binnen drie dagen kennisgeven aan burgemeester en wethouders zijner gemeente van eene docr hem waar genomen ziekte, waardoor de volksgezondheid wordt bedreigd. GEMENGDE BERICHTEN. Eergisteren namiddag te half 2 uur werd in de schuur van J. Pot. te Kloetinge brand ontdekt, die in korten tijd zoodanig in hevi-heid toenam, dat de schuur met haren inhoud weldra eene prooi der vlammen was. De brandweer van Kloetinge was reeds zeer spoedig door die van Goes versterkt. Ann beidmr gemeenschap pelijk pogen is het te danken dat de aangrenzende woningen, waaronder het zoogenaamde armenhuis, dit door een acant;tl gezinnen wordt bewoond, gespaard zijn gebleven. De oorzaak van den brand is onbekend. De eigenaar, wiens woning naast de schuur stond, had een uur te voren zijne woning verlaten en was op zijn land werkzaam. De schuur en 7 voer hooi, aan Pot behoorende, waren geassureerd. Andere verbrande veld vruchten, door verschillende personen in de schuur ge borgen, benevens eene zaaimachine van de wedc. Been- Lakker, waren niet verzekerd. Goessche cour.) De Heldersche en Nieuwedieper courant verneemt, dat aan den heer E. Orstdie zijn ontslag heeft geoo- men als gezagvoerder der mailboot Conradde b< trek king is opgedragen van generaal-agent der stoomvaart maatschappij Nederland, ter vervanging van den heer E. Vos, wien een dergelijke betrekking te Hamburg is aangeboden. De spoorbrug over het Noordzeekanaal bij Vel zon is thans gereed; de laatste klinknagel is eergisteren door den ingenieur Mouthaan geslagen en heden zou de brug beproefd worden. Eenige leden der zwemclub te Dover hebben op zekeren morgen in den loop van de vorige week op een eigenaardige wijze het ontbijt gebruikt. In de haven was een drijvende tafel, die voor ankers lag, aange bracht, die rijk mst bloemen was getooid. Op die tafel was een welvoorzien ontbijt met koffie, eieren enz. aangericht. Een twintigtal leden der club begaf zich te water en zwom naar de tafelieder nam een kop koffie met een eitje en wat hij verder begeerde, doch men mocht zich volstrekt niet aan de tafel vasthouden of' er op steunen. Ongeveer een half uur manoeuvreerden zij rondom de tafel totdat z:j het noodige hadden ge bruikt, en zwommen toen weer naar wal. De eentonigheid in de werkstaking dor timmer lieden en schrijnwerkers te Londen werd dezer dagen ecnigszins afgebroken door een paar kleine incidenten. Vooreerst bood het dividend een vermeerdering van 6 stuivers per man aan op de uitdeeling der vorige week, en ten andere weid vrij stellig veizeke. d, dat éen dei- patroons, die hun werkplaats gesloten hebben, beieid was een voorbeeld te geven door aanneming van het 9 uren-stelsel tegen 8-i- stuiver per uur. (Men weet dat de werklieden sedert den aanvang der sfpikeeischen een werkdag van 9 uren tegen 9 stuivers.) Dit voorstel vond echter weinig bijval, daar het centiale co.ri'.é niet ten onrechte opmerkte, dat de andere patroons éen voor éen konden volgen en alzoo in het eind de door de werklieden gemaakte bepalingen n:ets meer te beduiden hadden. Tevens werd met veel blijdschap vernomen, dat (le naar Lancashire en Yorkshiie gezonden deputa tion daar met het meeste succes werkzaam waren en tal van bijdiagm ontvingen, die nooit mindi r dan 6 stui vers waren en somtijds zelfs een sfoling bedroegen. Den vorigen dag had de weke lij ksche uitdeeling aan de 2(F0 werkstakers bestaan in 14$ shilling (f 8.70) aan 15L0 man, en in 11^ sluiting (f 6.90) aan de overiger), makende dus te zamen een bedrag van ƒ16.590. De cholera te Petersburg vermindert. Den 6cn Augus tus ziju er slechts 37 nieuwe gevalkn voorgekomen en 20 lijders bezweken; liet aantal zieken, hetwelk den 6tn in behandeling bleef, bedroeg 289. In li< t ge heel zijn van 23 Juni voorgekomen 1850 ziekte- en 863 sterfgevallen. In het gouvernement Kitw waren den 4cn Augustus nog 443 en in het gouvernement Tschernigow, zes dagen vroeger, nog 780 zieken in verpleging. 4 e Moskou heerscht de ziekte slechts in zeer geringe mate. VE RK O OPEN GEN EN AA NPESTEr JN GFN. Gisteren is alhier te koop aangeboden een bids en erf in de Bogaidttraat alhier, wijk D, n° 45. Verkocht voor /2200. THERMOME TERSTAND. 14 Aug. 'sav. 11 u. CO gr. 15 'smorg.7ii.60gr.'smidd.lu.70gr.'sav.6i!.67gr. öuitrnlanö. ALGEMEEN OVERZICHT. Gisteren morge.r te 8 uren heeft de aangekondigde ministerraad in het Elysée plaats gehaddoch omtrent bet daarin verhandelde wordt nog niets vernomen. Na een afscheidsaudientie aan den Tnrksehen gezant Djorail- pacha, die door den sultan tot minister van buiten- landsche zaken benoemd werdis de president dei- republiek gisteren namiddag weder naar Trouville terug gekeerd. In de tweede bijeenkomst der permanente commissie, welke gisteren te Versailles plaats had, werd de regee ring vertegenwoordigd door din minister Victor Lefracc. Opnieuw gaf de minister de verzekering dat in het e-e- heele land de volmaaktste rust heerscht en de regeering voortdurend de conservatieve beginselen bleet toegedaan. Vleiend kan men dit wantrouwen der monarchalen in de uitdrukkelijke verklaringen van Thiers niet noemen. De verdagingacoramissie verklaarde in haar rapport aan de kamer dat zij genoegen nam met de ophelderingen door de regeering aan haar versfiekt, drie dagen later vraagt de permanente commissie opnieuw aan de regee ring om haar omtrent den binnenlandschen politieken toestand ge:ust te stellen, en 1 hans reeds in hare tweede bijeenkomst moet de minister Lafrane zijne ve: zekerin gen weder herhalen. Waarvoor koestert de rechterzijde toch zulk een geheime vrees? Maakt zij zich beangst voor een coup ductal van den ouden, kinderloozen Thiers. Voor zich zeiven behoett hij dit huismiddeltje niet, want thans reeds beheerscht hij alle partijen meer dan Napoleon III in zijne beste jaren. Voor de belangen eer.er dynastie treedt hij niet op, en de vestiging zijner begin-clen kan hij evenmin beoogen, want moeilijk zou in geheel Frankrijk iemand gevonden wordendie, even bekwaam als de president, tevens zijn geheele politieke geloofsbelijdenis van A tofc Z met hem deelt. Een gewelddadige kamerontbinding behoeft de rechter zijde evenmin te vreezen, want ten eerste heeft Thiers op de tribune en in zijn officieus orgaan uitdrukkelijk verklaard, dat hij daaraan niet medeplichtig zou zijn, en ten tweede welk belang zou liij daarbij hebben? De nieuwe kamer zou hem wellicht niet zoo gewillig volgen als de bestaande, en bovendien wanneer hot hem wenschelijk voo. kwam ora de nationale vergadering te ontbinden, dan behoefde hij nog niet tot geweld zijn toevlucht te nemen. Wantrouwt de vechterzijde Gum- bet ta en zijne volgelingen, la.t zij daa voor deze „woel geesten" waarschuwen, maar niet op zoo onbillijke en onbeschaamde wijze aan Thiers te kennen geven, dat zij aan zijne woorden geen geloof hecht. Een andere b teekenis kan men toch niet aan de angstige zorg der monarchalen voor de consei vatieve beginselen der regee- ring hechten. De minister van onderwijs, de heer Jules Simon, heeft nog alle hoop op de aannemleg van zijn wetsont werp tot regeling van het verplicht lager onder wijs niet laten varen. In zijn ministerie laat hij staten in gereed heid brengen, waaruit de noodzakelijkheid bewezen moet worden dat zijne beginselen en niet die der clericale commissie uit de kamer in dc wet woiden opgenomen. Daartoe zal behooren de opgave van alle wenschen desbetreffende door departementale, arrondissements- en gemeenteraden uitgesprokeneen afschrift van het adres der Liguede l'enseignement, dat van ongeveer een millioen handt-, ekeningen voo: zien is, en ee-estatistiek van alle conflicten (ten getale van omstreeks 500) welke sedert een jaar tusschen gemeenten en den prelect over het lager onderwijs ontstaan. Terstond na de be handeling der begrooting voor 1873 zal de onderwijs wet aan de orde gesteld worden. Yoor eenigen tijd maakten wij melding van de annulatie eener inschrijving van een Deensch ban kiershuis ten bedrage van 600 millioen francs dooi de Fiansche regeering. E°n gelijk lot wacht eene bekende bank te Berlijn. „Eenige heeren bankiers schrijft de Volks-Zcituug naar aai leiding hiervan wien de k;omrae maar toch nog geoorloofde wegen der speculatie niet voldoende zijn tot bevrediging hunner schraapzucht, hebben zich b:j hunne reusachtige inschrij vingen van gefingeerde wissels voor de borgstelling be diend. De chef dier Berlijnscke bank bedelt nu in Parijs ora een zachte straf en verlangt zich op deze wijze dubbel in de oogen van onze overwonnenen. In gel daan- gelegenheden schijnt niet alleen de gemoedelijkheid, maar zelfs het laatste overblijfsel van schaamte te moeten ophouden Terwijl de Duitsche bladen voortdurend vorsten en prinsen opsommen, die hunne tegenwoordigheid te Berlijn bij gelegenheid van de samenkomst der drie keizers hebben toegezegd, verzekert het Wiener Tag- blatt dat de Italiaansche kroonprins eveneens naar Ber lijn zal komen. Het (Astenr ij ksche blad is met dit nieuwtje niet gelukkiger dan zijne collega's die vroe ger hetzelfde voornemen aan Victor Emnrnuel cn aan den prins van Wales toeschreven. L'Italië verzekert dat (lit bericht uit de lucht gegrepen is, ware het alleen omdat prins Humbert het bevel voert over de kampeerende Italiaansche troepen en trouwens volstrekt niet voornemens is om Italië te verlaten. De koning van Spanje zet opnieuw zijne reis door de noordelijke provinciën voort. Dinsdag heeft hij Bilbao verlaten en zich scheep begeven naar Gijcn, waar hij met geestdrift door de bevolking ontvangen is. Het Journal de Bruxelles en het ministerie. Ten aanzien van den gisteren door ons medegedeel- den aanval van het clericale Journal de Biuxelles op het septiem ministère" of liever op den chef van het ka binet des konings, den heer J. van Prae*", vernemen wij van onzen correspondent in Brussel nog het vol gende „De eisch om de leden van het particulier kabinet te ontslaan was zoo iets vreemds, deze wijze van den persoon des konhgs in de twisten der partijen te men gen zoo iets inconstitutioneels, dat mea terstond vroeg wat liet ministerie in het schild voerde. Eene crisis achtte men onvermijdelijk. De heer Jules Malou heeft echter op ouverwachte en niet minder energieke wijze een tin de aan de zaak gemaakt. Niet alleen getuigt zijne handelwijze van geestigheid en tact, maar tevens zag hij terecht in dat alle verzuim hoogst gevaarlijk kon worden. „Natuurlijk vraagt men, hoe kon het Journal de Bruxel'les zich aan zulk een harde les b'oütstellen? Zie hier, zooals men zegt, de oplossing van het raadsel. Het clericale blad, nog altijd bijzonder gehecht aan den chef van het vorige kabinet, den baron d'Anethan, heeft aari de eene zijde dezen op den koning en den heer de Praet willen wreken en aan den anderen kant een strik willen spannen aan liet ministerie-Malou-de Tlicux." De brief van den heer M ilonin het Namensehe blad l'Atni de l'ordie opgenomen, is aan zijn collega, den minister van buitenlandsche zaken d'Aspremont-Lynden, gericht en luidt als volgt: Brussel 11 Augustus 1872. „Waarde vriend, „Wanueer gii, zooals ik veronderstelondanks de rust die gij buiten neemt de dagbladen leest, dan moet gij ons beklagen en ons tevens zeer dwaas vinden. „Ons beklagenwant wij gaan, zoo zegt men, ge bukt onder het juk eener camarillaeen afschuwelijk despoot, die zich septième ministère noemt, verlamt onze bewegingen; zonder de macht te hebben onze daden zelf te besturen, dragen wij er toch de volle verant woordelijkheid van. Dit wezen plaatst zich tusschen den koning en ons; deze polyp knaagt aan ons. „Ons dwaas vindenomdat wij zulke onderworpen en onnoozele slaven zijn, dat wij zelfs niet duiven zuchten; wij wachten van de pers het gelukkig oogen- blik onzer bevrijling; zij alleen toont het kwaad aan en maakt het mes gereed om die polyp uit te snijden. „Die ijver voor onze persoonlijke waardigheid, onze vrijheid van handelen en onze ministerieele gezondheid maakt een ontzaglijken irdruk op mij; ik zou ondank baar zijn waaneer ik de goede bedoelingen miskende. „Maar ik wil u 'geruststellen. liet leven van een nrnister heeft in ons land reeds zoovele schaduwzijden, dat men er waarlijk geene nieuwe behoeft bij te voe gen. Alles wat men omtrent deze zaak verhaalt is uit de lucht gegrepen. Tot heden hebben wij nog nooit in welk opzicht cok den kwaden invloed van het septième ministère gevoeld, en met mijn beste weten kan ik u verzekeren dat die invloed niet bestaat. Zoo die bestond, dan zou ik toch wel eea der eersten geweest zijn die het meikte, tenminste vé >r de dagbladen. „In onze directedagelijksche relatiën met den koning, hoeft Z. M. ons een vei trouwen eu eene goedheid be toond, waaraan ieder onzer zich beijvert te beantwoor den door een conscientiense vervulling van zijne plich ten jegens het land en den koning. „Een oprechte en innige vriendschap bestaat reeds meer dan 30 jaren Per varies casus, per tot diserimina renim tusschen den man dien men als onzen bijzonderen vijand afscbi.dert en mij. Altijd, en thans meer dan ooit, kan ik op zijne ondervinding, zijn juist oordeel en zijne vriendschappelijke en onveranderlijke welwillendheid staat maken, waar en wanneer ik die ook inroep. „Voorzeker, de taak is niet gemakkelijk, ora te mid den van do vooitdui-ende wrijving der hartstochten en belangen, te midden van vijandschap en ongeduld, met kracht en gematigdheid te regeeren en daarbij den loyalen rechten weg te houden; wij streven zooveel in onze macht is naar de vervulling dier taakr,iet be zorgd voor ons zeiven, maar overtuigd dat dit de wensch, het ware belang van het land is; kleine en misschien weinig doordachte, maar niet minder onjuiste en onbeschaamde veronderstellingen als deze, kunnen ons niet ontmoedigenzelfs niet den geringsten indruk op ons maken. „Geniet daarom, waarde vriend, geniet uwe rust in vrede en moge het spook van het septième ministère uwe dagen en nachten niet meer verontrusten dan met mij het geval is. „Geheel de uwe Jijles Malou."

Middelburgsche Courant | 1872 | | pagina 3