rol in Europa vervult, op de regeering de verplichting rust om aan de reactionnaire en verouderde wetgeving ten aanzien der drukpers, waarin Pruisen zooveel bij andere landen en natiën ten achter staat, een einde te maken. Te Mainz heeft de uitvoering der jezuïeten-wet tot een interessant conflict aanleiding gegeven. Vol gens ministerieele aanschrijving was door de politie de ontbinding der aldaar gevestigde jezuïeten-orde bevolen, waaraan zonder eenigen tegenstand of eenig protest gevolg gegeven werd. De bisschop echter maakte gebruik van de bevoegdheidhem bij over eenkomsten van de jaren 1854 en 1856 verleend, om op eigen gezag in het bezetten der pastoorsplaatsen in enkele gemeenten te voorzien, en benoemde alle te Mainz gevestigde jezuïeten tot geestelijken in deze ge meenten. Wanneer die overeenkomsten nog van kracht zijn, wat echter vrij algemeen betwijfeld wordt, dan zal de regeering moeilijk anders dan door geweld haar doel kunnen bereiken. Intusscken zal de bisschop tenminste dit resultaat verkregen hebben dat in de oogen van het volk aan bet prestige der regeering en aan het gezag der wet een gevoelige slag is toegebracht. Omtrent de arrestatie van de verdachte personen te St. Sebastian, van wie men meende dat zij een aanslag op het leven van den koning van Spanje in het schild voerden, verneemt men heden dat deze het gevolg was van een valsch gerucht, dat der politie ter oore geko men was. Twee Amerikanen, die hoegenaamd niets kwaads in den zin hadden, moesten het misgelden en werden als vreemden natuurlijk voor de vermoedelijke samenzweerders gehouden. Na een kort gerechtelijk onderzoek zijn zij echter terstond weder op vrije voeten gesteld. Itlengctwcrk. BADPLAATSEN EN BADGASTEN. V. Een zeehad is zoowel op de eene als op de andere plaats aan eene loterij gelijk. Is men gelukkig dan wint men tien en twaalf keer achter elkander, en geniet gedurende even zoovele dagen een heerlijken golf slag; is men ongelukkig dan blijft de zee even zoolang slaapdronken terwijl geen golfje bare rust verstoort. Treft men het in Ostende, ScheveningenDieppe en somtijds ook in Amalfi gelukkig, dan is het genot van den opwekkenden, verlevendigenden invloed van een zeebad onbeschrijfelijk. liet eerste zeebad dat men ge niet is even onvergetelijk als de eerste kus van de eerste geliefde! Wie de werking van zijne maag, zijn huid, zijn spieren en zenuwen wil versterken moet jaarlijks naar een zee bad gaan, en als hem niets scheelt dan kan bij er des te opgeruimder heengaan. Ieder menschelijk organisme, al is het schijnbaar nog zoo gezond en krachtig, heeft even als de pêche van Dumas, zijn „kleine zwarte plek ken", zijn kwetsbare Achillespees; daarom is het voor zichtig een klein kapitaal van gezondheid en kracht voor den ouderdom in reserve te houden. Een pikante ontmoeting had ik eens in Trouville, het vriendelijke plaatsje dat in den graaf de Moray zijn autocratischen Maecenas verloor. In September 1867 gebruikte daar „de gemaskerde dame" die in alle dag bladen rondspookte, de zeebaden. Men kan gemakkelijk begrijpen, dat de dame met het masker nog meer dan alle ongemaskerde vrouwen en meisjeswaaronder z'ch zeer aardige en elegante bevonden, aller aandacht tot zich trok; de menschen houden er nu eenmaal van „de kat in den zak te koopen." Zoo dikwijls de gemaskerde dame in zee ging heerschte aan het strand eene beweging en een gedrang als zou de godin Aphrodite persoonlijk uit de golven opdoemen! Zij had een dicht, grijs masker voor en was gehuld in een zeer net paarlgrijs met rood gestikt badkleed. Volgens de verhalen in de couranten was de gemas kerde niet alleen een zeldzame schoonheidmaar ook eigenares van eenige millioenen. De droefheid over het verlies van haren beminde had haar de wereld doen afzweren en haar doen besluiten aan niemand meer een blik te gunnen op haar schoon gelaat. Er waren in het stadje twee partijen die heftig tegenover elkander stonden; de eene, de mannelijk- geloovige, hield stokstijf vol, dat het masker een buitengewoon schoon gelaat verborgen hieldde andere, de vrouwelijk-ongeloovigemeende daarentegen, dat men niet begeerig behoefde te wezen om een gelaat te zien dat met een masker werd bedekt. Ik schaarde mij aan de zijde der vrouwen, en vestigde al mijne opmerkzaamheid niet op hetgeen ik niet kon zien, maar op hetgeen ik wel kon zien, en mijne diagnose was, dat op zulke schrale schouders geen hoofd van ideale schoonheid kon rusten. Ik weet niet wat de dame met het masker had gezworen, maar ik zweer, dat zij zeer leelijk is geweest. Ik maakte mij met dergelijke anato mische gevolgtrekkingen vele vijanden onder deheeren doch eev vrienden onder de dames. De dame ging zooals zij gekomen was, met haar masker, en dit is zeker, dat menig gemaskerde gemakkelijker te bewe gen is zich van haar masker te ontdoen dan „de ge maskerde dame!" Om de kroon te zetten op alle balneologische dwaas heden wil men nu bij gelegenheid van de Weener ten toonstelling ook de producten van Oostenrijksche mineraal bronnen tentoonstellen. Met grooten ophef wordt de zaak in de dagbladen besproken. Mij en velen anderen mijner collega's schijnt dit een geheel doellooze en dwaze onderne ming te zijn, waarvoor bet plan slechts kon ontstaan in het brein van eenige zicbzelven op boogen prijs stellende baddokters, bezitters van bronnen, agenten en kooplieden, die er behoefte aan hebben om als leden van eene commissie, van een jury of iets dergelijks de aandacht op zich te vestigen. Ik kan begrijpen dat men wijn, bier, spiritualia of andere dranken ten toonstelt en dat zij door eene jury worden onderzocht, dat wil zeggen geproefd. Doch welk nut, welk doel heeft het, minerale wateren naar eene tentoonstelling te zenden? Het is niet voldoende te proeven hoe ze smaken; men moet hunne werking kunnen beoor- deelen. Nu stel ik mij eene „geëerde jury" voordie het water van Karlsbad, Mariënbad, Franzensbad enz. zal moeten onderzoeken en beoordeelen! Men weet, dat de werking van het water van die plaatsen zeer verschilt naarmate de constitutie der individuen die het gebrui ken, zoodat het niet voldoende is de verschillende soor ten van water eenmaal te proeven, evenals de wijnsoor ten, maar men moet ze weken achtereen drinken. De leden der jury zullen dus verschillende kuren moeten ondergaan. En hoe zullen de bronnen met „onzekere bestanddeelen" als Gastein, Tiiffer, Neuhaus, Teplitz, Krapina, Böslau enz., die toch het meest worden be zocht, het maken, wat zullen zij naar de tentoonstel ling zenden Hoe zal de jury hare werking beoordee len? Zal zij misschien eene reeks van baden nemen? Misschien zou de tentoonstelling van natuurlijke mine raalwateren eenig nut kunnen hebben naast die van kunstmatige mineraalwaterendoch het geachte uitvoerende comité" van de „hooggeachte commissie" vermijdt zeer voorzichtig alles wat de verdenking van concurrentie zou kunnen opwekken! Eene tentoonstelling is een industrieele wedstrijd, een volkshuiskoudkundig tournooi tusschen de verschillende inzenders zonder bijoogmerken of begunstiging, zonder gelukskinderen of protectie; althans dat moet zij wezen. De meestuiteenloopende voorwerpen en stoffen worden daar als monsters en ter onderzoeking tentoongesteld, opdat ieder hunne waarde zoowel op practisch als op aesthetisch gebied kan beoordeelen, en er door zal kun nen leeren. Wat echter zal men door de tentoonstel ling van verschillende natuurlijke mineraalwateren leei'en hoe zal men hunne goede hoedanigheden, hun gene zende kiacht beproevenbepalen en vergelijkenderwijs motiveeren? Of hebben zij een aangenamen smaak, prik kelen zij de zinnen, doen zij het oog prettig aan? Hoogstens als in een schitterend paviljoen een „verza meling van producten van minerale bronnen", als zout, modder en vuil water met eenige daarbij behoorende apparaten en machines zijn tentoongesteld; als verschil lende fraaie flesschen met water gevuld, met nog fraaier etiketten voorzienzooals gewoonlijk, zoo kun stig zijn gearrangeerd, dat zij niet van kunne plaats kunnen worden genomen. Reeds berichten de dagbladen, dat de directie van Sauerbrunn f 4000 heeft toegestaan tot de oprich ting van het paviljoen voor minerale waterenen dat men voornemens is niet minder dan 150,000zegge honderd vijftig- duizend fleschjes met het beroem de Rokitscher water te vullen. Waarom toch zoo'n klein getal van 150,000, waarom liever niet 300,000 ot de ronde som van een millioen flesschen? Wij zien reeds in onze verbeelding dat bespottelijke reusachtige aantal flesschen en fleschjes tot een pyramide, een obelisk, tot een colossus van Rhodus op elkander gestapeld, rijk gedecoreerd en opgesmukt als op eene kermis. En Mariënbad en FianzensbadBilin en Hall, Glei- chenberg en LuhatschowitzGiesshiibel en Pyrawarth, en vooral Karlsbadmet zijn rector magnificus der mini- raai water-reclamenzullen zich niet door Rokitsck laten overtreffen en zullen nog meer en grooter flesschen - batterijen oprichten en uitmonsteren. Men zal dan in het Prater te Weenen een waren Chimborazo van mine- raalwatcr-flesschen kunnen aanschouwen. Hoe indruk wekkendmajestueus en zeldzaam zal er dat uitzien! De kinderen zullen op het gezicht van blijdschap lachen en de volwassenen die nadenken zullen eveneens lachen over zulke kinderachtigheid en aardigheid, die men voor iets ernstigs, leerzaams en nuttigs wil uitgeven! In gedachte zien wij ook reeds in het prachtige paviljoen een paar eigenaars van bronnen, directeuren, handelaars en speculanten in minerale wateren rond fladderen en zich „verdiensten" verwerven, die enkel en alleen aan de goede moeder natuur of althans aan hen toekomen, die een zorgvuldige analyse hebben gemaakt. Wil men een overzicht over de Oostenrijk sche baden dan hange men een paar duidelijke goede statistieke tafels op, hoewel ieder die zich voor het onderwerp interesseert uit ieder goed balneologisch werk nog meer kan leerm. Er zullen op de tentoonstelling genoeg nuttige, sclioone en bezichtigenswaardige voor werpen zijn; dus weg met eene tentoonstelling van zaken die het voorkomen hebben alsof zij bijzonder leerrijk en interessant zijn, doch bij een critisch onder zoek slechts aanspraak blijken te hebben op den humbug-pr js Uit welk verheven oogpunt het „uitvoerend comité" deze zaak beschouwt, kan daaruit blijken, dat het „uitsluiting der prod neten van alle buiten- landscke bronnen" aan bet hoofd van zijn reus achtig programma heeft gesteld. Deze tentoonstelling van bronwater zal dus ook daardoor een unicum, wezen, dat zij iedere concurrentie met angst vermijdt, dat zij aanspraak maakt op eene bij zon der e positie op een internationale tentoonstelling, dat zij een keizerlijk koninklijk gepriviligeerde speciaal Oostenrjksche is. En daar de Hongaarsche eigenaren van bronnen reeds strike maken en de bezittrrs van koudwater -geneesinrichtin gen te vergeefs oai toelating tot deelneming hebben gevraagd, zoo zuMen de leden der jury uitsluitend uit de inzenders gekozen moeten worden en dus behoorlijk voor de bekroningen kunnen zorgen. Wij wensehen hen reeds bij voorbaat geluk 3eeti?ömgen, - Gisteren morgen is te Vlissingen binnengekomen de Engelscke schooi er Caroline, gezagvoerder A. Wol- ker, van Engeland naar Vlissingen met steenkolen. £jcm5elsbmd)ten. GRAANMARKTEN ENZ. Gent, 16 Augustus. Roodo en witte tarwe fr. 32.50 op monster; rogge met weinig aanvoer fr. 13.25; gerst fr.haver fr. 14.50; boekweit fr. 16.paarden- boonen fr. 15.koolzaad fr. 40.lijnzaad fr. 38. lijnkoeken fr. 24.kov lzaadkoeken fr. 17.50; boter met veel aanvoer fr. 2.80; eieren fr. 2.40 per 26 stuks, Vlissingen, 16 August is. Boter f 1.25 a f 1.18 per kilogram. AMSTERDAM16 Augustus. Raapolie op zes weken ƒ411. Lijnolie op zes weken f 431. PRIJZEN VAN EFFECTEN. Amsterdam 16 Augustus 1872. Nederland. *Certifie. Werkelijke schuld ♦dito dito dito ♦dito dito dito *Aaud. Handelmaatschappij dito exploitatie Ne l.staatssp. België. ^Certificaten by R ithschild Frankryk. ^Inschrijvingen ♦dito Rusland. ^Obligation 1798/1016 ♦Certific. adm. Hamburg ♦dito Hope C°. 18556* serie ♦Cert. 1000 1864 ♦dito 1000 1866 Toten 1866 ♦Oblig. Hope C°. I <eening 1860 41 21 pet. 551 3 651 4 87! 41 139 1181 21 3 5 n 5 981 5 73| 5 n 86 5 97tV 5 97,V 5 n 901 75 751 ♦Certific. dito4 ♦Inscript. S tieglitz C°. 2« a 4e L. 4 ♦Obligatiën 1867-69 4 ♦Certificaten6 ♦Aand. spoorweg G r. Maatseh. 5 ♦Oblig. dito4 Obl. spoorweg Po:i-Tifiis. 5 dito dito Jeli'z Orel5 dito dito Cha t-kow Azow. 5 ♦Schatkistobligatiëjl4 Oostenrijk. *Oblig. metall. in zilver Jan./Juli. 5 ♦dito dito April/Oct. 5 ♦dito in papier Mei/Nov. 5 ♦dito dito Febr,/Aug. 5 Leening 18615 ♦Obligatiën.Buitenl1867713 dito Binnenlandsehe 3 ♦Obl. 1856—69 3 dito (binnenl.)5 Obl. 18687 ♦Obl. VereenigdeS/aten (1874) 5 *dito dito dito (1904) 5 ♦dito dito dito (1882) 6 98! ♦dito dito dito (1885) 6 991 *Obl. Illinois7 ♦dito dito Redemtion. 6 851 Obl.Atl.Gr. W.Spv.Ohiosec.(7p) dito dito gecom olideerde .7 dito dito debei tures. 8 Obl. St. Paul Pac. Spw. le see. 7 dito dito dito 2«see. 7 dito dito 1869 dito 7 Polen. Italië. Spanje. Portugal. Turkije. Egypte. Amerika. 229 178 931 911 731 651 651 60f 601 30 i 25! 42!

Middelburgsche Courant | 1872 | | pagina 3