MIDDELBURGSCHE COURANT. 1° 197. Dinsdag 20 Augustus. y Dit blad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 2en Paasch- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. De prijs per B/na. fraiaco is f 3.50. Middelburg 10 Augustus. Aan het in de S taats-courant opgenomen verslag betreffende den aanleg der staatsspoorwegen van 1 Ja nuari tot 30 Juni jl. ontleenen wijbehalve het reeds gemeldenog het volgende De afgraving van den hoofdwal van Ylissingen op de voormalige marinewerf werd voortgezet en de grond in de binnenvestinggracht geborgen. De ontgraving voor het dok tot berging van sluis deuren is geschied. De oostelijke bazaltmuur is opge metseld tot 1.85 M -j- AP. en de aansluitingsmuur met de dubbele schutsluis tot 2.50 M. a. AP. De beheiing van den westelijken kademuur met kop- kaüe langs het verbreed kanaal is gereed, hierop over een lengte van 340 M. de funderingvloer gelegd en over ongeveer dezelfde lengte de bazaltmuur opge metseld tot 3.50 M. AP. Met de beheiing van de noordelijke ol kopkade der binnenhaven wordt voort gegaan. Met de oeververdediging langs de kanaalboorden is een begin gemaakt. Voor het grond vervoer waven in werking zes locomo tieven en 18 paarden, en voor de waterbemaling twee stoorapompmolens met éen in reserve. Met het leggen van sporenhet maken van werken voor beveiliging en afdeeling op het gedeelte van den spoorweg van Middelburg tot West-Souburg, en van voorzieningen op de kanaalboorden tusschen Middelburg en Ylissingen, is men ver gevorderd. Van de dammen nabij Middelburg is de eene geheel en ue andere voor ruim de helft, terwijl de dam te Abeele voor ongeveer en die te Souburg geheel opge ruimd is. In verband met het weggraven van den dam te Abeele is het pontveer aldaar iu. dienst gesteld. De uit deze dammen voortkomende grond wordt ge bezigd tot aanvulling van daartoe gespaarde openingen in de kanaaldijken. De beplanting van den Middel- burg-Vlissingschen bermweg is geschied. Het maken van gebouwen op het station to Vlissin- gen en eenige verdere werkenis als volgt gevorderd Hoofdgebouw. De fundamentmuren zijn tot de ver- eischte hoogte opgetrokken en de hardsteenen plinten gesteld; met het aanstoppen der plinten, het leggen van de balklaag enz. houdt men zich bezig. De raam- en deurkozijnen liggen voor bet meerendeel gereed. De regenbakprivaat- en zinkputtenriolen en kolken zijn gemetseld en overwulfd. Bergplaats voor locomotieven. De fundament- muren zijn opgemetseld tot den onderkant der hard steenen plinten en deze laatste gesteld. De zinkputten en greppels zijn gemetseld en de strekhouten hierop aangebracht. Bergplaats voor rijtuigen. De muren zijn tot de vereischte hoogte opgemetseldde kap is gesteld en met zink bekleed, de buitenwanden zijn gevoegd en de binnenwanden gepleisterd. De regenbak is gemet seld en overwulfd. Met het pasmaken der deuren en het aanbrengen van hang- en sluitwerk houdt men zich bezig. Bergplaats voor goederen. De muren zijn tot de vereischte hoogte opgemetseld en gevoegd, de kap gesteld en de zinkbedekking hierop aangebracht. De perrons zijn behoudens het verwen gereed. Met het pa8klaarmaken der schuifdeurenalsmede met het maken van ijzerwerk hiervoor, wordt voortgegaan. Verhoogde los- en ladingplaats. Deze is, het bestraten en het afverwen van het houten hekwerk uitgezonderd, gereed. Groote draaischijf. Het metselwerk is met inbe grip van den hardsteenen rand opgetrokken. Het hulpstationsgebouw is onder den kap ge bracht; de ramen zijn gedicht en de deuren ingehan- gen; de vloeren met trottoirs zijn gereed en het afwer ken van den binnenwand is onderhanden. Het maken van een gedeelte van de tweede binnen haven te Vlissingen met daarlangs strekkenden kade muur en eenige verdere werken is in het begin van Maart aangevangen. De fundeeringput voor den kademuur is over de geheele lengte ontgraven tot 6.15/M. met de beheiing hiervan is een aanvang gemaakt. Langs de westzijde is over de geheele lengte een spoorgeul gegraven; de hieruit voortgekomen grond werd gebe zigd tot het opwerken van den westelijken havendijk en het terrein aan den kop der haven, terwijl de uit den fundeeringput voortgekomen grond gebezigd werd tot ophooging van het havenemplacemeut tusschen de eerste en tweede binnenhaven. In Mei werd begonnen met het maken van een haven- stationsgebouw te Vlissingen en eenige verdere werken, bestaande in het maken van timmer- en kalkloodsen, het leggen van een spoor en het maken van een steiger aan den Oosthavendam tot aanvoer van materialen. De ont graving ter plaatse en over de geheele oppervlakte van het gebouw is geschied en de wederaanplemping daar van met zand gevorderd tot ongeveer 1.50 M. AP. De uitwateringsluizen met bijbehoorende woning en zeeweeringen bewesten Vlissingen, benevens de Middel burg-'Vlissingsche, Middelburg-Veersche- en Arnemuiden- Middelburgsche watergangen met hunne kunstwerken, werden in beheer en onderhoud aan het polderbestuur van Walcheren overgedragen. De voorziening der kanaalboorden tusschen de keer sluis te Vlissingen en den havendijk te Middelburg met een krammat en vlechttuin kwam gereed. De omgelegde Kleverskerksche weg werd opgehoogd, be straat en voor het verkeer opengesteld. De noodige materialen zijn aanwezig om het werk met kracht te kunnen voortzetten. De grondwerken, zoowel tot ontgraving der fundee ringen van de landhoofden van de brng in den Klever- kerkschen weg als tot ophooging van de dijken, bermen, wegen enz., van het Oude-Arnekanaalwerden geregeld voortgezet, zoodat nog slechts overblijft het opruimen van de dammen aan het einde van het werk, dat niet kan geschieden alvorens de Nieuwehaven van Middel burg afgesloien is. De beheiing, de fundeering en de metselwerken voor de landhoofden en den middenpijler der brug kwamen gereed. De spil en spilhouder werden gesteld en inge metseld. Nadat de verschillende uitslagen voor den bovenbouw van de brug waren goedgekeurd, werd met de uitvoering een begin gemaakt. De brug is thans op het werk in elkander gesteld en afgeklonken. De windwerkenopzettoestellen en het bruggedek met de leuningen werden aangebracht en bevestigd, zoodat de brug voor het verkeer opengesteld kan worden. De ophooging van de toegangen naar de brug is geschied. Voor de doorgangen en de wachterswoning werden de noodige ontgravingen gedaan en de zandplempingcn verricht. Met het afgraven van de berm langs de Nieuwehaven van Middelburg en het begriuden daarvan werd een begin gemaakt. Over eene lengte van 500 M. werd de eerste laag gestort. De noodige materialen zijn ter plaatse aangevoerd om het werk met kracht voort te zetten. De werken voor de dubbele schutsluis te Veere wer den in Maart voltooid opgeleverd. Dc aarde- en kunstwerken van het kanaal tusschen de binnenhaven bij Veere en de nieuwe haven van Middelburg verkeeren in goeden staat van onderhoud. Het voltooien van het kanaal en daartoe behoorendc werken te Veere, het verdiepen van een gedeelte der nieuwe haven van Middelburg en afsluiten dier haven, het opruimen van dijken, dammen, muren, enz., ten behoeve van het kanaal door Walcheren, is gedurende den winter voortgezet. Gedeputeerde staten van Zeeland hebben, blijkens Provinciaal blad n°. 67, bepaald dat de verkiezing van een lid der provinciale staten in het hoofdkiesdistrict Hulst, ter vervanging van den heer mr. F. van Deinse, die als zoodanig zijn ontslag heeft genomen, zal plaats hebben op Dinsdag 17 September a. en de herstemming, zoo die noodig mocht wezen, op Dinsdag 1 October daaraanvolgende. ed^afwii- De minister van binnenlandsche zaken he<M afwij- V zend beschikt op het adres van inwoners van Kieuw dorp en omstreken, ter verkrijging eener halte aan den staatsspoorweg tusschen den Nieuwen West- en Noord- Craaijerpolder. De Staats-courant van Zondag en Maandag 18 en 19 dezer bevat de aan den minister van binnenlandsche zaken uitgebrachte verslagen der commissiënvan 1 Augustus 1871 tot 1 Augustus 1872 belast met het afnemen der examens van apotheker -en hulp-apotheker, volgens art. 8 der wet van 1 Juni 1865 (Staatsblad n° 59)- Van de twaalf candidaten die het examen als apothe- ker aflegden werden vier afgewezen en acht toegelaten. De namen dergenen, aan wie eene akte van bevoegd heid is uitgereikt, nadat zij in handen van den voor zitter den bij de wet gevoi derden eed (belofte) hadden afgelegd, zijn: Philip Woltersongeboren te Elburg Albertus Gerardus Ilendrikus van Spanje, geboren te Utrecht; Gerrit "Wieringa, geboren te Middelstum; Hermanus Lukas Albertus Offerhaiisgeboren te Hoorn op Texel: August Frederik Nittinger, geboren te Am sterdam Jan Marius Batimanngeboren te Hardinxveld Antonie Hendrik van Tubergen, geboren te Amsterdam Abraham Johan Anthony de Bosson, geboren te Dor drecht. Van de dertien candidaten, die het geheele examen als hulp-apotheker ten einde brachten, werden vijf afge wezen en acht toegelaten. De namen der candidaten, aan wie eene akte is uit gereikt, nadat zij in handen van den voorzitter den bij do wet gevorderden eed hadden afgelegdzijn: Johan Frederik Eykraan, geboren te Nijkerk op de Veluwe; Albert Gerdinggeboren te ParamariboW illem Fre derik Diiker, geboren te Enkhuyzen; Dirk Alexander Hoogbruin, geboren te Beverwijk; Anthony Christiaan van den Bijllaart jr., geboren te Zwolle; Theodorus Jacobus Cornells Noletgeboren te SchiedamJan Idema geboren te Opperdoes; Cornells Luger, geboren te Hoorn. Ofschoon de Staats-courant het nieuwe door den ko ning goedgekeurde rijks-telegraafreglement heeft mede gedeeld, is het publiek nog weinig vertrouwd met de nieuwe bepalingen. De heer J. W. Hagers, lijn-inspec- teur en directeur van het rijks-telegraafkantoor te Rot terdam, deelt daarom in de Nieuwe Rotterdamsche cou rant het volgende drietal punten mede1° De afzender moet, wil hij zijn bericht langs een bepaalden weg ver zenden, dit op de minute aanduiden. Van deze aanwij zing mag niet worden afgewekentenzij storingen in de telegrafische gemeenschap daartoe dwingen. De woorden ter aanduiding van deze richting worden dan wel ine- geseind, maar niet medegeteld. 2° In het verkeer bin nen Nederland zijn dringende berichten toegelaten, die voor andere telegrammen worden overgebracht. De afzender moet daartoe tusschen het adres en den inhoud van het telegram het woord „dringend" stellen. De prijs van een enkelvoudig dringend telegram binnen Nederland is een gulden. 3° Voor andere dan geregis treerde berichten worden geene quitantiën afgegeven. Geregistreerde berichten zijn regeeringsberichten; be richten, waarop het antwoord is vooruitbetaald; berich ten voor welke de afzenders, het zij collationeering of kennisgeving van ontvang hebben verlangd, en verder alle telegrammen voor plaatsen, buiten Europa bestemd. BENOEMING-EN EN BESLUITEN. notarissen. Benoemd tot notaris in het arron dissement Middelburg, ter standplaats de gemeente Veere, A. M. Rijsoort van Meurs, eandidaat-notaris te Middelburg. MARINE EN LEGER. De luitenant ter zee le klasse F. H. Coblijn, dienende aan boord van Zr. M\ wachtschip te Hellevoetsluis, wordt, op zijn verzoek, met den laatsten dezer op

Middelburgsche Courant | 1872 | | pagina 1