$uitmlanD. GEMENGDE BERICHTEN. De inrichting der nieuwe stoomboot, voor rekening der Zeeuwsche spoorbootmaatschappij gebouwd en thans in de vaart gebracht, wordt als zeer net en doelmatig geroemd. Uit Urk wordt aan de Standaard geschrevenDat het getal zeehondeiPin de nabijheid van dit eiland ver bazend groot is blijkt niet alleen daaruit dat zich nu en dan een zeehond vertoont in de haven van Blokzijl, maar nog meer uit het feit, dat zelfs de schooljongens hier in den nacht uitgaan om zeehonden te vangen. Ze begeven zich daartoe naar de zoogenaamde staart, een droge zandplaat, die zich 300 el ver in noordoostelijke richting van het eiland uitstrekt en gewoonlijk tot ver blijfplaats der zeehonden dient. Hoewel die tochten niet altijd zonder gevaar voor de jeugdige zeehondeujagers zijn, keeren zij echter zelden van hunne nachtelijke uit stapjes terug, zonder een of twee dezer dieren gevangen te hebben. Ondertusschen lijden onze visschers groote schade van die onwelkome gasten, vooral wanneer er panharing gevangen wordt, daar de zeehonden dan niet alleen de netten verscheuren, maar bovendien een groot gedeelte van de vangst verslinden. Te Culemborg heeft men een 17 jarigen valschen munter in hechtenis genomensedert een paar maanden had hij er zijn werk van gemaakt om valsche 25-cent- stukken te vervaardigendie door een ander in omloop gebracht werden. Een zeer hooge springvloed zal den 20*" de/er plaats hebben, die op de badplaatsen een interessant schouwspel kan opleveren. Te Londen heeft de internationale suiker-conferen tie plaats gehad welke op verzoek der Engclsche raffi- nadeurs was belegddie als middel ter opheffing van de bestaande bezwaren voorsteldenhet verrichten der raffinade in het entrepot en het uitoefenen van toezicht op de fabrikatie. Dit strenge stelsel heeft geen ingang gevonden. Men name heeft België zich tegen de aanne ming daarvan verzet. Daarna zijn minder radicale maat regelen voorgesteld en in overweging genomen. Alvorens echter het onderzoek daarvan voort te zc tten, heeft men het noodig geacht het beste practische middel op te sporen, om het gehalte van ruwe suikers te kunnen bepalen en besloten om elkander de in dit opzicht verkregen resultaten voor 1 Januari 1873 mede te deelen. De con ferentie is daarop uiteengegaan. Journal de Bruxelles.) In Oxfordshire hebben de militaire autoriteiten, ten gevolge van de werkstaking der boerenarbeiders, een detachement soldaten in het veld gezonden om den graanoogst binnen te halen; deze ontvangen hiervoor 2 a 3 shilling per dag en voedsel, terwijl de pachters weigerden aan de arbeiders meer dan 12 shilling per week te geven. Door 700 bakkersknechts te Dublin is besloten om heden den arbeid te staken, als hun patroons hun eiscken niet inwilligen. Reeds meer dan 150 buitenlandsche statisticiheb- ben zich voor het te Petersburg te houden statistieke congres doen inschrijven; het aantal Russen, die aan de werkzaamheden van dat congres zullen deelnemen, is bijna even grooten derhalve zal zooals de Peter- burgsche bladen constateeren die vergadering al de vorige internationale congressen van gelijken aard in getalsterkte overtreffen. Het subsidie't welk door den Petersburgschen gemeenteraad voor het congres is be schikbaar gesteld, zal besteed worden tot het afhuren van een viertal logementen der hoofdstad, teneinde aan de buitenlandsche leden kosteloos huisvesting te ver schaffen. Ook over rijtuigen zullen die leden kosteloos beschikking hebben. In Hongkong laat de veiligheid veel te wenschen over. 'tls er een gevaarlijk soort dieven, omdat zij de bewoners der huizen waar zij inbreken door vergiftige dampen verdooven. Daartoe dragen zij kaarsjes bij zichwaarvan de walm bedwelmenden invloed heeft. De Oostenrijksche consul heeft dit ondervonden en moet nu onderscheidene landgenooten teleurstellen, want onder de zaken welke hem tijdens hij de verdoovings- kuur onderging, zijn ontstolen, behoorden ook onder scheidene Siameesche ordo-decoratiën in brillanten welke hem waren terhandgesteld om aan onderschei dene ministers enz. te worden gezonden. Professor Nordenskjolddie aan het hoofd van een expeditie naar de Noordpool geplaatst is, kwam in de helft der vorige maand aan te Tromsü in het noor delijkste deel van Noorwegenvan waar hij den 21cn Juli aan boord van de stoomboot Polhem de reis heeft voortgezet. In een brief van zijn hand, waarin hij uitvoerig meedeelt op welke wijze het schip voor dien tocht is uitgerust, komt o. m. het volgende voor: De geheele equipage bestaat uit 2 geneesheeren1 na tuurkundige 1 marine-officier (een Italiaan)1 stuur man, 2 machinisten en 14 zeelieden, waaronder 4Lap landers. Op het transportschip Onkel Adam, insgelijks van stoomvermogen voorzien, worden meegevoerd 40a 50 rendieren, 3000 zakken rendiermos en verdere be hoeften voor een dergelijke reis. Daarenboven heeft de Zweedsche regeering de brik Cladan ter beschikking gesteld om naar de „Zeven eilanden" de woning en later ook de steenkolen over te brengen. Behalve van brandstoffen zal de expeditie ook op groote schaal voor zien zijn van de middelen om zich licht te verschaffen. Het voormelde huis bevat zes kamers, benevens keu keu, provisiekamer en badkamer; bovendien zullen nog drie loodsen worden opgeslagenbestemd om natuur kundige waarnemingen te kunnen doen. Voor de geheele uitrusting heeft men gerekend op een duur van twee jaren. Vooral voor de sledevaarten, waarvan men zich belangrijke resultaten voorspiegelt, heeft men meer dan ooit voor een praktische uitrusting zorg gedragen, en o. a. drie lichte booten meegenomenwelke op sle den zijn bevestigd. De Laplanders hebben vijf gedres seerde honden meegebracht om hen bij de bewaking der rendieren bij te staan. Dat het gezelschap ruim schoots is voorzien van pkysiscke instrumenten spreekt van zelf. VERKOOPINGEN EE' AANBESTEDINGEN. Heden middag is op het raadhuis te Vlissingen aanbesteed: het bouwen van een lijkenhuis op de be graafplaats der gemeente. Minste inschrijver was de heer A Loois voor f 1287. THERMOMETERSTAND. 16 Aug. 's av. 11 u. 62 gr. 17 'smorg.7u.62gr.'smidd.lu.76gr.'sav.6u.75gr. GEMEENTERAAD VAN GOES. In de gisteren gehouden zittingwaarin 11 leden tegenwoordig warenhebben de twee nieuw benoemde leden, na de vcreischte eedsafleggingzitting genomen. Vervolgens werd mededeeling gedaan van de vol gende ingekomen stukken: a Missives van gedeputeerde staten van Zeeland, 1° bericht van goedkeuring van het kohier van den hoofdelijken omslag voor 1872, en 2° toezending van het koninklijk besluit, waarbij concessie wordt verleend voor de heffing van sas- en havengelden. Beiden wor den voor kennisgeving aangenomen. h Programma der hoogere burgerschool 1872/73. c Jaarverslagen van den toestand der gemeente Vlis singen over 1871. Beiden worden in het archief gede poneerd en voor de leden ter inzage gelegd. d Eenige Staatsbladen worden mede ter griffie voor de leden ter inzage gelegd. Aan het departement Goes der Maatschappij tot nut van 't algemeen, wordt met algemeene steramen tot wederopzeggens gratis in gebruik afgestaan 1200 M1 gemeentegrondkadaster bekend sectie B, n°. 240 tot het maken eener bad-en zweminrichting, op de gestelde voorwaardenonder bepaling dat de statuten dier inrichting aaa de goedkeuring van den raad zullen worden onderworpen. Wordt overgelegd een aanbevelingslijst voor de benoe ming van een leeraar aan de hoogere burgerschool, waarop geplaatst zijn de heeren L. Posthumeste 's Gravenhageen J. F. M. Cauldrij, te Prinsenhage. In eene volgende vergadering zal tot de benoeming overgegaan worden. Het bestuur van het gasthuis wordt gemachtigd tot het in ontvang en uitgaaf brengen van een post op de begrooting voor 1872. Aan den heer J. J. van den Broeke wordt op zijn verzoek vergunning verleend tot afkoop van ketjacht- recht drukkende op 2 hectaren 17 aren 70 centiaren grond, hem in eigendom toebe'noorendekadastraal be kend sectie B, nos. 184, 185, 186, 187, 254 en 255, voor eene som van f 15. ALGEMEEN OVERZICHT. In the Standard van gisteren is een bericht uit Parijs opgenomen, dat, wanneer het intusschen niet door een démenti gevolgd wordt, zonder twijfel in de politieke wereld zeer veel van zich zal laten spreken. Daitsch- land en Rusland zouden volgens dit bericht voorne mens zijn om bij gelegenheid van de samenkomst der keizers te Berlijn het voorstel te doen tot het bijeen roepen van een Europeeseh congres. Door dit ci ngres zou het gebruik gewettigd worden, hetwelk Duitsch- land, Rusland, en Italië van de nederlagen van Frank rijk, maakten. De annexatie van Eizas-Lotharingende opzegging van het Parijsche tractaat van 1856 en de bemachtiging van Rome zouden daardoor plechtig ge- sanctionneerd worden. Wanneer men niet uit ondervinding wist, dat derge lijke plannen reeds vroeger niet alleen in het brein van staatslieden uitgebroeid werden, maar zelfs wel eens tot uitvoering kwamen, zou men groote neiging gevoe len om dit bericht rondweg belachelijk te noemen. Daarom, maar ook daarom alleen, kan men nog niet met zekerheid zeggen dat dit bericht niets anders dan een canard is. Desniettemin achten wij het zeer on waarschijnlijk. De drie staten gaven bij hunne boven genoemde handelingen, waardoor zij in den toestand van Europa zoo groote veranderingen brachten, zoo duidelijke bewijzen van hun machtsbewustzijn en van hunne minachting voor de wenschen van de andere staten in Europa, dat hun aan eene goedkeuring hun ner daden a posteriori bitter weinig gelegen moet zijn. Doch bovendien wat zou zulk eene sanctiebeteekenen? Niemand toch zal gelooven dat de, Franschen dienten gevolge plotseling in het gemis van den Elzas en Lotharingen zouden berusten, dat de katholieke ij ve raars alle hoop op een herstel van het wereldlijk gezag des pausen zouden laten varen en dat Engeland den smaad zou vergetendien het in zijne machteloosheid van Rusland moest verdragenHet is toch een onora- stootelijke waarheid dat internationale verdragen slechts zoo lang van kracht zijn als de daarbij betrokkene partijen zich daaraan willen houden. Feitelijk berust de geheele toestand van Europa op zoovele faits accomplisdie geëerbiedigd worden totdat een of meer staten door hun materieel overwicht aan dien toestand een einde maken. Prins Bismarck en vorst Gortschakoff zijn niet zoo onnoozel om te ge looven, dat een congres den bestaanden toestand langer zal doen aanhouden maar weten integendeel te goed dat het eenige middel hierin gezocht moet wordendat zij er zorg voor dragen zoo krachtig te blijven, om desnoods met de wapenen in de hand de positie hunner staten te kunnen handhaven. Aan het bericht van the Standard zal men dan ook veilig niet meer gewicht behoeven te hechten dan aan tal van andere berichten, die jaarlijks in den stillen tijd der politiek opduiken, om, na langeren of korteren tijd op de oppervlakte gedreven te hebben, plotseling weder te verdwijnen. Van nog minder allooi dan het nieuws van the Standard is een sensatie-bericht van l'Evénement om trent eene gebemtenis in Trouville, waarvan door het blad vreeselijken ophef gemaakt wordt. De opvaren den van een Russisch jacht dat in de haven was bin- nengeloopen, zouden aan wal gestapt zijn en in de onmiddellijke nabijheid van Thiers geroepen hebben: Vive VEmpereur! A las Thiers! Daarop zouden nog eenige persoonlijke beleedigingen gevolgd zijn, totdat de politie de vreemdelingen (waaronder een Fransch- man, zooals l'Evénement verhaalt) arresteerde, aan boord terugbracht en hen noodzaakte de haven te verlaten. Thiers zou den minister de Rémusat met het voorval in kennis gebracht hebben, die weder op zijne beurt den Russischen gezant, prins Orloff, hiervan mede deeling gedaan zou hebben, met het gevolg dat de eigenaar van het jacht terstond door dezen naar Parijs ontboden zou zijn. L'Evénement geeft een prachtige beschrijving van de verontwaardiging en de opgewon denheid welke onder de omstanders heersohten enz. enzterwijl de Agence Havas eenvoudig bericht, dat de jongelieden „voor den commissaris van politie gebracht werden, die hen terstond weder op vrije voeten stelde, toen hij zag dat zij in vergevorderden staat van dronkenschap verkeerden. Overigens heeft dit incident zeer weinig ontsteltenis teweeg gebracht." In Engeland zijn aller oogen gevestigd geweest op de verkiezing van een parlementslid in Pontrefacteen klein stadje in het graafschap York. Niet alleen was deze belangstelling toe te schrijven aan de omstandig heid, dat het hier de verkiezing gold van een lid der regeering, den heer Childers, onlangs tot chancellor van Lancaster benoemd, en zijne niet-herziening derhalve tevens een gevoelige nederlaag voor het ministerie- Gladstone zou zijn. Maar de aandacht was vooral op deze verkiezing gevestigdomdat in deze stad de eerste proef genomen werd met de geheime stemming tot ver kiezing van een parlementslid. Iedere partij spande derhalve al hare krachten in om ouder de werking der nieuwe wet de overwinning te behalen. Conservatieven en liberalen wilden naar deze eerste proefneming bere kenen, wat zij voor hunne partij van het nieuwe stel sel te hopen of te vreezen hadden en wenschten daar naar de wijzigingen te beramen welke dientengevolge in hunne taktiek gebracht zouden moeten worden. De berichten omtrent de dagen, die aan de verkie zing voorafgingenen omtrent den aanvang der stera- uitbrenging luiden bijzonder gunstig. Geen zweem van ongeregeldheden, anders een gewoon kenmerk der Engelschc verkiezingengeen pressie hoegenaamdvoor zoover die namelijk zichtbare vormen aannam, en eene gematigdheid aan beide zijden, waarover maar éene lofstem in de Engelsche pers opgaat. Vooralsnog kan men dus zeggendat de prcef met de geheime stem ming genomen, als volkomen gelukt beschouwd mag worden. De uitslag bewijst dat aan beide zijden met moed en volharding gestreden iswant het aftredende lid werd slechts met 80 stemmen meerderheid boven zijn conservatieven concurrentlord Pollington, gekozen.

Middelburgsche Courant | 1872 | | pagina 2