SrrtijMngm. Éjcmïi£lst)cric()tm. Gerechtelijke Aankondiging. Gymnastiek-Onderwijs. TAAL- M LETTERKUNDIG CONGRES, geknakt door de rampen en tegenspoedenvan het land en zich. schamende over hetgeen zij .vaak moeten waar nemen, wanhopen aan de toekomst van hun land. Ik geloof niet dat ik de dwaling van deze lafhartige, ma?.r tevens hoogst eerlijke burgers moet bestrijden. Al ziet iedereen duidelijk dat de partijen in het ongelukkige Spanje te zeer verdeeld, te immoreel en te zwak zijn om Let vaderland te doen herleven en een duurzaam regeeringsstelsel in het leven te roepen, is het niet min der zichtbaar voor. ieder onpartijdige dat in deze natie nog een krachtig zaad verscholen ligt, dat dit jonge, weinig ontwikkelde, onwetende, in menig opzicht barbaarsche volk te dapper, te krachtig en te vol ver trouwen is om met een volk gelijkgesteld te worden, hetwelk zijn einde tegemoetsnelt, en dat het derhalve nog niet alie kansen verloren heeft om zich te kunnen opheffen en een regeeringsstelsel in het leven te roe pen dat aan zijn eigen aard en tevens aan de eischen des tijds beantwoordt. Overigens, een wanhopen aan de toekomst is niet domi- neerend in dit land. Het aantal van hen, die de hoop nog niet lieten varen is zeer aanzienlijk, en met dezen geloof ik dat men uitsluitend rekening moet honden, wil men iets aangaande Spanje's toekomst voorspellen. Aan de andere zijde moet men natuurlijk niet te veel vertrouwen op hen, die hunne verwachtingen te hoog span nen, op de hartstochtelijke optimisten die zich allerlei illu- siën makeu over hun uitveikoren stelsel, die de feiten en de omstandigheden miskennen en zeer naïef meenen dat slechts hunne theorieën in toepassing behoeven ge bracht te worden, om Spanje in een oogwenk te redden. Evenzeer moet men zich wachten voor de onvoorzich tige revolutionnairensocialisten, Internationalisten of nihilistenhoe gij ze ook wilt noemendie meenen dat eene soort communeeen trouwe nabootsing van het be stuur waaronder Parijs in 1871 gebukt ging, voldoende zal wezen om alle kwalen te genezen ea een nieuw tijd perk van orde en vrede te stichten, maar niet dan na een vreeselijke omwenteling. Ook wachte men zich voor de eerlijke foederalisten, die zich verbeelden dat hunne re publiek kans heeft spoedig tot stand te komen en wat meer zegt in stand te blijven. Evenmin schenke men te veel vertrouwen aan de mannen der restauratiedie meenen dat de orde in het land niet anders hersteld kan worden dan door een flink reaetionnair bestuur, en eindelijk kunnen de Carlisten allerminst eenige kansen op Spanje's herstel biedenzij die gelooven aau een her stel der theocratie. Trouwens, alle verstandige menschen laten zich door de droombeelden van al deze dwepers niet misleiden. Hierin stemmen allen overeen, die hun gezond ver stand raadplegen en de geschiktheid behouden hebben om over den staat* van zaken te oordeelen, dat het moderne Spanje, op onlogische wijze gevormd uit oude verrotte instellingen en slechte nabootsingen van vreemde moderne staten, onherroepelijk eene crisis tegemoet gaat, welke alleen redding brengen kan. Dagelijks kan men de duidelijkste en bedriegelijkste voorteekenen van dezen storm waarnemen. Hoe en wanneer die zal op stekenniemand kan het zeggen; maar overal en altijd hoort gij van die revolutie spreken als van een onver mijdelijke zaak. Deze noodlottige en zonder twijfel niet ver verwijderde uitbarsting is het eenige antwoord dat men op de vraag ontvangt, wat Spanje's volgende regeering wezen zal. Alle partijen rekenen op die crisis om definitief het roer in handen te nemen. De redeneeringen der twee be'angrijkste partijen zijn ongeve-r dezen: Wanneer de bestaande monarchie omvergeworpen is, zeg gen de radicalen, zullen wij eene soort conservatieve repu bliek in den geest van die van Thiers stichten. De eerlijke foederalen zullen zich uit vrees voor de ultra-revolution- nairen bij ons aansluiten en ons aan het bestuur laten. Gezamenlijk zullen wij daarop de socialisten aanvallen en hen verpletteren. Deze overwinning zal zoo wezen, dat geheel Spanje, dorstende naar orde en vrede en cp onze krachten vertrouwende, ons op den nieuwen weg zal volgen. Zoo zal de gematigde republiek, ons ideaal, zegevierend uit de aanstaande catastrophe te voorschijn treden. Zonder twijfel zouden wij het behoud van het bestaande stelsel verkozen hebben, maar wau- neer dit niet krachtig ge..oeg blijkt te zijn om aan de omwenteling het hoofd te bieden, dan moet men er wel toe besluiten om hel te laten varen." De aanhangers der restauratie onder Isabella of haar zoon Alfonso voorspellen aan het bestaande bestuur geen lang leven meer. Zij geven zich dan ook alle mogelijke moeite cm de aanstaande crisis te verhaasten. Aan de zegepraal van radicalen en conservatieve republikeinen gelooven zij volstrekt niet. „De gematigden zijn ie zwak zoo spreken zijom den revolutionnairen leeuw te be dwingen. Zoodra eene reactie zal blijken noodig te wezen, zal de vermoeide natie zich in onze armen werpen, omdat wij de orde vertegenwoordigen en onder vinding hebben van regeeren. Hoe grooter en verschrik kelijker de uitbarsting is, des te meer kans hebben wij om ten slotte overwinnaars te zijn." Zij die rechts en links van deze partijen staan, de Carlis ten en zij die men hier reeds in navolging van Frankrijk communards noemt, vleien zich eveneens met de hoop om van de algemeene wanorde te kunnen profiteered Doch het behoeft nauwelijks gezegd te worden dat deze par tijen zich bedriegen, wanneer zij meenen dat hare beginselen de zege zouden kunnen behalen. De middel- partijen, de repnblikeinsche en de monarchale conser vatieven, hebben kansenmaar welke van beiden het meest, dit is thans nog moeilijk te zeggen. Tot zoover de schrijver. Voorzeker is hij van nabij beter in staat de toestanden te beoordeelen dan wij uit de verte, maar éene opmerking kunnen wij toch niet onderdrukken, namelijk dat men vaak meenen zou eene beschrijving van Fransche in plaats van Spaansche toe standen te lezen. Intusschen is het niet onmogelijk dat de Fransche schrijver in hoofdzaak een juist oordeel uitspreekt. laatste berichten. Brussel 14 Augustus. De minister van financiënde heer Jules Malouheeft een brief aan l'Ami de l'ordre geschreven, waarin hij de aanvallen der clericale pers tegen het kabinet des ko- nings desavoueert. De minister ontkent het bestaan eener camarilla en acht zich gelukkig de verzekering te kunnen geven dat de beste verstandhouding tusschen de kroon en het ministerie bestaat. Gisteren is ter roede van Vecro gekomen de schooner Adriana Wilhelmina, gezagvoerder C. Reiuhout, met kolen van New-Castle voor Middelburg bestemd. Heden is te Veere binnengekomen de schooner Adriana Franciska, gezagvoerder A. van Eijk, van Schotland met kolen voor Middelburg bestemd. GRAANMARKTEN ENZ. Amsterdam, 14 Augustus. Raapolie op zes weken 41$. Lijnolie op zes weken f 43$. PRIJZEN VAN EFFECTEN. Amsterdam 14 Augustus 1872. Nederland. ♦Certific. "Werkelijke schuld 2$ pet. 55$ *dito dito dito .8 66$ ♦dito dito dito .4 87J ♦Aand. Handelmaatschappij 4$ 138 j dito exploitatie Ned. staatssp.119 België. ♦Certificaten bij Rothschild 2$ Frankrijk, inschrijvingen3 52$ ♦dito5 79? Rusland. *Obligatiën 1798/1816 5 98 f$ ♦Certifie. adm. Hamburg 5 „73$ ♦dito Hope C°. 18556e serie 5 86$ ♦Cert. 1000 1864 5 97* ♦dito f 1000 18665 97$ ♦Loten 18665 253 ♦Oblig. Hope C°. Leening 1860 4$ 89$ ♦Certific. dito4 76$ ♦Inscript.Stieglitz C°.2r-a4^L. 4 75$ ♦Obligatiën 1867—69 4 „75$ ♦Certificaten6 48$ ♦Aand. spoorweg Gr. Maatsch. 5 229 ♦Oblig. dito4 Obl. spoorweg Poti-Tiflis5 93$ dito dito Jelez Orel5 93$ dito dito Charkow Azow. 5 91$ Polen. ♦Schatkistobligatiën 4 73? Oostenrijk. ♦Oblig. metall. in zilver Jan./J uli. 5 65$ ♦dito dito April/Oct. 5 65$ ♦dito in papier Mei/Nov. 5 60$ ♦dito dito Febr/Aug. 5 60$ Italië. Leening 18615 Spanje. ♦Obligatiën.Buitenl. 1867713 29$ dito Binnenlandsche 3 25$ Portugal. ♦Obl. 1856—69 3 „41$ Turkije. dito (binnenl.)5 52$ Egypte. Obl. 18687 88$ Amerika. *Obl. VereenigdeStaten (1874) 5 95$ ♦dito dito dito (1904) 5 ♦dito dito dito (1882) 6 98$ ♦dito dito dito (1885) 6 „99$ *0bl. Illinois7 ♦dito dito Redemtion6 Obl. Atl. Gr. W. Spw. Ohiosec. (7p) dito dito geconsolideerde .7 dito dito debentures. 8 49$ Obl.St.Paul&Pac.Spw.Lsec. 7 dito dito dito 2'"sec. 7 dito dito 1869 dito 7 Brazilië. ♦Obl. 18634$ 88 ♦dito 1865 5 Mexico. dito 18513 14$ Grenada. dito afgestempeld 6 „20$ Venezuela, dito3 10$ Ecuador. dito1 Prijzen van coupons. Amsterdam 13 Augustus. Metall. 22.60Dito zil ver 24.52$Dito Eng. per 11.97$Eng. Russen per f 19.97$; Eng. Portugal per 11.97$; Fransche f 55?Belg. f 56JPruis. 35$ Hamb. Russen 31$; Russen in Z. R. 32Pools, iu Fl. Napelsche fSpaansche Piasters 2.17$; Spaansche in Frcs. f 11.95; Amerikaansehe Dollars 2.43; Papier ƒ2.10. ^löüErtmticn. De ondergeteekende betuigt bii deze zijnen hartelij- ken dank voor de vele bewijzen van belangstelling hem betoond op zijn jaardag. Middelburg, den 14 Augustus 1872. H. RIPPING. Uit een vonnis der Arrondissements-Rechtbank te Middelburg, na verleend verstek den zesentwintigsten Juni 1800 twee en zeventig gewezengeregistreerd en bcteekend, blijkt dat tusschen NEELTJE VAN ROOIJEN, zonder afzonderlijk beroep, gedomicilieerd te Westkapelle, Eischeresse, en LEUNIS VERHAGE, Molenaar, wonende te Westkapelle, gedaagde, uitge sproken is scheiding van tafel en bed met al de gevolgen daarvan bij de wet bepaald. Voor uittreksel deugdelijk verklaard door mij ondergefeekenden Procureur die in deze Middelburg, voor de Eischeresse is werkzaam. 10 Juli 1872. P. REKKER. GEMEENTE AANVANG DER LESSEN. Meisjes-Leerlingen, Maandag 19 lugustuse.k. JONGÜNïr" id'em Maandag 2 September. Namens de commissie, G. KEYZER. XID NEDERLANDSCH te houden TE MIDDELBURG, den 3CÖ, 4en en 5cn September 1872. MAANDAG 2 SEPTEMBER. Plechtige ontvangst der congresleden, des avonds omstreeks 8 uren. Aanbieding van den eerewijn. Wel komstgroet, gezongen door Middelburg'» lieder tafel. Muzikale uitvoering in den tuin van het Schuttershof: „de edele handboog." DINSDAG 3 SEPTEMBER. Opening van het Congres's morgens te 9 uren. Dien dag en de volgende dagen, 's namiddags te 2 uren algemeene Vergadering van het Congres. De drie afdeelingen, waarin liet Congres is gesplitst, houden hare zittingen des morgens te half 10 uren. Letterkundige en muzikale bijeenkomst 's avonds te 7$ uur. Concert op de Markt, aangeboden door de Sociëteit: „De vergenoeging." Verlichting van het raadhuis. WOENSDAG i SEPTEMBER. Feestconcert door de Confrérie van St. Sebastiaan. DONDERDAG 5 SEPTEMBER. Algemeene feestmaaltijd, 'snamiddags 5$ uur. Feesivieiing op de te verlichten wandelplaats: „het Molenwater", te besluiten met het afsteken van een vuurwerk. VRIJDAG G SEPTEMBER. Gelegenheid tot het bezichtigen van een gedeelte van Walcheren. Rijtoer naar de zeebadplaats Domburg. De bewijzen van lidmaatschap zijnop vrachtvrije aanvraag, vergezeld van een postwissel van f 2.50, verkrijgbaar bij den heer J. C. ALTORFFER, penning meester der regelingscommissie, en bij de navolgende heeren boekhandelaren II. Coster en Zoon, AlkmaarLoman en Verster, Amsterdam; Is. An. NiJHOFF en zoon, Arnhem; J. P. Revers, Dordrecht; F. Kleeuwens en Zoon, Goes M. NiJHOFF en W. P. VAN StoCKUM, 'sGravenhags

Middelburgsche Courant | 1872 | | pagina 3