Let Vlaamrch comité van Frankrijk, to Rijsel; De oudheidskundige kring van het land van Waes, te St. Nicolaasen Het historisch genootschap, te Utrecht. Van het verhandelde in de algemecne en afdeel ings- vergadeiingen \an het congres zal een verslag worden opgemaakt, dat, bij genoegzame deelneming, in druk wordt uitgegeven. Inteckenlijsten zullen in het lokaal der zitting voorhanden zijn. Iedere taal-, letterkundige of wetenschappelijke vereeniging, die zich op liet con gres laat vertegenwoordigen, outvangt, bij het druk ken van het verslagdaarvan kosteloos een exemplaar. Tijdens het congres zal, zooveel mogelijk dagelijks, een congresblad worden uitgegeven. Maandag avond, 2 September, zullen de congresleden in het Schuttershof De edele liaudboog door den bur gemeester van Middelburg, eeie-voorzitter, outvangen en zal hun de eerewijn aangeboden worden. Voorts zal door Middelburg's liedertafel een welkomstgroet worden gezongen, vervaardigd door den heer J. C AltorftVr en op muziek gebracht door den heer H. J. Kirrwald, beiden van Middelburg, terwijl tevens eene muziek uitvoering zal plaats hebben. Donderdag avond, 3 September, zal in de zaal van het Schuttershof eene letterkundige en muzi cale bijeen komst gehouden worden, wairop dichtstukken zullen worden gedeclameerd en waartoe eenige dames en heeren congresleden hunne medewerking hebben toegezegd. Denzelfden avond zal het raadhuis verlicht en op de Markt eene muziekuitvoering gegeven worden, aange boden door de sociëteit De vergenoeging. Woensdag avond 4 Septemberzal de Confrérie van St. S b.istiaan deu congresleden en hunne dames in het Schuttershof een feestconcert ainbieden. Do-.derdag 5 September wordt des namiddags in de groo!e zaal van het Schuttershof ten feestmaaltijd ge houden. 's Avonds heeft op het Mo.enwater eene feest viering plaats, muziekuitvoering met verlichting van ccn gedeelte dier wandelplaats, te besluiten met het afsteken van een groot vuurwerk. Vrijdag 6 September zal voor de congresleden gele genheid bestaan tot het maken van een rijtoer door een gedee.te van Walcheren. De eerst aanwezende ingenieur bij den aanleg van den staatsspoorweg Roosendaal—Vlissingen, de heer M. Si mon Gzn. te Vlissingen, heeft zich bereid verklaard allen, die de te VJis3iugen in aanleg zijnde haven-en dok- werken mcchten willen bezichtigen, daaitce in de ge legenheid te stellen, waai toe men zich bij hem kan aan melden. De congresleden zullen, op vertoon van hun bewij3 van lidmaatschip, vrijen toegang hebben tot de kabinetten van oud- en zeldzaamheden, schilderijen, portietten, enz. en bibliotheek van het Zeeuwsch genootschap der we tenschappen 5 de verzarae'ing van oud- eu zeldzaamheden, schilderijen teekenragen en portretten aanwezig in de oudheidskamer ten stadhuize (van 9 tot 3 uren); de provinciale bibliotheek (van 10 tot 12 en van 1 tot 3 uran); de nieuwe kerk, rat het praalgraf der Eveitsen, (van 11 tot 2 uren); de sjciëteiten St. Joris,De vriend schap, eu De vergenoeging. In de gisteren gehouden zitting van den raad van st°te, afdeeling voor de geschillen van bestuur, is o. a. verslag uitgebracht in zake het hooger beioep van de besturen du- calamitéuz? polders Eendracht en Marga- retha van een besluit van gedeputeerde staten van Zeeland, van 22/23 Maart 1372, tot aanwijzing der onderwerpen van uitgaaf, welke geacht moeten worden te geschieden in het belang der zeewering en oeverver dediging van de calamite^ze polders Margaretba, Klein Etuissens en Eendracht. Rappmteur, stiatsraad mr. K. A. Meelissen. Als gevolmachtigde trad de advocaat inr. van Eek op. Voorts werd het hooger beroep behandeld van het bestuur van het calarai'.euze waterschip Nieuw-Bom- mencde, van e^-n beduit van gedeputterde staten van Zeeland van 22/23 Maart 1872; deze resolutie is van denzellden inhoud als voorgemelde. Rapporteur als boven. Bij de eergisteren te's Gravenhage gehouden herstem ming voor twee leden van den gemeenteraad zijn inge komen 1127 stembriefjes, waarvan 8 van onwaarde werden verklaard. Het getal der geldige stemmen bedroeg alzoo 1119. Hiervan verkregen de heeren mr. C. van Bell 629, A. P. Godon 537, J. A. Keurenaer 517 en mr. J. J. van Geuns 482 stemmen. De heeren C. van Bellraadsheer in het provinciaal gerechtshof van Zuid-Holland, en A. P. Godon, gepen sioneerd Oost-Indisch ambtenaar, zijn alzoo gekozen. Gisteren, de tweede dag der te Rotterdam gehouden algemeene vergadering van de Maatschappij tot nul van 't algemeen, pijn de werkzaamheden ooder leiding van den heer Joost van Vollenhoven voortgezet. In de eerste plaats werd uitvoerig beraadslaagd over het volgende voorstel van het hooi d bestuur: „Aan het Nederlandsch tjoneelverhoud., gevestigd te Am^rdam en als rechtspersoon erkend bij koninklijk besluit van den 16cn Maart 1871, n°. 7, wordt uit de kas der Maatschippij een subsidie verleend van f 10;000, ter gedeeltelijke bestrijding der kosten van oprichting eener tooneelschcol. „Deze subside zal alleen worden toegekend, wanneer de inrichting der tooneelschool en de wijze waarop zij zal worden beheerdten genoege van hei hoofdbestuur der Maatschappij zijn geregeld geworden. De uitbeta ling zal plaats hebben in twee gelijke termijnende eerste op den dag der opening van de schoolde tweede een jaar na dien dag." De afgevaardigde uit Veendam, die be?wa:en had tegen den vorm van de subsidie, stelde als amende ment voor om de helft der subsi di o uitte keeren bij de opeuing der school en voorts jaarlijks gedirende vijf jaren let overige. Dit nerd evenwel door het hoofd bestuur bestreden, omdat de subsidie niet dient tot onderstand, maar tot oplichting, waartoe de gcheele f 10,000 noodig zijn. De afgevaardigde uit Veendam repliceerde dat hij dcor zijn amendement wil voorkomen, dat bij een tekort in de exploitatiekas de Maatscl appij opnieuw zal worden aangesproken. Dit araendement werd ten slotte met groote meerderheid verworpen. Het voorstel van het hoofdbestuur werd vei volgens met 498 tegen 196 stemmen aangenomen. Na de hierop gevolgde pauze werd het voorzitter schap waargenomen door prof. van Tienhovcn, daar de heer van Vollenhoven weder door ambtsbezigheden verhinderd werd. Aan de orde was thans het voorstel van het departe ment Almelo: „De ondervinding der laatste jaren heeft geleerddat zelfs het gewijzigd art. 36 der algemeene wet aanleiding geeft tct onvruchtbare eu tijdroovende slemopneming. Het is daarom dat het departeirent voorstelt: dat de algemeene vergadering bepale, om in plaats van „afgevaardigden van vijf departementen", in art. 36 te lezen: „afgevaardigden van 25 departe menten". Namens het hoofdbestuur sprak de heer rar. A. Phi lips de meening uit, dat dit voorste), bij de aan staande tienjarige wetsherziening kan worden opgeno men, en dat ingrijpende veranderingen, ook wat de andere voorgestelde wetsveranderingen betreft, thans niet wenschelijk zijn, zoodat hij in overweging gaf om het voorstel te verzenden naar de commissie voor wets herziening. De afgevaardigde uit Almelo vereenigde zich hiermede, en trok zijn voorstel in. De voorzitter deelde vervolgens mede, dat het depar tement Leeuwarden een motie van orde heeft voorge steld, om de andeie op de punten ter beschrijving voor gestelde wetsveranderingen,evenals l.et voorstel-Almelo, aan de commissie voor wetsverandering te verzenden. Deze motie geeft aanleiding tot eenige geduchien wis seling en be-trijding. Zij wordt echter eerst in stem ming gebracht na de discussie over de voorstellen, zoo dat thans in beraadslaging wordt gebracht h:t voorstel van de departementen Leiden en Rotterdam, luidende: „Ait. 48 der algemeene wet aldus te wijzigen, dat de tweede alinea vooitaan worde gelezen aldus: Acht zijner leden, alsmede de algemeene secretaris, wenende te Amsterdam, terwijl vier leden in departementen b.ii- ten Amsterdam woonachtig zijn, en door de algemeene vergadering telkens op voordracht van de commissie, bedoeld bij art. 51, worden gekozen." Uit de toelichting van dit voorstel blijkt, dat het beginsel daarvan is het wegnemen van alle oorzaken die de viije keuze van de leden der Maatschappij uit geheel het land tot leden van het hoofdbestuur kunnen belemmeren. Een amendement van het departement Amersfoort, om het voorstel zóo te wijzigen, dat de vier leJen bui ten Amsteidam door de departementen en die te Ara sterdam door de algemeene vergadering wo. den be noemd, moest bij gemis van de noodige ondersteuning buiten behandeling blijven. Het departement Purmerend stelde bij amendement voor, om acht leden buiten Amsterdam en vier daar ter plaatse het hoofdbestuur te doen uitmaken. Amsterdam's eerste departement stelde eene motie van orde voor, strekkende dat de vergadering, den wensch naar decentralisatie uitsprekende en zich ver klarende voor het denkbeeld om leden buiten Amster dam in het hoofdbestuur zitting, te doen nemen, de voorstellen tot wetsverandering verzendt naar de com missi e voor de wetsherziening en overgaat tot de orde van den dag. Na bestrijding van dit amendement werd het ingetrokken. Het departement Zwolle diende ook eene motie van orde in, die, in andere bewooidingenbijna dezelfde strekking bad als de andere moties. Ten slotte werd de hierboven genoemde motie van orde van het departement Lemiwmdenwat het nu be handelde voorstel betreft, bij acclamatie aangenomen, waardoor alle andere motiën vervallende zaak onbe slist blijft en naar de commissie voor de wetsheiziening verzonden wordt. De heer van Vollenhoven nam vervolgens de leiding der vergadering weder over en stelde aan de orde de behandeling van het voorstel van het departement Lei den, om de 2° en volgende alinea's van art. 26 der wet (betiekking hebbende op de algemeene vergaderingen) aldus te lezen: „Zij wordt eenmaal in de vijfjaren gehouden te Am sterdam, en voorts ia de tusschenliggeude vier jaren op die plaats, die door de algemeene vergadering uit de zich daartoe bij het hoofdbestuurimmers vcor 1° ïebrnaii, aangemeld hebbende departementen, bij stemming zal worden aangewezen. Het aangewezen departement draagt, in overeenstemming met het hoofd bestuur, zorg voor de vereischte plaatselijke schik kingen. „Mocht de omstandigheid zich voordoen, dat geen enkel depaitemcnt de bovenbedoelde aanvrage deed of blijkt op de algemeene vergadering, dat de plaats ot plaatsendie zich aangemeld hebbenom locale of an dere redenen minder geschikt zijn, dan wordt dat jaar de algemeene vergadering te Amsterdam gehouden. De motie van orde van Leeuwarden heeft ook op dit punt betiekking; zij wordt na discussie bij acclamatie aangenomen, zoodat ook omtrent dit voorstel geen besluit wordt genomen, en het naar de commissie voor de wetsherziening wordt verzonden. Het departement Leiden stelt tevens voor: „a dat de algemeene vergadering van het jaar 1873 gehouden worde to Leiden. „b aan het departement Leiden, ten voorschreven einde, een krediet te openen van ten hoogste f 1300." Bij stemming is dit voorstel met 481 tegen 116 stem men verworpen, tengevolge waarvan de algemeene ver gadering in 1873 te Ain.terdam zal worden gebonden. Een urgent verklaard voorstel van het hoofdbestuur tct deu verkoop van f 17,500 aan legaten en belegging van gelden op het grootboek der nationale schuld, werd zonder beraadslaging b.j acclamatie aange nomen. Wegens het vergevorderde uur worden de in den beschrijvingsbrief vervatte vraagpunten niet behandeld. Nadat een der afgevaardigden den voorzitter en vice- vooizitter voor de leiding der vergadering had bedankt, bracht de voorzitter dank aan secretaris en hoofdbe stuur en sloot bij de vergadering. Den 7fn Augnstus/26ca Juli jl. heeft te St. Petersburg de uitwisseling plaats gebad der akten van bekrachti ging op l et postverdrag, den 17/29 Juni te voren tus- schen Nederland en R island gesloten. StuaU-iour ONDERWIJS. De minister van binnenl mdsehe zaken heeft aan den heer W. J. Steenhuis, die in het vorige j tar met goed ge\olg het eindexamen der hoogere burgerscholen te Groningen heelt afgelegd, vr.jstelling verleend van het doen van het admissie-examen ea het bijtonen der colleges in de oude talen. (ttmdelsLlid.) KERKNIEUWS. Ter voorziening in de predikants-vacatnre bij de doops gezinde gemeente te Itarlingen is liet volgende achttal opgemaakt: J. II. Boeke, Zij'dijk; J. Boetje, Koog aan de Zaan; S. Cramer, Err den; J. Hoekstra, Middelstura; A. W. Iluidekooper, Bolswa. d; J. van der Linden, Krommenie; J. P. Muller, Zwartsluis; II. D. Tjecus Willink, Vlissingen. Op ren uitnoodiging van het centraal comité van de oud katholiekin in Oostenrijk en Hongarije zal de aarlsbissc. op van Utrecht, de heer Loos, na het con gres der oud-katholieken, hetwelk in 't laat t van Sep tember te Keulen wordt gehouden, Weenen bezoeken. Ook het kerspel in Bohemen en Opper-Oo3tenrijk zal door hem worden geïnspecteerd. Daar cp het oongres te Keulen ook de quaestie der keuze va a bisschoppen tot een beslissing zal komen, zal deze ici3 waarschijn lijk mede de wijding van een katholieken bisschop voor West-Oostenrijk ten doel hebben. MARINE EN LEGER. Het Handelsblad verneemt met zekerheid, dat de on der-officieren van het leger, die voldoend examen hebben afgeb gddoch uit gebrek aan genoegzame plaatsen niet konden in aanmerking komen voor den rc.ng van 2<n luitenant, thans als zoodanig aan Z. M. zijn voor gedragen en dat men elk oogenblik hun benoeming kan tegemoet zien. Gisteren zijn per Rijnspoor uit den niag ver trokken de tot brigade-komraandaaten van het karap te Milligen benoemde generaals Mac-Leod enMansfeldt. RECHTZAKEN. Een der geneesheeren te Bergura is door de arron- dissements-iechtbank te Leeuwarden veroordeeld tot eene geldboete van f 75, met subsidiaire gevangenis straf van 7 dagen, wegens het als geneesheer niet

Middelburgsche Courant | 1872 | | pagina 2