MIDDELBÜRGSCHE F 194 Vrijdag 1872. COURANT. 16 Augustus. Dit blad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 2'u Paascn- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. 3De prijs per 3 na. franco is f 3.GO. Middelburg 15 Augustus. Het begin der volgende maand zal voor Middelburg merkwaardige dagen opleveren. Onze goede stad zal dan tal van vreemdelingen en landgenooten uit alle x cofCtcïr~"van ons vaderland tot zich zien stroomen en gelegenheid hebben om te toonen dat zij haren ouden roem van gastvrijheid ook nu waardig weet cp te houden. Wij hopen zelis dat die loffelijke eigenschap zich gedurende de dagen van het XIIC Nederlandsch taal- en letterkundig congres in vollen glans vertoonen zal en dat onze gemeente daardoor op allen die haar zullen bezoeken een goedeu indruk zal maken. Gul en harfe'ij'.c zij dan de ontvangst der congres leden van tlders, levendig de feestvreugde gedurende dètWijd- dat zij in ons midden vertoeven, maar alge meen zij dan gok de deelneming aan het congres dooi de ingezetenen, als een blijk van waardeering dat Mid delburg ditmaal het punt is waar zoovelen die onze taal- en letterkunde liefhebben en voor een deel ten haren opzichte zich verdienstelijk hebben gemaakt, zich vereenigen. En mag dan dit congres, zich streng onthoudende van elke politieke bemoeiing, tevens vrucht baar zijn in Ksultatcncp taal- en letteikundig gebied, dan zal het onze stad tot eer verstrekken dat zij in meer dan éen opzicht daaraan hare medewerking heeft verleend. Laten allen alzoo samenwerken om het aanstaande congr< s feestelijk op te sieren, maar vooral om het eeue goede strekking te geven! Aan het uitgegeven programma ontleenen wij het volgende. De van elders komende congresleden zullenvoor zoover zij niet reeds met andere gelegenheden zul'en aangekomen zijn, Maandag den 2 September des avonds te half acht uien worden afgehaald aan het stationsge bouw van den spoorweg, om zich van daar in stoet naar het schuttershof De edele handboog te begeven. Onmiddellijk na hunne aankomst zal de plechtige ont vangst door den burgemeester van Middelburg, eeve- voorzitter, aldaar plaats hebben. Het congres wordt gesplitst in drie afdeelingen. De afdeeüngen hout'en hare zittingen de3 morgens van halt tien tot half éen uur. De3 namiddags te twee uren worden de algemaene vergaderingen van het congres geopend. De openingszitting wordt Dinsdag 3 September 'smorgens te 9 uren, gehouden. Na de opening van het congies door den voorzitter der regelingscoramissie, zal mededeeling van ingekomen stukken gedaan wor den en daarna de benoeming geschieden van het bureel van het congres, bestaande uit éen voorzitter, vier ondervoorzitters en vier secretarissen; en van deburee- len der afdeelingen, bestaande ieder uit éen vooizitter, twee endervoorzitters en drie secretarissen. De werkzaamheden in de algeraeene vergadering, dien dag en volgende dagen te houden, zullen, behalve in de mededeeling van ingekomen stukken, bestaan in de behandeling van verslagen van commission, op het XIC congres te Leuven benoemdte weten 1° Voorstel van den heer S. GilleHeringa, van Utrecht, aangevuld door den heer J. F. J. llereinansvan Gent, over de oprichting van een gedenkteeken voor Zeve- cotius en het daarover met bet gemeentebestuur van Gent gehouden overleg. 2° Voorstel van den heer L. W. Sehuermans, van Wilsele, gewijzigd door den heer J. Vuylsteke, van Gent, oratient een verzoek aan de staats-, provincie- en gemeentebesturen, alsook aan de geestelijke onder wijs besturen in de Vlaamschegewesten, teneinde voort aan in alle takken en graden van het onderwijs de Nederlandsche taal niet langer al3 een bijzaak te be handelen. 3° Voorstel van den heer mr. D. van Becelaire, te Kortrijk, om hij het staatsbestuur de noodige pogin gen aan te wenden, opdat tenminste bij énne van de rijks hqogere scholen een stoel worde opgericht ter aan leering der Gcrmaanschc taal- en lettei kunde, met bij zonderen terugblik op het Nederlaudsch. 4° Voorstel van de heeren J. F. Hendrickx, van Wil sele en Th. Roucourt, van Mechelentot het stichten van eene acad mie van taalkundigen, teneinde door deze tot eenheid van spelling te geraken. 5° Voorstel omtrent (le reeds in viocge'e congressen besproken „qu .estie der beschaafde uitspraak." Aan eene commissie, bestaande uit de heeren: H. Conscience, J. van MeersJ. F. J. Heremans, K. L. Ternest, J. Brouwers, E. van Dri»ssch3 en G. D. Minnaèrt, is opgedragen om, in verband hiermede, de bestaande wei ken over uitspraak, zoowel in Noord- als in Zuid- Nederland te raadplegen, daarover een werk samen te stellen, en dit te onderwerpen aan de goedkeuring van het staatsbestuur, opdat de aangenomen uitspraak alge meen in alle staats onderwijsinstellingen worde gevolgd. 6° V oorstel van den he r mr. J. Vt.ylsteke, te Gent, nopeu^vde bewerking van een historischen atlas der NederlavMrm, voor schoolgebruik geschikt en voorzien, ais opheldering, van de onpartijdige aanhaling der voornaamste feiten, gebeurtenissen en staatsinstellingen, zonder zich nogtans met waardeering of beoordeoling er van in te laten. 7° Vei slag over de handelingen van de commissie, benoemd tot oprichting van een tooneelverbond. 8° Voorstel der derde ufdeeling van het XLe congres te Leuven, betrekkelijk de stichting van een algemeen Nederlandsch zangverbond. Ter bereiking van dit oog merk heeft die afdeel/ng in overweging gegevendat vanwege het congres aan het reeds bestaande Nuord- Nederlandsch zangers vei bond liet verzo k zal gericht worden, zijne statuien zoodanig te wijzigen dat ook de Zuid-Nederland3che zangersvereenigingen er in zuUeu kunuen opgenomen worden. Zij vestigen tevens de aan dacht op de zangprijska rapen, uitgeschreven door het Willemsgenootschap te Gent, welke eene gunstige gele genheid aanbieden voor de oprichting van zoodanig al gemeen Nederlandsch zangverbond. 9° Verslag der commissiebenoemd op voorstel van de Vereeniging ter bevordering van de belangen des boekhandels, aan welkemet het oog op eene gewenschte nieuwe wet op den boekhandel, het onderzoek is op gedragen omtrent do boste wijze, waarop het kopierecht in Nederland en België op eenpaiigen voet zou kunnen geregeld worden. 10° Voorstel van den heer dr. A, van der Linde, te 'sGravenhage (thans le Berlijn), omtrent de wensche- lijkheid om op volgende congressen het voorlezen van geschreven opstellen en re de voeringen tc verbiedeu. De ter bespreking opger.omen onderwerpen zijn de volgende: Joukheer A. de Maere-Limraander (vanThou- rout). De Vlaamsche beweging op het gebied der kunst. Prof. G. W. Vreede (van Utrecht). Een woortl tot aan denken aan dr. F. A. Sncliaeit. Pief. K. Stallaort, (van Brussel). Over de eenvoudigheid van stijl en uit- diukking, als reden van staat voor de Nedeilandsehe taal, ten minste in schriften die voor het volk bestemd zijn. Dr. H. J. Schaeptnun (van Rijsenburg). Over Neêrlands grootsten dichter uit den nieuweien tijd: mr. Isaac da Costa. Prof. J. F. J. Heremans (van Gent). De Nederlandsche letterkunde in de zuidelijke provinciën van het koninkrijk der Nederlanden (1815 1830). Prof. W. G. Brill (van Utrecht). Over den raensch, getuige de taal, rechter over het geschapene. J. de Geyter (van Antwerpen). Marnix van St. Alde- gonde. Mr. J. H. de Stoppelaar (van Middelburg). Willem van IlillegaertsberchMeeus van Dordt, Dierik van Beverwijk, Jan van Diest, Pieter van der Minnen, Willem van Leiden, Floris van der Goude en andere vertegenwoordigers van de Midden-Nederlandsche dicht kunst, te Middelburg (13651415) J. Bloclch ty s (van Antwerpen). Over de opvoeding der Belgische vrouwen. Prof. G. Ph. F. Groshans (van Rottei dam). Coenvaed Droste, (16431734). Prof. Mich. Smiets (van Roer mond). Over Nederland als bronader der wereldbescha ving. Dr. R. A. Soetbrood Piccardt (van Goes). De taal en het volk. D. Sleeckx (van Lier). Over de Nederlandsche romanschrijfsters Bekker en Deken. mr. W. van der Kaaij (van Alkmaar). Uitnoodiging aan de Zuid-Nederlandsche leden van het congres, dat door hunne zorg op elk congres verslag worde uitge bracht omtrent het gebruik van de Ne der la; dsche taal in België door 's lands regeering, door de gewestelijke en plaatselijke besturen, in de rechtspleging, in ver- eenigingeu van kunsten, wetenschappen, handelnijver heid enz., in kerk en school, in de dagbladen, in den huiselijken kring en in den dagelijksehen omgang van de verschillende klassen der samenleving. MA J.Vuyl- stede (van Gent). Mededeelingen omtrent het laatsge- noerade onderwerp. Max. Rooses (san Gent). Over het postverkeer tusschen Noord- en Zuid-Nederland, inzonderheid met het oog op vermind'ring van het dag- bladport. Dr. E. Laurillard (van Amtterdam). Over woordspelingen in onze taal. Adolf Muny (van Brugge). Het onderwijs in het leger. Voorts zal in de algemcenc vergadering verslag wor den uitgebracht van het verhandelde in de afdeelingen en zullen de daaruit voortvloeiende vooistellen behan deld worden, terwijl tevens de plaats zal worden be paald waar het volgende congres zal gehouden worden. De eerste afdeeling heeft betrekking op Neder landsche taal- en lettor kun de. Daarin zullen een aantal onderwerpen behandeld worden door de heeren: pref. P. Wiliems, van Leuven; mr. P. Rnneijnvan Middelburg; mr. Odilcn-Périervan Gent; dr. A. de Jager, van Rotterdam; mr. B. IJ. J. Galland,,t lluet, van Haarlem; A. L. Lestnrgeon, van Zweeloo; J. A. Alber- dingk Tüijm, van Amsterdam; mr. A. F. S.fflé, van Middelburg; dr. N. B. Donkerslootvan Dordrecht; dr. J. ten Brink, van 's Graverhage; prof. P. Alberdingk Thijra, van Leuven; G. A. Vorsterman van Oijen, van Aar den burg; Lod. de Vriese, van St. Amandsberg bij Gent, en dr. W. L. van Hel tenv. n Tiel. De tweede afdeeling omvat Nederl an dsche ge schiedenis en oudhei dkunde, opvoeding en onderwijs. Als sprekers over verschillende onderwer pen hebben zich aangemeld de heeren: Ed. van Even en J. P. van der Auwera, beiden van Leuven; mr. P. Ecrevisse, van Eccloo; J. Blokhuijs, van Antwerpen; J. de Vriendt en A. de Vriend', beiden van Brussel; jonkheer M. Salvador, van Haarlem; dr. C. J. Hansen van Antwerpen en L. Geel hand an Merxem, van B ussel. Voor de eerste ea tweede afdeelingm zijn, behalve de door de sprekers opgegeven onderwerpen, nog eaaige vragen door de regelingscoramissie aanbevolen. De derde afdeeling betreft het Nederlandsch too- neel zangkunst en boekhandel. Verschillende onderwerpen zullen besproken worden door de heeren: prof. E. van D.iessche, van Brussel; G. Spoor, van Rotter dam; J. Blockhnys, van Antwerpen; Joh. Russel, van Maastricht; J. Scherpenzeel, van LuikJ. C. Altorffer, van Middelburg; G. P. Roos, van Aardenburg; jonk heer M. Salvador, van Haarlem, en P. van Santen, van Leiden. Behalve de genoemden hebben onder anderen nog een vijftigtal niet te Middelburg wonende heeren bericht gezondendat zij aan de vergaderingen en werkzaam heden van het congres zullen deelnemen. Door sommi gen hunner is ook eene dichterlijke bijdrage toegezegd. De navolgende maatschappijen hebben gemeld, dat zij door een of meer barer leden zullen vertegenwoordigd worden: bet Davidsgenootschapte Aalst; de Holland- sche maatschappij van fraaie kunsten en wetenschappen, afdeeling Amsterdam; de Vereeniging Ier bevordering van de belangen des boekhandelsheiden te Amsterdam; de letterkundige afdeeling van den liberalen Vlaam- schen bond, te Antwerpen; de Nederlandsche afdeeling van den Cerele artistique, te Antwerpen; de Diederiks van Assenede, teAss. nede; De taal is gansch het volk, te Gent; ILt Willemsfonds, te Gent; De Vlaamsche broeders van Limburg, te HasseltSt.-Tiuiden; de maatschappijen: Roos en eikel, Vlamingen vooruit, Met tijd en vlijt en Het Kersouwken, allen te Leuven; het studentengenootschap De Vlaamsche eendracht, te Luik; De taalzucht, te Mechelen; de Zuid-Nederland sche maatschappij van taalkunde, te Mechelen; Het Zeeuwsch genootschap der wetenschappen, te Middel burg; de Kunst en wetenschap bevorderende maat schappij V. W.afdeeling Middelburg, te Middelburg; de Hollandsche maatschappij van fraaie kunsten en wetenschappen, afdeeling Rotterdam, te Rotterdam;

Middelburgsche Courant | 1872 | | pagina 1