(punt 15 geamendeerd door Utrecht) dat dearbeids- loonen niet des Zaterdags worden uitbetaald. Punt 15 ff, bevattende het voorstel om te onderzoe ken, welke middelen kunnen worden aangewend om het bouwen van arbeiderswoningen te bevorderen, in dier voege, dat aan de volgende vereischten in gelijke mate voldaan worde, namelijk: „a dat de huurprijs voor den werkman bereikbaar en tevens voldoende zij om een billijke rente te maken over het benoodigde kapitaal en b dat de woning voldoe aan de eischen welke uit een hygiënisch en moreel oogpunt moeten gesteld wor den," werd aangenomen met een amendement van Haar lem, strekkende om aan het oorspronkelijke voorstel toe te voegen, dat de woningen bij annuïteit eigendom der huurders kunnen worden. Punt 16strekkende om het wenschelijke uit te druk ken van de afschaffing der patentbelasting en ook die van den zeepaccijns, wordt besproken door de heeren Kuiper, Mouton en van Naamen, en daarop met groote meerderheid aangenomen, evenzeer als punt 17, waarbij de wenschelijkheid der afschaffing van de graanrechten wordt uitgesproken. Punt 18, het wensclielijk verklaren van een geregelde noteering der industrieele waarden, vindt tegenkanting bij de afgevaardigden uit 's Gravenhage en Amsterdam, welke laatste in plaat3 van de voorgestelde lezing eene andere in overweging geeft, waardoor eenvoudig toteenafdee- lings-onderzoek naar de wenschelijkheid van industrieele koersnoieering wordt besloten. Deze lezing wordt aan genomen. Ook punt 19, strekkende om aan de regeering te ver zoeken, maatregelen te nemen om in 't vervolg te voor komen dergelijke verhooging der tarieven voor het goe derenvervoer op de staatsspoorwegen als waarover on langs zoo algemeen is geklaagd, hetgeen door een wij ziging van de overeenkomst tusschen den staat en de maatschappij zou kunnen geschieden, werd aangenomen, terwijl punt 20, om aan de Nederlandsche regelingscom missie voor de Weener tentoonstelling te verzoeken, zoo mogelijk een voorafgaande tentoonstelling van de inzendingen uit Nederland hier te lande te organiseeren, werd verworpen. Overeenkomstig de punten 21 en 22 wordt bij accla matie verklaard dat het door de vorige regeering inge diende wetsontwerp betreffende den rechtstoestand der vennootschappen eene leemte bevat, omdat daarin de vennootschappen met veranderlijk kapitaal niet zijn opgenomen, en dat de onderhandelingen tusschen Enge land en Frankrijk over een handelsverdrag in hooge mate de aandacht der Nederlandsche regeering verdienen. Punt 28, houdende besluit tot afdeelings-onderzoek der vraag, welke tentoonstellingen, bijzondere of alge- meene, de voorkeur verdienen, wordt zonder discussie aangenomen. Evenzoo wordt overeenkomstig punt 24 besloten, dat het algemeen verslag van den secretaris voortaan in de punten van beschrijving zal worden opgenomen. Punt 25 wordt aangehouden tot een vol gende vergadering, terwijl punt 26 vervallen is door de Dinsdag door den secretaris gedane mededeelingen. Bij punt 27 werd besproken: „a de wenschelijkheid om in het belang van den handel de bestaande tarieven van het goederenvervoer langs de verschillende spoorwe gen meer met elkander in overeenstemming te doen brengen; b de noodzakelijkheid om het vervoer van goederen langs de spoorwegen met meer spoed te doen plaats hebben, en vooral tegen het langdurig ophouden der koopwaren aan de tolkantoren te doen waken; c welke verbeteringen in de postadministratie te bren gen zijn, zoo door het invoeren van postspaarbanken, het beter verzekeren van de regeling en spoediger be zorgen van brieven en pakkettenals door het tegen gaan van de concurrentiedie door de ambtenaren der posterijen aan de particuliere nijverheid wordt gedaan." Na eenige mededeelingen door den voorzitter omtrent het verminderd tarief voor de arbeidende klasse op de spoorwegen, komt in behandeling een voorstel van de afdeeling 's Gravenhage, betreffende de rijks-aanbe stedingen en de keuringen, die daarbij geschieden, bij welke keuringen, volgens de toelichting, de grofste misbruiken plaats hebben. Het hoofdbestuur verklaart zich bereid deze zaak te onderzoeken. Voorts wordt besloten de volgende vergadering te Utrecht te houen (punt 28). Daarna wordt do begroo ting voor 1872/78 vastgesteld en eene commissie be noemd tot vaststelling der notulen. In het kamp van Wiessel zijn Dinsdag de volgende prijzen behaald bij den persoonlijken wedstrijd, tus schen alle mededingers op 300 passen: le prijs Boon Hartsink, van Pro Patria, Amsterdam, 48 punten; 2e prijs Vierling jr., Weerbaarheid, 's Gravenhage, 48 punten; 3e en 4e prijs Heek, Weerbaarheid, Maarsen, en van Mens, WeerbaarheidBotterdam, 47 punten; 5e en 6e prijs Sasse van Ysselt,le regiment infanterie, en D. Overdijking, van de koninklijke scherpschutters van de Veluwe, 46 punten; 7e, 8', 9C en 10c prijs B. Feith, Claudius CiviJis, Amsterdam; Beek, luitenant normaal schietschoolWaldeck, Loosduinen, en A. Nyenhuis, 5e regiment infanterie, allen met 45 punten. Het Fransche blad Le Gaulois deelt thans den tekst mede van den oproepingsbrief, die door den grooten raad der vereeniging de Internationale aan de leden is toegezonden, en aldus luidt: „Burgers „De groote raad van de Internationale, te Londen gevestigd, is voornemens om, naar aanleiding der ge beurtenissen die in Frankrijk hebben plaats gevonden, belangrijke wijzigingen te brengen in de statuten van het verbond en heeft besloten alle aanhangers van het groote beginsel op te roepen ter vorming van een alge meen congres in den Haag. Gij wordt dus uitgenoodigd u naar die bijeenkomst te begeven, waar burger Karl Marx verslag zal geven van de verschillende werkzaamheden der Fransche, EngelscheDuitscke en Bussische afdeelingen. „Burger Bouvier, oud-lid van de Parijsche commune burger Andrieu, burger Belley, Boyer, enz., zullen eveneens het woord voeren. De zittingen zullen gehouden worden in de zaal der Harmonie, Lombardstraat te 'sGravenhage. „De secretarissen van den grooten raad, „Lemoussu, Boyer en Bouvier, „Yoor de Fransche afdeeling. „Endly Lindray en Hawe „Voor de Engelsche afdeeling. „De algemeene secretaris „Karl Marx." Men schrijft het volgende aan de Arnhemsche courant: „Dezer dagen ontving ik het volgende schrijven van een kleurling van de kust van Guinea: „„Ik ben zeer blijde, de Engelsche vlag van het fort Elmina te zien wapperen. Het is eene groote gebeurte nis in de Afrikaansche geschiedenis. De geheele Kust moest onder éeu gouvernement worden gebracht en ik geloof dat het Britsche meer macht heeft dan hqtuwe, zoodat het haar wel goed zal regeeren. De overdracht van het grondgebied was eene zeer goede daad, maar het is een groote misstap van uw gouvernement ge weestdat het Commendak heeft laten afbranden; mijn God, wat had die arme bevolking u gedaan om haar van have en goed te berooven? De verwoesting van Commendah heeft al die verwarring teweeg gebracht. Maar nu is alles weer bedaard en spoedig zullen we een eigen bestuur hebben. „„Te Elmina is de bevolking zeer rustig; zij mort alleen over de belasting op de spiritualiën die nu ver dubbeld is. Zij heeft de Hollanders spoedig vergeten. Naar ik hoor, heeft uw gouverneur de Kust in een zeer onberedderden toestand achtergelaten, en men zegt, dat kapitein Joost daar het slachtoffer van geweest is. De heer Ferguson heeft bij het verlaten der Kust onder de bevolking geld doen uitstrooien. „„Het volk, dat kapitein Joost vermoord heeft, zal opgehangen worden. Er zal wel weêr veel over gebeu zeld worden. We gelooven, dat de gouverneur Henes- sey hier een goed man voor ons is, veel beter dan Usher c. s „„Het onderzoek in de zaak van den heer Joost is afgeloopen en de jury heeft drie personen schuldig ver klaard waarna zij veroordeeld zijn om gehangen te worden. Men wacht slechts op de bekrachtiging van het vonnis. De gouverneur-generaal zal binnen eenige dagen hier komen. „„Ik vrees voor groote onlusten als het vonnis wordt ten uitvoer gelegd; de veroordeelden zijn slechts de werxtuigen. De leden der jury waren Viala de Veer, de Bordes, Simons, Tesschemaker, Karei van Dijk enz. „„De Negers zeggen, dat de Hollanders hals over kop vertrokken zijn, omdat zij bang waren. Het had er trouwens veel van; het geheele archief is achtergeble ven, en dit zal nu wel een prooi der kakkerlakken en ander ontuig worden. Het is jammer dat de komst niet is afgewacht van den kolonel van der Haas; deze had voorzeker op een voor Nederland waardiger wijze de bezittingen op de kust van Guinea aan Engeland overgegeven. Naar ik hoor heeft Ferguson zooveel spoed gemaakt, dat er bij zijn vertrek niets geregeld is; hij heeft alles voor den consul overgelaten."" ONDERWIJS. De gemeenteraad van Haarlem heeft aan dr. J. E. Dib- bits, leeraar aan de hoogere burgerschool voor meisjes aldaar, op verzoek, eervol ontslag uit die betrekking verleend, en bij die instelling benoemd tot leeraar in de natuur- en scheikunde den heer J. E. Bombouts en tot leeraar in de wiskunde den heer W. M. van Eek. KERKNIEUWS. Beroepen tot predikant bij de Nederduitsche her vormde gemeente te Sneek de heer E. C. Segers, pre dikant bij de Waalsche gemeente te Groningen. RECHTZAKEN. Mejufvrouw van Baerle die voor de rechtbank van eersten aanlog te Brussel terecht stond onder beschul diging van valschheid in geschrifte, het verbreken van gerechtelijke zegels en van medeplichtigheid met haar broeder, den Nederland3chen advocaat van Baerle, is door de rechtbank veroordeeld tot 1000 francs boete wegens het verbreken van zegels en tot 14 dagen ge vangenisstraf omdat zij een politie-agent in den vinger beet, die haar eeu stuk papier uit den mond wilde halen. Zij werd vrijgesproken van valschheid in ge schrifte te hebben gepleegd. Eindelijk werd zij in de kosten veroordeeld. Van dit vonnis heeft mejufvrouw van Baerle appèl aangeteekend. GEMENGDE BERICHTEN. De heer J. F. Graadt van Roggen is door het bestuur der maatschappij Nederland benoemd tot gezagvoer der van het stoomschip Conrad en voorzien van de procuratie van den heer E. Oort, die deze reis aan wal blijft ter waarneming van de betrekking van agent der stoomvaartmaatschappij Nederland te Nieuwediep. Ter eere van de Ariadne, gezagvoerder Bakke, het eerste stoomschip dat de reis tusschen New-York en Rotterdam heeft volbracht, hebben eenige Hollan ders in New-York en omstreken een optocht met muziek en fakkellicht gehouden. Te Edinburgh zijn Dinsdag morgen de uitgebreide werkplaatsen van de heeren Dalglish en zoon, ktirk- fabrikanten geheel afgebrand. De schadeten bedrage van 10,000 p. st., is slechts voor een gedeelte door assurantie gedekt. De heeren Rothschild hebben, volgens the Times, voor 110 millioen pond sterling deelgenomen aan de Fransche leening; de heeren Baring Brothers voor 44 millioen pond sterling. VERKOOPINGEN EN AANBESTEDINGEN. Heden werd alhier aan het gebouw van het gewes telijk bestuur aanbesteed: het inrichten van eene keet te Hansweert tot telegraafkantoor en woning voor den beambte, waarvoor het minst werd ingeschreven door den heer J. Kraaijeveld, te Hansweert, voor f 1180. THERMOMETERSTAND. 15 Aug.'sav. llu. 59 gr. 16 'smorg.7 u. 59 gr.'smidd. 1 u. 70 g 1*.'sav. 6 u. 69 gr. SSuitmlanö, ALGEMEEN OVERZICHT. Thans blijkt dat de angstige zorg der monarchale leden van de permanente commissie uit de Fransche nationale vergadering voor de binuenlandsche rust en voor de conservatieve beginselen der regeering haren grond niet had in de laatste benoemingen van prefee ten of in eenige andere handeling der regeering, maar alleen werd uitgelokt door de geringe toegenegenheid, waardoor de rechterzijde zich, zooals bekendis, steeds ten aanzien van de vrijheid van drukpers onderscheidt. De miuister van binnenlandsche zaken werd door enkele leden met tal van klachten overvallen, vooral ten aanzien van de berichten welke in enkele dagbla den over de vorige zitting der permanente commissie opgenomen werden. De leden waren onuitputtelijk in hunne raadgevingen aan den minister om aan de pers het zwijgen op te leggendoch de heer Victor Lefranc schijnt die raadgevingen voor kennisgeving te hebben aangenomen. Trouwens een weinig meer vrijheid en wat minder belemmerende fiscale en politieke maatre gelen zouden misschien beter resultaat opleveren dan de maatregelen die de Fransche rechterzijde ten op zichte der pers zou willen nemen. Ook in Pruisen treedt de quaestie der drukpers opnieuw op den voorgrond. Met het oog op het aan staande budget, dat bij den gunstigen stand der finan ciën voor ieder departement niet onbelangrijke verhoo gingen aanwijst, brengt de Külnische Zeitungnogmaals alle redenen te berde, welke de afschaffing der zegel belasting op dagbladen, almanakken enz. gebiedend vorderen. Het blad erkent dat deze redenen reeds zoo vaak aangevoerd en zoo algemeen aangenomen zijn, dat eene recapitulatie overbodig schijnen moet. Algemeen verwachtte men dan ook in het vorige jaar een regee- ringsvoorstel tot afschaffing dezer belasting. Niet alleen werd aan deze verwachting niet beantwoord, maar de heer Camphausen had zijn eigen stelsel van belas tingvermindering en wilde van geen ander weten, zelfs ook niet toen zijn voorstel verworpen werd. Daarom is het, volgens de Kölnische Zcitung, blijkbaar niet zoo geheel overbodig om de aandacht der openbare mee ning nogmaals op „deze onoeconomisehe en weinig politieke belasting" te vestigen. Zeer terecht wijst het blad er op, dat thans vooral, nu Pruisen niet alleen de eerste staat in Duitschland ismaar zelfs eene hoofd-

Middelburgsche Courant | 1872 | | pagina 2