschen zijn bekwamen en getrouwen minister, die het liberale element in zijne omgeving vertegenwoor digt, en zijne jezuïetische vrienden, die zich lang zamerhand in zijne gunst wisten in te dringen en hem geheel onder hunnen invloed plaatsten. Van de beslis sing, welke hij thans zal moeten nemen, hangt niet alleen het prestige van de pauselijke waardigheidmaar voor een groot deel de geheele toekomst der katholieke kerk af. Valt Antonelli, dan hebben de jezuïeten daar mede hun laatsten en krachtigsten tegenstand in de omgeving van den paus gebroken en kunnen zij onge stoord den scepter zwaaien; dan kan van geen verzoe ning met Italië, van geen vergelijk met den modernen staat meer sprake zijn en kan men verwachten dat de religietwisten cn de onverdraagzaamheid met den dag zullen toenemen. De overwinning van Antonelli daaren tegen beteckent den val der jezuïeten en dc waarschijn lijke terugkeer van kalmte en rust in de tot hartstocht en godsdiensthaat opgezweepte gemoederen van dui zenden geloovige katholieken. Het laat zich uit de verte met geene mogelijkheid bepalenvoor welke der twee partijen de meeste kansen op de over winning bestaan; doch deze óene troost zal de even- tueele nederlaag van Antonelli misschien kunnen geven, namelijk dat zijne benoeming tot paus na Pius IX daar door waarschijnlijker wordt. De endervinding eencr onbeperkte jezuïeten-heerschappij zal de keuze van een anti-jezuïetischen paus zonder twijfel zeer in de hand werken. Nauwelijks heeft de Engelsche regeering de rust iu Ierland in hare troonrede geprezen, of opnieuw geeft de godsdiensthaat tot een dier bloedige en woeste too- neelen aanleiding, al3 het fanatieke Ierland reeds zoo vaak opleverde. De protestanten te Belfast, het cen trum der Orangemenschijnen bij dit straatgevecht de aanvallers geweest le zijn. De procession bij gelegenheid van Maria's hemelvaart tenminste gaven aanleiding tot botsingenterwijl de optochten der protestanten, welke in de laatste weken meermalen gehouden werden, geen tegenstand bij de katholieke bevolking gevonden hadden. Spoedig nam het straat gevecht een dreigende houding aan; niet alleen werd met stokken en straatsteenen gestreden maar ook vuurwapenen werden door beide partijen gebezigd. Toen de politie tusschenbeiden kwam waren reeds enkele personen gedood en verscheidenen gewond, en het gelukte haar eerst na eenige charges met de bajo net de strijdenden te scheiden. De strijd was echter hiermede niet ten einde; eenige woningen, waaronder een politie-bureau werden geplunderd en vernield, en Zaterdag avond was de rust nog niet geheel hersteld. Behalve het decreet tot benoeming van de leden van den staatsraad in buitengewonen dienst, welke ingevolge de nieuwe wet door de regeering uit de ambtenaren der min'sfceriën gekozen worden, bevat het Fransehe officieele orgaan een besluit, hetwelk voor Frankrijk van bijzonder gewicht is, namelijk de afkondiging dei- nieuwe militaire wet. Hiermede is de algemeene dienst plicht tenminste in naam in Frankrijk ingevoerd en is de wet van 1838 met de wijzigingen, daarin onder het bestuur van maarschalk Niel gebracht, afgeschaft. De lichting van 1871 valt echter nog onder de oude wet; in haar geheel treedt de nieuwe wet eerst met 1 Januari 1873 in werking. In de Deutsche Reichs-Anzeiger wordt het gerucht officieel tegengesproken dat de regeering voornemens zou zijn om, bij gelegenheid van het nationale feest tot herdenking van de aanhechting der westelijke pro vinciën aan het Pruisische rijk, de oude Duitscheorde opnieuw in het leven te roepen. Het démenti komt laat genoeg, want reeds eenige weken geleden, maakte dit gerucht het onderwerp van discussie in de dagbladen uit; niettemin bestaat er alle reden om er zich in te verheugen, dat het tenminste nog tegengesproken wordt. Zou het plan misschien bestaan hebbenmaar opgegeven zijn tengevolge van den tegenstand dien het van vele kanten ondervond Het officieele blad geeft hieromtrent geen nadere opheldering. Uit Madrid wordt gemeld dat don Carlos eindelijk weder teruggevonden is en zich te la Tour op de Fran sehe grenzen bevindt, waar hij toebereidselen maakt voor zijn vertrek naar Genève, wel een bewijs dat hij zelf aan dc zege zijner zaak twijfelt. Dit is dus het schitterend einde van den met misbaar en groote woorden aangekondigden veldtocht voor godsdienst en recht! Hij zal thans weder eenigen tijd kunnen rusten op de lau weren, die het hem niet gelukte in zijn land te plukken. Trouwens welke verdiensten don Carlos ook bezitten moge, een naam als groot veldheer heeft hij zeker bij deze expeditie niet gemaakt. Varia uit het buitenland. Duitschland. Over de nieuwe organisatie dei- artillerie verneemt de Deutsche Reicbs-Correspondenz dat de minister von Roon Cq^q reorganisatie besloot in uitvoering te brengen, omdat eene overschrijding van het Pausch-quantum daarvoor niet vereischt wordt. De Schlesische Zeitung neemt deze mededeeling slechts onder reserve aan en zegt dat de tijd hieromtrent opheldering geven zal. Wordt de waarheid beves tigd, dan kan men er echter verzekerd van wezen dat een andere tak van administratie daaronder gele den zal hebben. Aangaande dc reis van den di recteur der Berlijnsche Wechslerbank naar Parijs wordt gemeld dat die te vergeefs was. De Fransehe regee ring heeft zich derhalve niet. tot de goedkeuring cler door deze bank gestelde waarborgen laten overhalen De Berliner Bank- und Handels-Zeitung acht bet thans den plicht van den raad van directie, om zich vau deu blaam te zuiveren, die door deze zaak op haar gewor pen wordt. Het gerucht loopt namelijk dat dc inschrijving op de Fransehe leening buiten medeweten van den raad geschiedde. De Eiberfelder Zeitung deelt mede dat de minister Falk voornemens is aan alle Pruisische univer siteiten een afzonderlij ken leerstoel voor oogheelkunde op te richten. Door de regeering te Posen is aan de rijks kanselarij mededeeling gedaan, dat de orde des dames au coeur sacrédie buiten de stad een opvoedingsgesticht hebben, als eene „verwante" congregatie der jezuïeten orde beschouwd moest worden. Men verwacht dienten gevolge de opheffing dezer orde. Omtrent het Ursuli- nen-klooster is nog geene beslissing genomen. De kroonprins van het Duitsche rijk wordt overal op zijne inspectie-reis in Zuid-Duitschland met groote geestdrift ontvangen. De redevoeringen in den vorigen winter door Dü!linger te Miinchen over „de vereeniging dei- christelijke gezindten" gehouden, hebben eenige per sonen aangespoord om hiermede in de praktijk de proef te nemen. Er zullen vergaderingen van protestan ten en oud-katholieken gehouden worden om; over de middelen te beramen welke tot bereiking van dit doel kunnen strekken. Dit doel moge schoon wezendat het echter bereikbaar zijn zal, betwijfelen wij zeer. Vrienden der ware vrijheid op elk gebied kunnen dit trou wens niet hopen. Het eenige goede resultaat toch wat deze pogingen kunnen opleveren, zal zijn, dat zij het con- fessionalisme en de orthodoxie, die zich in het burger lijk en staatkundig leven van Duitschland nog ontzag lijk doen gevoelen, voor een groot deel zullen fnuiken. Bereikt men het beoogde doel, spoedig zou men ont waren niets gevorderd te zijnwant de nieuwe gezindte zou de rol der thans bestaande orthodoxie op zich nemen en andersdenkenden verketteren. De geschie denis levert in dit opzicht een oneindige reeks van voorbeeldendat iedere vereeniging van godsdienstige gezindte eene nieuwe bron is voor latere twisten. Frankrijk. De heer de Rémusat is belast met het interim der portefeuilles van binnenlandsche zaken en van onderwijs. De minister Jules Simon is voornemens een bezoek aan Nederland te brengen. Bij besluit van gisteren is de heer Teisserent de Bort tijdelijk belast met de portefeuille van financiën, en de admiraal de Pothuau met die van justitie. Niet zonder misbaar was in enkele bladen gemeld, dat de Duitsche auto riteit niet alleen de vestingwerken van Belfort lier- stelde maar zelfs nieuwe aanlegde. Ook een plan der Duitsche regeering, om Belfort te behouden en daar voor bijzondere voordeelen aan Frankrijk toe te staan, maakte de ronde door die pers, maar werd uit Berlijn officieel tegengesproken. Thans wordt verzekerddat de Duit3chers slechts die werken herstellen en voltooien, welke tijdens het beleg werden aangevangen, in over eenstemming met den regel, dat iedere bezette plaats in staat van tegenweer behoort te zijn. De tractaten worden door de Duitschers stipt in acht genomenen alle hiermede tegenstrijdige berichten zijn onjuist. De 15° Augustusde Napoleonsdag, is in geheel Frank rijk in de volmaaktste rust voorbijgegaan. In de al manakken prijkt dan ook alleen de kerkelijke feest dag, Maria's hemelvaart, waaraan Napoleon I zijn gedenkdag verbond om de priesters tot een kerkelijke viering van dien dag te dwingen. De clericale Union riep in triomf uit, dat de heilige eindelijk haren dag weder voor zich alleen had. Le Temps zegt dat dien dag Parijs een grooten bloementuin geleek en men de som in den bloemenhandel omgezet veilig op 100,000 franse kan taxeeren. Men schat dat er te Parijs mins tens honderd duizend personen gevonden wordendie Marie heeten en dus den 15'" Augustus hun naamdag vieren. Engeland. In the Times is een brief van Karl Marx verschenen, waarin de oproepingsbrief tol het congres der Internationale te 'sGravenbage, zooals le Gaulois dien openbaar maakte, verdicht genoemd wordt. Te vens verklaart hij nooit den titel van algemeen secre taris gedragen te hebben, welke hem in dezen brief gegeven wordt. Naar de Swiss Times mededeelt verwacht men te Genève dat 't scheidsgerecht in zake de Alabama-quaestie zijn arbeid in den loop van de eerste helft der volgende maand zal geëindigd hebben. Jl. Vrijdag trok op de vergadering der Britsche maat schappij van wetenschappen, te Brighton, de zitting der geographische afdeeling de meeste belangstelling. De heer Stanley deed verslag van zijn wedervaren op zijn tocht tot 't opsporen van Livingstone. Hij werd met gespannen aandacht aangehoord, en toen bij eindigde met eene missive voor te lezen van Livingstone zelf waarin de reiziger verklaart geen behoefte te heb ben aan een metgezelruim van benoodigdheden te zijn voorzien en naar Engeland te zullen koeren zoodra hij zichzelf volle zekerheid verschaft had omtrent de bronnen van den Nijl toen begroetten den wakkeren journalist luide toejuichingen. Een leven dige discussie volgde over de juistheid van Livingstone's zienswijze met betrekking tot de Nijl-quaestie. Hun die geneigd waren die zienswijze te bestrijden, deed Stanley opmerken hoe voorbarig en waanwijs men han delt, wanneer men, thuis in zijn leuningstoel gezeten, practisch ontdekte feiten wil ontkennen op zuiver theo retische gronden. Sir Henry Rawlinsonde vooizitter van 't koninklijk geographisch genootschap, nam nog maals de gelegenheid waar om warme hulde te brengen aan Stanleys's moed en energie. Onder de toehoor ders zag men den ex-keizer en de ex-keizerin met den prins, de beide laatsten pas uit Schotland teruggekeerd In eene sinds lang gevoelde behoefte zal weldra voor zien worden: De communicatie tusschen Engeland en Frankrijk zal worden verbeterd niet door middel van een tunnel of een brug maar eenvoudig door 't in de vaart brengen van zeer groote cn snelle stoom schepen. Bij parlements-acte is ten dien einde concessie verleend tot 't uitdiepen vau de haven van Newhaven. Ook de haven van Dieppe zal worden uitgediept en verbeterd. Door een passage tusschen die beide plaat sen berekent men dat het traject van Londen naar Parijs, via Goumay, in negen uren zal kunnen vol bracht worden. De bedoelde booten zullen ingericht zijn naar 't model van die, welke varen tusschen Holy head en Kingstown. Ook de Great-Eastern-spoorweg- maatschappij is voornemens dergelijke booten te doen bouwen voor den dienst tusschen Harwich en Antwerpen. €]anöflsbmd)tnt. GRAANMARKTEN ENZ. Rotterdam, 19 Augustus. Tarwe met middelmati- gen aanvoer f 1 lager; jarige nieuwe tarwe 75 cent lager: rogge met ruimeren aanvoer onveranderdgerst met ruimeren aanvoer 25 cent hooger; haver met rede lijk ruimen aanvoer prijshoudendkoolzaad tamelijk aan gevoerd, Zeeuwsch- f 6.40 af 6.60, Walchersch- f 6.50; overige artikelen weinig ter veil en onveranderd. Amsterdam, 19 Augustus. Raapolie op zes weken f 41J. Lijnolie op zes weken f 43f.

Middelburgsche Courant | 1872 | | pagina 3