nonactiviteit gestelden met den len September a. ver vangen door den luitenant ter zee le klasse E. L. Eknle. {Staats-cour.) Het 3C bataljon3C regiment infanterie dat Zater dag ochtend van Middelburg per spoor vertrok op Goes, Bergen op Zoom, Breda, 's Bosch, Bemmel, Utrecht, Putten, en van daar marcheerde, is des avonds te 6V uur het kampement te Milligen binnengetrokken. LANDBOUW. Naar wij vernemen zal op Donderdag den 5cn Sep tember a.en dus gelijktijdig met het hier te houden XIIC taal- en letterkundig congres, door de afdeeling Walcheren der Maatschappij tot bevordering van land bouw en veeteelt in Zeeland eene tentoonstelling worden gehouden van voorwerpen die op landbouw en veeteelt betrekking hebben. Zij zal geopend zijn van des voor middags 11 tot des namiddags 6 uren. Het terrein der tentoonstelling is de weide van den heer A. J. Haman aan de singel bij den Seis- buitenbrug alhier. De Staats-courant bevat het volgende verslag van de verwachtingen omtrent den oogst in de provincie Zeeland „De tarwe, rogge en winter- en zomergerst hebben zich zeer schoon ontwikkeld en beloven over het algemeen eene ruime opbrengst, hoewel die door de op eenige plaatsen nog al veelvuldig voorkomende doode, geschoten en brandaren en door de gevolgen der legering in Juni buitengewoon uiteenloopend zal zijn; zonder die legering had men een bijzonder rijken oogst kunnen verwachten. De uitkomst wordt zeer verschillend begroot. Men schat die: voor de tarwe (Austr. en Essex) op 30—38 hectol. p. heet. (Zeeuwsche) 2228 rogge 2735 wintergerst 4050 zomergerst 3845 „Van den haver heeft de zware veel geleden door te vroege legering. Over het algemeen schijnt echter toch eene opbrengst van 4045 hectoliter per hectare te kunnen worden verwacht. De paardenboonen, hoewel minder welig opge groeid dan ten vorigen jarebeloven een goed gewas. De opbrengst wordt begroot op 2532 hectoliters per hectare. „Witte en bruineboonen staan veel belovend. Men verwacht 24 a 26 hectoliter per hectare. „De er v/ten hebben in den bloeitijd nog al geleden en gingen vroeg tot versterving over. Ook is aanvan kelijk het weder voor den oogst niet gunstig. De ver moedelijke opbrengst schat men op 2032 hectoliter van de hectare. „Het koolzaad is bijzonder voorspoedig geweest. Het schot kan op 3540 hectoliter per hectare worden berekend. „Ook het vlas is uitmuntend gelukt en leverde meestal een krachtig en vol gewas. In enkele streken schijnt de opbrengst van lijnzaad te zijn tegengevallen; daarentegen verkreeg men elders bij verkoop te velde van f 400600 per hectare. „De meekrap staat weder niet zeer gunstig en zal slechts een middelmatig of gering beschot opleveren. De jonge planten zijn echter door den warmen zomer goed in den groei geraakt. „De aardappelen gaven tot dusverre eene ruime opbrengst. De ziekte begint zich echter, hoewel laat, thans vrij algemeen te vertoonen, hetgeen bij de natte weersgesteldheid de gunstige verwachting van de late soorten nog wel zou kunnen telera-stellen. „Mangelwortels en suikerbiet hadden geen voordeelige opkomst en schijnen in sommige streken vrij dun te velde te staan. Men verwacht slechts een middelmatige opbrengst. Paardenpenen staan voordeelig. De klaver-, wikken- en lucernevel d en leveren buitengemeen veel voeder op. Men verkreeg 8000 kilo gram hooi per hectare. „De graslanden blijven zoo ruim bezet als maar zelden het geval is; de hooilanden gaven bijna het dub bele van een gewonen oogst en het hooi is goed van hoedanigheid." GEMENGDE BERICHTEN. Eergisteren werd te Aardenburg het voor de meeste ingezetenen zeer onverwachte nieuws verspreid, dat de brievengaarder aldaar ontslagen was. Een inspec teur der posterijen was, naar men ons mededeelt, aan gekomen en had het kantoor verplaatst naar de woning van dun heer Vrolijk, die voorloopig met de waarne ming belast is. De vrouw en kinderen van den ontsla gene worden algemeen beklaagd. Te Amsterdam zal opnieuw een adres aan den ge meenteraad worden ingediend, waarin wordt gevraagd het beursuur te stellen van half twee tot half drie uur of van twee tot drie uren. Aanvankelijk is dit adres reeds geteekend door meer dan 70 der voornaamste firma's, waaronder onderscheidene die vroeger tegen de verandering waren. Jl. Vrijdag zou voor de arrondissemenls-rechtbank te Amsterdam de zaak moeten behandeld worden tegen den ook te Zaandam bekenden en door velen met de behan deling hunner zaken belasten Simon van Leeuwen, oud griffier van het kantongerecht te Vlissingen en praktizijn, beklaagd ter zake van landloopcrij. Misbruik van sterken drank schijnt eindelijk het gevolg gehad te hebben, dat de beklaagde geen middelen van bestaan en woonplaats meer zou bezitten. Wegens z'ekte van den beklaagde is de behandeling der zaak uitgesteld. Zaanlcour.) In de Haarlemsche courant komt de volgende advertentie voor: „Heeren bloemisten en bloembollen kweekers worden attent gemaakt, dat P. Twisk, te Alkmaar, bij zijne nieuwe tulpen-conkesten eene witte tulp heeft met een gouden rand om het loof, die hij onder den naam van minister J. R. Thorbecke in den handel zal presenteeren op Maandag 19 Augustus a., aan de bollenbeurs te Haarlem, en in droge veiling op Zaterdag den 24cn, met meer nieuwe soorten, zoo als: president Lincoln, Leonard da Vinci, generaal Lee, Jules Janin en Gladstone als tulpen, en als kroon- iraperialen: keizer Nicolaas, keizer Frans Joseph, kei zer Wilhelm en koning Willem UI. De witte tulp met gouden rand om het loof stelt Thorbecke voorhet wit was het doel waarnaar hij streefdeen de statige pinas tusschen goud en groen zijn persoon en wezen. Het is hier de plaats niet om het leven van Thorbecke te ver dedigen, maar als Palmerston' en Talma, Boerhave en van Swinderen met hunne namen op onze registers prijken, zal Thorbecke eene waardige plaats bekleeden onder bescherming van Z. M. den koning Willem III." Bij de vermelding der verwerping van het voor stel om de volgende algemeene vergadering der Maat schappij tot nut van 't algemeen te Leiden te houden, zegt de Arnherasche courant: ,.De omstandigheid dat voor vele afgevaardigden geen gelegenheid bestond te Rotterdam, om geschikt te logeeren, en er zelfs geweest ziju, die vooraf eene kamer hadden besproken en toch den nacht wandelende hebben moeten doorbrengen, zal hierop veel invloed hebben uitgeoefend." Een kleermaker te Rotterdam, pas uit de cellulaire gevangenis ontslagen, heeft, omdat hij geen middel van bestaan had, wederom een diefstal gepleegd, teneinde veroordeeld te worden. Hij zelf gaf daarvan vooraf kennis aan een agent van politie. De eerste poging om een stuk linnengoed te stelen in een winkel werd hem door den winkelier belet; daarop nam .hij een schop weg in een ijzerwinkel, waarop hij in hechtenis werd genomen Omtrent een strijd, die de vorige week buiten de Weerd (te Utrecht) tusschen schippers heeft plaats gegrepen, en die is afgeloopen met den dood van een schipper en de verwonding van een schippersvrouw, meldt het Utrechtsch dagblad nader het volgende: „De twist ontstond reeds, toen de Friesche tjalk,naast het Brabantsche schip komende, dat voor de fabriek van de firma de wedc. Smits en zoon lag, om lading te nemen, aan dit schip zijn lijn wilde vastmaken, 'tgeen niet wenschelijk was voor 'tin lading liggende vaartuig en dus aan wal moest geschieden. De Friesche schip pers hadden zich daarover reeds geërgerd, en, naar men zegt, met de gewone scheldwoorden van muiters en de noodige vloeken aan hun ergernis lucht gegeven. Ongelukkig vloog een kieken van 't Brabantsche vaar tuig op de tjalk. De dochter van den Brabantschen kapitein vroeg dit kicken terugmaar kreeg slechts brutaal bescheid. De Belgische kapitein ging toen zelf op de tjalk over, om zijn kieken te grijpen. Men ver haalt, dat toen de Friesche schipper en zijn knecht den vreemdeling te lijf gingen, dat nog twee Friesche schippers van vlak daarnaast gelegen tjalken, niet tevre den zijnde, dat men reeds met tweëen éen man aan viel, hunne gewestgenooten te hulp kwamen, om den „muiter"als in 1830af te rossenen dat zelfs de Friesche vrouw met een spaak mede op den Belg afging. Deze had van 't vijftal reeds vrij wat slagen bekomen, en dreigde tusschen de beide vaartuigen te water te vallen waardoor hij stellig verdronken zou zijn. Zijne vrouwop 't gerucht toeschietende, riep den knecht te hulp„moord moord!" schreeuwende. De knechteerst laat op 't gerucht aankomende en zijn meester in doods gevaar ziende greep 'teerste 'tbe3te wapen dat hem voor de hand k wam, om de vijf aanvallers af te weren. Ongelukkig was dit wapen een ijzeren spaak. Daar 'tBelgisch ongeladen vaartuig hooger lag, kon hij de Friezen daarmede zoo toetakelen, dat twee weldra bui ten gevecht waren gesteld en de drie anderen den strijd moesten opgeven. De kapitein was geredmaar zijn knecht had om hem te ontzetten zóo rondom zich ge slagen dat een jonge schipper aan de bekomen wonden reeds des avonds overleeden ook de schippersvrouw erg gewond is. De kapitein is buiten zich zelf, dat om een kieken zooveel leed moest gebeuren en vooral ook, dat zijn knecht, die in arrest is, wegen3 trouwe hulp waar hij in doodsgevaar wasthans zoo zeer boet en boeten zal. De verslagen schipper, behoorende op een naastbij liggende tjalk had op aanstoken van zijn ouden vader die hem toeriep, „verzuip den kerel!" den Belg mede telijf gewild, ofschoon deze reeds twee tegen standers had. De oude man boet in zelfverwijt thans, dat zijn zoon op zijn aanzetten zich in den oneerlijken strijd mengde, waarmede hij niets had uit te staan." Woensdag had in de Kalkhaven te Dordrecht aan boord van het Engclsche sohoonerschip Charlotte na he vige woordenwisseling een vechtpartij plaats tusschen den stuurman genaamd J. Milneen den ballasthaal- der Leendertswaarbij laastgenoemde den stuurman opnam en over de verschansing van den schoener in zijn zandschuit wierp, waaruit hij ernstig gekneusd werd opgenomen. Men zal zich herinneren dat in het afgeloopen voor jaar te Zwolle bloemzaden zijn uitgedeeld aan beland-stel lenden uit den werkenden standen dat het vooruitzicht toen geopend is, dat kleine geldelijke belooningen gege ven zouden worden aan degenen, die de best gekweekte bloemen konden vertoonen. Vrijdag had de uitdeeling dier belooning plaats. Hoewel het getal der mededingenden gering was (voor 1091 uitgereikte pakjes zaad werden slechts ruim 100 potten met bloemen aangeboden)toon den toch meerdere flink gekweekte en frisch uitziende exemplaren, dat men liefde voor de bloemen gekregen had en dat men er zorg voor had gedragen. Bij menig een werd alzoo het doel bereikt, waarmede het zaad werd uitgegeven. Aan den kweeker van de best gekeurde partij bloemen werd eene belooning uitgereikt van f 2.50, terwijl aan de anderen prijzen van minder bedrag werden gegeven. (Prov. Ooerijselsche en Zwolschc cour.) De president der Fransche republiek heeft het volgende anagram ontvangen: ADOLPHE THIERS I e 3 6 13 8 1 2 5 12 9 10 7 4 11 14 16 15 PHARE DE L'IIISTOIRE 1 2 3 4 5 6 7 8 9 101112 1314 15 16 Bij dit anagram was gevoegd de aanvrage om een tabaksbureel. BURGERLI-JKE STAND. Middelburg. Eerste huwelijksafkondiging van den 18en dezer: J. van Mourik, jin. 26 j. met C. Schuur- biesjd. 20 j. J. Volkers, wedr. van M. Maas, 55 j. met M. Leijnse, wede. van C. Jongepier, 50 j. (Van 1017 Augustus.) Vlissingen. Gehuwd: C. K. Raff, jm. 32 j. met II. Olderman, jd. 33 j. Bevallen: J. A. van Oosten, geb. van Sprang, d. F. J. Boehme, geb. Scherpings, d. J. A. Gielen, geb. Ensink, d. M. Goebert, geb. Ivoppejan, d. J. Matthijsse, geb. Bos3elaar, z. E. Noijons, geb. Willemse, d. F. Block, geb. Dewaey, z. A. M. C. van den Berg, geb. van Tongeren, d. N. Vader, geb. Stijldersz. Overleden: J. M. Vermeer, z. 4 in. W. C. M, Schot, d. 4 j. M. J. Klaysen, d. 4 d. Goes. Bevallen: J. F. Cornu, geb. Brouwer, d. M. Reijerse, geb. Vermaire, z. L. van den Berge, geb. van der Bliek, d. C. Hageman, geb. Baden, z. Overleden: G. Verheule, eerst wedr. van P. Nonne- kens, thans gehuwd met W. M. de Blinde, 37 j. F. M. de Witte, z. ruim 2Jj. A. J. Kalkers, z. 30 j. (te Oefende overleden.) Zierikzee. Gehuwd: II. J. Vooren, jm. met J. A. Augustijn, jd. Bevallen: A. Stiphout, geb. Lokker, J. vanWe3ten, geb.Neerhout, J. C.Stammen,geb.Vos,T.M.Westdorp, geb. PleuneC. M. Phernambucqgeb. DekkerJ. den Boer, geb. Heijerick, M. J. van den Berge, geb. Sim mers, J. Luijcx, geb. Ver3eput, W. Meublok, geb. Ka- reloe, M. A. Bossaert, geb. Troch. (Levenloos aange geven een dochter van H. Willemse en C. Berrevoets.) Overleden: W. A. P. F. L. van der Have, z. 6 m. J. Berrevoets, z. 20 m. II. van Oorschot, man van J. C. Ilasen, 71 j. VERKOOPINGEN EN AANBESTEDINGEN. Jl. Zaterdag heeft te Oostburg de aanbesteding plaats gehad van het verbeteren en het eenjarig onderhoud der aarde-, kram-, rijs- en steenglooiingswerken aan de water keer ingen van het calamiteuze waterschap Tien honderd en Zwarte te Kadzand. Hiervoor zijn 5 bil jetten ingekomen, van de heeren: C. Visser, te Zaam- slag, voor 7963P. Verlee, teBreskens, voor f 7927, J. Leys, te 's neer-Arendskerkevoor 7700A. Bin ders, te Breskens, voor 7589en J. van MaleDz., te Breskens, voor f1118. THERMOMETERSTAND 17 Aug. 'sav. 11 u. 63 gr. 18 'smorg.7u.63gr.'smidd.lu.75gr.'sav.liu.62gr. 19 'smorg.7u.62gr.'smidd.lu. 76 gr.'sav. 6 u. 73 gr.

Middelburgsche Courant | 1872 | | pagina 2