MIDDELBURGSCHE COURAWT. F 196. Maandag 1872. 19 Augustus. Dit blad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 2cn Paasch- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. De prijs per S/ttl. franco is f 3.£50„ Middelburg 17 Augustus. Aan het in de Staats-courant opgenomen verslag betreffende den aanleg der Staatsspoorwegen van 1 Ja nuari tot 30 Juni jl. ontleenen wij het volgende: De spoorweg Goes-Sloe en de spoorwegdam door het Sloc zijn tot 1 Maart behoorlijk onderhouden. De kruin van den dam is sedert 20 December 1S71 langzaam en regelmatig gezakt, op het voorland van den Jacob- polder 23 c. M, en in het voormalig vaarwater 35 c. M. De straatweg die den zuidelijken berm van den Sloe- dam met den rijksweg op Zuid-Beveland verbindt is den 18<u Januari voltooid en toen dadelijk voor de pu blieke dienst in gebruik genomen. Ter voltooiing van den verbindingstraatweg op Walcherenzijn geen wer ken gemaakt kunnen wordenomdat de besturen van de polders Nieuwekerke en Suzanna nog niet gezind waren den middenweg op de voor loopig overeengekomen voorwaarden af te staan. Het gemis van dezen weg woi dt voor het tegenwoordige weinig gevoeld omdat de voormalige hulpveerweg voldoende voorziet in de nog niet zeer drukke gemeenschap fusschen Zuid-Beve land en Walcheren. Door de zorg van het betrokken dijksbesiuur is de zeedijk van den Zuid-Kraaijertpolder tot 5.2 M. boven AP. verhoogdwegens de verhooging die de waterstand in het Sloe, door de afdamming heeft ondergaan. De besturen van de polders Nieuw St. Joostland, Ra- penburg, Suzanna, Wilhclmina, Walcheren, Noord- Kraaijert en Oosthebben zich bereid verklaard hunne dijken vóór 1 November van dit jaar te verhoogen dat van den Oranjepolder wenscht de verhooging eerst in 1873 tot stand te brengen. De verzakking in den spoorweg' in den Suzanna-pol- der is 22 Januarina zeer krachtigen grondaanvoer per locomotief, tot staan gekomen. Tot versterking van dit baanvak zijn wederzij dsche bermen aangebracht. De spoorweg tusschen het Sloe en de Arnemuidsche havenbenevens de dam door die haven zijn in Februari opgeleverd. Met de eigenaars van de Nieuwlandsche zaagmolens en die van de scheepstimmerwerf te Arnemuiden, van wie de bedrijven door den spoorweg tijdelijk van de scheepvaartwegen afgesloten zijnis het tot eene schik king gekomen. Aan het gedeelte kanaal van die zaagmolens naar Arnemuiden is de laatste hand gelegd. De uif dieping der Arnemuidsche haven is thans voor ongeveer de helft gereed. De keersluis is tot op den slagdrempel afgebroken. De aardebaan van den grindweg tusschen Arnemui den en den grooten weg van Goes naar Middelburg met daarin gelegen duikers, is afgemaakt. Dein den Arnemuiden-Yeerschen watergang komenden duiker onder den Veerschen dijk wordt gebouwd. De buitenhaven binnendijks te Vlissingen met daar langs strekkende bazaltkaden eu verdedigingswerken en van een gedeelte van het stations- en havenempla cement, benevens het leveren en stellen van 2 ducdal- ven nabij de dubbele schutsluis aldaaris geheel ge reed en werd 1 Maart opgeleverd en goedgekeurd. De ijzeren deuren aan de dubbele schutsluis te Vlis singen zijn alle afgehangen, terwijl de windwerken voor de beweging van deze deuren en de schuiven der hoofdriolen alle gesteld, aangegoten en aangemetseld en de rolkasten in de deurkassen geplaatst zijn. De uitbaggering der buitenhaven buitendijks te Vlis singen, werd zoodra het seizoen zulks toeliet voortgezet, aanvankelijk gedurende Maart met één, verder gedurende Apiil met twee, en van het laatst van April mot drie stoombaggermolenswaarvan de laatste met dubbele ladder. De kop van den westhaven dam is geheel afgewerkt., behoudens bet gedeelte der bazaltglooiing ter plaatse van het paalhoofd; do doornikschc en vilvoordsche steen glooiingen in aansluiting met de bestaande glooiingen, zijn gereed. Nadat ter plaatse van het paalhoofd een hulpsteiger was gemaakt, werd in bet begin van April met het beien der palen voor genoemd hoofd een aanvang gemaakt. Behoudens de scboorpalen is' de beheiing voltooid. De palen voor de twee buitenste ducdalven zijn allen geheid, terwijl met het afwerken hieivanzoomede van het aanbrengen van koppelgordingen wordt voortgegaan. Hiervoor was in werking een gewone klinkstelling en een stoomklinkstelling. De ijzeren draaibrug over de binnenkeer- en schutsluis te Vlissingen werd 15 April voor het publiek verkeer opengesteld, en is thans in onderhoud. Het leveren en inhangen van houten sluisdeuren voor de schutsluizen te Vlissingen is aanmerkelijk gevorderd. De levering van zuilenbazalt te Vlissingen werd geregeld voortg:zet, zoodat thans geleverd is ruim 52,000 scheepston bazalt. Het maken van het verbreed kanaal en eene binnen haven te Vlissingen met daar langs strekkende kade muren benevens de voltooiing van het stations- en ha venemplacement aldaar, is als volgt gevorderd: Het verbreed kanaalaanvangende bij de binnenkeer- en schutsluis, zich buigende tot aan de dubbele schut sluis, is ontgraven, van den zuidelijken dam aan de binnenkeer- en schutsluis tot den ouden Middelburg- Vlissingscben straatwegover de gebeele breedtetot de gevorderde diepte. Met liet ontgraven van het gedeelte van den Middel- burg-Vlissingschen straatweg, vallende in het verbreed kanaal, is een aanvang gemaakt, in verband waarmede deze weg omgelegd werdzuidelijk langs het verbreed kanaal, over de brug over do binnenkeer- en schut sluis, en tegelijk met deze laatste voor bet publiek opengesteld werd. Het verbreed kanaal nabij genoemden Middelburg- Vlissingscken weg, is over eene lengte van gemiddeld 100 M. ontgraven tot gemiddeld 2.50 M. AP. Van daar tot den dam, welke dwars door het ver breed kanaal de westkade der binnenhaven in verbiu- ding stelt met de losplaats op de voormalige marine werf, is langs de noordelijke jaagkade en langs den zuidelijken leidijk een geul gegraven. De hieruit voort gekomen grond werd gebezigd tot ophooging van bet stationsterrein bij de binnenkeer- en schutsluisden toegangweg en den zuidelijken leidijk tot in aansluiting met den hoofdwal van Vlissingentot aanvulling van de binnenvestinggracht nabij het dok tot berging van sluisdeuren. De ontgraving der binnenhaven is als volgt gevor derd: langs de westzijde over eene gemiddelde breedte van 70 M. tot 6.45 M. AP., voor het overige ge deelte tot gemiddeld 4.25 M. AP. Wordt vervolgd.) Ten gerieve van hen, die a. "Woensdag gebruik wen- schen te maken van den pleiziertrein van Middelburg naar Utrecht en terug, vermelden wij hieronder een en ander wat Utrecht en omstreken bezienswaardig ople veren. Wat de kerkgebouwen betreft noemen wijde kathe draal St. Catharina in de Lange Nieuwstraat; de kerk St. Dominions op de Mariaplaats; de kerk St. Augnsti- nus op de Oudegracht, en de Domkerk op het Mun sterkerkhof. Als musea en andere merkwaardigheden verdienen vermeld te wordenhet kabinet van oudheden enz. ten stad huize op de Oudegracbfc; het aartsbisschoppelijk museum op de Nieuwegracht bij de Heerenstraat; het anatomisch zoölogisch en mineralogisch kabinet op het St. Janskerkhof; het kabinet van Iandbouwwerktuigenop het Drift; de rijks munt op de Ondegracht bij de Viebrug; de Hortus botanicus, Onder do linden de rijks- veeartsenijschool op de Gildbrug buiten de Wittevrou- wen, en de Domtoren. Het plantsoen, de singels, de Maliebaan, hot park Tivoli op den singel bij de Nachtegaalstraat en do Zwem- en badinrichting aan den Rijn bij het station van den Rijnspoorweg zijn, met een aantal restaurants, koffiehuizen, bierhuizen enz. aangename wandel- en uit spanningsplaatsen. Voor hen die behalve Utrecht ook Zeist en nabijge legen dorpen mochten wenschcn te bezichtigen waar toe de indeeling der uren gelegenheid biedt, daar men 's morgens te 4- uren van Middelburg vertrekkende te 10.15 te Utrecht aankomt, van waar de trein 's avonds te 7.10 uren weder naar Middelburg terugkeert stip pen wij nog als bezichtigenswaard aan; te Zeist het Broederhuis der Hernhutters en het Zeister bosch Soestdijk en Baarn met het lustslot van Z. K. II. prins nendrik, en de Chineesche lusthuizen te Baarn; alsmede de dorpen Maarsen, Breukelen en Nieuwersluis aan de Vecht met hunne fraaie buitenplaatsen. Daar de trein via Boxtel naar Utrecht loopt bestaat voor de reizigers dus ook de gelegenheid om de brug gen over de Maas, Waal en Lek te zien. Woensdag jl. had te Utrecht het examen plaats voor adspiranten naar de betrekking van surnumerair bij de Maatschappijtpt exploitatie van staatsspoorwegen. Van de 18 aspiranten zijn tot surnumerair benoemd de heeren P. S. de Back, van Grijpskerke; J. J. C. Brinkhorst, van Alkmaar; M. E. Cramer, van Staphorst; J. A.van Dijk, van Dreurael; F. Jurnius, van TielP. A. de Kappel, van Schoonrewoerd; S. Kos, van Koog aan de Zaan; W. H. Ruiïelse, van Utrecht en H. W. Ver- novis van Utiecht. Bij beschikking van den minister van binnenlandsche zaken is aan F. Kruyff enC°., te Alblasserdatntot we deropzegging, vergunning verleend voor een stoom- sleepdienst in de provinciën Noord-Brabant, Gelder land, Zuid-Holland en Zeeland. ONDERWIJS. De gemeenteraad van Dordrecht heeft in zijne zit ting van heden benoemd: aan de hoogere burgerschool voor jongens, tot leeraar in de wiskunde dr. Kapteijn te Barneveld, en aan de middelbare school voor meisjes, tot leerares in de Fransche taal en letterkunde mejuf- vronw Kaiser te Amsterdam en tot leerares in de handwerken mevrouw de weduwe Minnigh te Dordrecht. Op de voordracht ter benoeming van een directrice aan de hoogere burgerschool voor meisjes te Arnhem zijn geplaatst mejufvrouwen Boissevaiu, Heringa en Kramers. Op 12 en 13 dezer werd door de commissie, inge volge art. 56 van de wet op het middelbaar onderwijs daarmede belast, het eindexamen afgenomen aan leer lingen van de tuinbouwschool der koninklijke Neder- landscho tuinbouwraaatschappij Linnaeus, te Water graafsmeer bij Amsterdam. Diploma's van bekwaamheid zijn uitgereikt aan J. T. van Benthem, van Hengelo; A. Massink Gzn., van Zntfen; J. A. Nieukerk, van Kaarden. Een der leerlingeu moest, wegens onvoldoende kennis, worden afgewezen. Het overgangsexamen werd o. a. met goed gevolg' afgelegd door P. Tenteaer, van Vlissingen. Ook aan den heer W. D. Gratama, te Groningen, is vrijstelling van het admis3ie-examen aan de hooge- school aldaar gegeven. Vroeger had hij den minister Thorbecke dat verzoek gedaan en toen was hem ge antwoord, dat hij het moest herhalen, zoodra hij ge reed was voor het candidaatsexamen. De heer Gratama heeft het eindexamen aan de rijks hoogere burgerschool afgelegd. Handelsblad KERKNIEUW So Door het provinciaal kerkbestuur van Utrecht zijn, na afgelegd examentot den predikdienst toegelaten de heeren S. A. ten Bokkel, Huinink en Barbas. MARINE EN LEGER. Het garnizoen van Vlissingen en Middelburg ver sterkt door de miliciens, is beden morgen van Middel burg naar het kamp bij Milligen vertrokken. Zr. M4. fregat mst stoomvermogen Admiraal van Wassenaer, onder bevel van den kapitein ter zee R.L. deHaes, is, in den namiddag van den 16en dezer, van de reede van Texel vertrokken, tot het djenvaueen kruistocht in de Noordzee.

Middelburgsche Courant | 1872 | | pagina 1